پذیرش ارزپاشی یا استعفا؛ همتی برکنار می‌شود؟

پذیرش ارزپاشی یا استعفا؛ همتی برکنار می‌شود؟

شنیده می‌شود اختلاف حسن روحانی رییس‌جمهور با عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی به مرحله جدی رسیده است و دو گزینه نامزد پست ریاست بانک مرکزی شده‌اند. از قرار معلوم پرونده بیستمین رییس کل بانک مرکزی در حال بسته شدن است. حسن روحانی پس از نامزدی عبدالناصر همتی به ‌طور جدی به دنبال جایگزین او است.

روزنامه تعادل: شنیده می‌شود اختلاف حسن روحانی رییس‌جمهور با عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی به مرحله جدی رسیده است و دو گزینه نامزد پست ریاست بانک مرکزی شده‌اند. از قرار معلوم پرونده بیستمین رییس کل بانک مرکزی در حال بسته شدن است. حسن روحانی پس از نامزدی عبدالناصر همتی به ‌طور جدی به دنبال جایگزین او است.

آغاز یک جدایی

در آخرین روز ثبت‌نام برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری یک مسوول اقتصادی نیز پا به خیابان فاطمی گذاشت. عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی مدارک به دست وارد وزارت کشور شد تا بخت خود برای تصدی سکان اجرایی را بیازماید.حضور یک مقام عالی اقتصادی در انتخابات ریاست‌جمهوری می‌توانست مهم باشد اما قبل و بعد از حضور او در وزارت کشور سه چهره شاخص نیز به‌ طور رسمی وارد عرصه انتخابات شدند. ابراهیم رییسی، علی لاریجانی و اسحاق جهانگیری. حضور این چهره‌ها شانس همتی برای تایید صلاحیت را بالا نشان نمی‌داد و برخی بر اساس سوابق قبلی شروع به عدد شماری برای نامزدهای تایید صلاحیت شده و شانس چهره‌های رده دوم کردند.

به ‌طوری‌ که برخی از نزدیکان همتی اعتقاد داشتند اگر میزان تایید صلاحیت‌ها محدود به 6 نفر باشد نام همتی در فهرست نهایی نیست اما اگر شورای نگهبان 8 نامزد را معرفی کند احتمال تایید صلاحیت همتی بالا می‌رود. بالاخره شورای نگهبان در سوم خرداد اسامی را نهایی و به وزارت کشور ارسال کرد.

در فهرست نهایی چهره‌های شاخص غایب بودند اما نام همتی حاضر. رییس کل بانک مرکزی به همراه شش نفر دیگر تایید صلاحیت شد تا به ‌طور رسمی و جدی وارد عرصه انتخابات شود. احتمال اندک تبدیل به یک قطعیت محض شد و در غیاب بزرگان این همتی است که می‌رود شانس خود را برای جانشینی رییسش در دولت دوازدهم آزمون کند.

داستان روحانی و همتی

پس از ثبت‌نام همتی، برخی سایت‌های خبری از اعتراض روحانی به او به دلیل ثبت‌نام در انتخابات خبر دادند. مکالمه‌ای از این دو مقام منتشر شد که نشان می‌داد اصل اعتراض روحانی به این دلیل است که دولت قصد دارد از نامزدی دیگر پشتیبانی کند.پس از ردصلاحیت‌ها و حذف گزینه مدنظر دولت انتظار می‌رفت حضور همتی به عنوان یکی از معدود گزینه‌های نزدیک به دولت مورد استقبال قرار بگیرد و توان دولت برای پیروزی پشت سر او قرار بگیرد. اما خبرهای جدید حاکی از آن بود که رییس دولت کماکان حضور مدیرش را در عرصه بر نمی‌تابد.

شاهد آن خبری بود که دیروز از سوی سایت‌های نزدیک به همتی منتشر شد.این پایگاه‌های خبری مدعی شدند همتی به دلیل آنکه حاضر به ارزپاشی و کاهش قیمت دلار نشده در آستانه کنار رفتن از ریاست بانک مرکزی است.از سوی دیگر افراد نزدیک به دولت با تایید اصل اختلاف دلیل دیگری برای این جدایی عنوان می‌کنند.اخبار درون دولت حکایت از آن دارد که رییس‌جمهور اعتقاد دارد حضور همتی در عرصه انتخابات با مسوولیت‌های حرفه‌ای او تضاد منافع دارد و به همین دلیل این دو مسوولیت قابل جمع نیست.از قرار اطلاع به دلیل این تعارض منافع روحانی یک دوراهی پیش روی همتی قرار داده؛ انصراف از نامزدی یا استعفا (برکناری) از رییس کلی. همتی انصراف از نامزدی را قبول نکرده است تا احتمال فعال شدن گزینه دوم بالا برود.

پس پرده یک اختلاف

آنچه از طرف دولت برای فشار به همتی برای برکناری عرصه از نامزدی اعلام می‌شود به نظر ظاهر ماجرا است. زیرا بسیاری از نامزدهای این دوره نیز وضعیتی مشابه همتی داشتند از جمله اسحاق جهانگیری و محمد شریعتمداری.

بنابراین باید دنبال باطن این اختلاف بود. آنچه به نظر می‌رسد نحوه ثبت‌نام و تاکتیک همتی در عرصه انتخابات است. همتی رییس خود را از نامزدی مطلع نکرده در حالی که سایر گزینه‌ها چنین کاری را کرده‌اند. او انفرادی و از نظر دولت با تک روی وارد عرصه انتخابات شده است. دوم اینکه همتی در عرصه نامزدی به هیچ ‌وجه نقش نامزد دولت را بازی نمی‌کند و تلاش دارد مستقل از روحانی به دفاع از عملکرد خود بپردازد؛تاکتیکی که برای روحانی گران می‌آید زیرا یکی از اعضای ارشد تیم اقتصادی او قصد دارد با دفاع از کارنامه خود به نقد عملکرد دولت بپردازد. از این ‌رو روحانی به دنبال آن است که فاصله‌گذاری همتی با خود را از طریق برکناری جبران کند.

شنیده می‌شود برای جانشین همتی دو گزینه مطرح هستند. جدی‌ترین گزینه محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس‌جمهور است. او از طرف روحانی برای ریاست بانک مرکزی به‌ شدت تحت فشار است اما روحیه نهاوندیان نشان داده در این برهه حاضر نیست در صف اول قرار گیرد و ترجیح می‌دهد پرده‌نشین باشد.

برای همین نام حمید پورمحمدی، معاون اقتصادی سازمان برنامه نیز مطرح شده است. بروکراتی که قدرت ریسک بالایی دارد و معمولا گریزی از قبول مسوولیت‌ها ندارد.اما یک ملاحظه وجود دارد؛ روحانی ترجیح می‌دهد در این منازعه طوری عمل شود که همتی پیروز آن نباشد بنابراین اگر این ملاحظه رفع شود در این هفته باید شاهد حضور بیست‌ویکمین رییس کل در راس بانک مرکزی باشیم.

احتمال برکناری همتی از بانک مرکزی قوت گرفت

مهر نوشت: ريیس کل بانک مرکزی گفت: من با رییس جمهور بحثی داشتم. او گفت اگر می خواهید در انتخابات بمانید فعالیت های شما بر مسوولیت شما در بانک مرکزی تاثیر می گذارد بنابراین باید فرد دیگری جایگزین شود.

همتی افزود: من با نظر ريیس جمهور موافق نبودم و معتقدم فعالیت‌های انتخاباتی من بر مسوولیت من اثر نمی‌گذارد اما به هرحال ريیس جمهور صاحب اختیار است و شنیدم وی با چند نفر برای ریاست بانک مرکزی صحبت کرده است.

پذیرش ارزپاشی یا استعفا

اظهارنظرهایی که اخیرا در خصوص تلاش دولت برای افزایش نرخ ارز و فشار بر بانک مرکزی برای ارزپاشی در برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود، هنوز از سوی منابع رسمی تایید نشده است، بنابراین نمی‌توان تحلیل جامعی در خصوص آنها ارایه کرد. ضمن اینکه نشانه‌ای در بازار ارزی مشاهده نمی‌شود که بانک مرکزی اقدام به توزیع گسترده ارز کرده باشد، چرا که اگر ارزپاشی صورت گرفته بود، نرخ دلار طی روزهای اخیر در دالان صعودی قرار نمی‌گرفت و نزولی می‌شد. بنابراین احتمالا یا بانک مرکزی در این زمینه مقاومت کرده است یا اینکه دولت برنامه جایگزینی در دستور کار قرار داده است.

البته معمولا دولت‌ها در آخرین هفته‌ها و ماه‌های سال است که دست به یک‌چنین اقداماتی می‌زنند. در بهمن و اسفندماه هر سال که بخش اصلی هزینه‌های دولت از راه می‌رسد و گاهی تا یک‌چهارم کل هزینه‌های سالانه در این ماه‌های پایانی سال صرف می‌شود، دولت‌هایی که کسری بودجه دارند یا درآمدهای نفتی‌شان کاهش پیدا کرده، از طریق بازی با نرخ ارز و استقراض از بانک مرکزی تلاش می‌کنند تا نیازهای خود را بر طرف کنند. اما در ماه‌های ابتدایی سال و در فصل بهار کمتر شاهد ارزپاشی از سوی دولت‌ها در بازار بوده‌ایم. از سوی دیگر این احتمال وجود دارد که حساب‌های خزانه در ماه‌های ابتدایی سال، تراز نباشد، در این صورت دولت‌ها از بانک‌ها استقراض کرده و نیازهای خود را بر طرف می‌کنند. در این میان موضوع عدم تراز بدهی‌های دولت به بخش‌های مختلف باعث می‌شود تا در ماه‌های پایانی دولت‌ها از بانک مرکزی بخواهند تا با افزایش نرخ تسعیر دارایی‌های خارجی، بدهی‌های خود را پوشش دهند.

این روند در زمان دولت دهم به همین شکل اجرا شد. وقتی کشورمان در سال‌های ابتدایی دهه 90 تحریم شد، فروش نفت کشورمان ناگهان به یک‌سوم یا یک‌چهارم کاهش پیدا کرد. دولت احمدی‌نژاد در آن زمان مایل بود تا قیمت ارز به سه برابر افزایش پیدا کند. چرا که در آن برهه دولتی که هر سال درآمدهای نفتی بالای 100میلیارد دلار داشت؛ ناگهان به دلیل تحریم‌ها با کاهش درآمدهای نفتی به یک‌سوم مواجه شد و 30میلیارد دلار درآمد کسب کرد. از آنجا که دولت وقت مایل بود تا همچنان هزینه‌هایش مثل سال‌های قبل باشد و به اندازه قبل ریال خرج کند، اقدام به افزایش نرخ ارز کرد تا بتواند هزینه‌های خود را مانند قبل پوشش دهد.

در آن زمان یک چنین اقدامی صورت گرفت و تلاش شد تا نرخ ارز که از زمان اصلاحات هزار تومان بود به بالای 4هزار تومان افزایش پیدا کند.در واقع از سال 76تا 84 که دولت اصلاحات روی کار بود، نرخ ارز با کمترین نوسانات ممکن روبه رو شد و نرخ ارز با ثبات مطلوبی به دولت نهم رسید. درآمدهای ارزی بالای کشور و ارتباطات مناسبی که دولت اصلاحات ایجاد کرده بود، باعث شدند تا نرخ ارز در سال‌های ابتدایی دولت احمدی‌نژاد ثبات داشته باشد، اما با رسیدن ایام تحریم‌های اقتصادی، دولت وقت دیگر نتوانست ثبات موجود در نرخ ارز را تداوم بخشد و در آن برهه نرخ ارز به بالای 4هزار تومان رسید. در آن سال‌ها این منطق وجود داشت که با توجه به کاهش درآمدهای ارزی کشور، نرخ ارز افزایش پیدا کند و متعاقب آن نیز نرخ محاسبه تسعیر بالا برود تا بدهی‌های دولت صفر شود.

با شکل‌گیری دولت تدبیر و امید در سال 92، نرخ ارز باز هم سرنوشت مشابهی را طی کرد. احمدی‌نژاد نرخ ارز را بالای 4هزار تومان تحویل داد، اما دولت روحانی با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که برای برجام داشت و دروازه‌هایی که در خصوص ورود ارزهای مسدودی و... به کشور باز شد، نرخ ارز در ابتدا روند کاهشی را طی کرد. در سال‌های ابتدایی سال 92 و 93، نرخ ارز به زیر 4هزار تومان و بعد حتی به زیر 3هزار تومان رسید، اما بعد چهره‌های دولتی سقفی را برای نرخ ارز مشخص کردند تا نرخ ارز بیشتر از آن نزول نکند. این روند تا سال 96 و 97 به همین شکل و شمایل تداوم داشت تا بعد از ظهور ترامپ در امریکا و پس از آن خروج امریکا از برجام، روند افزایش نرخ ارز در اقتصاد ایران دوباره از راه رسید. کاهش درآمدهای نفتی و افزایش دامنه‌های تحریم‌ها باز هم نرخ ارز را در دالان صعودی قرار داد تا به امروز که ارز در محدوده قیمتی 23الی 25هزار تومان قرار دارد.

در این شرایط باید دید آیا دولت دوازدهم نیز مانند دولت دهم، برای پوشش بدهی‌های خود اقدام به افزایش نرخ تسعیر و بازی با نرخ ارز می‌کند یا اینکه بدهی‌های فزاینده‌ای را برای دولت بعد به یادگار می‌گذارد. رییس کل بانک مرکزی هم در برابر این تصمیم دولت یا باید تن به خواسته رییس‌جمهوری بدهد، یا اینکه استعفا دهد و از دولت خارج شود. باید دید، همتی کدام راهکار را برمی‌گزیند؟ ارزپاشی را قبول می‌کند یا اینکه از کابینه خارج می‌شود؟ برای آگاهی از پاسخ این پرسش باید منتظر روزهای آینده و تحولات بعدی باشیم.

گفته می‌شود که کنار گذاشتن همتی و ورود افراد جدید به صحنه سیاستگذاری پولی شوک آنی به بازار ارز وارد کرده و شکست سطوح مقاومت بازار را ممکن کرده است. این احتمال نیز مطرح شده که با عبور دلار از سدهای مقاومتی برگشت بازار دشوار شود. بنابراین باید دید تنش‌هایی که بین رییس دولت و رییس بانک مرکزی شکل گرفته قرار است بازار ارز را به چه سمت و سویی هدایت کند. در هر صورت به نظر می‌رسد معامله‌گران رفتار معاملاتی خود را تغییر داده‌اند و دلار نیز با افزایش قیمت به استقبال این مساله رفته است.

local_offerبرچسب‌ها:
دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟

دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟

بانک مرکزی ادعای بدهکاری به دولت را با استناد به ترازنامه و قدرت خلق پول خود رد می‌کند و معتقد است اگر این بدهکاری درست ‌بود،

Bartarinha.ir/
روحانی، رییس بانک مرکزی را برکنار می‌کند؟

روحانی، رییس بانک مرکزی را برکنار می‌کند؟

در روز‌های اخیر با افزایش فشار‌های روحانی به همتی برای ارزپاشی 2 میلیارد دلاری و تسعیر 375 هزار میلیارد تومانی ارز و مقاومت همتی، رییس کل بانک مرکزی در آستانه عزل قرار گرفته است.

Bartarinha.ir/

تکذیب فشار به بانک مرکزی برای فروش دلار

ريیس بانک مرکزی: اینستکس فیک بود

ريیس بانک مرکزی: اینستکس فیک بود

ريیس کل بانک مرکزی گفت: اینستکس یک موضوع فیک بود که حتی کسانی هم که عضو اینستکس بودند به آن باور نداشتند.

Bartarinha.ir/
حمایت دولت از مدیریت ارزی بانک مرکزی در دوران سیف

حمایت دولت از مدیریت ارزی بانک مرکزی در دوران سیف

به دنبال انتشار خبر گزارش دادستان تهران در نشست شورای‌عالی قضايی، در خصوص پرونده مداخله ارزی ، دولت بیانیه‌ای را در این خصوص صادر کرد.

TejaratNews.com/
توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

BourseNews.ir/

ريیس کل بانک مرکزی در جمع فعالان بازار سرمایه چه گفت؟

واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت

واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت

عبدالناصر همتی، ريیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اخیرا به نقل از ريیس محترم سازمان برنامه و بودجه مطلبی در رسانه ها منتشر شده است، مبنی بر این که، بانک مرکزی بزرگترین بدهکار...

Bartarinha.ir/
اعتراف رییس کل بانک مرکزی به چاپ پول

اعتراف رییس کل بانک مرکزی به چاپ پول

ريیس کل بانک مرکزی بر این موضوع تاکید دارد و اذعان می‌کند که فروش ارز‌های صندوق توسعه ملی و چاپ پول توسط این بانک که قانون آن را مکلف کرده بوده، عامل اثرگذار بر تورم بوده است.

Bartarinha.ir/
تلاش بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی علیرغم شوک ارزی و شیوع کرونا

تلاش بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی علیرغم شوک ارزی و شیوع کرونا

رییس کل بانک مرکزی از تلاش حداکثری این بانک برای کنترل نقدینگی علیرغم شوک ارزی و شیوع کرونا خبر داد.

Borna.news/
دژپسند: یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نشد

دژپسند: یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نشد

وزیرامور اقتصادی و دارایی گفت: صاحب نظران سال گذشته می‌گفتند دولت 120 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض خواهد کرد درصورتیکه حتی یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نشد.

Bartarinha.ir/
هشدار بانک مرکزی به سفته‌بازان در روز گرانی دلار صرافی ملی

هشدار بانک مرکزی به سفته‌بازان در روز گرانی دلار صرافی ملی

در حالی که دلار صرافی ملی امروز 1٫5 درصد گران شده بانک مرکزی به سفته‌بازان و معامله‌گران فردایی هشدار داده که نسبت به جوسازی‌ها برای فروش دلار در نرخ‌های بالا واکنش مناسب نشان می‌دهد.

TejaratNews.com/
ارسال پرونده ريیس سابق بانک مرکزی به دادگاه

ارسال پرونده ريیس سابق بانک مرکزی به دادگاه

دادستان تهران از ارسال پرونده مداخلات ارزی 30 میلیارد دلاری و 60 تن طلا به دادگاه خبر داد.

Bartarinha.ir/
بانک مرکزی: هزینه محموله سینوفارم واریز شد

بانک مرکزی: هزینه محموله سینوفارم واریز شد

بانک مرکزی اعلام کرد که، مبلغ حدود 200 میلیون یوان برای محموله دیگری از واکسن سینوفارم که توسط هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از کشور چین خریداری شده است، توسط بانک مرکزی تامین ارز و واریز شد.

Bartarinha.ir/
پیشنهاد کارشناسان برای اصلاح بورس/یادآوری جایگاه بانک مرکزی در حمایت از بازار سرمایه

پیشنهاد کارشناسان برای اصلاح بورس/یادآوری جایگاه بانک مرکزی در حما...

جمعی از کارشناسان بازار سرمایه در نامه‌ای به نقش و جایگاه بانک مرکزی در حمایت از بازار سرمایه به عنوان ثروت ملی تاکید کردند و پیشنهادهایی برای اصلاح روند بورس ارايه کردند.

FarsNews.ir/
چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید ظهور سه سرباز سفید | بورس صعودی می ماند؟ تحقیق و تفحص از وزارت نفت در مجلس کلید خورد دورهمی سهامداران "خفولا" در نیمه تیرماه 60 ثانیه 2 تیر 1400 سقوط بیت‌کوین به زیر 30هزار دلار افزایش قیمت شیر منتفی شد دلار به دو شرط تک نرخی می‌شود مصرف آب تهرانی‌ها بیشتر از میانگین کشوری/ وضعیت جیره‌بندی آب در کشور افزایش قیمت بلیت هواپیما قانونی است؟ پکیج حرام گرگ های همیشه در صحنه بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌های کوچک را میسر می‌کند/ هدایت نقدینگی خرد به سمت بنگاه های کوچک تولید... پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به ريیس جمهوری منتخب ضرورت تنظیم سیاست‌های پولی در راستای تقویت تولید پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / آیا نرخ بهره بین بانکی روند بازار را تغییر می‌دهد؟ دلیل سبز شدن شاخص بورس از نظر ريیس سازمان بورس + فیلم خاموشی مراکز مجاز رمزارز تا پایان شهریور 1400 "فولاد" از سهامداران دعوت کرد انعقاد تفاهم‌نامه تامین مالی تولید، با استفاده از سرمایه‌های خرد مردمی کارت اعتباری سهام عدالت به کدام سهامداران تعلق نمی‌گیرد؟ کارخانه قند ورامین به چرخه تولید بازگشت افزایش تسهیلات بلاعوض مسکن محرومان حجم معاملات نقدی دلار و یورو در بهار 1400 شرایط پیش فروش یکساله محصولات ایران خودرو + جدول تصاویری از «هیوندا النترا» جدید با ظاهر اسپرت دنده معکوس بیت کوین در معاملات امروز بیشترین ارزش معاملات سهام (2تیر) / مجموع ارزش معاملات پس از چهار ماه به بیش از 6هزار میلیارد رسید قیمت طلا به مسیر صعودی بازگشت بهار قرمز بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازارها سود کردند؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | نوسان دلار در محدوده حساس/ پیش بینی روند بازار ... میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ / به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ عملکرد سفارس در خرداد ماه1400/ ارزش بازاری سفارس دو هزار و 390میلیارد کاهش یافت افزایش هزینه خانوار؛ رشد 50درصدی برخی کالاها آخرین صورتحساب پالایشی یکم 2 تیر 1400 چقدر شد؟ قیمت طلا و سکه در بازار امروز پایان عرضه اولیه «لطیف» / به هر نفر چند سهم رسید؟ رشد ارزش سهام عدالت در آخرین روز معاملاتی هفته | ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی در 2 تیر 1400 پایان بورس امروز 2 تیر 1400 / شاخص کل کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی را رد کرد میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ | به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ پایان عصر دستور برای تعیین قیمت ثبت حجم معاملات هزار و 500میلیون واحدی برای خساپا / خساپا با سبزپوشی همراه شد ثبت رشد 0.05درصدی برای خودرو / خودرو با سبزپوشی به استقبال هفته آینده رفت رشد پرقدرت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته اگر سهام فولاد دارید، بخوانید(2تیر) / سهم 10درصدی فولاد مبارکه در رشد شاخص بورس تهران نگاهی به پرتفوی شرکت سرمایه گذاری غدیر در خرداد ماه / وغدیر در کدام شرکت های غیربورسی سرمایه گذاری ک... سهامداران «فملی» بخوانند (2تیر) / صعود پرقدرت فملی در آخرین روز هفته

در حال بارگیری...