تصمیم‌های جدید شورای عالی بورس، چتر نجاتی برای بازار سرمایه

تصمیم‌های جدید شورای عالی بورس، چتر نجاتی برای بازار سرمایه

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه از ابتدای بهمن‌ماه شاخص بورس و قیمت سهام افت قابل توجهی را تجربه کرد، گفت: تصمیم‌های جدید اتخاذ شده در شورای عالی بورس می‌تواند چتر نجاتی برای بازار سرمایه باشد و مانع از ریزش...

«جلال روحی» امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به رشد شاخص بورس در بازار روز گذشته اشاره کرد و افزود: روند معاملات بورس در وضعیت فعلی را می توان از دو جهت مورد ارزیابی قرار داد.

وی اظهار داشت: در ابتدا شاخص بورس برای چندمین بار به نقطه حمایتی خود نزدیک شد، باید توجه داشت که از زمانی که شاخص روند نزولی را در پیش گرفت با حمایت های مختلفی روبرو شده است.

روحی ادامه داد: شاخص بورس روز شنبه به نقطه حمایتی جدید رسید که در نهایت روز گذشته واکنش مثبتی را نسبت به این نقطه حمایتی از خود نشان داد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که در روند صعودی معاملات بورس در روز گذشته تاثیرگذار بود تصمیمات امیدوار کننده ای بود که روز جمعه در جلسه هیات مدیره سازمان بورس اتخاذ و در نهایت در جلسه شورای عالی بورس تایید نهایی و به بازار ابلاغ شد، این موضوع از نظر روانی به شدت بر روند بازار تاثیرگذار بود.

وی با بیان اینکه روند نزولی شاخص بورس بیشتر ناشی از رفتار هیجانی، روانی و مالی افراد است که بر تصمیم گیری آنها در بازار تاثیرگذار است، گفت: فعالان بازار به نقطه حمایتی و مقاومتی که برای شاخص بورس مشخص می شد واکنش نشان دادند، بازار برای مدتی طولانی وارد مدار نزولی شد و در بهمن ماه شدت بیشتری را به خود گرفت.

روحی اظهار داشت: تداوم روند نزولی بازار، سهام‌داران را  از نظر رفتار مالی به این مرحله رسانده بود که فروش سهام آنها در معاملات امروز بازار  بهتر از فردا است و با این اقدام ضرر کمتری را متحمل می شوند.

روحی اظهار داشت: تصمیم گیری اخیر سازمان و اعضای شورای عالی بورس چنین امیدواری را بین سهامداران ایجاد کرد که دیگر سقوط و ضرر و زیان های سنگین تهدیدکننده بازار نیست و قوانینی، اندیشیده شده است تا ضرر فعالان بازار کمتر شود.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بازار روز گذشته از این موضوع تاثیر پذیرفت،  اظهار داشت: بازار روز گذشته از همان ابتدا معاملات خود را با روند صعودی پرقدرت آغاز کرد و به کانال بیش از یک میلیون و 150 هزار واحد بازگشت، امیدواریم شاخص بورس بتواند از این کانال عبور کند و معاملات این بازار به مدار معقولی بازگردد.

وی با بیان اینکه امیدواریم با توجه به قوانین وضع شده زمینه ثبات و روند پایدارتری در بازار فراهم شود، گفت:  قوانین اعمال شده به صورت مستقیم بر روند بازار تاثیرگذار نیستند بلکه اهرم هایی مانند رفتار سهامداران است که شکل دهنده روند اصلی بازار هستند.

روحی تاکید کرد: اگر جو بدبینی و بی اعتمادی حاکم شده در بازار  کنترل شود و شاهد بازگشت اعتماد دوباره به معاملات بازار باشیم، به طور حتم زمینه جلوگیری از رفتارهای هیجانی و فروش بی مهابا در بازار فراهم می شود و قوانین جدید منجر به پایداری بازار می شوند که به دنبال آن دیگر ریزش های سنگین در بازار رخ نمی دهد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: ایجاد صف های خرید و فروش هیجانی در بازار ناشی از رفتار سهامداران است که باید تا حدودی در رفتار سهامداران کار شود تا از رفتار و تصمیم گیری های هیجانی جلوگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه روند معاملات بورس دارای فرآیند کلی است، گفت: با در نظر گرفته شدن ریزش بازار سهام در سال های 1374، 1384، 1388 و 1392 و ریزشی که بازار امسال تجربه کرد شاهد پنج ریزش سنگین در تاریخ بازار سرمایه ایران بودیم.

روحی ادامه داد: ارزیابی بازار در چند سالی که متحمل ریزش شده است نشان می دهد که در یک فرآیند بلندمدت همه مشکلاتی که باعث ریزش بازار شده بودند برطرف شده و شاخص بورس از نوسان و اصلاح های ایجاد شده در بازار عبور کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: شاخص بورس در سال 92  در کانال 90 هزار واحد قرار داشت، بعد از افت به کانال 60 هزار واحد رسید و حدود 35 درصد نزول داشت. در آن زمان قیمت سهام شرکت ها به کف قیمتی رسیدند اما اکنون بازار تا چند برابر 90 هزار واحد که آن زمان به دست آورده بود رشد کرده است.

وی با بیان اینکه افت و خیزها ذات بازار سرمایه است، افزود:  هر زمانی که بازار در مسیر صعودی قرار می گیرد ممکن است برای مدتی وارد فاز نزولی شود اما بعد از زمانی دوباره وارد مدار صعودی می شود.

روحی با بیان اینکه بخش عمده ای از افت بازار و قیمت سهام در دست سهامداران حقیقی و حقوقی و فعالان بازار است، گفت: اگر منطقی تر بازار را بررسی کنیم، مشاهده می شود که بازار می تواند بازدهی مناسبی را در اختیار افرادی قرار دهد که نگاه بلندمدتی به سرمایه گذاری در بورس دارند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه پیش بینی بازار به دلیل نزدیک شدن به پایان سال کمی دشوار است، افزود: متغیرهای تاثیرگذار بر معاملات بازار تغییر چندانی نکرده است اما باید رفتار معامله گران را تغییر داد و براساس رفتار آنها مسیر معاملات بازار را مشخص کنیم.

وی معتقد است، بازار سرمایه بازاری با نگاه بلندمدت برای سرمایه گذاری است؛ بنابراین روند فعلی بازار موقتی است و از این دوران عبور می کنیم.

روحی خاطرنشان کرد: تفاوتی که سرمایه گذاری در بورس با برخی از بازارها مانند بازار مسکن دارد این است که تابلوی بورس و نوساناتی را که این بازار تجربه می کند هر لحظه پیش روی سهامداران قرار دارد و این موضوع باعث شده است تا این افراد با توجه به نوسان روزانه بورس اقدام به فروش سهام در بازار کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه نمی توان بازاری بهتر و نقدشونده تر از بازار سرمایه پیدا کرد، گفت: بازار سرمایه همیشه سودی را در اختیار سهامداران قرار داده است اما به شرط آنکه سهم مناسبی انتخاب شود و براساس آینده نگری باشد.

کاهش 45 درصدی ارزش معاملاتی بورس مازندران

کاهش 45 درصدی ارزش معاملاتی بورس مازندران

مازندران ساری - ایرنا - طی هفته جاری 649 میلیارد ریال سهام در بازار بورس منطقه ای مازندران معامله شد که نسبت به هفته گذشته کاهش 45/6 درصدی داشته است.

Irna.ir/
سازمان بورس، اصل انصاف را زیر سوال برد

سازمان بورس، اصل انصاف را زیر سوال برد

رفتار تبعیض آمیز با سهام مختلف مانند چند نوبته کردن معاملات در تابستان، حمایت از تنها چند نماد و صنعت خاص، رفتار بدون ضابطه شفاف در باز و بسته کردن و ابطال و تایید برخی نمادها و همچنین اشاره مستقیم و ...

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفته سوم اسفند / دو هفته آخر سال بورس مثبت است؟

پیش‌بینی بورس هفته سوم اسفند / دو هفته آخر سال بورس مثبت است؟

اگرچه تغییر دامنه نوسان نامتقارن، مانع ریزش شاخص کل بازار سهام شده اما معاملات این هفته نیز با فشار فروش و خروج پول از بازار سهام همراه بود. اما بورس هفته آینده چه می‌شود؟

TejaratNews.com/
واکنش‌ها به وام 150 میلیونی مسکن / «نان نداریم، 2٫5 میلیون قسط بدهیم؟»

واکنش‌ها به وام 150 میلیونی مسکن / «نان نداریم، 2٫5 میلیون قسط بدهیم؟»

بانک قرض‌الحسنه رسالت به سه دهک اول درآمدی وام 150 میلیون تومانی مسکن می‌دهد. اما نکته مهم درباره این وام این است که اقساط ماهانه آن حدود دو میلیون و 500 هزار تومان است اما درآمد سه دهک درآمدی از میزا...

TejaratNews.com/
جزيیات قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/13

جزيیات قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/13

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف افت بهای طلای جهانی و با پیروی از رشد نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 858 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
وام 150میلیون تومانی برای مسکن میلیاردی!

وام 150میلیون تومانی برای مسکن میلیاردی!

وزارت راه و شهرسازی، دو روز پیش تفاهمنامه‌ای تحت عنوان «ساخت 50 هزار واحد مسکونی ارزان‌قیمت برای اقشار کم‌درآمد» با حضور یک بانک قرض‌الحسنه امضا کرد. تفاهمنامه‌ای که در قالب آن قرار است 150 میلیون توم...

Bartarinha.ir/

ریزش 8هزار واحدی شاخص بورس

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 14 اسفند 99 چقدر بود؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 14 اسفند 99 چقدر بود؟

دلار در برابر نزول به زیر مرز 25هزار تومانی مقاومت می‌کند. با این حال‌ این ارز توان عبور از سطح 25 هزار و 500 تومانی را نیز از خود نشان نداده است. آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 14 اسفند چقدر بود؟

TejaratNews.com/

نرخ دلار نیمایی امروز 13 اسفند ماه

اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

قرار است به زودی نقره در بورس کالا عرضه شود. کارشناسان معتقدند عرضه نقره در بورس کالا موجب رونق در حجم معاملات و شفاف‌سازی قیمت‌ها می‌شود.

TejaratNews.com/

معاملات حواله حمل کالا در بورس کالا راه اندازی می‌شود

آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13

آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13

امروز چهارشنبه 13 اسفند نرخ ارز در صرافی‌ ملی برای آخرین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار برای آخرین بار 112 تومان کاهش یافت و به رقم 24 هزار و 674 تومان رسید، بهای یورو نیز یک تومان افزایش یافت.

TejaratNews.com/
انعقاد تفاهمنامه میان بورس کالا و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

انعقاد تفاهمنامه میان بورس کالا و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

دقایقی قبل تفاهمنامه همکاری بورس کالای ایران و راه آهن جمهوری اسلامی ایران در راستای راه‌اندازی معاملات حواله حمل ریلی کالا در بستر بورس کالا به امضای حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران و سعید...

BourseNews.ir/
نمای پایانی بورس امروز/ بازار یکدست سرخپوش ماند

نمای پایانی بورس امروز/ بازار یکدست سرخپوش ماند

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 0.7درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.1درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بازار سهام/ حقیقی‌ها در دقایق آخر نیروگاهی‌ها را خریدند

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بازار سهام/ حقیقی‌ها در دقایق آخر نیروگاهی‌ها را خریدند

افراد حقیقی در بورس امروز 755میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام اپال بود.

EghtesadOnline.com/
"ثبهساز" آپارتمان های کاشانک تهران را فروخت قرارداد اعطای تسهیلات خرید موتورسیکلت در "ولنوین" کاهش 45 درصدی ارزش معاملاتی بورس مازندران جزییات و شرایط پرواز به خوزستان اعلام شد "شصفها" در مسیر پرداخت سود قرار می‌گیرد "مبین" اوراق اختیار فروش تبعی منتشر می‌کند مجمع "ثنظام" 24 تومان تقسیم کرد سازمان بورس، اصل انصاف را زیر سوال برد تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ شب عید متفاوت در بازار خودرو پرداخت هزینه حصر مالی ایران از جیب مردم؟ وام 150میلیون تومانی برای مسکن میلیاردی! دلار، ‌نجات‌بخش سکه شد / آخرین قیمت طلا تا پیش از امروز چقدر بود؟ آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 14 اسفند 99 چقدر بود؟ هزینه حصر مالی را چه‌ کسی می‌پردازد؟ صادرات عجیب ایران به شرق آسیا استاندار اسبق خوزستان بازداشت شد نتایج قرعه‌کشی جدید ایران‌خودرو اعلام شد درگاه‌های ارايه‌دهنده رمز ارز مسدود می‌شود دبیر شورای ‌عالی مناطق آزاد منصوب شد واکنش‌ها به وام 150 میلیونی مسکن / «نان نداریم، 2٫5 میلیون قسط بدهیم؟» جهانگیری: با زحمت، مانع فروپاشی اقتصاد شدیم میلیاردر ژاپنی دنبال همسفر مجانی برای سفر به ماه آخرین اخبار مجامع امروز 1399/12/13 احتمال نصف شدن قیمت خودرو در سال 1400/ تاثیر FATF بر بازار خودرو کاسه عتیقه 35دلاری 500هزار دلاری از آب در آمد 60 ثانیه 13 اسفند 99 گوشت ارزان می‌شود مصوبه مجلس برای کاهش مصرف سوخت 4.5 میلیون سهامدار زیر چتر حمایتی اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟ آخرین صورتحساب سهام عدالت / ارزش سهام عدالت 9 میلیون می‌شود؟ نوسانات بازار خودرو بالا گرفت دستور ویژه روحانی درباره افزایش قیمت‌ها جزيیات قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/13 خرید مرغ بالاتر از قیمت مصوب تخلف است! نرخ دلار نیمایی امروز 13 اسفند ماه پیش‌بینی قیمت طلا فردا 14 اسفند / ربع سکه چقدر گران شد؟ چرخی که موجب خنده شد قیمت دنا پلاس توربو در بازار چقدر است؟ زنگ مجمع "سکرما" به گوش می‌رسد پیش‌بینی بورس هفته سوم اسفند / دو هفته آخر سال بورس مثبت است؟ مدیرعامل بانک رفاه کارگران به عنوان چهره نامی صنعت و اقتصاد کشور انتخاب شد دعوت "وصنا" از سهامداران برای حضور در مجمع زمان قطعی واریز سود سهام عدالت مشخص شد مزایای دامنه نوسان نامتقارن آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13 معاملات حواله حمل کالا در بورس کالا راه اندازی می‌شود درد مشترک بازارها شفاف‌سازی کارگزاری آگاه درباره فرآیند تسویه اعتبار تا پایان سال

در حال بارگیری...