بورس سهامداران را غافلگیر می‌کند؟

بورس سهامداران را غافلگیر می‌کند؟

کارشناسان معتقدند در 6 ماه دوم سال، عواملی مانند نرخ ارز، تورم، نقدینگی، سیاست خارجی و سیاست‌های کلان اقتصادی دولت، بیشترین اثر را بر بورس خواهند گذاشت.

به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با توجه به افت و خیز‌های بازار سرمایه طی ماه‌های گذشته و عدم تاثیرپذیری آن از افزایش نرخ دلار و اخبار مثبت دیگر همچون افزایش قیمت نفت، انتظارات تورمی  و عدم جبران زیان بسیاری از سهامداران با چند نفر از کارشناسان به بررسی روند بازار سرمایه در 6 ماه دوم سال پرداختیم.

صنعت پالایشی و پتروشیمی در نیمه دوم سال می‌درخشند

محمدرضا صادقی مقدم کارشناس بازار سرمایه در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به این سوال که در 6 ماه دوم سال 1400 بازار سرمایه از چه عواملی متاثر خواهد بود؟ اظهار کرد: در 6 ماه دوم سال 1400 بازار سرمایه از عواملی همچون، تورم، نرخ ارز، سیاست وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و قیمت‌های جهانی متاثر خواهند بود.

بیشتر بخوانید

  • ريیس جدید بانک مرکزی، بورس و بانک را آشتی می‌دهد؟

او بیان کرد: یکی از عواملی که بر روند بازار سرمایه تاثیرگذار است، قیمت‌های جهانی و کامودیتی‌ها هستند. در حال حاضر قیمت‌های جهانی مخصوصا در محصولات پتروشیمی بسیار جذاب شدند و قیمت نفت نیز رو به بالاست؛ بنابراین می‌توانیم روند خوبی را در 6 ماه دوم سال برای این دو صنعت متصور باشیم.

کارشناس بازار سرمایه افزود: از دیگر عوامل مذکور متاثر بر روند بازار سرمایه، نرخ ارز است. در کوتاه مدت در حوزه برجام شاید توافقی حاصل نشود، در این صورت نرخ ارز نیز روند رو به بالایی خواهد داشت که این بر فروش شرکت‌های صادرات محور بورسی اثرگذار است.

دولت در نیمه دوم سال کسری بودجه را چگونه پوشش خواهد داد؟

صادقی مقدم در خصوص سیاست‌های کلان اقتصادی و تاثیر آن بر بورس گفت: از دیگر عوامل متاثر بر روند بازار سرمایه، سیاست‌های بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در خصوص جبران کسری بودجه است. اگر ريیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد، کسری بودجه را از محل انتشار اوراق جبران کنند، در این صورت ما با حجم بالایی از اوراق مواجه می‌شویم و با فروش آن ریسکی به بازار سرمایه متحمل می‌شود. از طرفی جبران کسری بودجه از محل فروش اوراق سبب عدم کنترل نرخ ارز و رکود تورمی خواهد شد.

او بیان کرد: همچنین در صورت پوشش کسری بودجه با افزایش پایه پولی و استقراض از بانک مرکزی، تورم را به شدت افزایش می‌دهد و این موضوع سبب رشد بازار سرمایه نیز می‌شود.

کارشناس بازار سرمایه افزود: ریسک‌های متحمل بر بازار سرمایه شامل، تغییر ريیس سازمان بورس، نرخ بهره بین بانکی، سیاست‌های وزارت صمت، وزارت کشاورزی و وزارت نفت است که هر یک می‌توانند روند بازار سرمایه را تغییر دهند.

نقدینگی 4 هزار میلیاردی در راه است

مهدی میرزایی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به این سوال که در 6 ماه دوم سال 1400 چه عواملی شاخص بورس را به سمت پایین یا بالا خواهند کشید؟ اظهار کرد: بازار سرمایه عمدتا تحت تاثیر دو دسته عامل بنیادی و اتفاقات سطحی زودگذری است که از بعد روانی بر بورس تاثیر می‌گذارد. از جمله عوامل بنیادی اثرگذار بر بازار سرمایه متغیرهای کلان اقتصادی، نرخ ارز، نقدینگی، تورم و رشد اقتصادی است. از بعد نقدینگی پیش بینی می‌شود که، روندی که در نقدینگی طی سالیان قبل طی شده به صورت شتابان ادامه یابد و نقدینگی به رقمی بیش از 4 هزار و 600 هزار میلیارد تومان در انتهای سال 1400 برسد.

او بیان کرد: با توجه به سیاست‌های اقتصادی موجود، جهش خاصی را در نرخ ارز متصور نیستم و نرخ ارز یا ثابت می‌ماند و یا اگر بخواهد افزایشی را تجربه کند چندان ملموس نخواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر بورس تورم است که امسال نیز رقم بالایی را در تورم متصور هستیم. احتمالا تورم به بیش از 40 تا 50 درصد نیز می‌رسد که این موضوع بر روی ارزش دارایی و سطح عمومی قیمت‌ها در اقتصاد موثر است.

او تاکید کرد: همچنین از عوامل مهم تاثیرگذار بر بازار سرمایه کسری بودجه دولت است. طبق آمار‌ها از شهریور تا انتهای سال، دولت حجم زیادی اوراق در بازار سرمایه فروخته است که عمده خریداران این اوراق اشخاص حقوقی بودند و از جهاتی جلوی رشد بورس گرفته شد. چنانچه اوراق بدهی برای تامین کسری بودجه در نیمه دوم سال به فروش برسد، به صورت خودکار جذابیت سایر بازار‌ها کاهش می‌یابد و در بورس نیز شاهد رشد چشمگیری نخواهیم بود. در این صورت روند بازار سرمایه تا انتهای سال تقریبا به صورت ملایم خواهد بود.

بزرگترین موج اصلاحی بازار سرمایه به پایان رسید

علی ملک لی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان از جنبه تکنیکالی به بررسی بازار سرمایه پرداخت و گفت: با توجه به سیستم "امواج الیوت" بر روی شاخص کل بورس می‌توان گفت، چرخه اصلاحی موج 4 که معمولا بزرگترین اصلاح در این سیستم است، در اوایل خرداد ماه سال 1400 به پایان رسیده و وارد موج 5 این سیستم شده ایم.

او بیان کرد: از نظر سیستم امواج الیوت، موج 5 روندی صعودی دارد، ولی معمولا روند و شتاب آن کمتر از موج قبلی صعودی (موج 3) است؛ لذا انتظار داریم، در 6 ماهه دوم سال 1400 و همچنین سال بعد، روندی منطقی و مثبتی را از شاخص کل بورس تهران شاهد باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: برآورد اینکه شاخص دقیقا به چه عددی می‌رسد، کمی دشوار است. زیرا با توجه به روی کارآمدن دولت جدید، موضوعاتی مانند روابط خارجی، بحث صادرات و واردات، نرخ ارز، تحریم‌ها و تولید ملی حايز توجه معامله گران بازار سرمایه شده است. گشایش یا عدم گشایش در هرکدام از این موارد، تاثیرات به سزایی در صنایع مختلف بورسی برجای خواهد گذاشت که شاخص کل نیز متاثر از این صنایع می‌باشد.

با توجه به نظرات کارشناسان می‌توان نتیجه گرفت که محتمل‌ترین گزینه برای بازار سرمایه در 6 ماه دوم سال با توجه به متغیر‌های تاثیرگذار بررسی شده، رشد به صورت متعادل و با شیب ملایم باشد و خبری از رشد و ریزشی مشابه سال 99 که باعث غافلگیری سهامداران شد، در میان نیست.

انتهای پیام/

خطر افزایش نرخ اوراق در کمین بازار سرمایه

خطر افزایش نرخ اوراق در کمین بازار سرمایه

بازار اوراق بازاری بکر و کم‌ ریسک است و طبیعتا افزایش نرخ بهره اوراق روی سایر بازارها تاثیر منفی خواهد داشت.

BourseNews.ir/
رشد 12 هزار واحد شاخص کل / کدام گروه عملکرد بهتری داشت؟

رشد 12 هزار واحد شاخص کل / کدام گروه عملکرد بهتری داشت؟

در پایان بازار امروز شاخص کل بورس با 12 هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و 499 هزار واحد قرار گرفت. بازار امروز چگونه گذشت؟

TejaratNews.com/
شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد

شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد

شاخص کل بورس با رشد 12 هزار و 554 واحد، روی پله یک میلیون و 449 هزار و 471 واحدی قرار گرفت.

YJC.news/
پتانسیل‌های اوراق تبعی برای تامین مالی بازار سرمایه

پتانسیل‌های اوراق تبعی برای تامین مالی بازار سرمایه

بازار اختیار فروش تبعی، از کم هزینه‌ترین و سریع‌ترین فرآیندهای انتشار در مقایسه با سایر روش‌های تامین مالی است. این بازار ضمن تضمین حداقل بازدهی برای سرمایه‌گذاران...

EghtesadOnline.com/
تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود!

تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود!

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به استفاده ابزاری بعضی مدیران از کدال و مسوولانی که بر طبل احتکار می کوبند و تخت طاووسی که

BourseNews.ir/
شاخص کل بورس در دقایق پایانی بازار سبز شد

شاخص کل بورس در دقایق پایانی بازار سبز شد

شاخص کل بورس با رشد 853 واحد، روی پله یک میلیون و 436 هزار و 963 واحدی قرار گرفت.

YJC.news/
مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید به این شکل باشد که شفافیت را افزایش دهد و نظارت کافی بر معاملات و انتشار اطلاعات داشته باشد.

TejaratNews.com/
ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

عشقی گفت: وظیفه اصلی سازمان بورس تجهیز منابع برای شرکت هاست، بنابراین باید تجهیز سرمایه در شرکت‌های تولیدی افزایش پیدا کند.

EghtesadOnline.com/
چرا بورس رشد کرد؟ / رشد شاخص کل تا کجا ادامه دارد؟

چرا بورس رشد کرد؟ / رشد شاخص کل تا کجا ادامه دارد؟

بورس در اولین روز شروع به کار مجید عشقی، ريیس جدید سازمان بورس 2/8 درصد رشد کرد و شاخص کل به یک میلیون و 437 هزار واحد رسید.

TejaratNews.com/
کسری بودجه سال 1400 چقدر است؟

کسری بودجه سال 1400 چقدر است؟

براساس پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس، 67 درصد از منابع بودجه در سقف اول تا انتهای سال 1400 محقق شود، در اینصورت و با فرض تحقق 100 درصدی مصارف، بودجه سال 1400 حدود 307 هزار میلیارد تومان کسری غیرقابل تا...

TejaratNews.com/
شاخص کل نزدیک منطقه حمایتی/ حال شاخص هم وزن خوب نیست!

شاخص کل نزدیک منطقه حمایتی/ حال شاخص هم وزن خوب نیست!

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: محدوده یک میلیون و 350 هزار واحد تا یک میلیون و 380 هزار واحد به عنوان منطقه حمایتی شاخص کل مطرح می‌شود.

YJC.news/
متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار سرمایه

متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار ...

بازار سرمایه در هفته سوم مهر‌ رکوردهای منفی دیگری را به ثبت رساند تا روند خروج از پول از بورس رشدی 290 درصدی را طی یک هفته تجربه کند.

FarsNews.ir/
شاخص کل به جای صعود، سقوط کرد!/ علت را از زبان کارشناسان بخوانید

شاخص کل به جای صعود، سقوط کرد!/ علت را از زبان کارشناسان بخوانید

نتیجه نظرسنجی هفته گذشته باشگاه خبرنگاران از 10 کارشناس بازار سرمایه در مقایسه با تغییرات شاخص کل، با اختلافاتی همراه بود که علت را جویا شدیم.

YJC.news/
4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگیرند؟

4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگی...

بازار سهام روزهای گذشته با افت شاخص کل رو به رو شد و بیشتر گروه‌های بازار با افت قیمت مواجه شدند. حالا با توجه به وضعیت فعلی بازار سرمایه روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟

TejaratNews.com/
شاخص کل هفته گذشته چقدر بازدهی داشت؟ / هفته آینده بورس چه می‌شود؟

شاخص کل هفته گذشته چقدر بازدهی داشت؟ / هفته آینده بورس چه می‌شود؟

هفته گذشته شاخص کل 4٫7 درصد افت و شاخص هم‌وزن 6٫6 درصد کاهش را داشتند.

TejaratNews.com/
طرح مجلس برای ورود 60 تا 80هزار خودرو چگونه کارت سوخت جدید بگیریم؟ ادعای باکو: مانع صادرات ایران به روسیه نشده‌ایم ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401 افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27 اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند خانه‌ای برای بعد از خانه‌ی آخرت! برنج از ابتدای آذرماه ارزان می‌شود؟ امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد جزيیات ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن از فردا تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400 یک خیطی 200 میلیارد تومانی آینده 3 صنعت مهم بورسی در روزهای آینده چه می‌شود؟ برگزاری مجمع " کفرآور " در سومین روز آبان " شکلر " نرخ سود پرک را افزایش داد " خاور " محل افزایش سرمایه را تغییر داد " کساوه " از پروژه تولید کاشی پرسلان رونمایی کرد " سامان " برای فروش یک دستگاه ساختمان وکالت داد فروش اموال مازاد دولت کلید خورد/مهلت یک ماهه دستگاه‌‌ها برای معرفی اموال مازاد رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه چند هزار تن سرم در گمرک مانده است؟ سیگنال‌های ريیسی برای بورس چیست؟ رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا اعلام قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی تا پایان هفته مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در مجمع شستا چه گذشت؟ طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد ارزش سهام عدالت امروز 27 مهر‌ماه تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های مختلف اقتصادی 58 درصد افزایش یافت سرفصل دوره جدید شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آغاز شد راهکارهای توازن قیمت ها در بازار وکیوم باتوم و قیر " کهمدا " در مجمع 400 ریال تقسیم کرد 407 درصد افزایش سود خالص "ثشاهد" فردا روز بازگشایی "کساوه" و "پتایر"/"خلنت" و "دروز" آماده انجام معامله شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد با 500 میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟ رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد تومان کاهش یافت صعود 12هزار واحدی شاخص بورس رشد 12 هزار واحد شاخص کل / کدام گروه عملکرد بهتری داشت؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 27 مهر ماه فعالیت اصناف منوط به تزریق واکسن شد سبزپوشی آیفکس در چهارمین روز هفته تداوم حرکت شاخص بورس بر مدار صعودی آغاز واکنش‌ها به تهاتر نفت با چای / «چرا با ارزهای دیجیتال تهاتر نمی‌کنند؟» بورس سبزپوش شد | افزایش 12هزار و 554 واحدی شاخص کل " ومهان " از سهامدارانش دعوت کرد نگاهی به آنچه در مجمع "شستا" گذشت مجمع " شفن " با موضوع افزایش سرمایه جزيیات کامل طرح جهش مسکن