بازدهی 20درصدی دارا یکم از زمان بازگشایی/ زیان سهامداران صندوق پالایش یکم جبران خواهد شد؟

بازدهی 20درصدی دارا یکم از زمان بازگشایی/ زیان سهامداران صندوق پالایش یکم جبران خواهد شد؟

سال گذشته، سهام دو صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) در بازار سرمایه عرضه شد و دو صندوق دارا یکم و پالایش یکم، هر یک تجربه متفاوتی را برای سهامداران خود رقم...

به گزارش اقتصادآنلاین؛ پذیره‌نویسی دارا یکم، 13 اردیبهشت ماه سال 1399 انجام شد. عرضه این صندوق با تخفیف 20درصدی، محدودیت حجم خرید حداکثر 200 سهمی و سقف خرید 2 میلیون تومانی صورت گرفت و 3 میلیون نفر به خرید واحدهای این صندوق اقدام کردند. دارا یکم، 7 تیرماه 1399 در قیمت 21هزار تومان بازگشایی شد و با استقبال سرمایه‌گذاران، هر واحد این صندوق به مبلغ 10هزار تومان، به 23هزار تومان در همان روز نیز رسید.

دومین صندوق قابل معامله دولتی (پالایش یکم) از سهام چهار شرکت پالایش نفت تهران (شتران)، پالایش نفت تبریز (شبریز)، پالایش نفت اصفهان (شپنا) و پالایش نفت بندرعباس (شبندر) تشکیل شده است. پذیره‌نویسی این صندوق، 5 شهریورماه سال‌ 1399 آغاز شد.

دارا یکم که در روزهای ابتدایی پس از بازگشایی و رکوردشکنی شاخص، سود زیادی را نصیب سهامداران خود کرده بود، در حال حاضر در قیمت 12هزار تومان در حال معامله بوده و بازدهی 20درصدی را برای سرمایه‌گذاران به دنبال داشته است.

هرچند که این صندوق نیز مانند بسیاری دیگر از سهم‌ها در بازار سرمایه پس از ریزش شاخص با افت و نزول مواجه شد، اما درمقایسه با صندوق پالایش یکم، وضعیت بهتری را رقم زد. این در حالی است که پالایش یکم، پایین‌تر از قیمت زمان عرضه معامله می‌شود. دومین صندوق قابل معامله دولتی (پالایش یکم) در حال حاضر به قیمت 7هزار و 300 تومان رسیده و افت 25 درصدی را ثبت کرده است.

در حقیقت بسیاری از سهامداران که در ماه‌های ابتدایی سال گذشته، سود زیادی را از بازار سهام و خرید سهم صندوق دارا یکم به دست آورده بودند، گمان می‌کردند که با خرید پالایش یکم نیز، تجربه مشابهی را کسب خواهند کرد. این در حالی است که پس از اعلام خبر لغو عرضه پالایش یکم، نمادهای پالایشی افت کردند و روند نزولی به بسیاری از نمادها تسری یافت. درواقع به دلیل ریزش بازار، حواشی ایجادشده پیرامون مدیریت صندوق پالایش یکم و به تاخیر افتادن زمان عرضه این صندوق، بسیاری از اشخاص که اقدام به خرید پالایش یکم کرده بودند، با ضرر مواجه شدند.

14 اردیبهشت ماه امسال، علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری خود از از مصوبه سران قوا درخصوص بورس خبر داد و اظهار داشت: مقرر شد تا زیان محقق شده آن دسته از خریداران واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق قابل معامله پالایش یکم که واحدهای مذکور را از دولت خریداری کرده‌ و تاکنون به فروش نرسانده‌اند، از طریق اعطای سهام جبران شود. به گفته دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز، 7 پیشنهاد سازمان بورس و اوراق بهادار جهت حمایت از بازار سرمایه با اصلاحات جزيی در جلسه ستاد عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به تصویب رسید. اما باوجود اعلام تصویب این مصوبه و جبران ضرر سهامداران پالایش یکم، هنوز اقدامی درخصوص این موضوع صورت نگرفته است.

local_offerبرچسب‌ها:
اصلاح مصوبه واگذاری سهام دولت در صندوق ETF

اصلاح مصوبه واگذاری سهام دولت در صندوق ETF

معاون اول رییس جمهوری، اصلاحیه مصوبه واگذاری سهام دولت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) را ابلاغ کرد.

EghtesadOnline.com/
خبر جدید از دومین صندوق ETF دولتی / ارسال پیامک برای صاحبان پالایشی یکم در جمعه

خبر جدید از دومین صندوق ETF دولتی / ارسال پیامک برای صاحبان پالایش...

پس از اعلام آغاز تخصیص واحدهای صندوق پالایشی یکم امروز پیامکی برای صاحبان پالایشی یکم ارسال شده که مبلغ مسدودی آنها آزاد شده است.

TejaratNews.com/
قیمت روز دارا یکم 23 مرداد 99 / صندوق ETF دولتی چقدر شده است؟

قیمت روز دارا یکم 23 مرداد 99 / صندوق ETF دولتی چقدر شده است؟

قیمت روز هر واحد از اولین ETF دولتی در بازار سهام به 20104 تومان رسیده که متقاضیان با 200 واحد از نماد دارا یکم، هم‌اکنون سبدی به ارزش چهار میلیون و 20 هزار تومان در اختیار دارند.

TejaratNews.com/
آخرین اخبار از دارا دوم / عرضه دومین صندوق ETF به کجا رسید؟

آخرین اخبار از دارا دوم / عرضه دومین صندوق ETF به کجا رسید؟

100 روز از نخستین واگذاری باقیمانده سهام دولت در بازار سهام در قالب صندوق‌های قابل معامله می‌گذرد و از همان زمان مباحث مربوط به صندوق دوم و سوم که قرار بود گرو‌ه‌های پالایش، فلزات و خودرو را در بر بگی...

TejaratNews.com/
لغو دارا دوم / چرا عرضه دومین صندوق ETF متوقف شد؟

لغو دارا دوم / چرا عرضه دومین صندوق ETF متوقف شد؟

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی علت توقف عرضه دارا دوم را تصمیم وزیر اقتصاد اعلام و تاکید کرد: در صورت تغییر این نظر و تصمیم برای تشکیل صندوق ETF، این شرکت و وزارت نفت آماده بوده و هستند که تما...

TejaratNews.com/
آغاز پذیره نویسی صندوق ETF دولتی شهریورماه

آغاز پذیره نویسی صندوق ETF دولتی شهریورماه

آغاز پذیره نویسی دومین صندوق ETF دولتی، موسوم به دارا دوم، با سقف خرید پنج میلیون تومان، از اوایل شهریورماه آغاز می‌شود.

EghtesadOnline.com/
دومین صندوق ETF دولتی به کجا رسید؟ / دارا دوم چه شد؟

دومین صندوق ETF دولتی به کجا رسید؟ / دارا دوم چه شد؟

پس از مشارکت 3.5 میلیون نفری در اولین صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) که با نماد دارا یکم در بورس قابل معامله شده است، دومین صندوق ETF در راه است. اما چه زمانی این اقدام انجام می‌شود و سقف خرید آن...

TejaratNews.com/
ارزش روز دارا یکم 18 مرداد 99 / اولین صندوق ETF دولتی چقدر می‌ارزد؟

ارزش روز دارا یکم 18 مرداد 99 / اولین صندوق ETF دولتی چقدر می‌ارزد...

در پایان معاملات هفته گذشته بورس، ارزش 200 واحد از صندوق دارا یکم با 2٫5 درصد افزایش نسبت به هفته گذشته به 4 میلیون و 671 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
صندوق ETF سوم در آذرماه عرضه می‌شود

صندوق ETF سوم در آذرماه عرضه می‌شود

معاون سازمان خصوصی سازی گفت: مرحله سوم عرضه صندوق‌های ETF در آذرماه انجام می‌شود که شامل گروه خودرویی و فلزی خواهد شد.

EghtesadOnline.com/
ارزش «دارا یکم» 11 مرداد 99 / اولین صندوق ETF دولتی 5 درصد گران شد

ارزش «دارا یکم» 11 مرداد 99 / اولین صندوق ETF دولتی 5 درصد گران شد

در پایان معاملات امروز بازار سهام ارزش 200 واحد صندوق دارا یکم با رشدی پنج درصدی به چهار میلیون و 785 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
ارزش روز دارا یکم 4 مرداد 99 / اولین صندوق ETF چقدر ارزش دارد؟

ارزش روز دارا یکم 4 مرداد 99 / اولین صندوق ETF چقدر ارزش دارد؟

هر واحد از اولین صندوق ETF دولتی امروز به 25641 تومان رسید تا ارزش سبد هرکدام از 200 سهم دارایکم به 5٫1 میلیون تومان برسد.

TejaratNews.com/
آخرین اخبار از دارا دوم / جزییاتی از دومین صندوق ETF دولتی

آخرین اخبار از دارا دوم / جزییاتی از دومین صندوق ETF دولتی

پس از مشارکت 3.5 میلیون نفری در اولین صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) که با نماد دارا یکم در بورس قابل معامله شده است، دومین صندوق ETF در راه است. اما کی و به چه میزان؟

TejaratNews.com/
جدیدترین خبرها از عرضه دومین صندوق ETF‌

جدیدترین خبرها از عرضه دومین صندوق ETF‌

مدیرعامل شرکت بورس تهران گفت: متولی صندوق‌های قابل معامله وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت‌خانه‌های مربوط هستند، در هر زمانی که آنها اعلام آمادگی کنند بورس تهران اقدامات لازم را در جهت حضور آنها در...

TejaratNews.com/
ارزش دارا یکم امروز چقدر شد؟ / آغاز محدودیت نوسان صندوق ETF از فردا

ارزش دارا یکم امروز چقدر شد؟ / آغاز محدودیت نوسان صندوق ETF از فرد...

پیش از آغاز محدود شدن دامنه نوسان واحدهای صندوق دارا یکم به 10 درصد، ارزش دارا یکم به 5٫4 میلیون تومان رسیده است.

TejaratNews.com/
دارا یکم معامله نشد / سفارشات امروز واحدهای صندوق ETF باطل شد

دارا یکم معامله نشد / سفارشات امروز واحدهای صندوق ETF باطل شد

سفارشات برای معامله واحدهای صندوق دارایی ETF با نماد دارا یکم در بازار سهام امروز، چهارشنبه 11 تیر ماه امسال تایید نشد.

TejaratNews.com/
تورم زمین تک‌رقمی شد نیمه مربیان زیر تابلوی بورس انتشار صورت‌های مالی 12 ماهه "وساپا" مهم‌ترین اخبار بورسی 25 اردیبهشت قبل از شروع بازار سبد معیشت حداقلی؛ 9میلیون و 120هزار تومان تا 10روز آینده برق خانگی محدودیت ندارد بیشتر بدهکاران، محصول دوره احمدی‌نژاد هستند پیش‌بینی بورس امروز 25 خرداد اگر روحانی نبود| کاهش 50 درصدی تقاضای عرضه اولیه در بورس/ از سود 300 درصدی تا صف فروش پس از یک هفته صاحبان املاک چقدر ضرر می‌کنند؟ / قطع یارانه فشار بیشتر روی مستاجران منابع ارزی سال‌های تحریم کجا خرج شد؟/ واردات مرغ شاخدار و سنگ‌پا! افزایش 15 تا 20درصدی کنسرو ماهی از تیرماه پاسخ وزیر اقتصاد به برخی اظهار نظرهای بورسی در مناظرات کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری قیمت خودرو افزایش یافت ارزش سبد سهام عدالت امروز 24 خرداد چقدر شد؟ قیمت نیم سکه به 5800000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/24 تاکید نماینده مجلس بر نقش موثر سایپا در رونق تولید کشور ماجرای آزادسازی قیمت خودرو چه شد؟ تورم سويیس بالاخره مثبت شد! پیش‌بینی قیمت طلا فردا 25 خرداد / احتمال کاهش قیمت طلا وجود دارد؟ یک اسباب کشی لاکچری/تاس گمشده شطرنج اقتصاد ایران رشد سنگین رمزارزها در معاملات امروز/ بیت کوین 12 درصد بالا رفت پیش‌بینی بورس 25 خرداد / نقدینگی جدید به بازار باید تزریق شود اعلام نتایج فروش فوق‌العاده محصولات سایپا + لیست برندگان سود 271 ریالی هر سهم "وتوس" چرا امروز بیت کوین و ارزهای مجازی مثبت شدند؟ "وسفارس" از محل واگذاری سهام درآمد نداشت قیمت هر متر آپارتمان در شیراز چقدر است؟ / قصرالدشت 33 میلیون تومان لوفت‌هانزا پرواز‌هایش به ایران را افزایش می‌دهد جلوگیری از رانت با عرضه کالاها در بورس دستگیری بیش از هزار نفر در چین به اتهام پولشویی با ارز دیجیتال قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | افزایش قیمت دلار در نیمه دوم بازار/ نگاه معامله... بازدید ريیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان کشور از پالایشگاه ایرانول افزایش قیمت بنزین تصمیم حاکمیتی بود پیش‌فروش بندر جاسک تکذیب شد هکر‌ها سراغ رمزارز مونورو رفتند احتمال کمبود برنج خارجی در کشور صدای مجمع "غکورش" به گوش می رسد زنگ مجمع "شفن" به صدا درآمد خدمتی نوین از بانک اقتصادنوین/ سامانه «نما چک» راه‌اندازی شد صندوق پیشتاز کارگزاری مفید در رتبه اول صندوق‌های سهامی بازار سرمایه "خمحور" در دوم تیرماه به مجمع می‌رود واکنش زنگنه به صحبت‌های کاندیدا‌ درباره قرارداد کرسنت بورس امروز 24 خرداد چگونه تمام شد؟ رشد پنج درصدی شستا در سومین روز معاملاتی هفته / شستا به صف خرید نشست سهامداران پارس خودرو بخوانند (24خرداد) / خپارس برای دومین روز متوالی صعودی شد شاخص بورس با رشد حدود 9 هزار واحدی مثبت شد سهامداران شپنا توجه کنند (24خرداد) / ادامه رشد شپنا با صف خرید 40میلیونی قراردادهای اجاره تمدید می‌شوند؟ ارزش سهام عدالت من (24خردادماه)

در حال بارگیری...