تزریق پول؛ مداخله فراقانونی دولت در بورس/ علت پافشاری بر تکرار یک اشتباه چیست؟

تزریق پول؛ مداخله فراقانونی دولت در بورس/ علت پافشاری بر تکرار یک اشتباه چیست؟

در روز‌های گذشته، بحث تخصیص بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه، بار دیگر داغ شده است. این در حالی است که به عقیده کارشناسان، تجربه تزریق پول...

اقتصاد آنلاین _ سهیل بانی؛  صبح روز سه شنبه (25 آبان ماه)، سید ابراهیم ريیسی، بار دیگر بر تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه از طریق منابع قانونی از جمله صندوق توسعه ملی تاکید کرد. از همین رو است که می توان گفت این اقدام به زودی عملیاتی خواهد شد. هرچند بازار سهام در گذشته نیز با این موضوع مواجه بوده و اقدامات مشابهی به مرحله اجرا در آمده است. البته بحث تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به بورس، همواره با ابهاماتی مواجه بوده که در این گزارش به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

تجربه نافرجام تزریق پول به بازار

با ابلاغ بسته حمایت از بازار سرمایه، توسط ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در 22 اردیبهشت ماه سال جاری، مقرر شد که معادل ریالی 200میلیون دلار؛ از منابع صندوق توسعه ملی، به صندوق تثبیت بازار سرمایه اختصاص یابد.

با وجود مخالفت‌های بسیاری از کارشناسان، در روز 26 اردیبهشت، 50میلیون دلار از این مبلغ، با موافقت مستقیم سران سه قوه، به بازار سرمایه اختصاص یافت و واریز باقی آن، به آینده موکول شد. 

با این وجود، واکنش بازار به این تدبیر مسيولان، چیزی جز سقوط با شیب تندتر نبود و تنها 6روز پس از واریز این 50میلیون دلار، شاخص کل بورس، به پایین‌ترین میزان خود در یک سال اخیر رسید. 

این تصمیمات، حتی اگر موثر واقع می‌شد نیز، تنها می‌توانست مسکنی کوتاه مدت برای بازار باشد. اگر ورود این پول، بازار را برای چند روز صعودی می‌کرد، معامله‌گران پس از رشد چند درصدی سهم‌های خود، دوباره آن‌ها را فروخته و بار دیگر پول را از بازار خارج می‌کردند.

در نتیجه تزریق پول به بازار سرمایه، نه تنها مفید فایده واقع نشد، بلکه تبعاتی منفی برای اقتصاد نیز به همراه داشت. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که در پس این حمایت، اشخاصی از رانت‌ اطلاعاتی برخوردار بوده و موفق شدند سودهای کلانی از این اقدام دولت کسب کنند. به طوری که این افراد، با اتکا به اطلاعات انحصاری که در اختیار داشتند، از مسیر ورود پول آگاه شده و پیش از تزریق پول، سهم‌های موردنظر را خریداری می کنند. اما مهم‌ترین اثر منفی این اقدام؛ اثر تورمی ورود این حجم از نقدینگی به بازار سرمایه است. این در شرایطی است که تورم، معیشت بسیاری از مردم را با مشکلات جدی مواجه کرده، انجام هرگونه اقدامی که باعث تشدید تورم شود، جایی برای دفاع نخواهد داشت.

قانون در این مورد چه می‌گوید؟

همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، این تصمیم با مصوبه سران سه قوه اخذ شد، از همین رو اجرای آن هیچ الزامات قانونی دیگری لازم نداشت. با این وجود، خوب است بدانیم که قانون در این موضوع به چه شکلی تنظیم شده است. 

در تبصره دوم از ماده 28 قانون رفع موانع تولید، که در سال 94 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، ذکر شده است: 

«سازمان بورس و اوراق بهادار با تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار، می‌تواند بخشی از منابع داخلی خود را به شکل سپرده در اختیار این صندوق قرار دهد. صندوق توسعه ملی نیز مجاز است تا یک درصد از منابع سالانه خود را از طریق سپرده‌های خود در بانک های عامل، در این صندوق سپرده‌گذاری کند.»

با این وجود، در اساسنامه صندوق توسعه ملی به صراحت ذکر شده که اعطای تسهیلات باید فقط به صورت ارزی باشد و اسـتفاده‌کنندگان از ایـن تسهیلات، اجازه تبدیل ارز به ریال در بازار داخلی را ندارند. این در حالیست که آن‌ چه در عمل به اجرا درآمد کاملا در تعارض با این بند است.

یک بام و دو هوای آقای وزیر

سید احسان خاندوزی که در اردیبهشت ماه 1400، نايب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس بود، به صراحت با تزریق پول به صندوق تثبیت بازار سرمایه به مخالفت پرداخته بود. با این وجود، از زمان شروع فعالیت خاندوزی به عنوان وزیر اقتصاد، نه تنها مخالفتی از نايب رییس پیشین کمیسیون اقتصادی مجلس شنیده نشده، بلکه بر تقویت صندوق تثبیت، با منابعی جدید تاکید شده است.

به نظر می‌رسد آنچه در اردیبهشت ماه امسال اجرا شد، چیزی جز اقدامی پوپولیستی، آن هم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری نبوده است. از طرفی هم بعید به نظر می رسد مسيولان سازمان بورس و دولت وقت، از آثار و تبعات منفی تصمیمات خود آگاه نبوده باشند که اگر غیر از این باشد، باید برای آینده کشور نگران شد.

حال مشخص نیست تکرار این عمل، در شرایط کنونی، چه توجیهی از سوی مسيولان امر دارد که در روز‌های گذشته، چندین بار به آن تاکید شده است؟ آیا دوباره پای اجرای سیاست‌های پوپولیستی در میان است؟ آیا دست بردن به منابع ملی که متعلق به اقشار مختلف جامعه بوده، منصفانه است؟ آیا بقای صندلی‌های ریاست، به دشوارتر کردن شرایط معیشتی 85میلیون ایرانی اولویت دارد.

local_offerبرچسب‌ها:
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات (10آذر) / افت دو هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات (10آذر) / افت دو هزار واحدی ش...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در نخستین ساعت بازار 0.2درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.3درصد نزول کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.08د‌رصد افت داشت و شاخص هم‌وزن 0.06درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
مذاکرات در بورس اثر دارد؟ / پیش‌بینی بورس امروز 9 آذر

مذاکرات در بورس اثر دارد؟ / پیش‌بینی بورس امروز 9 آذر

یک کارشناس بازار سهام گفت: شاخص کل می‌تواند کانال 1٫4 میلیون واحد را در هفته آینده پس بگیرد. فرای نتیجه مذاکرات، احتمال می‌دهم هفته آینده برای بازار سرمایه پربار باشد.

TejaratNews.com/
ماجرای تاسیس بورس بین الملل چیست؟ / واکاوی سیاست و مواضع سازمان بورس

ماجرای تاسیس بورس بین الملل چیست؟ / واکاوی سیاست و مواضع سازمان بو...

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، گفت: ایجاد بورس بین‌الملل در سال‌ های گذشته توسط شورای عالی مناطق آزاد ارايه شده بود.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.1د‌رصد رشد داشت در مقابل شاخص هم‌وزن 0.2درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
اثر مذاکرات و برجام بر بورس / پیش‌بینی بورس امروز 8 آذر

اثر مذاکرات و برجام بر بورس / پیش‌بینی بورس امروز 8 آذر

یک کارشناس بازار سهام گفت: تمامی اتفاقات بد ممکن برای بورس افتاده و در مقطع کنونی حصول توافقات برجام به نفع بورس است.

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.1د‌رصد رشد داشت در مقابل شاخص هم‌وزن 0.01درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت 13هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت 13هزار واحدی شاخص کل بو...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.9د‌رصد افت داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.68درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

شاخص کل بورس در هفته اول آذر نسبت به هفته گذشته 1٫5 درصد کاهش داشت. اکثر کارشناسان بازار سهام را در آغاز هفته خنثی پیش‌بینی کرده‌اند.

TejaratNews.com/
دیدگاه‌های متفاوت از روند شاخص بورس / پیش‌بینی بورس امروز 6 آذر

دیدگاه‌های متفاوت از روند شاخص بورس / پیش‌بینی بورس امروز 6 آذر

بازار سهام در حالی چهارشنبه را به پایان رساند که شاخص کل کانال 1٫4 میلیون واحد را از دست داد. شنبه وضعیت بازار چگونه خواهد بود؟

TejaratNews.com/

حمایت دستوری دولت از بورس / سیگنال ريیس سازمان بورس و وزیر اقتصاد برای بورس

بررسی درخواست ایجاد بورس بین‌الملل در کیش در هیات مدیره سازمان بورس

بررسی درخواست ایجاد بورس بین‌الملل در کیش در هیات مدیره سازمان بور...

عضو هیات مدیره سازمان بورس از بررسی درخواست ایجاد بورس بین‌الملل در کیش خبر داد.

FarsNews.ir/

عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / بورس حباب ندارد

نگاهی به عملکرد بورس در هفته اول آذر / بورس، آذر را با درجا زدن شروع کرد

نگاهی به عملکرد بورس در هفته اول آذر / بورس، آذر را با درجا زدن شر...

در هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟

EghtesadOnline.com/

بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

ناشران بورسی در مسیر افزایش سرمایه فعالیت تجاری در مرزمیلک از سرگرفته شد روزگاری که مسيولان برای مردم درست کردند! ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد سامانه بازرگام چیست و چگونه کار می‌کند؟/ عرضه مرغ و برنج 20 هزار تومانی! طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 11 آذرماه انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد