چرا مرغ گران شد؟

چرا مرغ گران شد؟

در روزهای اخیر قیمت مرغ دوباره با افزایش روبه رو بوده است. یکی از دلایل گران شدن دوباره مرغ عدم توجه مسيولان به مسيله ترخیص شدن نهاده‌های دامی از گمرک است.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت مرغ در روزهای اخیر بازهم مانند گذشته شیب افزایشی به خود گرفته و گزارش‌ها حاکی است قیمت آن در برخی مناطق به 40هزار تومان نیز رسیده، این در حالی است که نرخ دولتی هر کیلوگرم از آن 24هزار و900 تومان است.

طبق اعلام سازمان دامپزشکی و انجمن مرغداران گوشتی، روزانه در کشور حدود شش هزارو و 500 تا 7000 تن مرغ در کشور تولید می‌شود. به طور کلی نیاز مرغ در کشور ماهانه 230 هزار تن و در اوج مصرف که معمولا در زمان نوروز اتفاق می‌افتد به 300 هزارتن می‌رسد؛ با این حال تولید کشورمان در ماه‌های جاری دچار کاهش شده و این در حالی است که میزان مصرف و تقاضای موجود در بازار نیز افزایشی بوده است. به طوری که در این‌باره علی صفر ماکنعلی، ريیس سازمان دامپزشکی می‌گوید: «تقاضای مصرف گوشت در برخی استان‌ها به شدت افزایش یافته و مصرف گوشت مرغ آذربایجان شرقی طی یک سال از 210 تن به 380تن رسیده‌است.» برخی کارشناسان بر این باورند گرانی گوشت قرمز در بازار باعث شده مصرف گوشت مرغ افزایش یابد.

چرا تولید کاهش یافته‌است؟

عمده مرغداران برای کاهش تولید خود علت‌های مختلفی را مطرح می‌کنند، مانند تامین نکردن نهاده‌های دامی به میزان کافی، کاهش وزن‌گیری مرغ‌ها در ماه‌های گرم، کاهش جوجه‌ریزی، قطعی مداوم برق و تلفات ناشی از گرما در بسیاری از مرغداری‌ها در سراسر کشور. با توجه به گرم‌تر شدن هوا، و بی‌برقی سالن‌های مرغداری توان این که درجه حرارت به حد مطلوب برسد نیست. برومند چهارآیین، ريیس هیات مدیره شرکت تعاونی توسعه صنعت طیور کشور در این باره می‌گوید: آمارها حاکی است بیش از 70درصد سالن‌های مرغداری کشور توان خنک نگه‌داشتن سالن‌ها را ندارند، از این رو با افزایش شدت گرما وزن‌گیری مرغ‌ها کاهش پیدا می‌کند چراکه خصوصیات فیزیولوژی مرغ به گونه‌ای است که به اندازه تامین انرژی‌اش غذا می‌خورد و وزن گیری کمی می‌کند.

علاوه بر اینها جوجه‌ریزی در واحدهای تولیدی اندکی کاهش یافته‌است. در هر قطعه مرغ 300 گرم کاهش وزن صورت می‌گیرد که اگر این عدد را به صورت ماهانه محاسبه کنیم، به لحاظ وزنی رقمی حدود 35هزار تن کاهش تولید مرغ در کشور وجود دارد. خشکسالی و گرمای شدید در سراسر کشور باعث شده که بسیاری از واحدهای مرغداری‌ها با تلفات به شدت سنگینی روبه‌رو شوند. این جمله را حبیب‌ا… اسدا…نژاد، نایب ريیس کانون انجمن صنفی مرغداران گفته و معتقد است گرما بر وزن‌دهی مرغ‌های تولیدی تاثیر گذاشته که همین امر سبب شده 25 درصد تولیدات کشور از بین برود و قطعی برق نیز مزید بر علت است تا این کمبودها در بازار احساس شود.

افزایش قیمت نهاده‌های دامی

تامین نهاده‌های دامی یکی از اصلی‌ترین مشکلات دامداران در یک‌سال گذشته است. خوراک دام 70درصد هزینه‌های تمام‌شده تولید این محصول را شامل می‌شود. مرغداران مشکلات بر سر راه خود را به وزارتخانه‌های مربوط (جهاد کشاورزی و صمت) منتقل کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ایران به میزان کافی نهاده وارد کرده اما به‌دلیل بی‌توجهی برخی مسيولان در دو سال اخیر، بروکراسی حاکم بر گمرکات کشور و جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌های مسيول نهاده‌ها هنوز از گمرک ترخیص نشده‌است. از سوی دیگر سامانه بازارگاه با توجه به مشکلاتی که دارد به صورت کلی نمی‌تواند نهاده‌های کافی برای مرغداران را تامین کند، به طوری که در این خصوص مرغدارن می‌گویند 70درصد نیاز آنها از طریق بازارگاه تامین می‌شود و برخی افراد با دریافت سهمیه خود آن را در خارج از شبکه و در بازار آزاد به فروش می‌رسانند.

از زمان تعیین قیمت مصوب مرغ (24 هزار و 900 تومان) تاکنون قیمت رسمی هر کیلوگرم کنجاله سویا از3200 تومان به 3600 تومان، هر کیلو ذرت نیز با 14درصد افزایش از 1700‌تومان به 1900 تومان رسیده است. دستمزد کارگران در سال جاری با رشد 37درصدی، هزینه حمل‌ونقل نسبت به سال گذشته با افزایش 30درصدی روبه‌رو بوده است، قیمت واکسن؛ ریزمغذی و کنسنانتره نیز 10 تا 20درصد رشد داشته و دولت نیز از ابتدای تیرماه تاکنون 10درصد قیمت دان آماده تحویلی به مرغداران را افزایش داده‌است.

از سوی دیگر طبق آخرین آمارها چهار میلیون تن خوراک دام و طیور در گمرکات کشور دپو شده‌است که دولت به صورت قطره‌چکانی ترخیص کرده و وارد بازار می‌کند. دومیلیون تن از این نهاده‌ها در انتظار تخصیص ارز از بانک مرکزی است و دو میلیون تن دیگر به بهانه کمبود کامیون در گمرکات مانده و به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد که طبق گفته جواد ساداتی‌نژاد، ريیس کمیسیون کشاورزی مجلس این نهاده‌ها در آستانه کپک‌زدن هستند و هر چه زودتر باید ترخیص شوند.

در حالی نهاده‌های دامی در گمرک در حال خراب شدن هستند که مرغداران نیاز شدیدی به آنها دارند به طوری که حبیب اسدالله نژاد، نایب‌ريیس کانون انجمن صنفی مرغداران می‌گوید: برخی مرغدارن بیش از 40 روز است که ذرت خریداری کرده‌اند ولی این نهاده بارگیری نشده است بنابراین باید پرسید اگر نهاده در سامانه بازارگاه و گمرک وجود ندارد چرا برای مرغداران اولویت تعیین می‌کنند که خریدشان را انجام دهند در حالی که همیشه دیده‌ شده پس از خرید و واریز وجه نهاده به میزان کافی به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد. با همه این اوصاف اما وزارت جهاد کشاورزی ادعای دیگری در این خصوص دارد به طوری که مهراب فرجی، دبیر شورای سیاستگذاری و راهبری سامانه بازارگاه می‌گوید: از ابتدای سال جاری نیز حدود 5/2 میلیون تن نهاده‌های وارداتی برای تولید خوراک آماده به کارخانجات تحویل شده که این میزان بالغ بر 45درصد کل نهاده‌های توزیع شده در کشور است.

چرا قیمت مرغ سر به فلک کشید؟

براساس آخرین قیمت مصوب، هر کیلوگرم مرغ باید 24 هزار و 900 تومان در بازار عرضه شود. این در حالی است که قیمت مرغ در برخی مناطق کشور به 40 هزار تومان رسیده است که این امر عدم نظارت و بی‌توجهی به زنجیره را نشان می‌دهد. ظاهرا مرغداران تعهد داده بودند مرغ زنده را کیلویی 17هزار و 100تومان بفروشند اما عدم حمایت‌های دولت باعث شده مرغ بالاتر از این ارقام راهی کشتارگاه شود. در تهران، عدم نظارت بر روند توزیع مرغ از میدان بهمن تا مرغداری‌ها بیداد می‌کند، به طوری که این مرغداری‌ها بعضا مرغ را از شبکه توزیع خارج کرده و آن را با قیمت بسیار بالاتری از قیمت مصوب دولتی در بازار به مصرف کنندگان می‌فروشند. برومند چهارآیین، ريیس هیات‌مدیره شرکت تعاونی توسعه صنعت طیور کشور در این باره می‌گوید: هیچ‌کس قادر نیست انتهای خط توزیع مرغ را کنترل کند.
در پایان می‌شود به این نکته اشاره کرد که به اندازه مرغ‌فروشی‌های شهر تهران بازرس در کشور وجود ندارد.

منبع: روزنامه جام جم

مطالعه بیشتر: ماجرای دو نرخی شدن مرغ چیست؟
وعده کاهش قیمت مرغ در روز‌های آینده

وعده کاهش قیمت مرغ در روز‌های آینده

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران، با اشاره به فراوانی تولید مرغ در کشور گفت: 130 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در دی ماه انجام شده که نتیجه آن این است؛ ماهانه 220 تا 250 هزار تن و روزانه 7200 تا 75...

Bartarinha.ir/
قیمت مرغ در دیگر شهرها چقدر است؟

قیمت مرغ در دیگر شهرها چقدر است؟

قیمت مرغ دولتی در تهران 24 هزار تومان است. برخی از گزارش‌ها هم می‌گوید قیمت مرغ در دیگر استان‌ها کمتر از این رقم است؛ عددی بین 14 تا 18 هزار تومان. اما مردم می‌گویند قیمت مرغ در شهر محل سکونت آنها فرا...

TejaratNews.com/

ثبات قیمت مرغ در بازار

مقاومت برخی مغازه‌ها در برابر کاهش قیمت مرغ/ وجود صف خرید در برخی مناطق

مقاومت برخی مغازه‌ها در برابر کاهش قیمت مرغ/ وجود صف خرید در برخی ...

قیمت مرغ در مراکز شهر و فروشگاه های بزرگ کاهش یافته اما برخی مغازه ها به ویژه حاشیه های شهر که نظارت بر آنها نیست گران فروشی و قطعه فروشی می کنند، صفهای خرید هم وجود دارد.

TejaratNews.com/

قیمت مرغ به 30 هزار تومان رسید

قیمت مرغ به 30هزار تومان رسید

احتمال افزایش دوباره قیمت مرغ، قوت گرفت

احتمال افزایش دوباره قیمت مرغ، قوت گرفت

یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است که نرسیدن نهاده‌های دامی جدید به واحدهای تولید کننده مرغ، احتمال افزایش دوباره قیمت این محصول در هفته‌های آینده را افزایش داده است.

Bartarinha.ir/
قیمت مرغ بالاتر از 24 هزار و 900 تومان گرانفروشی است

قیمت مرغ بالاتر از 24 هزار و 900 تومان گرانفروشی است

نايب‌ريیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از عرضه جوجه یک روزه بیش از 2 برابر نرخ مصوب در بازار خبر داد.

TejaratNews.com/
افزایش 82درصدی قیمت مرغ طی ماه‌های اخیر

افزایش 82درصدی قیمت مرغ طی ماه‌های اخیر

در ادامه افزایش قیمت مرغ و نوسان آن طی ماه های اخیر این کالا نسبت به سال گذشته بیش از 82 درصد افزایش قیمت داشته است، این در حالی است که واردات نهاده های تولید از جمله ذرت و سویا متوقف نشده و تامین ارز...

Bartarinha.ir/

قیمت مرغ افزایش یافت؟

افزایش 100 درصدی قیمت مرغ ثبت شد

افزایش 82 درصدی قیمت مرغ/ واردات 2.9 میلیارد دلاری ذرت و سویا

افزایش 100درصدی قیمت مرغ ثبت شد

شکستن مقاومت بازار با اصلاح قیمت مرغ

شکستن مقاومت بازار با اصلاح قیمت مرغ

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هیچ نگرانی برای تامین مرغ وجود ندارد و بازار واکنش مناسبی به توزیع گسترده نشان داده است، اظهار کرد: با توجه به تولید خوبی که در داخل داریم و با آر...

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت مرغ و تخم مرغ

جدیدترین قیمت مرغ و تخم مرغ

مشاهدات میدانی از سطح بازار حاکی از آن است که مرغ تنظیم بازاری با قیمت هر کیلو 24هزار و900 تومان در اکثر خرده فروشی‌ها توزیع می شود.

Bartarinha.ir/
سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / تقسیم سود 200 تومانی ساوه به سهامدارانش آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ تاثیر تحریم‌های جدید نفتی چیست؟/ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد اگر جنگ اقتصادی نبود دلار امروز 5 تومان بود چرا حسابرسی کریپتولند طولانی شد؟ | چرا سایت ثبت اطلاعات خطا می دهد؟ برگزاری 90 درصد مجامع شرکت‌ها به صورت الکترونیکی آن 15نفر و تمام کیسه‌های سیمان به نظر من اقدامات مهمی در شستا صورت گرفته است سلاطین سیمان کشور رونمایی شدند افزایش سرمایه "آپ" از دستور کار خارج شد جزيیات طراحی کیا اسپورتیج جدید مشخص شد قیمت سکه و دلار در بازار امروز قیمت دلار امروز 3 مرداد 1400 چقدر شد؟ قیمت بیت کوین بیش از 34 هزار دلار شد | قیمت ارزهای دیجیتال امروز 3 مردادماه بررسی عملکرد یک صنعت بورسی / چرا بازدهی قطعه‌سازان مثبت نمی‌شود؟ افزایش 26 درصدی درآمد "پخش" در تیرماه سود 650 ریالی سهامداران از مجمع "فایرا" تقسیم سود 500 تومانی در مجمع "کپارس" قیمت اجاره و خرید مسکن در مناطق شرق تهران قیمت اجاره و فروش مسکن در اهواز خودرو زیر 400میلیون در بازار چی بخریم؟ هشدار کلاهبرداری به اسم ایران خودرو مجمع "وملل" برگزار نشد پیشتازی سهام شرکت های کوچک در نخستین ماه تابستان باز پس‌گیری قله 2500 دلار برای آلومینیوم قیمت پایه وکیوم باتوم در نیمه اول مرداد اعلام شد قیمت پایه فرآورده‌های نفتی ویژه داخلی در نیمه اول مردادماه سال جاری نرخ گذاری دستوری، بالاترین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار است مهم‌ترین سیگنال‌های کدال امروز 3 مرداد / سود نقدی 45 تومانی بورس به سهامدارانش ارز دولتی 33 قلم دارو حذف شد "فتوسا" تصمیمات مجمع را به ثبت رساند تصمیمات مجمع عمومی "قاسم" ثبت شد "سفار" تصمیمات مجمع عمومی عادی را ثبت کرد تحلیل تکنیکال و بنیادی وبصادر | روند صعودی متوقف شد؟ صورت سود و زیان میاندوره ای "کاذر" منتشر شد انتشار صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده "ساوه" ثبت تصمیمات مجمع "زنگان" "دحاوی" هم صورت مالی میاندوره‌ای منتشر کرد "قرن" صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده منتشر کرد خودرو برقی ایرانی در راه است / اعلام خودروهای جدید ایران‌خودرو و سایپا

در حال بارگیری...