بورس در تاسیس شرکت های سهامی عام پروژه شرایط را تسهیل کند / اولویت گل‌ گهر سوددهی است

بورس در تاسیس شرکت های سهامی عام پروژه شرایط را تسهیل کند / اولویت گل‌ گهر سوددهی است

معاون مالی گل‌گهر معتقد است که یکی از روش¬های تامین مالی که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است، ایجاد شرکت‌های سهامی عام پروژه است که امکان اجرای چند پروژه را به صورت...

به گزارش اقتصادآنلاین ، محمود زیدآبادی معاونت مالی و اقتصادی گل گهر درگفت‌وگوی اختصاصی با اقتصادآنلاین به روش‌های تامین مالی در شرکت‌های تولیدی اشاره کرد و افزود: شرکت‌ها و کسب‌وکارها برای پیشبرد امور جاری (تامین سرمایه در گردش) و انجام طرح‌های توسعه خود، نیاز مبرم به نقدینگی دارند که در برخی از موارد، از عهدە تهیە این مخارج برنیامده و استفاده از روش‌های مختلف تامین مالی را به کار می‌گیرند. 

در یک تقسیم‌بندی کلی؛ روش‌های تامین مالی را می‌توان در دو دسته ابزارهای بدهی و ابزارهای سرمایه-ای تعریف کرد. ابزارهای بدهی قابل استفاده در بازار سرمایه و بازار پول؛ به ترتیب "انتشار انواع اوراق صکوک در قالب قراردادهای مصوب در بازار سرمایه" و "دریافت انواع تسهیلات بانکی در قالب عقود تعریف شده در نظام بانکی" می‌باشند. یکی از سریع‌ترین و نسبتا آسان‌ترین روش‌های تامین مالی، اخذ تسهیلات بانکی است که عمده شرکت‌ها از جمله گل‌گهر نیز از این روش استفاده می‌کنند. 

وی ادامه داد: یکی دیگر از روش‌های تامین مالی، انتشار انواع اوراق بدهی است که گل‌گهر نیز طی چند مرحله از این روش بهره برده است که از جمله می‌توان به انتشار اوراق اجاره 1200 میلیارد تومانی در سال گذشته اشاره نمود. از محاسن تامین مالی از این طریق می‌توان به تامین مالی بلندمدت در کوتاه‌ترین زمان، پایین بودن نرخ هزینه تامین مالی در مقایسه با سایر روش‌های تامین مالی، پرداخت اصل مبلغ اوراق در پایان سال چهارم  و جایگزین نمودن توثیق سهام به جای رکن ضامن (بانک‌ها) و در نتیجه کاهش نرخ هزینه تامین مالی حداقل بین 1 تا 1.5 درصد سالانه اشاره نمود.

وی با اشاره به افزایش سرمایه به عنوان روش دیگر تامین مالی از طریق بازار سرمایه افزود: با توجه به پروژه‌های توسعه‌ای؛ شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در سالیان اخیر به صورت مکرر از این طریق تامین مالی کرده است به طوری‌که سرمایه شرکت از 300 میلیارد تومان در سال 1389 هم‌اکنون به 10 هزار میلیارد تومان رسیده است. 

زیدآبادی تصریح کرد: با ثبت آخرین مرحله از افزایش سرمایه؛ مجددا افزایش سرمایه 20 هزار میلیارد تومانی توسط هیات مدیره در تاریخ 18/07/1400 پیشنهاد شده است که جهت اخذ مجوزهای مربوطه در جریان است.

وی افزود: من بر این باورم که اگر سود گل گهر به سرمایه تبدیل و از گل گهر خارج نشود؛ 6 سال آینده نه تنها در شهر سیرجان و استان کرمان بلکه در استان‌های دیگر از جمله سیستان و بلوچستان هم می‌توانیم اشتغال ایجاد کنیم. 

معاون مالی و اقتصادی گل‌گهر با اشاره به اینکه اگر می‌خواهید ایران آباد شود کلیه شرکت‌های سودده بایستی شناسایی شوند، ادامه داد: اختصاص سود این شرکت‌ها به مدت 6 تا 10 سال برای توسعه باعث می‌شود قبل از ایجاد نقدینگی مازاد، طرح‌های توسعه‌ای اجرایی شوند و در این رابطه زمان بسیار اهمیت دارد. 

وی ادامه داد: باید در کوتاه‌ترین زمان، بهترین و پر بازده‌ترین طرح‌ها ایجاد شود که هم سود شرکت افزایش یابد و هم سهام‌دار از آن منتفع شود. این فرآیند افزایش اشتغال‌زایی را نیز به همراه خواهد داشت. 

زیدآبادی با بیان ضرورت ایجاد تناسب بین ابزارهای سرمایه‌ای و بدهی برای تامین مالی تصریح کرد: اخذ تسهیلات بانکی و انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه نیز باید مورد توجه باشد. وی عنوان کرد‌ ما تا به حال توانسته‌ایم با اخذ تسهیلات و انتشار اوراق و پیگیری افزایش سرمایه‌ها، علاوه بر پروژه‌های شرکت برای شرکت‌های زیرمجموعه نیز تامین مالی کنیم. 

وی با تاکید بر اینکه از شش ماهه دوم سال 99 تاکنون حدود 10هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه در شرکت‌های زیرمجموعه داشته‌ایم، عنوان کرد:‌ با توجه به اینکه همه شرکت‌های ما سودده یا در مسیر دستیابی به سوددهی هستند؛ افزایش سرمایه، انتشار اوراق، اخذ تسهیلات و تاسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه در پنج سال آینده منطقه گل‌گهر را  به دو تا سه برابر فعلی توسعه داده و ایجاد اشتغال خواهد کرد. 

وی افزود: در همین راستا یکی دیگر از روش‌های تامین مالی که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است ایجاد شرکت‌های سهامی عام پروژه است که امکان اجرای چند پروژه را به صورت همزمان امکان‌پذیر می‌کند. ما در گل گهر چندین پروژه نیمه تمام یا با اجرای بیست تا سی درصدی داریم که در تفاهم با بورس و با توجه به این که گل گهر یک برند است، می‌توانیم سهم خوبی در تامین مالی به دست بیاوریم. لذا ضروریست ارگان‌های مربوطه از جمله سازمان بورس سریعا مسیر تاسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه را کوتاه نموده و اجازه ندهند که کاغذبازی زیاد شود. 

زیدآبادی تصریح کرد: اکثر پروژه‌های کلان شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در قالب تاسیس یک شرکت غیربورسی تعریف شده‌اند و این پروژه‌ها در دل شرکت‌های تابعه قرار دارند. بدیهی است پیش‌بینی راهکارهای مناسب برای انتقال درصدی از سهام شرکت‌های تابعه (به تناسب معیارهای تعیین شده از جانب سازمان بورس در خصوص حد مالکیت و ...) به شرکت سهامی عام پروژه ضروری است. همچنین لحاظ شرط حداقل 20 درصد پیشرفت فیزیکی برای پروژه‌های کلان و ملی که نیازمند منابع مالی سنگین می‌باشد، وابسته به صرف مبالغ بسیار بالا از طرف موسسان و البته سپری شدن مدت زمان زیادی از شروع ساخت پروژه می‌باشد که این مهم تاسیس و راه‌اندازی پروژه‌های مذکور را با تاخیر مواجه خواهد نمود. در واقع شرط مزبور برای پروژه‌های کوچک مقیاس قابل قبول می‌باشد، اما در مورد پروژه‌های بزرگ مقیاس نیازمند تعدیلات می‌باشد.

همچنین موضوع مالکیت زمین کارخانجات شرکت‌های بزرگ کشور، یک مشکل جدی و به جا مانده از سنوات قبل می‌باشد که پیشنهاد می‌شود در خصوص شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو با دریافت تضامین کافی تسهیل شود.

در پایان وی عنوان کرد: با توجه به ضرورت موضوع از یک‌طرف و مسايل و مشکلات پیش‌روی شرکت‌ها در تشکیل شرکت سهامی عام پروژه بر اساس ابلاغیه اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص دستورالعمل نحوه صدور مجوز عرضه عمومی شرکت پروژه (سهامی عام) در شرف تاسیس از طرف دیگر، به عنوان یکی از شرکت‌های متقاضی تسهیل شرایط از طرف ارگان‌های ذی‌ربط را خواستاریم.

local_offerبرچسب‌ها:
چالش اصلی گل‌ گهر؛ تامین سنگ آهن خام / سهم 43 و 33درصدی کنسانتره و گندله گروه گل‌گهر از تولید کشور

چالش اصلی گل‌ گهر؛ تامین سنگ آهن خام / سهم 43 و 33درصدی کنسانتره و...

معاون بازرگانی شرکت گل‌گهر می‌گوید، با توجه به اینکه حدود 33 درصد از کنسانتره تولیدی داخل کشور توسط گل‌گهر تولید می‌شود اما فقط 9 میلیون تن از سنگ آهن آن از معدن...

EghtesadOnline.com/
گل گهر برای اولین بار جایگاه چهارمین شرکت بازار سرمایه ایران را کسب کرد

گل گهر برای اولین بار جایگاه چهارمین شرکت بازار سرمایه ایران را کس...

مدیر عامل شرکت معدنی و‌ صنعتی گل گهر از کسب جایگاه چهارمین شرکت بازار سرمایه ایران توسط گل گهر خبر داد و گفت: شرکت گل‌گهر با نماد کگل، با کسب جایگاه چهارمین شرکت...

EghtesadOnline.com/
گل گهر با عرضه 30 هزار تن گندله سنگ آهن به جمع بورس کالا پیوست

گل گهر با عرضه 30 هزار تن گندله سنگ آهن به جمع بورس کالا پیوست

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز یکشنبه برای نخستین بار میزبان عرضه 30 هزار تن گندله سنگ آهن شرکت معدنی و صنعتی گل گهر شد.

FarsNews.ir/
گل گهر فردا با 30 هزار تن گندله به بورس کالا می آید

گل گهر فردا با 30 هزار تن گندله به بورس کالا می آید

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران فردا میزبان عرضه 134 هزار تن کنسانتره و گندله سنگ آهن است که عرضه 30 هزار تن گندله غول معدنی کشور شرکت گل گهر برای...

EghtesadOnline.com/
نگاهی به عملکرد معدنی و صنعتی گل گهر در دومین ماه1400 / رشد 35درصدی مبلغ فروش کگل در اردیبهشت

نگاهی به عملکرد معدنی و صنعتی گل گهر در دومین ماه1400 / رشد 35درصد...

با نگاه به عملکرد یک ماهه کگل در اردیبهشت، رشد 35درصدی مبلغ فروش این شرکت، درآمدهایش را به 4هزار میلیارد تومان رساند.

EghtesadOnline.com/

نگاهی به عملکرد ماهانه معدنی و صنعتی گل گهر / فروش سه هزار میلیارد تومانی کگل

تامین مالی 1200 میلیارد تومانی برای گل گهر

تامین مالی 1200 میلیارد تومانی برای گل گهر

امروز پذیره ‌نویسی صکوک اجاره شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در نمادهای صگل039 و صگل309 انجام شد و 12 هزار میلیارد ریال از این اوراق به فروش رسید.‏

FarsNews.ir/
کمک 7 میلیارد دلاری ایرانیان به ترکیه تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود! صف‌های فروش سنگین‌تر می‌شوند / سرمایه‌گذاران چه راهی را در پیش بگیرند؟ سودآوری طرح‌های جدید در صورت حذف «سود مرکب» نظام بانکی اختتامیه سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی خودروی ثبت نامی شبیه لاتاری شده است پنج هزار تن ذرت آلوده شد! با 300 میلیون تومانی میتوان در کرج خانه خرید؟ قاچاق سوخت بیش از 20 میلیون لیتر در روز است!/ ترکیه از ایران بنزین می‌گیرد؟ افزایش قیمت لوازم خانگی غیرقانونی است حذف خرید‌ها از سبدخانوار به دلیل گرانی "کسعدی" فردا بازگشایی می شود/" شتران " آماده انجام معامله " لکما " برای " همراه " 300 دستگاه کولر صنعتی می‌خرد " پیزد " نرخ 4 نوع لاستیک را افزایش داد اطلاعیه اصلاح قرارداد آتی پسته و راه اندازی یک سررسید جدید ارزش سهام عدالت امروز 26 مهرماه خبر مهم برای سهامداران لاستیکی / مجوز افزایش قیمت تایر صادر شد خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است/ اصلاح بازار پس از 88 سال علت اصلی ریزش بازار چه بود؟ " برکت " در مجمع به سرمایه 27 درصدی رسید دورهمی سهامداران " قنقش " در هفته آینده آغاز پرداخت سود " کگهر " از فردا " قتربت " از بهار سال آینده سود می دهد خبر جدید برای متقاضیان دریافت وام 450 میلیون تومانی ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن هزینه فرصت و نقش آن در تصمیمات سرمایه‌گذاری این خبر امروز دلار را ارزان کرد برنامه دولت برای تکمیل کریدورهای ترانزیتی در بخش ریلی ماجرای ورشکستگی دولت چیست؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 26 مهر ماه وزیر صمت با واردات خودرو موافقت کرد / از سال 1401 خودرو وارد می‌شود خرید سهام بهتر است یا بیمه عمر؟ وزیر راه: قرار نبود سالی یک میلیون مسکن بسازیم! موافقت وزیر صمت با واردات خودرو از سال آینده رشد 854 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 53 هزار میلیارد تومان شد خضریان: برگ سبز خودرو حکم سند رسمی دارد رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار افت گروه‌های کوچک بازار/ بانکی‌ها قرمزپوش شدند قرار نیست سالی یک میلیون مسکن بسازیم! رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار پراید در آستانه مذاکرات چقدر شده است؟ الزام تولیدکنندگان فولاد به عرضه محصولات در بورس کالا شاخص کل بورس در دقایق پایانی بازار سبز شد سرمایه شرکت‌های کارگزاری در سال 1399 مسیر صعودی پیمودند درآمد 3 هزار میلیارد تومانی یک کارگزاری از بورس، فقط در 6 ماه فیدلیتی به بازار نرسیده گران شد / افزایش قیمت 10 درصدی در 4 ماه گام بلند بانک ایران زمین در خدمات دهی نوین دیدار معاونت فناوری اطلاعات بانک ایران زمین با سازمان حمل و نقل شهرداری رشت افتتاح دو مدرسه در راستای مسيولیت اجتماعی بانک ایران زمین