وام ودیعه مسکن در جدال با مشکلات؛ سرپیچی بانک‌ها از اعطای وام ودیعه

وام ودیعه مسکن در جدال با مشکلات؛ سرپیچی بانک‌ها از اعطای وام ودیعه

دو سال از اعطای وام ودیعه مسکن می‌گذرد و مشکلات اعطای آن نظیر اختلال در سامانه و ناهماهنگی بانک‌های عامل همچنان پابرجاست.
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ با توجه به آنکه از فصل تابستان و فصل جابه جایی مستاجران عبور کرده ایم، اما آمار‌ها و بررسی‌های میدانی همچنان نشان دهنده افزایش قیمت اجاره‌ها توسط بسیاری از مالکان است، به طوری که برخی از مستاجران در نیمه دوم سال هم از بالا بودن اجاره‌ها گله‌مند هستند و خواستار رسیدگی هرچه سریعتر به مشکلات مستاجران در این بخش هستند.

نیمه دوم سال اجاره‌ها گران‌تر شد

محسنی یکی از مستاجرانی که در منطقه 14 تهران ساکن است، از بالا رفتن روزانه اجاره‌ها گله کرد و گفت: ما به امید آنکه فصل تابستان تمام شده و شاهد کاهش قیمت اجاره‌ها خواهیم بود چند ماهی مهلت اجاره خود را تمدید کردیم، اما در حال حاضر شاهدیم که نه تنها نرخ‌های اجاره کاهش پیدا نکرده بلکه به دلیل آنکه تعداد واحد‌های مسکونی اجاره‌ای کاهش یافته نرخ‌های اجاره هم بیشتر شده است.

براساس این گزارش در ماه‌های ابتدای امسال بود که ستاد ملی مقابله با کرونا همانند سال گذشته با پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن به مستاجران موافقت کردند به طوری که ثبت نام دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن از اواسط خرداد ماه آغاز شد.

مهلت ثبت نام در ابتدا پایان شهریورماه اعلام شده بود، اما در نهایت در پی افزایش تعداد متقاضیان وام ودیعه مسکن، بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی پرداخت این تسهیلات در 11 مهرماه 1400 بخشنامه‌ای در رابطه با تمدید مهلت ثبت نام متقاضیان این وام تا پایان آذرماه صادر کرد، همچنین در این بخشنامه بانک‌های عامل در این زمینه را ملزم پرداخت این تسهیلات تا پایان بهمن ماه کرد.

براساس این گزارش تمامی مستاجران واجد شرایط دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن می‌توانند برای ثبت نام به سامانه https://tem.mrud.ir/ مراجعه کنند.

ظرفیت پرداخت تسهیلات وام ودیعه مسکن در بانک‌ها تکمیل شده است

طی هفته‌های گذشته متقاضیان مشکلات متعددی در خصوص این سامانه داشتند و ثبت نام در مرحله انتخاب بانک و شعبه به دلیل پیام اتمام اعتبار بانک نیمه تمام باقی می‌ماند که این مشکل برای مدت کوتاهی برطرف شد، اما شنیده‌ها دوباره حاکی از آن است که میزان اعتبار بسیاری از بانک‌ها به اتمام رسیده و باز هم متقاضیان با مشکل کمبود اعتبار متقاضیان مواجه شده اند.

در همین رابطه یکی از متقاضیان این وام، اعلام کرده که به گفته یکی از مسيولان در بانک صادرات میزان اعتبار پرداخت تسهیلات وام ودیعه مسکن به اتمام رسیده و نه تنها در تهران در بسیاری از شهرستان‌های دیگر هیچ اعتباری برای پرداخت تسهیلات ندارند.

بانک‌ها همکاری لازم را برای پرداخت وام دیعه مسکن انجام خواهند داد

محمود محمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در خصوص اقدامات انجام گرفته برای رفع مشکلات موجود در این سامانه تصریح کرد: معرفی سهمیه به بانک‌های مختلف انجام شده، اما بانک‌ها مدعی بودند که اعتباراتشان به اتمام رسیده است. بانک مرکزی تمامی این موضوعات را پیگیری کرده و در حال حاضر هم وزارت راه و شهرسازی پیگیری و مکاتبات لازم برای پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها و شعب مختلف را انجام می‌دهد.

او ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی اقدامات لازم را برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان را انجام می‌دهد و برای تسهیل در پرداخت وام ودیعه مسکن ما سعی کرده ایم اقدامات را برای افراد آسان‌تر کنیم و به تمامی بانک‌ها که اسامی آن‌ها در این بخش قید شده سهمیه تخصیص داده می‌شود و تمامی موارد باید توسط بانک‌ها و شعبه‌ها پیگیری شود.

130 هزار نفر تسهیلات ودیعه مسکن دریافت کرده اند

محمود زاده با بیان اینکه تا پایان آذرماه فرصت ثبت نام در سامانه ودیعه مسکن وجود دارد، گفت: بانک‌ها موظف هستند تا پایان بهمن ماه بهمن تسهیلات را به متقاضیانی که ثبت نام کرده اند پرداخت کنند.

او تصریح کرد: تاکنون بیش از یک میلیون و 640 هزار نفر متقاضی درسامانه ودیعه مسکن ثبت نام کرده و از این تعداد بیش از 630 هزار نفر به بانک‌ها معرفی شده و بیش از 130 هزار نفر تسهیلات را دریافت کرده اند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: پیش از این طبق مذاکراتی که انجام دادیم اعلام شده بود که بانک‌ها همکاری لازم را انجام خواهند داد و شرایط پرداخت را آسان‌تر خواهند کرد.

بیش از 48درصدی افزایش اجاره در مهرماه

ماهیانه شاخص اجاره بهای مسکن در شهر تهران بررسی می‌شود و این در حالی است که مهرماه امسال بازار اجاره با رشد بیش از 48درصدی در مقایسه با مهرماه سال قبل مواجه شد که این میزان تورم اجاره به لحاظ تحولات نقطه ای، بیشترین تورم در این بازار در میان ماه‌های سپری‌شده از سال 1400 است.

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد، به لحاظ تورم سالانه، بازار اجاره مسکن مهرماه امسال رکورد رشد را طی سه‌دهه اخیر شکست. این آمار‌ها در کنار شرایطی که هم اکنون از آخرین تحولات بازار اجاره مسکن در شهر تهران و بسیاری دیگر از شهر‌های کشور، به‌خصوص کلان‌شهر‌ها و شهر‌های بزرگ رصد می‌شود، نشان‌دهنده به صدا درآمدن آلارم تشدید بحران در بازار اجاره است.

این‌ها در شرایطی است که سیاست دستوری تعیین سقف مجاز برای افزایش اجاره مسکن در حال اجراست. اما آمار‌ها نشان می‌دهد، عملا این سقف‌های مجاز نه‌تن‌ها در تهران، بلکه در کل کشور نیز رعایت نشده است.

حال به‌تازگی دولت اعلام کرده است که قصد دارد بخشی از واحد‌هایی را که قرار است در قالب قانون جهش تولید مسکن (ساخت سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی) احداث شود، به بازار اجاره اختصاص دهد. اما هنوز جزيیاتی در این باره منتشر نشده است.

local_offerبرچسب‌ها:
شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد

شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد

از این پس تمام کسانی که از میانه سال 95 به بعد مالک آپارتمان نبوده‌اند می‌توانند در نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کنند.

TejaratNews.com/
مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول

مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول

زندگی این روزهای مردم در کلانشهرهای جهان، پرخرج‌تر از همیشه شده است. در هیچ نقطه‌ای از جهان اوضاع بر وفق مراد مردم نیست، اما آمار نشان می‌دهد شهرهای آسیایی و اروپایی گران‌تر از شهرهای آمریکایی هستند.

TejaratNews.com/
پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی

پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: پیشنهاد ما این است که شهرهای جدید از الگوی کلانشهر تهران تبعیت کنند و وام‌های 400 تا 450 میلیون تومانی به هر واحد اختصاص یابد.

TejaratNews.com/
افزایش شفافیت در اقتصاد کشور با انتقال معاملات مسکن به بورس

افزایش شفافیت در اقتصاد کشور با انتقال معاملات مسکن به بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه، امکان معاملات مسکن در فرابورس وجود دارد، گفت: از مسیر انتقال معاملات مسکن و رمز ارزها در فرابورس ضریب شفافیت در اقتصاد...

EghtesadOnline.com/
فراهم شدن امکان خرید متری مسکن در بورس / تاییدیه های فقهی اوراق سلف موازی مسکن دریافت شد

فراهم شدن امکان خرید متری مسکن در بورس / تاییدیه های فقهی اوراق سل...

یاسر امامی، مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن در نشست خبری که در حاشیه نمایشگاه بورس، بیمه و بانک برگزار شد، با اشاره به قابل توجه بودن ظرفیت بازار سرمایه برای...

EghtesadOnline.com/
پروژه مسکن مهر چه زمانی به اتمام می‌رسد؟

پروژه مسکن مهر چه زمانی به اتمام می‌رسد؟

استاندار تهران گفت: پروژه مسکن مهر در استان تهران بر مبنای زمانبندی مشخص تا پایان سال جاری به اتمام برسد و در هر جلسه پیشرفت کاری ارايه شود.

TejaratNews.com/
آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن

آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن

براساس محاسبات وزارت راه‌وشهرسازی تسهیلات جهش مسکن برای افراد متوسط جامعه 50 درصد ارزش هر واحد را پوشش می‌شود و مابقی را باید متقاضیان تامین کنند. یعنی یک تهرانی باید در طول ساخت واحدها 450 میلیون توم...

TejaratNews.com/
اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت

اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت

همزمان با افزایش 33 درصدی معاملات مسکن در آبان ماه نسبت به ماه قبل، بازدید از آگهی‌های مسکن نیز در برخی مناطق افزایش پیدا کرد.

Bartarinha.ir/
مسکن ملی چند متری است؟

مسکن ملی چند متری است؟

مدیرعامل عمران گفت: درخصوص متراژ مسکن‌های حمایتی متناسب با سلایق، متنوع عمل می‌کنیم و برای کاهش هزینه متقاضیان، آپارتمان‌های 60 متری را نیز در دستور کار داریم.

TejaratNews.com/
قیمت مسکن در مشهد / محلات گران‌قیمت مشهد کدامند؟

قیمت مسکن در مشهد / محلات گران‌قیمت مشهد کدامند؟

بر اساس آگهی‌های مسکن دیوار در شهر مشهد، فهرستی از متوسط قیمت خرید مسکن در برخی از محلات گران قیمت مشهد به دست آمده است.

TejaratNews.com/
‌کاهش 40 درصدی هزینه ساخت مسکن با صنعتی‌سازی

‌کاهش 40 درصدی هزینه ساخت مسکن با صنعتی‌سازی

مدیرعامل یکی از گروه‌‌های سرمایه‌گذاری با بیان اینکه ‌کاهش 40 درصد هزینه ساخت مسکن با صنعتی‌سازی امکان‌پذیر است، گفت: ظرفیت ساخت سالانه یک میلیون مسکن در کشور وجود دارد.

FarsNews.ir/

تحویل 2.1 میلیون واحد مسکن مهر تاکنون‌/ساخت سالی یک میلیون مسکن امکان‌پذیر است

خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی

خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی

معاون وزیر راه از کاهش سابقه مالکیت خصوصی در نهضت ملی مسکن به پنج سال خبر داد و گفت: اطلاعات 1.2 میلیون خانه خالی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفت.

TejaratNews.com/

آخرین وضع ثبت نام‌های طرح ملی مسکن

ثبت‌نام قمی‌ها برای نهضت ملی مسکن

ثبت‌نام قمی‌ها برای نهضت ملی مسکن

با مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مبنی بر الحاق 450 هکتار از اراضی وزارت راه و شهرسازی به محدوده شهری قم، امکان ثبت‌نام برای متقاضیان مسکن این استان مهیا شد.

TejaratNews.com/
روزگاری که مسيولان برای مردم درست کردند! ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 11 آذرماه انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟