کلیت بودجه به نفع بورس است؟ / بازار هفته آینده به کدام سو می رود؟ + فایل صوتی

کلیت بودجه به نفع بورس است؟ / بازار هفته آینده به کدام سو می رود؟ + فایل صوتی

بورس در هفته‌ای که گذشت همچنان گرفتار رکودی سنگین بود که از هفته ها قبل تا به امروز درگیرش بوده است، این در حالیست که لایحه بودجه 1401 تقدیم مجلس شد و انتظار می...

در آستانه پایان پاییز قرار داریم و پاییز 1400 اگر نگوییم بدترین، یکی از بدترین پاییز ها بود. بازار کم رمق، منفی و پر از بد بینی بود و انگار تمام اهالی بازار عینک بد بینی به چشم زده اند و فقط نیمه خالی لیوان را می بینند. نمونه اش واکنش بازار به بودجه بود. درست است که نرخ گاز تهدید هایی برای صنایعی مثل فولاد بود که خوشبختانه با وضع سقف 3200 تومان ریسک آن کمتر شد اما نکات مثبت بودجه به چشم بازار نیامد و یکی از عیجب ترین واکنش ها را در صنایعی شاهد بودیم که نه تنها نرخ گاز هیچ ربطی به آن نداشت بلکه سایر موارد بودجه به نفع آنها بود و با اطمینان میتوانیم عرض کنیم اگر جو روانی بازار اینقدر منفی و بی اعتماد در بازار موج نمی زد، الان باید شاهد تشکیل صفوف خرید در برخی صنایع می بودیم. در ادامه به طور خلاصه به برخی نکات مثبت و منفی بودجه اشاره می کنم. ابتدا با نکات مثبت شروع می کنیم.

1) نرخ دلار در بودجه 23 هزار تومان در نظر گرفته شده است. یعنی کف قیمت دلار در سال آینده این رقم خواهد بود و در حال حاضر بازار رقمی بیشتر از این برای محاسبات کلی خود به نرخ تسعیر نداده است و از این جهت شاهد افتی نخواهیم بود. از طرفی این نرخ تسعیر برای گروه بانکی میتواند خبر بسیار خوبی باشد که تاثیر بنیادی بر سودآوری این گروه خواهد داشت.

* اگر بودجه را به دقت بررسی کنیم می بینیم که بودجه امسال هم کسری دارد و رسیدن دلار به قیمت 32 الی 33 هزار تومان دور از ذهن نیست.

حذف ارز 4200 تومانی

این ارز به طور کامل از بودجه حذف شد و صنایع مختلف می تواند از آن منتفع بشوند. البته یاد آوری می کنم که رشد سود آوری این شرکت ها تنها به لحاظ ریالی است نه به لحاظ تغییر اساسی و تحول در شرکت ها. این شرکت ها تا به امروز برای تهیه مواد اولیه خود ارز 4200 تومانی دریافت می کردند و به تبع آن باید محصولات خود را نیز با این نرخ به فروش می رساندند. حال با افزایش نرخ 4200 تومان به 23هزار تومان افزایش نرخی در فروش محصولات خود می گیرند که این باعث می شود که eps شرکت ها به لحاظ ریالی رشد کند. صنایع دارویی، غذایی، زراعت و دامپروری، قندی و لاستیک و پلاستیک از جمله صنایعی است که از این بند بودجه منتفع خواهند شد.

واریز مالیات معاملات به صندوق تثبیت بازار

در لایحه بودجه عنوان شده است که مالیات معاملات بازار سهام به صندوق تثبیت بازار بازگردانده می شود که رقم قابل توجه در حدود 10 همت است و در واقع مالیات که تا قبل از بازار سرمایه خارج می شد با این قانون دوباره به بازار سرمایه برگردانده می شود که نکته بسیار مثبت برای کلیت بازار است.

فرمول نرخ بهره مالکانه برای گروه سنگ آهنی ها تغییری نکرده است. امسال این شرکت ها باید رقمی در حدود 25هزار میلیارد تومان واریز کنند که این رقم در بودجه 1401 به 40هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. این افزایش به واسطه افزایش سودآوری شرکت هاست و نباید آن را نکته منفی تلقی کنیم چرا که فرمول تعیین نرخ بهره مالکانه تغییری نکرده است.

اخد مالیات از سپرده بانکی اشخاص حقوقی

این نکته از این جهت برای بازار مهم است که شرکت ها را سوق می دهد که سرمایه خود را از سپرده بانکی به اوراق بدهی تبدیل کنند و در واقع دولت برای اوراق خود مشتری های بالقوه ای پیدا می کند که از فشار بر بازار سهام کاسته می شود. همچنین سپرده بانکی که خود رقیبی برای بازار سرمایه بود شاهد افزایش فشار و مالیات است در حالی که مالیات بازار سرمایه به بازار بازگردانده خواهد شد و این اثر خوبی بر کل بازار خواهد داشت

معافیت مالیاتی برای صادرکنندگانی که ارز خود را به کشور بازگردانند همچنان پا برجاست و همین نکته ترس و ابهام زیادی را از بازار کم می کند.

دو نکته منفی در بودجه وجود دارد

افزایش نرخ گاز برای صنایع فولادی است که حتی با تعیین سقف 3200 تومان هم ، هزینه انرژی معادل یک میلیون تومان برای هر تن محصول فولاد به وجود خواهد آورد و سود آنها حدود 20 الی 30 درصد کاهش خواهد یافت.

*اساسا تعیین نرخ گاز بر اساس نرخ اروپا مشکل دارد. زیرا ایران نه تنها وارد کننده گاز نیست بلکه صادر کننده هم است و نباید نرخ گاز در ایران با نرخ گار در اروپا که واردکننده گاز است یکسان در نظر گرفته است. به عنوان مثال امسال اروپا با بحران انرژی رو به روست. در حال حاضر ذخایر گازی اروپا در پایین ترین سطح در 10 سال اخیر قرار دارد و از طرفی روسیه برای فشار به آلمان برای اخد مجوز استفاده از خط لوله نورد استریم 2 صادرات گاز به اروپا را با مشکل مواجه کرده است. این بحران ها هیچ ارتباطی با شرایط شرکت ها در ایران ندارد بنابراین ربط دادن قیمت گاز به گاز اروپا از اساس فرمول اشتباهی است.

دولت مجوز انتشار حدود 100 همت اوراق بدهی را دارد البته دست دولت باز است و اگر در جایی نتوانست منابع خود را تامین کند می تواند اوراق انتشار دهد. البته مالیات بر سپرده اشخاص حقوقی تا حد زیادی اثر آن را برای بازار سرمایه کم رنگ می کند که توضیح آن در بالا داده شد.

بنابراین کلیات بودجه را که روی یک ترازو که بگذاریم، متوجه می شویم که به نفع بازار سرمایه است. همچنین خبر مثبت دیگر در خصوص نرخ دلار نیمایی است که قرار است نرخ دستوری دلار نیمایی برداشته شود و صادرکننده و وارد کننده نرخ دلار نیمایی را در سامانه خودشان تعیین کنند خبر بسیار مهم و تاثیر گذار روی بازار که متاسفانه بازار به این خبر هم واکنش درستی نشان نداد. البته دولت دلار خود را به نرخ تعیین شده در سامانه نیمایی در اختیار واردات گندم و دارو قرار خواهد داد یعنی احتمالا با حذف ارز ترجیحی شاهد دو نرخی شدن دلار نیمایی خواهیم بود. یکی نرخ دولتی برای کالاهای اساسی و یکی نرخی که براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود.

یکی از دلایل عدم واکنش صحیح بازار به اخبار مثبت وضعیت تکنیکالی شاخص است. باید بپذیریم که بازار سرمایه ما از افراد نوپا و نوآموزی تشکیل شده که به تحلیل تکنیکال وزن بیشتری از تحلیل بنیادی می دهد. درتحلیل تکنیکال شاخص کل همانطور که در هفته های قبل اشاره کردیم محدوده 1270000 واحد تا 1300000 واحد محدوده حمایتی است که با رسیدن به این محدوده انتظار مدتی درجا زدن و کف سازی را داریم. عزیزان دقت کنید که بعد از نزول سنگین که شاخص داشت نباید انتظار صعود یکباره را داشته باشیم. بلکه انتظار داریم بازار مدتی در این ناحیه درجا بزند، کف سازی کند و بعد از به دست آوردن انرژی مسیر خود را انتخاب کند. در مدت کفسازی تحلیلگران باید به نشانه های برگشت روند دقت کنند و در صورتی که این نشانه ها دیده شد، می توانند دست به خرید یک پله بزنند. با جمیع مطالب گفته شده، پیش بینی می شود این هفته بازار نسبت به هفته ایی که گذشت متعادل تر باشد.

کارشناس و فعال بازار سرمایه*

اتصال ایران، آذربایجان و روسیه با یک اتوبان تاثیر تغییرات لایحه بودجه 1401 بر کاهش نرخ تورم هر روز با تبر به یک بخشی از بورس ضربه می‌زنند! شپنا صعودی می‌شود؟ مسافران ترکیه بخوانند / احتمال لغو پروازها واریز سود سهام عدالت تا پایان سال/ 840 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها احداث شد تهدیدی بزرگ برای ارزهای دیجیتال قیمت وام مسکن کاهش یافت / هر برگ اوراق چند شد؟ هشدار درباره خروج گسترده سرمایه از بازار بورس فردا یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی تصمیمات دولت برای بورس فردا اعلام می‌شود کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا صبح: خبرهای خوش بورسی از زبان وزیر اقتصاد فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد چه خبر از انتقال سهام عدالت متوفیان؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود