استانداردسازی با اهداف صادراتی انجام می شود

استانداردسازی با اهداف صادراتی انجام می شود

مدیرکل استاندارد استان تهران معتقد است: دوره تحولی سازمان استاندارد سازی آغاز شده و تمامی تلاش این سازمان، به عنوان ...

فعالان صنعت سیم و کابل از نبود استانداردها در این صنعت گله مند بوده و معتقدند؛ رقبای ناسالم با تخلف و تقلب منجر به ایجاد رانت و آسیب جدی به انرژی و جامعه شده اند. به گفته آنها، حمایت دولت، از این صنعت، ناچیز بوده و اصلا به چشم نمی آید.

فعالان صنعت سیم و کابل نیز درباره صادرات محصولات این صنعت نیز انتقاد کرده و با بیان این که قادر به رقابت با سایر کشورهای منطقه نیستند بر تفاوت قیمت های صادراتی نسبت به تولید انتقاد دارند.

گفته می شود،‌ تعرفه‌های صادراتی محصولات ایرانی به‌حدی است که در مقایسه با سایر صادرکنندگان قادر به رقابت در بازارها به ویژه در عراق نیستند و همین موضوعات ریشه به تیشه صادرات این صنعت زده به شکلی که نیازمند اصلاحاتی در سیاست های داخلی برای جلوگیری از صادرات مواد اولیه نیز هستند.

بزرگترین مانع صادراتی

صادرات سیم و کابل غیراستاندارد از کشور تبدیل به بزرگترین مانع صادراتی شده که پیش‌بینی می‌شود بین 15 تا 20 درصد محصولات تولیدی از کیفیت و استاندارد لازم برخوردار نباشد. همچنین تولیدکنندگان محصولات تقلبی به قدری حرفه ایی شده اند که حتی کارشناسان خبره سازمان ملی استاندارد با نمونه‌برداری‌های فعلی قادر به شناسایی این کالاها نیستند».

استاندارد سازی با محوریت صادرات

عباس نوری مدیرکل استاندارد استان تهران نیز در گفتگو با گسترش نیوز در راستای نبود استانداردهای لازم در صنعت سیم و کابل خاطرنشان کرد: «در دوره تحولی سازمان ملی استاندارد؛ در حوزه های مختلف برنامه های متعددی در دستور کار است و به عنوان یکی از اولویت های مهم سازمان ملی استاندارد مد نظر قرار دارد بنابراین اداره کل استاندارد تهران؛ بحث کیفی سازی محصولات را مدنظر قرار داده است».

وی ادامه داد: «کیفیت محصولاتی که مجوز استاندارد به آن ها تعلق می گیرد را حق الناس می دانیم در نتیجه، رسالت سازمان ملی استاندارد؛ دفاع از حقوق مردم بوده بنابراین برای رفع  مشکلات همه صنایع و محصولات غیر استاندارد با تمامی اتحادیه ها و اصناف وارد تعامل و مذاکرات شده ایم».

مدیرکل استاندارد استان تهران در ادامه با اشاره به این که از تمامی اتحادیه ها و انجمن هایی که  محصولاتشان دارای نشان استاندارد هستند برای کاهش تعداد متقلبان و متخلفان یاری می طلبیم ادامه داد: « در حوزه صنعت سیم و کابل نشست هایی با برخی از مسيولان مرتبط برگزار شده و یکی از مهمترین  برنامه های آتی ما،  کیفی سازی نظارت بر بازار و تدوین استانداردهای جدید نسبت به ظرفیت تمامی انجمن هاست».

نوری در پاسخ به این سوال که، تصویب استانداردهای جدید با نگاه صادراتی خواهد بود  یا تولید داخل؟ یادآور شد: « وقتی در حوزه تدوین استاندارها، ورود می کنیم این به معنای روزآمد کردن استاندارد‌ها هستیم در نتیجه  این استانداردها، استاندارد روز جهانی خواهد بود که با اولویت صادرات مد نظر قرار می گیرد.

یکی از مهمترین وظیفه ما در سازمان استاندارد نظارت بر کیفیت کالا و خدمات است یادآور شد:‌« یک بخشی از کیفی سازی محصولات، رعایت الزامات استاندارد های تدوین شده است که به خودی خود کیفیت مناسب را در اختیار مردم قرار می‌دهد اما در دوره جدید که به نام تحول سازمان ملی استاندارد نیز از آن یاد می شود ، قطعا نظارت ها بیشتر بوده و ما مدعی العموم مردم  هستیم  به شکلی که تلاش ما برای ارتقای کیفی محصولات را حق مردم می دانیم و هر جایی حقی از مردم در نظر گرفته نشود به عنوان مدعی العموم ورود خواهیم کرد».

به گفته وی؛ نظارت های ما نسبت به گذشته بسیار قوی تر، منظم تر و با برنامه ریزی های بسیار بهتری در حال انجام است.

تحقق 65 درصدی برنامه تولید بذر گندم تاکنون

تحقق 65 درصدی برنامه تولید بذر گندم تاکنون

حدود 65 درصد برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در تولید بذر گندم آبی و دیم تا کنون برای کشت پاییزه سال زراعی 1402-1401...

Borna.news/
درخواست ارمنستان از ایران برای تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی

درخواست ارمنستان از ایران برای تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی

معاون وزیر اقتصاد ارمنستان گفت: ارمنستان آماده تولید مشترک دارو با ایران است.

FarsNews.ir/
تصمیمات جدید دولت برای اجرایی شدن قانون ساماندهی صنعت خودرو

تصمیمات جدید دولت برای اجرایی شدن قانون ساماندهی صنعت خودرو

اعضای دولت پس از بحث و بررسی مقرر کردند دولت در راستای اجرای قانون جدید ساماندهی صنعت خودرو، الزامات اجرا، راهکارهای...

Borna.news/
امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه/ همه می‌دانند نفت ایران حذف‌شدنی نیست

امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه...

ایلنا: توسعه میدان کیش و پارس جنوبی و با سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در دستور کار است که براین اساس 100 میلیون متر مکعب تولید گاز خواهیم داشت که توسط گس پروم اجرا...

Ilna.ir/
چرا رشد 11 درصدی اقتصاد ترکیه فریبنده است؟

چرا رشد 11 درصدی اقتصاد ترکیه فریبنده است؟

سال‌هاست که ترکیه یک آزمایش بی‌ملاحظه در سیاست‌های پولی غیرمتعارف اجرا می‌کند تا جایی که حتی در اوج رکوردهای تورمی...

EghtesadOnline.com/
تعیین تکلیف تعرفه واردات ماشین‌آلات صنعت و معدن در هفته آینده

تعیین تکلیف تعرفه واردات ماشین‌آلات صنعت و معدن در هفته آینده

معاون صنایع عمومی وزارت صمت گفت: تعرفه واردات ماشین‌آلات صنعتی و معدنی هفته آینده در مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف می‌شود.

FarsNews.ir/
تولید ماهیان خاویاری در دستور کار کشت و صنعت مغان

تولید ماهیان خاویاری در دستور کار کشت و صنعت مغان

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان گفت: : با توجه به منابع آبی و ظرفیت موجود در کشت و صنعت مغان تولید ماهیان...

Borna.news/
«شرخر»ها و بیماری‭ ‬شدید‭ ‬اقتصاد‭ ‬ایران

«شرخر»ها و بیماری‭ ‬شدید‭ ‬اقتصاد‭ ‬ایران

حق شناس، هادیما‭ ‬در‭ ‬اقتصاد‭ ‬«شرخر‭ ‬چک»‭ ‬داریم‭ ‬که‭ ‬کارشان‭ ‬این‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬چک‌های‭ ‬وصول‭ ‬نشده‭ ‬افراد‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬پول‭ ‬تبدیل‭ ‬کنند‭؛

KhabarOnline.ir/
تصمیمات مهم شورای اقتصاد در اولین جلسه سال 1401

تصمیمات مهم شورای اقتصاد در اولین جلسه سال 1401

در اولین جلسه شورای اقتصاد در سال 1401 درخواست‌های وزارت نفت، نیرو، راه و شهرسازی و کشور به ریاست مخبر بررسی شد.

MehrNews.com/
آیا اقتصاد ایران از ونزويلا، ونزويلایی‌تر شده؟

آیا اقتصاد ایران از ونزويلا، ونزويلایی‌تر شده؟

روزنامه توسعه ایرانی در گزارشی درباره پیامد خطرناک حذف ارز 4200 تومانی و تاثیر آن بر اقتصاد ایران هشدار داده است.

Bartarinha.ir/
آغاز دوره تحول سازمان ملی استاندارد

آغاز دوره تحول سازمان ملی استاندارد

مدیرکل استاندارد استان تهران؛ با بیان این که سازمان ملی استاندارد دوره تحول خود را آغاز کرده است افزود: «این سازمان...

Gostaresh.news/
ضربه محکم کرونا به اقتصاد چین

ضربه محکم کرونا به اقتصاد چین

اقتصاد چین بدترین عملکرد سه ماهه خود را در بیش از دو سال گذشته به دلیل محدودیت‌های بهداشتی برای مهار ویروس کرونا ثبت کر...

Borna.news/
آغاز به کار میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد در کردستان

آغاز به کار میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد در کردستان

در جریان بیست‌وهفتمین سفر استانی ريیس جمهور، میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد و دارایی با حضور دستگاه‌های تابعه این وزارتخانه در استان کردستان آغاز به‌کار کرد.

MehrNews.com/
اقتصاد آمریکا در رکود؟ / رشد اقتصادی منفی در دومین فصل متوالی

اقتصاد آمریکا در رکود؟ / رشد اقتصادی منفی در دومین فصل متوالی

آمارهای اقتصادی ایالات متحده نشان می دهد احتمال وقوع رکود در این کشور وجود دارد.

EghtesadOnline.com/
دریا حلقه گمشده اقتصاد ایران

دریا حلقه گمشده اقتصاد ایران

ایران با دراختیار داشتن 5800 کیلومتر خط ساحلی از ظرفیت لازم برای بهره‌مندی از اقتصاد دریا محور برخوردار است اما علی‌رغم ظرفیت بالقوه آنچه در واقعیت دیده می‌شود این است که از ان بهره نمیبریم.

MehrNews.com/
قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ «عرضه خودرو در بورس» آغاز شد/ افتتاح تالار بورس املاک، به زودی ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد کاهش قیمت سکه و ارز + جدول واریز به حساب‌های تجاری به عنوان درآمد فروش تلقی می‌شود نخست وزیر سويد: در بخش انرژی به شرایط اقتصاد جنگی رسیده ایم گرد و غبار در برخی استان‌ها/ اهواز داغ‌ترین شهر کشور مقایسه جالب دستمزد کارگران در ایران و کره جنوبی/ کاهش عجیب دستمزد کارگران در 10 سال اخیر طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان محدودیت ترافیکی پایان هفته جاده‌ها/ ترافیک سنگین در اغلب محورهای تهران-شمال توافق تجارت ترجیحی ایران و بنگلادش کلید خورد افزایش دومینو وار مناطق آزاد در ایران بدون تحول در سیاست‌گذاری عجیب اما واقعی؛ واردات پارچه مبل رکورد زد اسامی برندهای ظروف ملامین غیراستاندارد اعلام شد حمایت صندوق کارآفرینی امید از طرح‌های راکد، نیمه فعال و نیمه تمام چرا برق در گرمای شدید تابستان سالجاری قطع نشد؟ ماجرای کارخانه میخ‌سازی سعادت آباد چه بود؟ / ساخت کارخانه با سنگ سبز معدن در بالا شهر تهران نجات صنعت پتروشیمی و فولاد با حذف قیمت گذاری دستوری جذب 8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنایع معدنی حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود رشد 59 درصدی تسهیلات پرداختی شبکه بانکی به بخش‌های اقتصادی+ جزيیات سقف رشد ترازنامه فقط برای 2 بانک تخصصی مجاز شد/ معرفی 3 بانک متخلف به هیات انتظامی پرداخت یارانه نقدی چند برابری برای این افراد | یارانه نقدی این خانوارها حذف می شود؟ مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی حسین طارمی منصوب شد.