صادرات نفت عربستان به پایین‌ترین رکورد دو ساله رسید

صادرات نفت عربستان به پایین‌ترین رکورد دو ساله رسید

صادرات نفت عربستان سعودی در ژويیه، به پایین‌ترین حد خود در بیش از دو سال گذشته نزول کرد.

به گزارش ایسنا، آمار سازمان ابتکار داده (JODI) نشان داد صادرات نفت بزرگترین صادرکننده نفت جهان به 6.01 میلیون بشکه در روز در ژويیه رسید که 11.6 درصد در مقایسه با صادرات 6.8 میلیون بشکه در روز در ژوين کاهش داشت و پایینترین میزان صادرات از ژوين سال 2021 بود.

عربستان سعودی در ژويیه کاهش تولید چشمگیری را اعمال کرد که بزرگترین کاهش تولید در سالهای اخیر و علاوه بر کاهش تولید توافق شده تحت پیمان اوپک پلاس بود.

تولید نفت عربستان سعودی در ژويیه، به 9.01 میلیون بشکه در روز رسید که 943 هزار بشکه در روز در مقایسه با ژوين کاهش داشت و میزان ذخایر هم 2.96 میلیون بشکه کاهش یافت و به 146.73 میلیون بشکه رسید.

آمار صادرات ماهانه از سوی ریاض و سایر اعضای اوپک به سازمان ابتکار داده ارايه شده و در وب سایت این سازمان منتشر می‌شود.

پالایشگاه‌های نفت عربستان سعودی در ژويیه، سه هزار بشکه در روز نفت کمتری پالایش کردند و میزان آن به 2.56 میلیون بشکه در روز رسید. مصرف مستقیم نفت به میزان 49 هزار بشکه در روز کاهش یافت و به 592 هزار بشکه در روز رسید. صادرات محصولات نفتی این کشور در ژويیه، 203 هزار بشکه در روز کاهش داشت و به 1.14 میلیون بشکه در روز بالغ شد.

عربستان سعودی و روسیه با وجود روند صعودی بازار نفت، ماه میلادی جاری اعلام کردند کاهش تولید داوطلبانه نفت خود را تا پایان سال 2023 تمدید خواهند کرد.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) هفته گذشته اعلام کرد تمدید کاهش تولید این دو کشور به معنای کمبود شدید عرضه در بازار نفت تا پایان سه ماهه چهارم سال 2023 است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در این بین، عربستان سعودی قیمت فروش رسمی گرید نفتی عرب لایت به خریداران آسیایی را در اکتبر افزایش داد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد