تاثیر داده های اقتصادی چین بر طلای جهانی

تاثیر داده های اقتصادی چین بر طلای جهانی

در شرایطی که ادامه همه‌گیری کرونا در چین موجب بروز محدودیت‌های گسترده‌تری حتی نسبت به شروع همه‌گیری‌ها در سال 2020 شده است، قرنطینه‌های اخیر در چین به نسبت خطر بزرگ‌تری برای تورم جهانی امروز به شمار می رود چرا که داده‌های تجاری نشان می‌دهد که جهان بیشتر به کالاهای چینی وابسته شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سهم چین از صادرات در سطح جهان در سال 2021 به 15.4٪ افزایش یافت که بالاترین میزان از سال 2012 است.

یکی از دلایل اصلی افزایش صادرات چین را می‌توان این دانست که این کشور توانست شیوع اولیه کووید را ظرف چند هفته کنترل کند و تولید را از سر بگیرد، در حالی که بقیه جهان برای مهار این ویروس تلاش می‌کردند. چین سیاست کنترل شیوع را حفظ کرده، در حالی که سایر کشورها از سال گذشته به این سو کنترل ها را کاهش داده‌اند.

با این وجود، طی چند هفته گذشته، سرزمین اصلی چین با بدترین موج کووید طی دو سال گذشته روبرو شده است و مقامات تصمیم‌گیر تلاش می‌کنند تا با قرنطینه‌ها و محدودیت‌های مسافرتی که بسیاری آن را سخت‌تر از اوایل سال 2020 توصیف کرده‌اند به مقابله با آن بپردازد. الزامات سخت‌گیرانه بیشتر از 370 میلیون نفر را در قرنطینه قرار داده و دستورات اقامت در خانه و الزامات آزمایش ویروس بر مراکز اقتصادی ساحلی نظیر شانگ‌های تاثیر محسوسی گذاشته است.

کاهش فعالیت‌های اقتصادی چین در ماه مارس

داده‌های اقتصادی روز دوشنبه می‌تواند بخشی از اثرات روبرو شدن با این موج جدید را منعکس کند.

رشد تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول، تولید صنعتی ماه مارس و شاخص مهم خرده فروشی ماه مارس روز در هفته کاری جدید منتشر می‌شوند. در حالی که احتمالا رشد اقتصادی سه ماهه اول در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 4.4 درصد افزایش را نشان بدهد، انتظار می‌رود داده‌های فصلی نسبت به سه ماهه چهارم سال قبل تنها 0.6٪ افزایش را ثبت کرده باشند که نشان دهنده کاهش سرعت بهبود اقتصادی در دومین اقتصاد بزرگ جهان است.

گذشته از این، داده‌های ماه مارس انعکاس شفاف‌تری از کاهش فعالیت‌های اقتصادی ناشی از شیوع دوباره کرونا خواهند داشت. تولید صنعتی می‌رود که با افت از ماه فوریه از رشد 7.5 درصدی به 4.5 درصد برسد و پیش‌بینی می‌شود که شاخص خرپه فروشی ماه مارس با کاهش 1.6 درصدی روبرو شده باشد، به ویژه اینکه اواخر ماه مارس شاهد رسیدن دامنه قرنطینه‌های سخت به شنجن و شانگ‌های، مراکز مالی مهم چین بودیم.

طلا در مرز یک مقاومت فوری مهم

کاهش فعالیت‌های اقتصادی و تجاری چین علاوه بر این کشور، بسیاری از شرکای تجاری آن را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد که افزایش ریسک در بازارهای مالی را به همراه خواهد داشت و ممکن است طلا را در بازار معاملات نقد به مرز 2000 دلاری که یک ناحیه مهم روانی نزدیک کند. با این حال، بنظر می‌رسد که مقدم بر آن، خریداران ابتدا باید بر مقاومت فوری 1979 دلاری که در سطح 23.8 درصد اصلاحی روند صعودی آگوست تا مارس قرار غلبه کنند.

با این حال، در صورتی که بازدهی واقعی اوراق خزانه‌داری در هفته آینده به محدوده مثبت برسد، این فلز گرانبها می‌تواند با یک وقفه جدی در مواجهه با مانع 1979 دلار روبرو شود. توجه داشته باشید که بازده واقعی از نوامبر سال قبل به این سو راه زیادی را از منفی 1.25 به بالا پیموده است و در حال حاضر تنها 9 واحد پایه با عبور از آستانه حیاتی صفر برای ورود به دامنه مثبت فاصله دارد و ممکن است این فاصله را در هفته آینده طی کند.

با توجه به اینکه بازدهی شمش طلا صفر است، افزایش بیشتر بازدهی اوراق خزانه‌داری، چه اسمی و چه واقعی، در نهایت می‌تواند عزم خریداران طلا را تضعیف کند و به دوره دیگری از فشردگی قیمت بین 1923 و 1979 منجر شود.

*علی مرتضوی تحلیلگر شرکت بین المللی اینوسلو

**عضو انجمن تحلیلگران تکنیکال بریتانیا

local_offerبرچسب‌ها:
90 هزار میلیارد تومان سهام بابت رد دیون تامین اجتماعی واگذار می‌شود/ سهام ایران‌خودرو و سایپا بلوکی ... شفافیت بازار خودرو با عرضه در بورس کالا متقاضیان یارانه جدید عجله کنید چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌عالی مسکن پاک‌کننده شیشه در بازار چند؟ مصرف برق رکورد زد/ عبور مصرف برق از 49 هزار مگاوات زور آزادسازی واردات به افزایش قیمت خودرو نرسید/ آخرین... ترس شدید رمزارزها برای صعود 10 خبر تاثیرگذار بورس فردا 28 اردیبهشت 1401 |فردا پنجمین عرضه اولیه جدید بازار سرمایه واگذاری زمین و خانه اقساطی به این افراد | ثبت نام 30 هزار نفر راه اندازی 3 شهرک صنعتی تصویب شد هیچ مشکلی در فراوانی و ذخایر کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد خبر خوب برای خریداران خودرو |ریزش قیمت خودرو در راه است؟ برای خرید 206 چقدر لازم است؟ جزيیات خرید خودرو از بورس کالا | اولین خودروها فردا به بورس می رسند پرونده ارزان فروشی بنزین به کجا رسید؟ آخرین اخبار مجامع 1401/02/27 سهم 1.5 درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی برای رسیدن به تمدن اسلامی نیازمند ایران قوی هستیم/ 20 درصد درآمد باید از اقتصاد دانش بنیان باشد سهامداران پتروشیمی پارس بخوانند | امروز در پارس چه گذشت؟ جدیدترین جزيیات خرید خودرو در بورس نفت روسیه جایگزین نفت ایران در چین شد؟ شرایط واگذاری زمین و خانه اقساطی اعلام شد شاخص کل بورس رکورد زد خانوارهای دارای سه فرزند بخوانند | جزيیات واگذاری زمین و خانه اقساطی بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار نقشه راه تهاتر کالایی ایران و کوبا امضا شد تهران-هاوانا وارد همکاری های بندری و دریایی شدند قیمت مزدا از 1 میلیارد عبور کرد سه ماه با تلسکوپ بودجه می‌نویسند آخرش وزیر از ما پول می خواهد | با ما شوخی نکنید، ما بانک و بورس نیس... پیش بینی بورس فردا 28 اردیبهشت 1401| توجه دوباره به سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی خرید اتو مو چقدر خرج دارد؟ ادعای عجیب ترکیه درباره گرد و غبار در ایران | منشاء طوفان های گرد و غبار کجاست؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌ عالی مسکن متقاضیان یارانه عجله کنید جزییات جدید از مکانیزم فروش خودرو/ مالیات جدید در راه... اخبار مهم کدال 27 اردیبهشت 1401 | نمادهای شاخص ساز تحت تاثیر عوارض صادراتی امسال قطعی برنامه ریزی شده آب و برق نخواهیم داشت برگزاری نشست هماهنگی و سیاست‌گذاری مدیران روابط عمومی صنعت آب اولین دستاورد اتحاد استراتژیک ایران خودرو و سایپا به ثمر رسید بازماندگان دریافت یارانه برای ثبت‌نام به «درگاه ملی خدمات دولت» مراجعه کنند قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت بانک صادرات ایران در نمایشگاه کتاب 4.2میلیون تن موجودی کالای اساسی در بنادر و گمرک /33شناور در صف تخلیه کالای اساسی مشکلات بچه‌دارها با قیمت پوشک | جدول جدیدترین قیمت‌ها وام جدید خرید مسکن در شورای عالی مسکن تصویب شد جایزه مدیر فعال روابط عمومی به بیمه رازی تعلق گرفت منشا ورود گرد و غبار به ایران اعلام شد افزایش منابع و الزامات اجرایی سازمان تعزیرات برای برخورد با پدیده‌های گرانفروشی و احتکار شاخص کل بورس به کانال 1.6 میلیون واحدی وارد شد