سرپرست وزارت صمت: تامین ارز صنایع خودرویی بدون وقفه ادامه دارد

سرپرست وزارت صمت: تامین ارز صنایع خودرویی بدون وقفه ادامه دارد

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رکورد رشد تولید خودرو در سال 1402، گفت: با همکاری موثر بانک مرکزی، تامین ارز صنایع خودرویی بدون هیچ وقفه‌‌ای ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهدی نیازی در حاشیه دیدار با وزیر صنعت و تجارت و ترویج سرمایه‌گذاری عمان اظهار داشت: با رفع موانع و مشکلاتی که صنعت خودرو در ابتدای دولت سیزدهم با آن مواجه بود، در سال گذشته برای اولین بار طی چند سال اخیر، تولید خودرو به حدود 1.4 میلیون دستگاه رسید و رشد 39 درصدی را ثبت کرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: این رشد تولید در سال جاری هم برنامه‌ریزی‌شده و در دو ماه گذشته ادامه داشته، به نحوی که همین 2 ماه نخست امسال، رکورد رشد تولید سال گذشته هم زده شده و تولید خودرو رشد 48 درصدی را ثبت کرد که نتیجه برنامه‌ریزی تولید، رفع موانع این حوزه و تامین به‌موقع ارز مورد نیاز کارخانجات بوده است.

نیازی با اشاره به وضعیت مطلوب تامین ارز صنایع به‌ویژه صنایع خودرو و قطعه‌سازی در ماه‌های اخیر، گفت: با رایزنی‌های بسیار مثبتی که اخیرا با بانک مرکزی داشتیم، ارز مورد نیاز قطعات خودرو به نحو خوبی تامین شده و در سال جاری نیز طبق برنامه تامین خواهد شد که محل تامین این ارز از طریق سامانه نیما، تهاتر، صادرات در برابر واردات و سایر روش‌های مرسوم خواهد بود.

سرپرست وزارت صمت اظهار داشت: با توجه به همکاری بانک مرکزی با وزارت صمت برای تامین ارز و منابع در دسترسی که برای این کار اختصاص داده شده، خودروسازان با شرایط مناسب‌تری نسبت به سال‌های اخیر اقدام به برنامه‌ریزی تولید کرده‌اند و امسال تولید خودرو رشد مطلوب‌تری نسبت به سال‌های قبل خواهد داشت.

نیازی افزود: تاکنون، جلسات متعددی با حضور بنده و مدیران شرکت‌های خودروسازی و بانک مرکزی برای تامین ارز خودروسازان برگزار شد که نتیجه آن جلسات، تامین به‌موقع ارز مورد نیاز صنایع خودرو است. البته برنامه میان‌مدت وزارت صمت تولید خودرو با ارزبری بالا نیست، بلکه شرکت‌ها مکلف هستند با توجه به سیاست‌های عمق‌بخشی به ساخت داخل، ظرفیت‌های قطعه‌سازی داخلی را فعال کرده و ارزبری خودروها را کاهش دهند تا علاوه بر مدیریت واردات، زنجیره تولید قطعات داخل کشور را نیز تقویت کنیم.

نیازی بیان داشت: علاوه بر این با توجه به رویکرد تولید صادراتی، بخشی از ارز موردنیاز خودروسازان نیز از محل صادراتشان حاصل خواهد شد و امروز هم در دیدار با وزیر صنعت و تجارت و ترویج سرمایه‌گذاری عمان، توافقی برای صادرات خودرو از ایران به این کشور و کشورهای ثالث امضا شد.

سرپرست وزارت صمت افزود: همچنین برنامه تولید تجاری و فروش محصولات جدید نیز امسال شروع خواهد شد که چون بن‌سازه آن‌ها بومی است، وابستگی کمتری به واردات قطعه از خارج دارند و ارزبری کلی صنعت خودرو را نیز کاهش خواهند داد.

نیازی، نامه‌نگاری‌های مدیران خودروسازی را که اخیرا منتشرشده مربوط به اوایل سال جاری دانست و گفت: با توافقاتی که با بانک مرکزی انجام شد، تامین ارز خودروسازان فراهم شده و نگرانی مدیران خودروسازی نیز رفع شده است. تولید روزانه خودروسازان نیز افزایش چشمگیری یافته و عرضه به بازار نیز مناسب است به طوری که شاهد بودیم یکی از خودروسازان 13 هزار محصول خود را زودتر از موعد تحویل، به مشتریان تحویل داد که می‌توان گفت چنین چیزی کم‌سابقه بوده است.

نیازی درباره آمار تولید خودرو نیز گفت:‌ تولید انواع خودرو (سواری و تجاری) در 2 ماه نخست امسال 48 درصد رشد کرد و در همین مدت، نزدیک به 165 هزار دستگاه خودروی سواری تولیدشده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 45 درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی بیان داشت: واردات خودرو نیز اجرایی و عملیاتی شده و ترخیص خودروهای وارداتی تسریع شده و به زودی شاهد ترخیص تعداد قابل ملاحظه‌ای خودرو از گمرک خواهیم بود که این موضوع نیز عرضه خودرو به بازار را افزایش داده و امید داریم روند کاهشی قیمت خودرو در بازار با شیب تندتری به نقطه مطلوب خود برسد.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد