نگرانی‌ها از جراحی در بازار مسکن / پیش‌‌نیاز اجرای طرح جهش تولید چیست؟

نگرانی‌ها از جراحی در بازار مسکن / پیش‌‌نیاز اجرای طرح جهش تولید چیست؟

طرح ساخت چهار میلیون مسکن در سال‌های آینده، هم در برنامه دولت قرار دارد و هم نمایندگان مجلس بر اجرای آن تاکید می‌کنند. این جراحی بزرگ در بازار مسکن اما تبعاتی دارد که برخی کارشناسان را نگران کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نظر می‌رسد دولت سیدابراهیم ريیسی، در اجرای وعده انتخاباتی ريیس‌جمهور جدی است.

چندی پیش سایت مورد نظر، برای ثبت‌نام در طرح چهار میلیون مسکن معرفی شد تا مرحله نخست این طرح با دعوت از متقاضیان، رسما کلید بخورد.

ولی افتاد مشکل‌ها

در حالی که تبلیغات زیادی در مورد اجرای این وعده انجام شده و می‌شود، به نظر می‌رسد همان حکایت قدیمی در حال تکرار شدن است که آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها.

وعده اولیه بر ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال تاکید داشت؛ این وعده اما در ادامه تغییر کرد. چندی پیش رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی گفت که ساخت مسکن یک و نیم سال زمان می‌برد.

این طرح همچنین در گام نخست به مشکلی بزرگ برخورد کرده است؛ نبود زمین برای ساخت مسکن در برخی از شهرها.

در فهرست شهرهای محروم از ثبت نام مسکن حمایتی، 450 نام وجود دارد که در 14 استان قرار گرفته‌اند.

مطالعه بیشتر: آیا طرح جهش تولید مسکن عملی است؟ / نگرانی از ایجاد تورم
تبعات جراحی بزرگ در بازار مسکن

علاوه بر چالش‌هایی که در مسیر اجرای طرح جهش تولید وجود دارد، کارشناسان در مورد تبعات این جراحی بزرگ در بازار مسکن نیز هشدار می‌دهند.

منصور غیبی کارشناس حوزه مسکن معتقد است طرح دولت بازار را به تعادل نمی‌رساند و اگر برای تبعات آن چاره‌ای اندیشیده نشود، ممکن است دیگر نسخه شفابخشی نیز وجود نداشته باشد.

او در یادداشتی که برای تجارت‌نیوز نوشته، در مورد تبعات این طرح هشدار داده است.

چالش عدم تنوع متقاضیان

غیبی نبود تنوع در گروه‌‌ هدف و متقاضیان طرح‌های حمایتی دولت را از چالش‌های موجود می‌داند؛ چرا که ذی‌نفعان آنها نقشی در بازار مسکن به عنوان متقاضی موثر ندارند.

او نوشته است: در دولت‌های قبل، بسیاری از کسانی که تقاضای آنها برای دریافت مسکن تایید شد حتی توان پرداخت آورده اولیه را نداشتند. به همین دلیل، دولت سیزدهم قصد دارد مبلغ را در چندین قسط دریافت کند.

بازار به تعادل نمی‌رسد

به اعتقاد غیبی این قشر منابع مالی محدودی در اختیار دارند و نمی‌توانند بر بازار مسکن تاثیر چندانی بگذارند.

این کارشناس افزوده است: در چنین شرایطی، طرح این ادعا که دولت می‌تواند با اجرای طرح‌‌های مسکن، بازار را به تعادل برساند صحیح به نظر نمی‌رسد.

او توضیح داده: متقاضیان اصلی بازار مسکن، اقشار متوسط و رو به بالای جامعه هستند که برای خود یا فرزندان‌شان تقاضای واحد مسکونی دارند.

عوامل موثر بر قیمت تمام شده

او موضوع مهم دیگر را عوامل موثر بر قیمت تمام شده مسکن می‌داند که در این طرح‌ها به درستی دیده نشده است.

غیبی توضیح می‌دهد: در حوزه اقتصاد مسکن و قیمت تمام شده، تنها قیمت زمین و مصالح ساختمانی مطرح نیست. عوامل تاثیرگذار بر قیمت مسکن در دو دسته درونی و بیرونی قرار می‌گیرند.

این کارشناس مسکن ادامه می‌دهد: عوامل درونی شامل سیاست‌گذاری‌ها و قوانین عمومی و حمایتی می‌شوند. مصوبات شورای پول و اعتبار برای تدوین سبدهای حمایتی نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

تاثیر شگرف شاخص‌های کلان اقتصادی

او می‌افزاید: عوامل بیرونی اما تاثیر شگرف‌تر و بیشتری بر قیمت مسکن دارند. مساله اقتصاد مسکن را نمی‌توان منفک از شرایط کلی اقتصاد کشور دانست.

این کارشناس مسکن ادامه می‌دهد: شاخص‌های کلان اقتصادی بر قیمت تمام شده مصالح ساختمانی، خدمات فنی و مهندسی و نیروی کار تاثیر می‌گذارند.

ضرورت کنترل تورم و مدیریت بازارهای موازی

غیبی تاکید می‌کند: عوامل بیرونی تاثیرگذار بر قیمت تمام شده مسکن را که به ایجاد تورم و شکل‌گیری سوداگری در این حوزه دامن می‌زند، نمی‌توان با چنین طرح‌هایی کنترل کرد.

او می‌افزاید: باید برنامه‌هایی برای کنترل تاثیرگذاری بازارهای موازی چون ارز و طلا بر بازار مسکن وجود داشته باشد.

به اعتقاد غیبی، بدون چنین برنامه‌هایی، به طور طبیعی هزینه تولید افزایش می‌یابد و با عوامل درونی و سیاست‌های حمایتی، نمی‌توان قیمت مسکن را کنترل کرد.

تورم‌زایی طرح‌های مسکن

این کارشناس مسکن تاکید می‌کند: بدون طراحی برنامه‌های موثر برای کنترل عوامل بیرونی، پیامد اجرای طرح‌های حمایتی مسکن ایجاد تورم است.

اما چرا؟ «در نهایت اجرای این طرح‌ها به «نقدینگی» نیاز دارد و برای کاهش تاثیرپذیری این پول از عوامل بیرونی، باید برنامه‌ریزی کرد.»

جراحی غیرضروری و نگرانی از آینده

او معتقد است: این تورم در حالتی ایجاد می‌شود که ضرورتی نیز ندارد. بازار بیمار مسکن در کشور، بدون جراحی طرح‌های حمایتی، وضعیت بهتری دارد.

این کارشناس مسکن تاکید می‌کند: اجرای یک اقدام ناموفق، باعث می‌شود این بازار مسیر معکوسی را طی کند که شاید دیگر نسخه شفابخشی برای آن وجود نداشته باشد.

غیبی می‌افزاید: منابع مالی این طرح باید به درستی تعریف شود که فشار بیشتری را به شبکه بانکی بیمار کشور تحمیل نکند.

به اعتقاد او، احتمال اجرای نادرست این چراحی بزرگ در بازار مسکن، نگرانی‌هایی را مورد آینده بازار و همچنین شبکه بانکی ایجاد می‌کند.

مطالعه متن کامل این یادداشت با عنوان نگرانی‌ها از جراحی در بازار مسکن، پیشنهاد می‌شود.

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه بازار مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

 

مسکن ملی چند متری است؟

مسکن ملی چند متری است؟

مدیرعامل عمران گفت: درخصوص متراژ مسکن‌های حمایتی متناسب با سلایق، متنوع عمل می‌کنیم و برای کاهش هزینه متقاضیان، آپارتمان‌های 60 متری را نیز در دستور کار داریم.

TejaratNews.com/
‌کاهش 40 درصدی هزینه ساخت مسکن با صنعتی‌سازی

‌کاهش 40 درصدی هزینه ساخت مسکن با صنعتی‌سازی

مدیرعامل یکی از گروه‌‌های سرمایه‌گذاری با بیان اینکه ‌کاهش 40 درصد هزینه ساخت مسکن با صنعتی‌سازی امکان‌پذیر است، گفت: ظرفیت ساخت سالانه یک میلیون مسکن در کشور وجود دارد.

FarsNews.ir/

تحویل 2.1 میلیون واحد مسکن مهر تاکنون‌/ساخت سالی یک میلیون مسکن امکان‌پذیر است

اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت

اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت

همزمان با افزایش 33 درصدی معاملات مسکن در آبان ماه نسبت به ماه قبل، بازدید از آگهی‌های مسکن نیز در برخی مناطق افزایش پیدا کرد.

Bartarinha.ir/
خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی

خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی

معاون وزیر راه از کاهش سابقه مالکیت خصوصی در نهضت ملی مسکن به پنج سال خبر داد و گفت: اطلاعات 1.2 میلیون خانه خالی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفت.

TejaratNews.com/

آخرین وضع ثبت نام‌های طرح ملی مسکن

ثبت‌نام قمی‌ها برای نهضت ملی مسکن

ثبت‌نام قمی‌ها برای نهضت ملی مسکن

با مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مبنی بر الحاق 450 هکتار از اراضی وزارت راه و شهرسازی به محدوده شهری قم، امکان ثبت‌نام برای متقاضیان مسکن این استان مهیا شد.

TejaratNews.com/
قیمت مسکن در اهواز / محلات ارزان اهواز کدامند؟

قیمت مسکن در اهواز / محلات ارزان اهواز کدامند؟

بنا بر قیمت خرید مسکن در شهر اهواز و حومه، لیستی از متوسط قیمت خرید آپارتمان در برخی از محلات اهواز به دست آمده است.

TejaratNews.com/

قیمت مسکن در مسیر ثبات

بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت

بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت

شاخص رشد سالیانه اجاره بها در شهر تهران و کل کشور به اعداد بی‌سابقه 52 و 55 درصد رسیده و برنامه‌هایی مثل تعیین سقف اجاره‌بها منجر به کنترل بازار اجاره نشده است.

Bartarinha.ir/
آیا مذاکرات مسکن را ارزان می‌کند؟ / رونق معاملات در خانه‌های نقلی

آیا مذاکرات مسکن را ارزان می‌کند؟ / رونق معاملات در خانه‌های نقلی

امروز دور هفتم مذاکرات وین آغاز می‌شود. مذاکراتی که برخی می‌گویند اثری بر بازارهای داخلی ایران ندارد و برخی دیگر می‌گویند می‌تواند بازارها را تحت تاثیر قرار دهد. آیا نتایج مذاکرات وین، بر قیمت مسکن اث...

TejaratNews.com/
تا امروز چند نفر در در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند؟

تا امروز چند نفر در در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند؟

طبق تازه‌ترین آمار ارايه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی بیش از یک میلیون و 734 هزار نفر در سامانه نهضت ملی‌ مسکن ثبت‌نام کردند.

TejaratNews.com/
تاثیر مذاکرات بر بازار مسکن / پیش‌بینی روند بازار ملک

تاثیر مذاکرات بر بازار مسکن / پیش‌بینی روند بازار ملک

ایران و 4 قدرت جهانی مذاکرات برای احیای برجام را، امروز دوشنبه 8 آذر، بار دیگر آغاز می‌کنند. تحلیل کارشناسان از تاثیر مذاکرات بر بازار مسکن و روند قیمتی آن در ماه‌های پیش رو چیست؟

TejaratNews.com/
واکنش بازار مسکن به مذاکرات وین

واکنش بازار مسکن به مذاکرات وین

میانگین قیمت واحدهای مسکونی در آبان ماه یک‌درصد (ماهانه) رشد کرد. این ریزنوسان با وجود صعود معاملات مشخص می‌کند فروشنده‌ها به‌دلیل یک فاکتور بیرونی، چشم‌انداز قیمت را کاهشی می‌بینند.

TejaratNews.com/
بانک مرکزی: اعتبار وام ودیعه مسکن تمام شد

بانک مرکزی: اعتبار وام ودیعه مسکن تمام شد

ثبت نام وام ودیعه مسکن در حالی ادامه دارد که بانک مرکزی از اتمام اعتبار بانک‌ها خبر می دهد ولی معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی این اتمام اعتبار را قبول ندارد.

TejaratNews.com/
اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل مسکن ملی چند متری است؟ ریزش 17 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات بررسی و آسیب‌شناسی قطعی گاز صنایع افزایش احتمالی قیمت گوشت هشدار نسبت به کمبود گوشت در آینده دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند "زاگرس" واحد اول تولیدی را تعطیل کرد افزایش سرمایه "فرابورس" به ثبت رسید شاخص های نزولی وال استریت/بورس های آسیایی هم کاهشی بود تحلیلگران نفت 75 دلاری را پیش بینی کردند رینگ داخلی بورس انرژی میزبان دو محصول دادوستد 2 هزار میلیارد ریالی در معاملات بورس انرژی عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قابلب کشف پریمیوم طلا با رشد 0.5درصدی همراه شد خرج 2.5میلیارد دلاری برای واردات گوشی موبایل