دايمی شدن قراردادهای کار چه مزایایی دارد؟

دايمی شدن قراردادهای کار چه مزایایی دارد؟

ريیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، انعقاد قراردادهای دايم در کارهای مستمر را موجب تضمین امنیت شغلی کارگران و پایان دادن به نگرانی های مالی در سازمان تامین اجتماعی دانست.

فتح الله بیات در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر ساماندهی قراردادهای موقت کار اظهار کرد: مهم ترین بحثی که سالیان سال است پیگیری می‌کنیم و به دنبال آن هستیم، بحث امنیت شغلی است.به موجب دادنامه 179 دیوان عدالت که اشاره دارد چنانچه در قراردادهای کار با ماهیت مستمر تاریخ منعقد نشود منعی ایجاد نمی شود، برخی کارفرمایان اقدام به انعقاد قرارداد موقت با کارگران کردند و همین امر باعث شد که تا به امروز بیش از 90 درصد کارگران به سمت قراردادهای موقت حرکت کنند.
وی افزود: علیرغم آنکه از مجلس ششم پیگیر ساماندهی قراردادهای کار هستیم ولی نتوانسته ایم این مطالبه به حق کارگران را به نتیجه برسانیم و به دلایل متعددی اعم از همراه نشدن یا لابیگری برخی کارفرمایان، ساماندهی قراردادهای موقت کار محقق نشده است.
ريیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی تصریح کرد: آخرین تلاشی که صورت گرفت، سال 1398 و در زمان وزارت آقای ربیعی بود که مصوبه هیات وزیران را به دولت بردند و ما درخواستمان برای ساماندهی قرارداد موقت سقف 3 سال بود که پذیرفته نشد و در نهایت با تعیین سقف 4 سال نماینده کارگر و کارفرما و دولت پذیرفتند و امضا کردند و هیات وزیران مصوب کرد.این مصوبه متعلق به بهمن 1398 است و بازه زمانی 4 ساله از آن تاریخ سپری شده و به بهمن 1402 رسیده است؛ لذا توقع ما این است که وزارت کار پیگیر مصوبه باشد تا به آن عمل شود چون مصوبه هیات وزیران است و 4 سال است که کارگران انتظار می‌کشند مصوبه قانونی ابلاغ و اجرا شود.
به گفته بیات، اگر مصوبه ساماندهی قراردادهای موقت اجرایی شود، اصلاح تبصره یک ماده 7 قانون کار  و تعیین سقف 4 سال برای کارهای موقت خود به خود عملیاتی می شود و تبصره 2 ماده 7 قانون کار می ماند که باید آیین نامه آن توسط وزارت کار تدوین شود.
این مقام مسيول کارگری ادامه داد: در صورتی که تبصره 2 ماده 7 قانون کار نیز  تصویب و قراردادهای با ماهیت دايم اصلاح و ساماندهی شوند، دادنامه 179 دیوان که در آن مجوز داده شده در کارهای با ماهیت دايم و مستمر تاریخ قرارداد ذکر شود لغو خواهد شد زیرا وقتی تاریخ در قرارداد کار ذکر می شود حالت موقت و مدت معین پیدا می کند، در حالی که در کارهای دايم و مستمر بستن قرارداد موقت معنا ندارد بنابر این در صورتی که تبصره 2 ماده 7 قانون کار اجازه ندهد در کارهای با ماهیت مستمر و دايم دیگر قرارداد موقت منعقد شود، دادنامه 179 از حیز انتفاع خارج خواهد شد.اگر هیات دولت این ماده از قانون کار را به تصویب برساند و در مجلس نهایی شود، قراردادهای کار تعیین تکلیف خواهد شد.
وی با بیان اینکه با تصویب تبصره 2 ماده 7 قانون کار امنیت شغلی به کارگر و کارگاه برمی‌گردد، خاطرنشان کرد: در این صورت کارگر دیگر نگران اخراج و عدم تمدید قرارداد در پایان سال نخواهد بود و خودش را بخشی از کارگاه و کارفرما و تولید می داند و در جهت ارتقای کیفیت تولید گام بر می دارد.
به گفته ريیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، دايمی شدن قراردادها در کارهای با ماهیت مستمر مزایای بسیاری دارد و از جابجایی نیروی کار ماهر و بی نظمی در پرداخت حق بیمه ها جلوگیری می کند.
وی ادامه داد: جابجایی نیروی کار ماهر یکی از معایب بزرگ قرارداد موقت کار است.کارگر در یک شرکت یا کارگاه سال‌ها کار می‌کند و تجربه و مهارت و تخصص به دست می‌آورد و کارفرما هزینه بسیاری برای او صرف می‌کند ولی با کوچکترین موضوع یا اختلافی قرارداد وی خاتمه می‌یابد و کار را ترک می کند و مجبور می‌شود به کارگاه دیگر برود و مهارت خود را در جای دیگر به کار گیرد.
بیات اضافه کرد: موضوع مهم تر بحث جمع آوری سوابق بیمه کارگر است. در یک کارگاه به جای 30 روز 20 روز حق بیمه برایش واریز شده و در کارگاه دیگر 10 روز رد شده است اما کارگر بعد از 30 سال کار کردن وقتی برای بازنشستگی اقدام می‌کند، متوجه می‌شود که بیش از 20 سال سابقه برای او رد نشده است بنابر این اگر در کارهای با ماهیت مستمر و دايم، ضوابط رعایت و قرارداد دايمی شود، واریز حق بیمه ها نیز به درستی صورت می گیرد و کارگر در پایان کار، سنواتش را می گیرد و پس‌انداز خوبی برای دوران بعد از بازنشستگی او به شمار می آید تا گره ای از مشکلات معیشتی و اقتصادی خود باز کند.
وی یکی دیگر از مزایای انعقاد قراردادهای دايم را پایان دادن به نگرانی‌های مالی در سازمان تامین اجتماعی دانست و گفت: اگر این اصلاحیه در قانون کار صورت گیرد، نگرانی‌هایی که از لحاظ مالی در سازمان تامین اجتماعی نسبت به پرداخت حقوق بازنشستگان وجود دارد، برطرف می شود. در صورتی که قراردادهای موقت به سمت دايمی شدن پیش برود قطعا آورده‌ای که از محل پرداختی‌های حق بیمه کارگران به صندوق تامین اجتماعی واریز می‌شود بخشی از نگرانی‌های مالی و اقتصادی صندوق تامین اجتماعی را مرتفع و صندوق تامین اجتماعی را از لحاظ مالی و اقتصادی تقویت می‌کند و نگرانی بابت پرداختی مستمری بازنشستگان کاهش پیدا می کند.
ريیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی افزود:ساماندهی قراردادها موجب به حداقل رسیدن شکایات و درگیری هایی می شود که در ادارات کار و هیات‌های تشخیص و حل اختلاف بین کارگر و کارفرما وجود دارد و بحث ندادن مرخصی و اخراج و ندادن سنوات و عیدی و پاداش تعیین تکلیف می شود.
بیات با ابراز امیدواری از تصویب لایحه امنیت شغلی در هیات دولت، اظهار کرد:با تصویب لایحه آرامش خاطری برای کارگر در محیط کار به وجود می‌آید و امنیت شغلی او تضمین می‌شود و بهره‌وری کارگاه افزایش می‌یابد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم بخشی از نمایندگان آتی مجلس شورای اسلامی از جامعه کارگری باشند. معضلات و مطالبات جامعه کارگری را به خوبی احصاء کرده و در مجلس مدافع حقوق کارگران باشند و گره‌های کوری که تا امروز در حوزه مشکلات جامعه کار و تولید و بازنشستگان باز نشده است را باز کنند.
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد