بی حسی بازار سرمایه به اخبار مثبت/ هیچ تقاضایی در بورس وجود ندارد

بی حسی بازار سرمایه به اخبار مثبت/ هیچ تقاضایی در بورس وجود ندارد

روند معاملات در روزهای گذشته نشان می دهد بازار سرمایه به اخبار مثبت شرکت ها در زمینه عملکردشان در بهمن ماه و ماه های گذشته واکنش خوبی نشان نداده و همچنان ترس و بی اعتمادی بر روی بورس سایه انداخته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه در یک رکود تاریخی گرفتار شده است. تصمیمات اشتباه دولت و سازمان بورس در ماه های گذشته، رفتار شرکت های حقوقی بازار سرمایه و نوسان گیری بازارگردان ها، همه و همه سبب شده است، بورس در یک وضعیت رکودی گرفتار شود.

در ماه های گذشته و با آغاز ریزش 45 درصدی بورس، بسیاری از تحلیلگران حجم بالای معاملات در بورس را نشانه خوبی برای برگشت بازار می دانستند. اما طی معاملات هفته های اخیر، ارزش معاملات هر روز کمتر شده است و این روند می تواند اینده بورس را با خطر جدی مواجه کند.

در زمان ریزش بازار در ماه پایانی تابستان و ماه های ابتدایی پاییز، دلخوشی کارشناسان و سهامداران خرد، میزان بالای ارزش معاملات بوده است. اما در روند معاملات این چند روز ارزش معاملات به زیر 10 هزار میلیارد تومان رسیده است که نشان می دهد نه تنها پولی وارد بازار سرمایه نمی شود، بلکه تقریبا همه افرادی که اصطلاحا نقد هستند، در حال خارج کردن پول خود از بازار سرمایه هستند.

این روند نشان می دهد، بی اعتمادی به بازار سرمایه به اوج خود رسیده است و سیاست هایی مانند تغییر دامنه نوسان و تغییر حجم مبنا نیز نتوانسته است، بازار را به روند متعادل بازگرداند.

به عبارت دیگر، از دید فعالان و تحلیلگران بازار سرمایه، دخالت‌ های دولت و سازمان بورس به عنوان سیاستگذار نه تنها نتوانسته بر موج بی ‌اعتمادی و فشار هیجانی فروش اثر خاصی داشته باشد. این اقدامات تنها در یک وضعیت نامتقارن شرایطی را فراهم کرده که بازار را گیج و سردرگم کرده و نتیجه این موضوع نیز رکود فعلی در بازار شده است. البته بررسی رفتار بازار نشان می ‌دهد یک شرایط بی ‌تفاوتی و بی ‌اعتمادی بر بازار سایه افکنده است. انتظار از مداخله دولت در بازار که برخی همچنان بر آن اصرار دارند، نه تنها اعتماد به بازار را باز نمی‌ گرداند، بلکه موج دیگری از نااطمینانی را به دنبال خواهد داشت.

تغییر دامنه نوسان راهی برای بالا رفتن سود یا کم شدن ضرر؟

25 بهمن روزی بود که سازمان بورس، تغییر دامنه نوسان و تغییر حجم مبنا را اجرایی کرد. تنها روز شنبه بازار با 47 هزار واحد افزایش کار خود را به پایان برد. در همه روزهای بعد از این تاریخ بازار یکپارچه قرمزپوش بوده است. معاملات بازار سرمایه در روزهای پایانی هفته گذشته و اولین روزهای کار در این هفته، نشان می دهد تغییر دامنه نوسان نه تنها نتوانست به بهبود روند معاملات کمک کند، بلکه بازار را خشک و بی ‌روح کرده است. طی روزهای گذشته اتفاق قابل ملاحظه‌ای در روند معاملات نمادهای مختلف روی نداد و 80 درصد نمادهای بازار سرمایه در صف فروش گرفتار بوده اند.

به نظر می‌رسد معاملات روزهای آتی نیز به همین منوال دنبال شود. در این روزها تقریبا 80 درصد نمادها در منفی 2 معامله شده اند. اما نکته جالب پرنشدن قیمت پایانی بوده است. در برخی نمادها زیر 10 هزار سهم خرید و فروش شده است که این مساله نشان می دهد، سهامداران دیگر رغبتی برای انجام معامله ندارند و این مساله می تواند برای بازار سرمایه خطرناک باشد.

به عبارت دیگر، تغییر دامنه نوسان در حال حاضر بیشتر به جای آنکه ماهیت افزایش سود برای سهامداران داشته باشد، برای جلوگیری از کاهش قیمت آنان گرفته شده است. در این وضعیت خالی نشدن فشار فروش می تواند مشکل افزایش صف های فروش را جدی تر کند.

اخبار مثبتی که دیده نمی شود

نکته جالب توجه دیگر در بازار سرمایه عدم توجه سهامداران به اخبار مثبت این روزهای بورس است. از یک طرف تقریبا همه نمادها در این روزها از نظر تحلیل تکنیکال به یک وضعیت کف قیمتی رسیده اند. اما نکته جالب اینکه در روزهای گذشته نمادها به این وضعیت تکنیکال واکنش مثبتی نشان نداده اند و همچنان منفی هستند.

از دیگر سو، اخبار مثبتی که توسط شرکت ها جهت عملکردشان در بهمن ماه در کدال به ثبت می رساند، می تواند هر کدام برای یک نماد آنقدر خود باشد که نماد را تا چند روز و یا چند هفته مثبت نگه دارد. اما در بورس ایران این مساله نیز نتوانسته است حریف بی اعتمادی موجود در بازار شود و همه از مثبت ها به عنوان راهی برای خروج استفاده می کنند.

از دیگر سو، بالا رفتن قیمت فلزات در بازارهای جهانی نیز می توانست در حالت عادی خبر خوبی برای بازار سرمایه ایران باشد؛ اما در شرایط فعلی بورس ایران از هر نوع واکنشی به اخبار مثبت سرباز می زند. این شرایط ضرر بیشتری را نصیب سهامداران حقیقی خواهد کرد.

کاهش شدید نقدشوندگی در بازار سرمایه

بازار سرمایه همواره با ریسک های مختلفی همراه بوده است. اما یکی از ویژگی های این بازار که به بازارهای دیگر ترجیح داده می شد، نقدشوندگی بالای آن بوده است. سهم هایی که تا همین هفته گذشته حجم معاملات آنها روزانه صدها میلیون بود، این روزها حتی به اندازه حجم مبنا هم معامله نمی شوند. به نظر می رسد ادامه پیدا کردن قانون دامنه نوسان نامتقارن به هیچ عنوان به نفع بازار نیست. هرچند باعث شده است سرعت خروج نقدینگی از بورس به سایر بازارها کاهش یابد، اما این اتفاق نمی تواند برای مدت طولانی ادامه یابد. با توجه به عدم مشاهده تغییرات خاصی در روند معاملات نسبت به روزهای گذشته، باید دید چه اتفاقی می تواند بازار سرمایه را از وضعیت رکودی فعلی خارج کند.

انتهای پیام/

بورس فردا متاثر از این اخبار خواهد بود + فیلم

بورس فردا متاثر از این اخبار خواهد بود + فیلم

اخبار و تصمیماتی که اتخاذ می شوند اهمیت فراوانی بر سبز یا قرمزپوش شدن بورس و نمادها دارند. ده خبر مهم و تاثیرگذار بر بورس فردا را ببینید!

NabzeBourse.ir/
ننه‌سرما و آتش یخ زیرتابلوی بورس تهران

ننه‌سرما و آتش یخ زیرتابلوی بورس تهران

ساعت پنج و نیم عصر امروز نیم‌نگاهی دارد به داستان‌های شب عید پدرها از بورس تا دوربرگردان جهانی بورس و جشن تولید یک‌سالگی ...

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس فردا 17 اسفند / چرا بورس مثبت نمی‌شود؟

پیش‌بینی بورس فردا 17 اسفند / چرا بورس مثبت نمی‌شود؟

کارشناسان معتقدند بازار همچنان نیاز شدیدی به نقدینگی دارد و منتظر گذشت زمان و رسیدن به انتخابات و شرایط با ثبات است تا بتواند به روند تعادلی خود بازگردد.

TejaratNews.com/
آمادگی شورای عالی بورس برای کمک به تسریع تامین مالی بنگاه‌ها

آمادگی شورای عالی بورس برای کمک به تسریع تامین مالی بنگاه‌ها

دژپسند با بیان اینکه منابع حاصل از فروش نفت به کشور در حال افزایش است، گفت: شورای عالی بورس، آمادگی کامل دارد تا به بنگاه‌های اقتصادی برای سرعت بخشیدن به تامین مالی از بورس کمک کند.

Sena.ir/
عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است

عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است

بورستهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص فروش سهام عدالت در بازار سرمایه، گفت: تا زمانی که ظرفیت لازم برای عرضه وجود نداشته باشد اجازه عرضه نمی‌دهیم.

Irna.ir/
عرضه 46 تن زعفران در بورس کالا

عرضه 46 تن زعفران در بورس کالا

تالار محصولات کشاورزی شاهد عرضه 46 تن و 706 کیلوگرم زعفران بود.

BourseNews.ir/
معامله 3 میلیارد برگه سهم در تالار شیشه‌ای/ فرآورده‌های نفتی در راس معاملات

معامله 3 میلیارد برگه سهم در تالار شیشه‌ای/ فرآورده‌های نفتی در راس معاملات

شاخص بورس تهران در معاملات امروز با کاهش حدود 8 هزار و172 واحدی به سطحی بیش از یک میلیون و 169 هزار واحد رسید.

Sena.ir/

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس

کتاب «پرایس اکشن: بازگشت‌ها» به کتابخانه سازمان بورس رفت

کتاب «پرایس اکشن: بازگشت‌ها» به کتابخانه سازمان بورس رفت

کتاب «پرایس اکشن: بازگشت‌ها» نوشته ال بروکز ترجمه حسین رضایی حاجی دهی توسط انتشارات چالش در 646 صفحه منتشر شده است.

Sena.ir/
امیدواری‌های آخر سالی در بازار سرمایه

امیدواری‌های آخر سالی در بازار سرمایه

پژوهش اقتصادیتهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه به ایرنا گفت این امیدواری وجود دارد که با تثبیت نرخ ارز، شفاف‌تر شدن فضای سیاسی برای سرمایه‎گذاران، کاهش اثرات اقتصادی کرونا و افزایش نرخ‎های جهانی ک...

Irna.ir/
حاشیه‌های امروز بورس 16 اسفند 99 / استقبال از پالایشی‌ها بیش از سایر نمادهای بازار

حاشیه‌های امروز بورس 16 اسفند 99 / استقبال از پالایشی‌ها بیش از سایر نمادهای بازار

در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس با افتی 0٫7 درصدی و از دست دادن کانال یک میلیون و 170 هزار واحدی به کار خود خاتمه داد.

TejaratNews.com/
دلالان بهین‌یاب شناسایی شدند/ عرضه کل محصولات زنجیره فولاد در بورس

دلالان بهین‌یاب شناسایی شدند/ عرضه کل محصولات زنجیره فولاد در بورس

عضو انجمن فولاد با بیان اینکه مقرر شد محصولات فولادی به دست مصرف‌کننده واقعی برسد، گفت: دلالان سامانه بهین‌یاب شناسایی شده‌اند و قرار است در این سامانه یک بازنگری انجام شود.

Sena.ir/
بورس امروز 16 اسفند ماه / افت اندک و ادامه دار شاخص کل

بورس امروز 16 اسفند ماه / افت اندک و ادامه دار شاخص کل

در پایان معاملات امروز شاخص کل با افت بیش از 8 هزار واحدی به رقم یک میلیون و 169 هزار واحدی رسید.

Borna.news/

کاهش 8173 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 19.7 هزار میلیارد تومان شد

رشد حجم و ارزش معاملات بورس کالا

رشد حجم و ارزش معاملات بورس کالا

بورستهران - ایرنا - هفته گذشته 939 هزار و 318 تن انواع کالا به ارزش بیش از 123 هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته نخست اسفند ماه حجم و ارزش معاملات به ترتیب ر...

Irna.ir/
مشوق مجلس برای پرداخت اصل و سود تسهیلات بانکی مجوز مجلس به دولت برای پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی/ نحوه هزینه‌کرد پرداخت یارانه مشخص شد حباب 20 درصدی بازار مسکن ورود مجلس به تاریکخانه 82 هزار میلیارد تومانی مافیای کنکور تعیین تکلیف 320 هزار میلیارد تومان ظرف 10 دقیقه بررسی لایحه بودجه 1400 به پایان رسید گلایه شدید مردم از گرانی اقلام اساسی در شب عید اعلام زمان قرعه‌کشی محصولات ایران‌خودرو با فیلترشکن ببینید 99/12/16 قیمت مواد شوینده تغییر نمی‌کند فروش زغال سنگ سهمیه‌ای می‌شود؟ بورس فردا متاثر از این اخبار خواهد بود + فیلم برابری یک میلیون واحد پول ونزويلا با نیم دلار! ورود پول حقیقی به این نماد ساختمانی/ ثامید صعودی شد؟ روند کاهشی قیمت گوشت قرمز در بازار سهامداران کزغال بخوانند! حداقل حقوق کارکنان دولت در سال آینده تعیین شد روند نزولی وپارس آغاز شد؟ جزيیات اعطای کارت اعتباری برای سهام عدالت/ فعلا فروش سهام عدالت متوقف است بازار مسکن 20درصد حباب دارد معامله 3 میلیارد برگه سهم در تالار شیشه‌ای میزان افزایش حقوق‌ها در سال آینده تصویب شد نرخ دلار نیمایی امروز 16 اسفند ماه برای اولین بار در کشور؛ خرید سرویس اینترنت پرسرعت شاتل از دیجی‌کالا ننه‌سرما و آتش یخ زیرتابلوی بورس تهران ارز 4200 تومانی مثل خون ملت بود کلنگ احداث دو مدرسه و یک سالن ورزشی به زمین زده شد پیش‌بینی بورس فردا 17 اسفند / چرا بورس مثبت نمی‌شود؟ کاغذسازی کاوه لوح واحد نمونه صنعتی استان مرکزی دریافت کرد آخرین وضعیت بازار مرغ / یا در صف بایستید یا گرانتر بخرید! افزایش سرمایه نماد کگل تایید می‌شود؟ خبری از سهمیه بنزین نوروزی نیست آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز آگهی‌های دیوار فروشگاه‌ها؛ بالای 190هزار کالا! فروش خودروی دست‌دوم توسط سایپا!/ تعویض خودروی کارکرده با خودروی صفر وام‌دار آمادگی شورای عالی بورس برای کمک به تسریع تامین مالی بنگاه‌ها عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است برخورد دولت با سهام عدالت از نوع فرزند خواندگی است اقدامات نظارتی فرابورس در قبال دستکاری قیمت در نماد «واحصا» تغییر مالکیت 990 میلیون اوراق بهادار مالی فلاح: افزایش سرمایه سرخ‌آبی‌ها به تصویب مجمع فوق‌العاده رسیده است لغو افزایش سرمایه ذوب آهن شرکت پتروشیمی غدیر درج شد مدعیان فروش نفت و دور زدن تحریم‌ها یک بشکه هم نفروختند اقدامات نظارتی فرابورس در قبال دستکاری قیمت در نماد «واحصا» خرید صندوق‌های درآمد ثابت باید به صورت خرد انجام شود آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز مرغ تنظیم بازاری نداریم؛ در صف بایستید! بازگشت قیمت دلار به کانال 24 هزار تومانی / دلار شنبه چقدر شد؟ اگر سهامدار «آبادا» هستید بخوانید/ کام شیرین سهامداران در روز شلوغ «آبادا»

در حال بارگیری...