سهامداران بخوانند / نحوه بررسی صورت مالی شرکت های بورسی

سهامداران بخوانند / نحوه بررسی صورت مالی شرکت های بورسی

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ترکیب دارایی، مطالبات، سودآوری و هزینه‌های شرکت‌ها از جمله فاکتور‌های مهم در صورت‌های مالی هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، امیرعباس امامی کارشناس بازار سرمایه، در رابطه با این امر که چه فاکتور‌هایی می‌تواند در صورت مالی شرکت‌ها برای سهامداران عادی مهم باشد، گفـت: در وهله اول باید بگوییم که افرادی که تخصص کافی ندارند باید با استفاده از روش‌های غیرمستقیم وارد بازار سرمایه شوند، حال اگر فردی تخصص ندارد، اما علاقه‌مند است که به صورت مستقیم سرمایه‌گذاری کند حتما باید آموزش ببیند.

وی ادامه داد: اما با فرض اینکه فردی حداقل‌های اولیه بورسی را می‌داند، برای بررسی صورت مالی شرکت‌ها باید به این نکته توجه کند که صورت‌های مالی هر شرکت که در یک صنعت واقع است با شرکتی که در صنعت دیگر است، متفاوت خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: در صورت‌های مالی برای سهامداران معمولی فاکتور P/E و مقایسه آن با سال گذشته می‌تواند به سهامداران کمک کند؛ که این نسبت از تقسیم قیمت بر سود به دست می‌آید.

امامی با اشاره به اهمیت روند سودآوری شرکت‌ها گفت: سود شرکت از تفاضل فروش و هزینه‌ها به دست می آید. گاهی شرکتی فروش بالایی دارد اما سودآوری خوبی ندارد، که در این راستا باید توجه کنیم که قسمتی از هزینه ها برای تولید و عملیات و بخشی از هزینه‌ها، هزینه‌های مالی هستند. در شرکت‌هایی که هزینه مالی بالا باشد علیرغم فروش بالای شرکت، میزان سود می‌تواند پایین باشد.

وی ادامه داد: فروش به تنهایی فاکتور مهمی محسوب نمی‌شود و عامل تاثیرگذار منتهی شدن فروش به سودآوری است، بنابراین در روند هزینه‌ها و ترکیب هزینه‌ها در صورت مالی باید دقت کنیم.

امامی در رابطه با هزینه‌ها تصریح کرد: هزینه‌ها به دو دسته عملیاتی و مالی تقسیم می‌شوند و درصد تخصیص هر کدام از این هزینه‌ها مهم است که چه مقدار از هزینه‌ها عملیاتی و چه مقدار مالی باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با اهمیت دارایی و مطالبات شرکت‌ها نیز گفت: دارایی شرکت‌ها باید مولد باشد و سرمایه‌گذار باید به ترکیب دارایی‌ها شرکت توجه کند. به عنوان مثال شرکتی زمینی دارد که قابل فروش نیست، بنابراین این دارایی مولد و دارای مزیت محسوب نمی شود. البته بعضا شرکت ‌ها اقدام به تجدید ارزیابی دارایی ها می‌کنند و از این جهت منافعی برای سهامداران ایجاد می‌شود که موضوع دیگری است.

امامی در ادامه اضافه کرد: گاهی شرکت‌ها با فروش دارایی‌های خود سود شناسایی می‌کنند که هر چند برای آن سال مشخص جذابیت ایجاد می‌کند اما لزوما اتفاق مثبتی در روند بلندمدت شرکت نیست و نباید سوداوری آن سال که ناشی از فروش دارایی بوده مبنای پیش بینی سودآوری سال‌های بعد قرار بگیرد.

امامی در پایان در رابطه با مطالبات شرکت‌ها بیان کرد: مطالبات شرکت‌ها اگر قابل وصول باشد مطلوب است اما اگر این مطالبات مشکوک الوصول باشد مانند مطالبات تعدادی از بانک‌ها قاعدتا مناسب نیست و سهامداران باید در ارزیابی سهم به این موضوع توجه کنند.

local_offerبرچسب‌ها:
ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

بازار سهام دومین هفته آذرماه را با منفی به پایان رساند. فشار فروش در بازار امروز زیاد بود. آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

چالشی که تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق ایجاد می‌کند آن است که فقط قرار نیست اوراق در بازار سرمایه عرضه شود تا هر سرمایه‌گذاری که تمایل داشت، اقدام به خرید اوراق کند؛ بلکه با هدف تامین مالی دولت ...

BourseNews.ir/
فروش 410میلیارد تومانی اوراق بدهی / بازار سرمایه به اوراق بدهی روی خوش نشان نداد

فروش 410میلیارد تومانی اوراق بدهی / بازار سرمایه به اوراق بدهی روی...

بیستمین مرحله حراج اوراق بدهی دیروز با عرضه 2 هزار و 90 میلیارد تومان از این اوراق برگزار شد.

EghtesadOnline.com/
بورس بدترین بازار آبان ماه لقب گرفت/ بلایی که خودرویی‌ها سر بازار سرمایه آوردند

بورس بدترین بازار آبان ماه لقب گرفت/ بلایی که خودرویی‌ها سر بازار ...

بورس در ماه‌های گذشته روند نوسانی داشته است. این مساله در آبان‌ماه نیز تکرار شده و این بازار را در کنار سایر بازارهای رقیب به عنوان بدترین بازار لقب داده است.

FarsNews.ir/
راهی برای بازگرداندن رونق به بازار سرمایه

راهی برای بازگرداندن رونق به بازار سرمایه

ارزش دارایی‌های دولت بیش از 10 میلیون میلیارد تومان برآورد شده که بخش قابل توجهی از آن شامل دارایی های راکد از جمله سهام برخی شرکت‌های زیان ده و ساختمان ها و زمین های متعلق به دولت است.

BourseNews.ir/
پول صندوق تثبیت بازار سرمایه، واریز شد؟

پول صندوق تثبیت بازار سرمایه، واریز شد؟

گرچه تاکنون زمان دقیق واریز منابع مالی جدید به صندوق تثبیت بازار سرمایه مشخص نشده، اما شرایط و زمینه‌های واریز این مبلغ برای حمایت از بازار سرمایه در حال...

EghtesadOnline.com/
لیدری خودرویی‌ها در دومین روز کاری بازار سرمایه

لیدری خودرویی‌ها در دومین روز کاری بازار سرمایه

شاخص کل بورس با رشد 3 هزار و 480 واحد، نسبت به آخرین روز کاری در تراز یک میلیون و 386 هزار و 972 واحدی متوقف شد.

YJC.news/
بازدهی بلند مدت بازار سرمایه مشکلی ندارد / از تحقیق و تفحص مجلس استقبال می کنیم

بازدهی بلند مدت بازار سرمایه مشکلی ندارد / از تحقیق و تفحص مجلس اس...

مجید عشقی گفت: بحث تحقیق و تفحص از بازار سرمایه در مجلس مصوب شده که می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.

EghtesadOnline.com/
تامین مالی جمعی چیست؟ / شیوه های ایجاد کسب و کار در بازار سرمایه

تامین مالی جمعی چیست؟ / شیوه های ایجاد کسب و کار در بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: طی یک سالی که از شکل گیری سکو‌های تامین مالی جمعی در ایران می گذرد 9 طرح بر روی سکو‌های تامین مالی جمعی منتشر شده است.

EghtesadOnline.com/
سهام ارزنده بازار سرمایه را دریابید

سهام ارزنده بازار سرمایه را دریابید

کارشناس بازار سرمایه گفت: شرکت‌های بسیاری در بورس هستند که سودآوری مطلوبی دارند.

YJC.news/

رسیدن بازار سرمایه به تعادل پس از ریزش اخیر/ پتانسیل‌های جدید به بازار سرمایه معرفی شوند

بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد «پلاک تاریخی» برای خودرو‌های بالای 30 سال هیات مدیره "ومعادن" با مصوبه مجمع تغییر کرد عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده! فردا، مجمع صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش برگزار می شود "حپارسا" در مجمع 345 تومان تقسیم کرد هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ سوددهی "وپاسار" آغاز شد دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد افت شدید قیمت دلاردر صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد قنادان با کمبود و گرانی روغن مواجهند زنگ مجمع "ما" به صدا درآمد پیشنهاد برای فروش 1800 خودروی وارداتی رسوبی شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد انهدام شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی شاخص بورس قرمزپوش ماند تغییر ساعت کاری خزانه‌های سکه طلا جزيیات جدید فروش نقدی ارز در صرافی‌ها سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته صفر تا صد یارانه یک میلیون تومانی! وضعیت سبد سهام عدالت در ششم آذر ماه شرط تزریق واکسن برای ورود به مدرسه ممنوع است مدت زمان اجاره خانه تغییر می‌کند