تداوم روند غیرهیجانی حقیقی ها در بورس

تداوم روند غیرهیجانی حقیقی ها در بورس

سومین هفته شهریورماه در حالی سپری شد که پس از یک هفته عقب‌نشینی میانگین قیمت سهام، شاخص‌کل بورس هر چند کم‌مقدار اما به‌مدار صعودی بازگشت و با رشد 35/ 0درصدی تا...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد،  شاخص‌کل هم‌وزن به‌عنوان نماینده گروه‌های کوچک‌تر بازار سهام اما رشد بیشتری را تجربه کرد و 35/ 2‌درصد افزایش ارتفاع داد. نوسان سینوسی بازار طی معاملات هفته گذشته سبب شد تا با وجود برآیند مثبت اما سهامداران خرد فروشنده باقی بمانند.

در این راستا معاملات هفته گذشته بورس تهران در حالی به‌پایان رسید که حقیقی‌ها با ثبت خالص فروش 125 میلیارد و 999میلیون تومانی برای دومین هفته پیاپی از گردونه معاملات سهام خارج شوند. با وجود فروشنده‌شدن حقیقی‌ها در سهام اما خالص خرید این دسته از بازیگران بورسی در صندوق‌های ETF به‌میزان 289میلیارد و 800 میلیون تومان مثبت بود، از این‌رو به‌نظر می‌رسد سهامداران خرد ترجیح داده‌اند با پوشش‌دادن بخشی از ریسک حضور در بازار سرمایه، راه عقلانی‌تر سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را در پیش بگیرند.

  همگام با بازیگران صنایع

در هفته‌ای که سهامداران خرد در مجموع خالص فروش 125 میلیارد و 999 میلیون تومانی را رقم زدند، گروه خدمات فنی و مهندسی شاهد جابه‌جایی سهامی به‌ارزش 69 میلیارد و 324میلیون تومان در مسیر حقوقی به‌حقیقی بود. پس از آن نوبت به‌گروه تک سهم اطلاعات و ارتباطات رسید. این صنعت در مجموع هفته منتهی به‌17 شهریور، با خالص خرید 68 میلیارد و 79 میلیون تومانی حقیقی‌ها همراه شد. این رقم در شرکت‌های زیرمجموعه صنعت ماشین‌آلات به‌60 میلیارد و 832 میلیون تومان رسید. در مجموع هفته گذشته در میان صنایع فعال بورسی، 23 گروه مورد توجه سهامداران خرد واقع شد و در مقابل شاهد خروج این دسته از بازیگران بورسی از 15 صنعت بودیم. با وجود تعداد بیشتر گروه‌های بورسی موجود در لیست خرید حقیقی‌ها اما ورود سرمایه به‌این صنایع آنقدر زیاد نبود که مجموع خالص خرید هفتگی سهامداران خرد را مثبت کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در هفته منتهی به ‌17شهریورماه فلزی‌ها در اولویت نخست سهامداران خرد برای خروج قرار گرفتند. این گروه در هفته‌ای که گذشت شاهد انتقال سهامی به‌ارزش 182 میلیارد و 135 میلیون تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به‌پرتفوی معامله‌گران عمده بورس تهران بودند.

  نگاهی به‌روزهای هفته گذشته

شنبه: بورس تهران نخستین روز کاری هفته گذشته را با رشد 34/ 1درصدی شاخص‌کل آغاز کرد و تا محدوده یک‌میلیون و 541 هزار واحد پیشروی کرد. افزایش میانگین قیمت سهام سبب شد تا روز شنبه شاهد جابه‌جایی سهامی به‌ارزش 221 میلیارد و 656 میلیون تومان در مسیر حقوقی به‌حقیقی باشیم. در میان صنایع بورسی در کنار ورود سرمایه‌های حقیقی به‌26 گروه، معامله‌گران خرد تصمیم گرفتند زیرمجموعه‌های 12 صنعت را در لیست فروش خود قرار دهند.

در اولویت نخست حقیقی‌ها برای خرید اما گروه ماشین‌آلات با ورود 79 میلیارد و 477 میلیون تومانی قرار گرفت. پس از آن شاهد خالص خرید مثبت حقیقی‌ها به‌میزان 45‌میلیارد و 808میلیون تومان در زیرمجموعه‌های گروه محصولات شیمیایی بودیم.

در آنسوی بازار اما گروه‌های کامودیتی‌محور با بیشترین خالص فروش حقیقی‌ها مواجه شدند. در این‌خصوص می‌توان به‌خروج 63میلیارد و 292 میلیارد تومانی سهامداران خرد از گروه فرآورده‌های نفتی اشاره کرد. پس از آن نیز معدنی‌ها شاهد جابه‌جایی سهامی به‌ارزش 31 میلیارد و 267 میلیون تومان در مسیر حقیقی به‌حقوقی باشیم. شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند و با خالص فروش 26 میلیارد و 506 میلیون تومانی حقیقی‌ها مواجه شدند.

یکشنبه: روز یکشنبه شاخص‌کل تغییر مسیر داد و با افت 25/ 0 درصدی مواجه شد. با وجود عقب‌نشینی قیمت‌ها که البته در نیمه دوم معاملات رخ داد، سهامداران حقیقی نقش خریدار خود را حفظ کردند و معاملات دومین روز هفته با ورود سرمایه 78میلیارد و 582 میلیون تومانی این دسته از معامله‌گران پایان یافت. در این روز 20 گروه از صنایع فعال بورسی با خالص خرید مثبت سهامداران خرد همراه شدند. در صدر این لیست زیرمجموعه‌های گروه خدمات فنی و مهندسی قرار داشتند که شاهد جابه‌جایی 73 میلیارد و 869میلیون تومانی در مسیر حقوقی به‌حقیقی بودند. قندی‌ها نیز با تجربه شرایط مشابه خالص خرید 45‌میلیارد و 426‌میلیون تومانی از سوی سهامداران خرد را تجربه کردند. خودرویی‌ها نیز روز یکشنبه خوش‌اقبال بودند و با ورود 26 میلیارد تومانی حقیقی‌ها به ‌زیرمجموعه‌های خود همراه شدند. در آن‌سوی بازار اما دیگر گروه‌های کامودیتی‌محور شرایط متفاوتی را تجربه کردند. در این راستا گروه فرآورده‌های نفتی در صدر لیست فروش حقیقی قرار گرفت و شاهد خروج 78‌میلیارد و 798 میلیون تومانی سهامداران خرد بود.

دوشنبه: در میانه هفته گذشته نماگر اصلی تالار شیشه‌ای پس از فراز و فرود چندباره، مجددا به‌محدوده سبز تابلو بازگشت و هر‌چند کم‌مقدار اما 09/ 0‌درصد افزایش ارتفاع داد. در این روز اما افزایش اقبال به‌سهام گروه‌های با ارزش بازار پایین‌تر، نماگر هم‌وزن را با رشد 56/ 0 درصدی همراه کرد. این رشد میانگین وزنی قیمت‌ها اما نتوانست سبب ورود سرمایه‌های حقیقی به‌گردونه معاملات سهام شود. به‌این ترتیب روز دوشنبه شاهد جابه‌جایی سهامی به‌ارزش 58 میلیارد و 264 میلیون تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به‌پرتفوی معامله‌گران عمده بورس تهران بودیم. نگاهی به‌وضعیت صنایع بورسی طی معاملات روز دوشنبه نشان داد در مقابل ورود سرمایه‌های خرد به‌14‌صنعت، 24‌گروه با حمایت حقوقی همراه شدند با این حال برخی از صنایع  کامودیتی‌محور جایگاه خود را در لیست خرید حقیقی‌ها پیدا کردند. در این راستا پالایشی‌ها  شاهد جابه‌جایی سهامی به‌ارزش 65 میلیارد و 185 میلیون تومان در مسیر حقوقی به‌حقیقی بود. معدنی‌ها نیز شاهد ورود 41 میلیارد و 600 میلیون تومانی سهامداران خرد به‌ زیرمجموعه‌های خود بودند. در آن‌سوی بازار اما دو گروه دلاری دیگر یعنی محصولات شیمیایی و فلزات اساسی با بیشترین خروج سهامداران حقیقی جمعا به‌میزان 101 میلیارد و 977 میلیون تومان مواجه شدند.

سه‌شنبه: در این روز دوباره شاخص سهام تغییر مسیر داد و این‌بار با شدت بیشتری در مسیر نزول حرکت کرد، از این‌رو روز سه‌شنبه افت میانگین وزنی قیمت‌ها به ‌یک‌درصد رسید و شاخص‌کل تا محدوده یک‌میلیون و 523 هزار واحد عقب نشست. همسو با این فضای کاهشی سهامداران خرد بورس تهران خالص خرید 295 میلیارد و 115 میلیون تومانی را رقم زدند. 

عقلانیت حقیقی در زمین بورس

در این روز حقیقی‌ها 23 صنعت را در لیست فروش خود جای دادند. در صدر آنها گروه‌های فلزات‌اساسی و محصولات شیمیایی خودنمایی می‌کردند. این 2 گروه در مجموع روز سه‌شنبه شاهد ثبت خالص فروش 68میلیارد و 14‌میلیون تومانی حقیقی‌ها بودند. در مقابل بیشترین ورود سرمایه‌های خرد به‌زیرمجموعه‌های پالایشی به‌میزان 25میلیارد و 896 میلیون تومان رقم خورد.

چهارشنبه:‌ در پایان هفته گذشته شاخص 16/ 0‌درصد رشد کرد تا الگوی سینوسی این نماگر در هفته تکمیل شود. با این حال سهامداران خرد انگیزه کافی برای ثبت یک خالص خرید مثبت را نیافتند و در این روز نیز شاهد خروج 72 میلیارد و 858 میلیون تومانی این دسته از بازیگران بورسی بودیم. روز چهارشنبه در مقابل ثبت خالص خرید مثبت حقیقی‌ها در 14 صنعت، 24 گروه خروج سهامداران خرد را تجربه کردند. در این راستا طی دادوستدهای روز پایانی هفته گذشته گروه کانه‌های فلزی با محوریت نماد «کنور» مورد ‌توجه سهامداران خرد واقع شد تا مجموع خالص خرید حقیقی‌ها در این گروه 31 میلیارد و 90 میلیون تومان برآورد شود. شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی نیز وارد لیست خرید حقیقی شدند و روز چهارشنبه شاهد ورود 28 میلیارد و 47 میلیون تومان نقدینگی خرد به‌شرکت‌های زیرمجموعه خود بودند.

local_offerبرچسب‌ها:
افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته

افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (شنبه، 27 شهریورماه) با 37 هزار و 991 واحد کاهش در جایگاه یک میلیون و 450 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
طرح‌ های مجلس ریزش شاخص بورس را به‌ حاشیه برد

طرح‌ های مجلس ریزش شاخص بورس را به‌ حاشیه برد

دو اتفاق دیروز فضای توییتر فارسی را چند ساعتی از آن خود کرده بود. اتفاق اول مربوط به‌ فراهم شدن امکان واردات خودرو بود و اتفاق دیگر تصویب طرح تسهیل صدور مجوز‌های...

EghtesadOnline.com/
افت شاخص بورس در معاملات امروز

افت شاخص بورس در معاملات امروز

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (چهارشنبه، 24 شهریورماه) با هشت‌هزار و 664 واحد کاهش در جایگاه یک میلیون و 488 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
مسیر حرکت شاخص بورس به کدام سمت است؟

مسیر حرکت شاخص بورس به کدام سمت است؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد در کوتاه مدت شاهد نوسانات پیاپی شاخص بورس در محدوده‌های یک میلیون و 400 هزار واحد تا یک میلیون و 600 هزار واحد باشیم و پس از آن روند صعودی ...

Irna.ir/
شاخص بورس به یک میلیون و 475 هزار واحد رسید

شاخص بورس به یک میلیون و 475 هزار واحد رسید

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (دوشنبه، 22 شهریورماه) با 14 هزار و 709 واحد کاهش در جایگاه یک میلیون و 475 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 14 هزار و 709 واحدی شاخص بورس تهران/قیمت دستوری و ترس معامله‌گران عامل ریزش

عقب‌نشینی 14 هزار و 709 واحدی شاخص بورس تهران/قیمت دستوری و ترس مع...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم بعد از ریزش قابل توجه دیروز با کاهش 14 هزار و 709 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
4 عامل تاثیرگذار در اصلاح اخیر شاخص بورس

4 عامل تاثیرگذار در اصلاح اخیر شاخص بورس

بورستهران- ایرنا- معاملات بورس روز گذشته تحت تاثیر چهار عامل، افتی شدید را تجربه کرد که به عقیده کارشناسان وجود چنین روندی، بعد از حدود سه ماه رشد بازار، طبیعی است و سهامداران نباید با تصمیمات هیجانی ...

Irna.ir/
افت شاخص بورس در معاملات امروز

افت شاخص بورس در معاملات امروز

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (یکشنبه، 21 شهریورماه) با 40 هزار و 466 واحد کاهش در جایگاه یک میلیون و 489 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
شاخص بورس چه زمانی 2 میلیون واحدی می‌شود؟

شاخص بورس چه زمانی 2 میلیون واحدی می‌شود؟

عمده دلایلی که می‌تواند بازار سرمایه را به شاخص کل 2 میلیون واحد برساند، افزایش قیمت دلار و سیاست‌های پولی و مالی دولت جدید در تنظیم تورم است.

YJC.news/
رشد 4509 واحدی شاخص بورس تهران

رشد 4509 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز با افزایش 4509 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
علت افت و نوسان شاخص بورس در روزهای اخیر چیست؟

علت افت و نوسان شاخص بورس در روزهای اخیر چیست؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه درباره دلایل افت شاخص بورس، به روند معاملات در این بازار اشاره و پیش‌بینی کرد: از نظر تحلیل‌ تکنیکالی، نیاز کنونی بازار سهام این است که شاخص بورس برای مدتی مو...

Irna.ir/
افت 15 هزار واحدی شاخص بورس در معاملات امروز

افت 15 هزار واحدی شاخص بورس در معاملات امروز

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (سه‌شنبه، 16 شهریورماه) با 15 هزار و 401 واحد کاهش در جایگاه یک میلیون و 523 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
افزایش 1312 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 30.7 هزار میلیارد تومان گذشت

افزایش 1312 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 30.7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 1312 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی

بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی

بورستهران- ایرنا- شاخص کل در بازار بورس امروز (دوشنبه، 15 شهریورماه) یک هزار و 312 واحد افزایش داشت که در نهایت شاخص در کانال یک میلیون و 538 هزار واحدی به روند صعودی خود بازگشت.

Irna.ir/
شاخص بورس نزولی شد

شاخص بورس نزولی شد

بورستهران- ایرنا- شاخص کل در بازار بورس امروز (یکشنبه، 14 شهریورماه) سه هزار و 780 واحد کاهش داشت که در نهایت شاخص در کانال یک میلیون و 537 هزار واحدی به روند نزولی خود ادامه داد.

Irna.ir/
وال‌استریت ژورنال: آمریکا رمزارزها را تحریم می‌کند ایران صادرکننده بنزین شده است! / مشکل بنزین، توزیع آن است عرضه اولیه جدید به ضرر سهامداران خرد است؟ / سه‌شنبه «شکام» عرضه می‌شود خاموشی‌ها در کشور به پایان رسید سيول: نمی‌توانیم پول‌های ایران را تحویل دهیم عرضه 174 میلیون دلار ارز در سامانه نیما در 27 شهریور واکنش محسن رضایی به پیوستن ایران به پیمان شانگهای اثر نوسانات نرخ دلار بر سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بورس ماجرای مسمویت و نشت گاز یک شهر / مسببان نشت هنوز دستگیر نشده‌اند! طرح پیش‌فروش «تارا» از فردا آغاز می‌شود عرضه 174 میلیون دلار در سامانه نیما طی امروز معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو استارت خورد ارزش یارانه فعلی برابر 5هزار تومان سال 89! ماینر‌ها، برق سه کلان‌شهر را بلعیدند سقف صدور کارت هدیه 2 میلیون تومان شد امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا کدخدا هم رفوزه شد! حداکثر مبلغ کارت هدیه 2میلیونی شد «بانک ملی» صورت‌های مالی منتشر کرد پیش‌بینی بورس 28 شهریور / بازار فردا مثبت می‌شود؟ ارزش سهام عدالت در 27 شهریور آخرین قیمت‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال کارمزد کارت به کارت بانکی دقیقا چقدر است؟+ جدول وام ودیعه مسکن؛ کمکی به مستاجران یا منبع جدید درآمدی، برای مشاور املاک فرصت سوزی در روند مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان در سال‌های اخیر قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی موبایل دوباره گران شد! نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ ارزشمندترین گنج طلای جهان کجاست؟ صورت مالی یک بانک دولتی برای اولین بار منتشر شد! مرغ ارزان شد / قیمت به 35 هزار تومان رسید ویژگی‌های صندوق سرمایه گذاری ثروت داریوش، از زبان همایون دارابی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی راه اندازی می‌شوند کدام نمادها افشای الف دارند/ تعلیقی‌های امروز و بازگشایی را بشناسید رد یک شايبه درباره توقف نماد معاملاتی فرابورس افت 37 هزار واحدی شاخص کل بورس/کدام نمادها فردا معامله نمی‌شوند؟ آمادگی سازمان هواپیمایی برای فروش بلیت اربعین صندوق سرمایه‌گذاری «ندای ثابت کیان» تاسیس می‌شود افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس افزایش بی‌سابقه کشتار دام‌های نارس عرضه لوازم خانگی گران با روش پیش‌فروش نرخ سود بین بانکی به 18.74 درصد رسید 8 میلیارد اوراق بهادار دست به دست شد توقف آیفکس در نخستین روز هفته افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته واکنش اوراق به افزایش سقف وام مسکن | هزینه دریافت وام 60 میلیون تومان شد راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی تفاوت حقوق قابل توجه بخش خصوصی با دولتی وضعیت سبد سهام عدالت در 27 شهریور ماه

در حال بارگیری...