استراتژی جدید پلیمری‌ها برای ورود به بازار آفریقا/حضور روسیه در برخی بازارهای صادرات مواد اولیه ایران/ پلیمر 7 درصد صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داد

استراتژی جدید پلیمری‌ها برای ورود به بازار آفریقا/حضور روسیه در برخی بازارهای صادرات مواد اولیه ایران/ پلیمر 7 درصد صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داد

ایلنا: عضو هیات مدیره انجمن ملی پلیمر در پاسخ به ایلنا درباره حضور روسیه در بازارهای ایران و دامپینگ قیمتی گفت: روسیه ممکن است در حوزه مواد اولیه در برخی بازارها با...

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رضا توفیقی در نشست خبری دومین همایش توسعه صادرات صنایع پلیمری با بیان اینکه صادرات رمز موفقیت بنگاههای اقتصادی است، اظهار داشت: در این همایش می توانیم با بازارهای خارجی بیشتر آشنا شده و نسبت به بازار داخل هم شناخت پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه شرکتی که فعالایت صادراتی انجام می‌دهد در داخل و خارج از کشور موفق عمل می‌کند، افزود: صادرات به تراز ارزی کشورهایی که با نوسانات ارزی مواجهند کمک می کند، همچنین به تامین نیاز ارزی و اقتصادی کمک می کند و بنگاه می تواند خود را نوسانات نرخ ارز مصون نگه دارد.

این عضو هیات مدیره انجمن ملی پلیمر در ادامه با بیان اینکه طی 25 سال گذشته سرمایه گذاری خوبی در حوزه صنعت پتروشیمی شده است، گفت: اگر سرمایه گذاری صادرات محور را توسعه دهیم می‌توانیم بخش قابل توجهی از ارزش افزوده اقتصاد ملی کشور را حفظ کنیم ضمن اینکه منجر به افزایش درآمد و رفاه جامعه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه هدف این است که فضای تشویق و جریان‌سازی در امر صادرات به اشکال مختلف محقق شود، خاطرنشان کرد: ما سعی می کنیم در کناذر بازار هدف راه دسترسی به بازار هدف را هم معرفی کنیم بعبارت دیگر استراتژی ورود به بازار خارجی را معرفی کنیم و مهمترین انتخاب‌ها را داشته باشیم. چرا که به عقیده ما ورود به بازار خارجی مترادف با صادرات نیست.

توفیقی با بیان اینکه اخیر روی بازار آفریقا هم متمرکز شده‌ایم، یادآور شد: استراتژی ما در بازاریابی تنها صادرات نیست، بلکه در نظر داریم لایسنسینگ انجام دهیم.

وی با بیان اینکه ترجیح ما این است که از صادرات پایه به سمت صادرات محصول حرکت کنیم، گفت: در دنیا تقاضای خوبی روی محصولات پایه وجود دارد و ترکیه در این حوزه بازار جذابی است و ظرفیتم مناسبی جهت تبدیل به محصول و موافقتنامه های خوبی با اروپا دارد. 

وی رقم واردات در این حوزه را در سال 1400، 1.430 میلیون دلار ذکر کرد و خاطرنشان کرد: ما علاقمندیم که خودمان این اقلام را در کشور تولید کنیم.

توفیقی گفت: هدف ما این است که صادرات پایه و مواد اولیه کم شده و مصنوعات ساخته شده صادر شود.

وی با بیان اینکه ما برخی مزیت ها نسبت به دیگر کشورها از جمل ترکیه و چین در حوزه پلیمر داریم، گفت: مثلا ما به لحاظ نیروی انسانی و انرژی از چین و ترکیه جلوتریم اما در حوزه نیروی انسانی از چین عقب تر هستیم. همچنین دسترسی به مواد اولیه در کشور ما ارزان تر از دیگر کشورها است. 

عضو هیات مدیره انجمن ملی پلیمر در پاسخ به ایلنا درباره حضور روسیه در بازارهای ایران و دامپینگ قیمتی گفت: روسیه ممکن است در حوزه مواد اولیه در برخی بازارها با ما رقابت کند، یعنی اوره، آمونیاک و متانول را با قیمت پایین تری عرضه کند اما در مورد مصنوعات در بازارهای هدف ما نقشی ندارد.

وی همچنین اصلی ترین رقبای ایران در حوزه مصنوعات ترکیه سپس چین عنوان کرد.

مسعود جمالی نیز  در این نشست با بیان اینکه سال گذشته در حوزه صادرات محصولات پلیمری رشد داشتیم، اظهار داشت: کمترین رشد 9 درصد و بیشترین صادرات 75 درصد بوده است.

ريیس کمیسیون انجمن ملی پلیمر افزود: بازارهای مدنظر برای صادرات ما اوراسیا، کشورهای عربی و پاکستان است.

همچنین برمک قنبرپور با بیان اینکه صادرات محصولات پلیمری و صنایع تکمیلی همیشه به مواد اولیه ارجحیت دارد، گفت: صادرات محصولات پلیمری کم از پتروشیمی ها نبوده است، ضمن اینکه هر قدر در جهت تکمیل زنجیره ارزش حرکت کنیم منجر به تولید ارزش افزوده، تولید ناخالص ملی، افزایش اشتغال و بهبود در اقتصاد کشور خواهیم شد و این نیاز به صنایع تکمیلی را دوچندان خواهد کرد چراکه هرقدر به صادرات محصولت پلیمری بیفزاییم به نفع کشور خواهد بود.

وی صادرات مستقیم محصولات پلیمری را در سال 1400، یک میلیارد و 250 میلیون دلار و صادرات غیرمستقیم را 2 میلییارد و 70 میلیون دلار اعلام کرد و افزود: مجموع صادرات محصولات صنایع تکمیلی پتروشیمی 3 میلیارد و 320 میلیون دلار بوده است.

عضو هیات مدیره انجمن ملی پلیمر تصریح کرد: میزان صادرات در سال 99، 2 میلیارد و 700 میلیون دلار بوده که در سال جاری نرخ رشد 23 درصدی را شاهدیم.

وی بیان داشت: رقم صادرات غیرنفتی در بخش صنعت در سال 99، 3 میلیارد و 500 میلیون دلار بوده که در سال 1400 به رقم 4 میلیارد و 500 میلیون دلار رسیده ایم و از این میزان 73 درصد از صنایع پلیمری بوده است.

قنبرپور ادامه داد: از کل رقم 48 میلیارد دلار صادرات نفتی در سال 1400، 7 درصد سهم پلیمر بوده است.

خبر در حال تکمیل می باشد...
سورپرایز اپل لو رفت / زمان رونمایی و قیمت آیفون 14 مشخص شد قیمت خودروهای فردا مشخص شد + جدول قیمت خودرو در بازار آزاد در 17 مرداد 1401 خریداران ملک بخوانند | قیمت آپارتمان در تهران 17 مرداد 1401 آخرین قیمت خودروهای اقتصادی بازار + جدول رشد تراکنش‌های بانکی در تیر ماه / جابجایی 686 هزار میلیارد تومان آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار رژیم صهیونیستی وادار به بازگشایی گذرگاه‌های غزه شد نذری‌های عاشورا و تاسوعا، سیب زمینی را گران کرد؟ عواقب تورمی به دلخواه ما نیست! 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد لیست جدیدترین افزایش سرمایه‌ها | پیشنهاد افزایش سرمایه 62 درصدی نماد پالایشی مونسون چگونه می‌تواند حیات‌بخش باشد؟ قیمت محبوب ترین بنزها در بازار خودروی ایران +... خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو نذری های عاشورا و تاسوعا ، سیب زمینی را گران کرد؟ اقتصاد جهان در تاریکی فرو می رود؟ کاهش بهای جهانی غلات در پی تداوم صادرات اوکراین 10 عامل موثر بر بورس فردا | خبری برای سهامداران دارویی آینده اقتصاد ایران با احیای برجام اعتصاب یک روزه بانک‌ها در لبنان وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه‌های تهران در 5سال وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه های تهران در پنج سال / افزایش قیمت 800 درصدی ملک در پایتخت آینده اقتصاد ایران با احیای برجام/ نرخ تورم و بورس چه تغییری می کنند؟ پشت‌پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو + جدول ترافیک سنگین در محورهای شمالی/ جاده چالوس یک طرفه شد پشت پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار / اقتصاد دستوری حتی حریف دستمال کاغذی هم نیست! عادت به نوسان های برجامی پایان می یابد؟ / مسیر بورس پس از توافق احتمالی برای احیای برجام طرح جدید برای صرفه‌جویی اقتصادی؛ از چوبی کردن صندلی‌های اتوبوس‌های واحد تا اخذ مالیات از نوار کاست پیش بینی بورس فردا از دریچه تابلو | آیا زمان ورود به بورس است؟ + فیلم افزایش حقوق بازنشستگان قطعی شد / حقوق‌ها چند درصد افزایش می یابد؟ فارس من| مطالبه اصلاح و بهبود بورس از دولت مصرف سرانه گوشت کارگران ایران به سه کیلو در سال رسیده چین به 53 کیلو! جهش قیمت تازه‌های بازار خودرو/ تارا 50 میلیون تومان... با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید سرگردانی 4 ماهه مسيولان دولتی در قیمت گذاری رب / تولیدکنندگان : مصرف کنندگان ضرر می کنند فارس من| مطالبه پرداخت سریع وام فرزندآوری/ 2 دستور بانک مرکزی برای تسهیلات فرزندآوری با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید/عکس فارس من| مطالبه مردمی برای رفع مشکل شماره‌گذاری 207 ام سی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران: با رویکرد انقلابی و جهادی می‌توان موانع را پشت سر گذاشت گام سوم برای حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد اخبار مهم کدال دوشنبه 17 مرداد 1401 | کدام شرکت ها شفاف سازی می کنند؟ قیمت گوشت پايین می آید؟ / معافیت مهم برای عرضه کنندگان گوشت قرمز پیام متفاوت مدیرعامل ایران‌خودرو به مناسبت روز خبرنگار فارس من| شرکت سایپا به تعهدات گارانتی خود عمل نمی‌کند خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد! فارس من| مطالبه مردمی برای جلوگیری از تولید و عرضه پوشاک نامتعارف بده بستان پنهانی بانک ها با بورسی ها ؟ / معمای رشد خرید بانک ها از دولت