پذیره نویسی صندوق طلای بازار سرمایه تا چه زمانی ادامه دارد؟

پذیره نویسی صندوق طلای بازار سرمایه تا چه زمانی ادامه دارد؟

پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای نهایت نگر با نماد «ناب» به عنوان دهمین صندوق طلای بازار سرمایه در بورس کالا از روز سه شنبه آغاز شده است. این پذیره نویسی تا کی ادامه دارد؟

به گزارش نبض بورس، در دو روز نخست پذیره نویسی (سه شنبه 23 اسفند و چهارشنبه 24 اسفند 1401) در مجموع 31 میلیون و 894 هزار واحد از این صندوق به فروش رسید و این در حالی است که سرمایه گذاران می‌توانند در تا پایان روز یکشنبه 28 اسفند 1401 در این پذیره نویسی حضور یابند.

پذیره نویسی صندوق طلای بازار سرمایه تا چه زمانی ادامه دارد؟

پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای نهایت نگر با نماد «ناب» از سه شنبه 23 اسفند از ساعت 11:30 تا 15 آغاز و به مدت 4 روز کاری یعنی تا یکشنبه 28 اسفند ادامه می‌یابد.

ناب به عنوان دهمین صندوق طلایی بورس کالا در کنار نمادهای طلا، زر، عیار، گوهر، کهربا، مثقال، زرفام، نفیس و گنج قرار گرفته و امکان سرمایه‌گذاری در حوزه شمش طلا را نیز برای سرمایه گذاران فراهم می‌کند.

واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای نهایت نگر براساس مجوز سازمان بورس و مشخصات اعلامیه پذیره نویسی از طریق بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله بورس کالای ایران پذیره نویسی می‌شود.

صندوق سرمایه‌گذاری طلای نهایت نگر از نوع صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سپرده سکه طلا (ETF) بوده و هدف از تشکیل صندوق، جمع آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و اختصاص آن‌ها به خرید انواع اوراق بهادار مبتنی بر کالا به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، بهره‌گیری از صرفه جویی‌های ناشی از مقیاس و تامین منافع برای سرمایه‌گذاران است.

موضوع فعالیت صندوق، سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سپرده طلا پذیرفته شده در بورس کالای ایران است.

خرید واحدهای ETF مستلزم دریافت کد معاملاتی فعال در سیستم سپرده‌گذاری مرکزی بوده و سفارش‌های خرید باید مضربی از یک ورقه باشد و محدودیت حجمی برای هر سفارش خرید بدون محدودیت تعیین شده و حداکثر تعداد اوراق قابل خریداری توسط هر کد معاملاتی حقیقی و حقوقی بدون محدودیت است.

معاملات ثانویه واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله، پس از اتمام پذیره نویسی و ثبت صندوق در بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری (قابل معامله) بورس کالای ایران آغاز و دارندگان و متقاضیان خرید می‌توانند از طریق کارگزاران عضو بورس کالای ایران اقدام به خرید یا فروش این واحدها کنند.

براساس این گزارش، موسسان 100 درصد از واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز صندوق به تعداد 2 میلیون واحد را متعهد شده و مابقی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق به تعداد 98 میلیون واحد به ارزش مبنای هر واحد 10 هزار ریال معادل یک هزار تومان برای پذیره نویسی و خرید عموم عرضه می‌شود.

به این ترتیب تعداد واحدهای سرمایه گذاری قابل انتشار 100 میلیون واحد بوده که 2 میلیون واحد به صورت واحدهای سرمایه گذاری ممتاز از سوی موسسان پذیره نویسی شد و 98 میلیون واحد آن با ارزش اسمی هر واحد یک هزار تومان پذیره نویسی عمومی می شود. هر یک از دارندگان واحدهای سرمایه گذاری به نسبت تعداد واحدهای سرمایه گذاری خود در خالص دارایی های صندوق سهیم اند.