رکود اقتصادی بازار نفت را زمین‌گیر کرد/ سقوط قیمت‌ها...

رکود اقتصادی بازار نفت را زمین‌گیر کرد/ سقوط قیمت‌ها...

انرژیروز جمعه، 7 آوریل، قیمت هر بشکه نفت برنت بیش از 85 دلار بسته شد. این چند روز پس از آن بود که اوپک پلاس اعلام کرد تولید خود را 1.16 میلیون بشکه دیگر در روز کاهش می دهد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، با گذشت یک ماه برنت تقریبا 10 دلار ارزان شد. با وجود کاهش عرضه وعده داده شده، با وجود تعلیق تولید در کردستان و با وجود رشد تقاضای چین، قیمت ها کاهش یافته است و ممکن است سقوط بیشتری در راه باشد.

بیشتر بخوانید: همه رشته‌ها در بورس پنبه شد/ پیش‌بینی یک اقتصاددان از آینده بازار سهام هشدار تند یک اقتصاددان به تثبیت قیمت انرژی/ پازوکی: چرا قیمت بنزین یک پنجم آب است؟

دلیل بزرگ کاهش قیمتی که در چهار هفته گذشته شاهد بودیم، احساسات اقتصادی، به ویژه احساسات اقتصادی در ایالات متحده بود. تحلیلگران وفادار به دولت فدرال کم کم از تعبیر «رکود اقتصادی» استفاده می کنند. رسانه ها با استفاده از این کلمه جسورتر می‌شوند و جای تعجب نیست که قیمت نفت کاهش یافته است.

دلایل زیادی برای نگرانی وجود دارد. تقاضای دیزل پس از ماه‌ها نگرانی از اینکه ایالات متحده با کمبود گازويیل مواجه است، کاهش یافته است زیرا تقاضا بیش از عرضه است. خوب، این چیزی است که مردم دیگر نباید نگران آن باشند. زیرا تقاضای گازويیل بسیار کاهش یافته است، و این دردسرهای بزرگتری را به همراه دارد، آن را کاهش سرعت بنامید، آن را اصلاح بنامید، اما چیزی که به آن منتهی می شود همان چیزی است که یک تحلیلگر آن را رکود می نامد.

در همین حال، تورم در حال کاهش است، اما هنوز بسیار بالاتر از سطح رفاه فدرال رزرو در 5 درصد برای آوریل است، که باعث افزایش مجدد نرخ بهره در هفته گذشته شد که هیچ تاثیری برای گاوهای نفتی نداشت. این به دلیل رابطه معکوس سنتی بین نرخ بهره و تقاضای نفت بود، زیرا اولی دلار را افزایش می‌داد و نفت را به صورت مطلق گران‌تر می‌کرد.

به گفته موسسه مدیریت عرضه، در همان زمان، بخش تولید برای شش ماه متوالی در حال کاهش است.

بر اساس آخرین روند قیمت نفت، هر چه که داده های واقعی بگوید، قطعا رکود وجود دارد. نکته خوب این است که به نظر می رسد این رکود، حداقل تا حدی، در ذهن تاجران نفت است تا در اقتصاد واقعی ایالات متحده، جایی که بخش خدمات با وجود کاهش تولید در حال رشد است. همه چیز از دست نمی رود تا زمانی که بانک دیگری با یک انفجار از بین می رود.

لرزش‌های بخش بانکی در هفته‌های اخیر نیز ارتباط زیادی با قیمت‌های نفت داشته است؛ ترس از رکود بانکی به ترس از رکود گسترده‌تر تبدیل شده است، و این به ترس از نابودی تقاضای نفت و در نتیجه فروش نفت تبدیل شده است. اما موضوع اینجاست وضعیت عرضه ممکن است در شرف تغییر باشد.

تقاضای نفت چین در ماه مارس به بیش از 15 میلیون بشکه در روز رسید و یک رکورد را شکست. ذخایر نفت خام ایالات متحده اکنون پس از یک دوره طولانی کاهش هفتگی کمتر از میانگین پنج ساله در این زمان از سال است. و با توجه به الگوهای تاریخی، رشد تولید نفت و گاز ایالات متحده ممکن است در ماه های آینده به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

در ستونی در اوایل این ماه، جان کمپ از رویترز به فاصله چند ماهه بین تغییرات قیمت و فعالیت حفاری در ایالات متحده اشاره کرد، که به این معنی است که چندین ماه طول می‌کشد تا حفاری پس از افزایش مداوم قیمت‌ها به هر شکل قابل توجهی گسترش یابد. به همین ترتیب، کمپ خاطرنشان کرد، بین کاهش مداوم قیمت و کاهش متعاقب تولید همبستگی وجود دارد.

موضوع این است که طبق آخرین اطلاعات رسمی، تولید ایالات متحده در ماه فوریه کاهش یافته بود. مجموع حدود 1.2 میلیون بشکه در روز بیشتر از میانگین فوریه 2022 بود، اما بیش از 80000 بشکه در روز کمتر از میانگین ژانویه 2023 بود.

اگر EIA درست حدس بزند، قیمت ها می تواند کاهش بیشتری پیدا کند، به خصوص اگر تقاضا برای سوخت در حال حاضر که فصل رانندگی آغاز شده است، کم بماند. با این حال، اگر اشتباه حدس بزند، نفت احتمالا دوباره جان می‌گیرد.

223227

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد