این میوه 325 درصد گران شد؛ برنج هم 250 درصد!

این میوه 325 درصد گران شد؛ برنج هم 250 درصد!

اقتصاد کلانقرن نو نوشت : بررسی های میدانی حاکی از آن است که میانگین افزایش قیمت کالاهای اساسی از تیر ماه 1400 تا امروز بیش از نرخ اعلامی مرکر آمار بوده است.

طبق اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در تیرماه با افزایش 4.4 واحد درصدی به 86 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش 0.1 درصدی به 36.9 درصد رسیده است.

جهش 250درصدی قیمت برنج در یک سال
بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که هر کیلوگرم برنج طارم ممتاز از 43هزار تومان در تیرماه 1400 امروز به 150هزار تومان رسیده و 248 درصد گران شده است.

از طرف دیگر هر کیلوگرم برنج هاشمی نیز از 39هزار تومان در تیرماه 1400 امروز به 128هزار تومان رسیده و 228 درصد گران شده است.

در این بین هر کیلوگرم برنج فجر از تیرماه 1400 تا امروز 17هزار تومان گران شده و 52 هزار تومان قیمت خورده است.

ريیس اتحادیه برنج‌فروشان بابل در گفت‌وگو با قرن نو گفت: «با توجه به افزایش قیمت در سال‌های اخیر، برنج ایرانی از سفره طبقه متوسط به پایین، تقریبا حذف شده و حتی این اقشار قادر به خرید ارزان‌ترین محصول برنج ایرانی نیستند و عموما مردم برخلاف میل خود به خرید برنج‌های خارجی روی آورده‌اند.»

وی تاکید کرد: «با توجه به افزایش قیمت برنج، شاهد شلوغ‌شدن شدید نانوایی‌ها در شهر بابل هستیم؛ به‌طوری‌که فروش بسیاری از نانوایی‌ها در ساعات عصر به اتمام می‌رسد که این مسيله را می‌توان نشانه‌ای از جایگزینی نان و برنج خارجی به‌جای مصرف برنج ایرانی دانست.»

گوشت و مرغ در یک سال چقدر گران شد؟
در این بین هر کیلوگرم ران کامل ممتاز گوسفندی از 122هزار تومان در تیرماه 1400 امروز به 216هزار تومان رسیده و 77 درصد گران شده است.

هر کیلوگرم گردن گوسفندی نیز از 131هزار تومان در تیرماه 1400 امروز به 181هزار تومان رسیده و 50هزار تومان (38 درصد) گران شده است.

هر کیلوگرم ماهیچه گوسفندی از 162هزار تومان در تیرماه 1400 امروز به 225 هزار تومان رسیده که 38 درصد گران شده است.

در این بین، علی‌اصغر ملکی، ريیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: گوشت کیلویی هشتادهزار تومانی روی دست دامداران مانده و کسی آن را نخریده است و این افزایش قیمت‌ها اصلا معنا پیدا نمی‌کند.

هر کیلوگرم ساق ساده بدون پوست مرغ نیز در حالی امروز 100هزار تومان قیمت خورده که در تیرماه 76هزار تومان قیمت داشته و هر کیلوگرم مرغ تازه نیز در حالی در بازار 65هزار تومان قیمت خورده که در تیرماه 1400 نزدیک به 28هزار تومان قیمت داشته و 56 درصد گران شده است.

جهش بیش از دویست‌درصدی قیمت ماکارونی
همزمان با افزایش افسارگسیخته قیمت برنج در یک سال گذشته، تقاضا برای خرید نان و ماکارونی افزایش پیدا کرد؛ اما ماکارونی نیز از این افزایش قیمت‌ها در امان نماند؛ به‌طوری‌که هر بسته 700گرمی ماکارونی 1.2 زر ماکارون از 7هزار و 800تومان در تیرماه 1400 امروز به 24هزار تومان رسیده و 207 درصد گران شده است.

هر بسته 500 گرمی ماکارونی پیکولی ساوین نیز از 6هزار و 900تومان در تیرماه 1400، امروز به 16هزار و 650تومان رسیده که 141 درصد گران شده است.

این 325 درصد گران شد
در بازار میوه و تره‌بار نیز هر کیلوگرم موز از 15هزار تومان در تیرماه 1400 امروز به 38هزار تومان رسیده که 153درصد گران شده است.

هر کیلوگرم آلبالو نیز در حالی در بازار 40هزار تومان قیمت خورده که در تیرماه 1400 این کالا کیلویی 15هزار تومان قیمت داشته و در این مدت 166درصد گران شده است.

هر کیلوگرم هندوانه نیز از هزار و 200تومان در تیرماه 1400، امروز به 5هزار و 100تومان رسیده که 325 درصد گران شده است.

بیشتر بخوانید :

  • تورم تیر 1401 رکورد 26 ساله زد /بالاترین تورم نقطه ای ربع قرن اخیر ثبت شد
  • گزارش مهم مرکز آمار / تورم تیرماه هم بالاتر از 40 درصد شد

220

local_offerبرچسب‌ها:
انتخاب سخت بانک مرکزی؛ نرخ بهره بین بانکی زیر 20 درصد یا کنترل تورم

انتخاب سخت بانک مرکزی؛ نرخ بهره بین بانکی زیر 20 درصد یا کنترل تور...

تداوم افزایش نرخ بهره بین بانکی در چند وقت گذشته، نشان از افزایش تقاضای بانک‌ها برای تامین مالی دارد.

EghtesadOnline.com/
مالیات دنبه، پشت‌پرده گرانی گوشت؟

مالیات دنبه، پشت‌پرده گرانی گوشت؟

معاونت حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی، روز گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای عرضه انواع گوشت و فرآورده‌های گوشتی...

Bartarinha.ir/
خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد!

خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد!

یک خانواده‌ی سه نفره‌ی کارگری اگر یک روز بخواهند غذای گوشتی بخورند، باید کل دستمزد آن روز نان‌آور خانواده را برای...

Bartarinha.ir/
تورم؛ کابوس سیاسی امریکا؟/ بایدن چند میلیارد به اوکراین...

تورم؛ کابوس سیاسی امریکا؟/ بایدن چند میلیارد به اوکراین...

جهاندر حالی که آخرین گزارش شاخص قیمت مصرف کننده نشان می دهد که تورم ایالات متحده همچنان به شکستن رکوردهای جدید خود ادامه می دهد، دولت بایدن به صرف هزینه‌های هنگفت متهم شده است.

KhabarOnline.ir/
کدام کشورها بیشترین تورم را دارند؟

کدام کشورها بیشترین تورم را دارند؟

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت شاخص تورم در تعدادی از کشورهای منتخب در فروردین و اردیبهشت...

Bartarinha.ir/
بانک مرکزی: تورم در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد

بانک مرکزی: تورم در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد

اقتصاد کلانتسنیم نوشت :بانک مرکزی اعلام کرد تورم ماهانه اقلام خوراکی از 25.4 درصد در خردادماه به 5.7 درصد در تیرماه کاهش یافت. کاهش حدود 20 واحد درصدی تورم اقلام خوراکی از خرداد تا تیر، به وضوح پایان ...

KhabarOnline.ir/
بازنشستگان بخوانند/ افزایش دستمزد، تورم را بالا می‌برد؟

بازنشستگان بخوانند/ افزایش دستمزد، تورم را بالا می‌برد؟

بازار کارمعاون امور بین الملل خانه کارگر جمهوری اسلامی گفت: برخی فکر می‌کنند افزایش دستمزد منجر به تورم می‌شود درصورتیکه هر کشوری به حداقل دستمزد توجه کند و به بهداشت کار و کار شایسته توجه کند، اشتغال...

KhabarOnline.ir/
رکورد تورم ماهانه پس از انقلاب شکسته شد

رکورد تورم ماهانه پس از انقلاب شکسته شد

تورم ماهانه در خرداد امسال به 12.2 درصد رسید.

EghtesadOnline.com/

ایران در لیست 10 کشور با بالاترین نرخ تورم

تورم در اروپا رکورد تاریخی را شکست

تورم در اروپا رکورد تاریخی را شکست

نرخ تورم در حوزه یورو به عنوان بخش قابل توجهی از اقتصاد اروپا به بالاترین میزان در تاریخ قاره سبز رسید.

FarsNews.ir/
قیمت جدید گوشت و مرغ؛ عبور از خط قرمز

قیمت جدید گوشت و مرغ؛ عبور از خط قرمز

مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری نشان می دهد در حال حاضر آخرین قیمت هر کیلوگرم مرغ در بازار حدود قیمت مصوب یعنی 60...

Bartarinha.ir/
افزایش قیمت‌های خرداد نه تورم که یک جهش قیمتی بود و تخلیه می شود/ کما اینکه شاهد کاهش تورم ماهانه در تیر نسبت به خرداد بودیم

افزایش قیمت‌های خرداد نه تورم که یک جهش قیمتی بود و تخلیه می شود/ ...

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: براساس مبانی اقتصادی نمی‌توان به افزایش قیمت‌ها در خردادماه، تورم بگوییم. آنچه که تحت...

EghtesadOnline.com/
توصیه تويیتری همتی درباره تورم

توصیه تويیتری همتی درباره تورم

ريیس سابق بانک مرکزی کشور با انشتار تويیتی نوشت که با مهار تورم می‌شود نااطمینانی را مهار کرد.

Gostaresh.news/
تورم 80 درصدی و رشد باورنکردنی اقتصاد ترکیه!

تورم 80 درصدی و رشد باورنکردنی اقتصاد ترکیه!

اقتصاد ترکیه نسبت به دیگر کشورهای جهان در شرایط همه‌گیری کرونا و حتی روند افزایشی تورم، واکنشی متفاوت نشان داده است.

EghtesadOnline.com/
تولید بیش از 600 هزار تن گوشت قرمز در کشتارگاه‌های کشور

تولید بیش از 600 هزار تن گوشت قرمز در کشتارگاه‌های کشور

بنابر اعلام مرکز آمار در سال 1400، وزن گوشت تولیدی در کشتارگاه‌های کشور 624 هزار تن بوده است.

Isna.ir/
واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ «عرضه خودرو در بورس» آغاز شد/ افتتاح تالار بورس املاک، به زودی ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد