صندوق توسعه ملی نقطه کانون پیشرفت کشور است

صندوق توسعه ملی نقطه کانون پیشرفت کشور است

ريیس مجلس شورای اسلامی گفت: صندوق نقطه کانون برای پیشرفت کشور است. این صندوق می تواند یک موتور محرکه باشد که هم نقش سیاستگذار را دارد و هم نقش نقشه راه و جورچین را درست کند

به گزارش بورس نیوز، محمدباقر قالیباف، ريیس مجلس شورای اسلامی در همایش بین المللی صندوق توسعه ملی اظهار کرد: به عنوان یک دولت باید مبتنی بر اندیشه‌های سیاسی حضرت امام (ره)، فرمایشات رهبر انقلاب و تبیین شرایط موجود هر سیاستی را که می‌خواهیم بگذاریم، موظفیم شرایط محیطی خودمان را در حوزه داخلی و خارجی خود را به خوبی و با نگاه راهبردی بشناسیم و تحلیل کنیم و دقیق بدانیم که در چه شرایطی هستیم و این بسیار کلیدی و مهم برای تنظیم برنامه پنج ساله است.

وی افزود: باید درباره بحث سیاست ارزی و ریالی تصمیم بگیریم. بدانیم که به هر حال با ارز می‌خواهیم چه کاری انجام دهیم؟ آیا آن را یک کالا و عرضه و تقاضا ببینیم یا اینکه به عنوان یک متغیر به آن نگاه کنیم. شاید بگوییم که ارز یک متغیر وابسته و مستقل نیست، اما یک متغیر تاثیرگذار است. باید بدانیم چگونه در تصمیمات فرق بین سرمایه و ثروت را مشخص کنیم. سیاست‌های ما توزیع ثروت موجود است یا اولویت با سیاست‌های خلق ثروت است؟ اگر این را معلوم کردیم در قانون گذاری و اجرا تکلیف ما روشن است. امروز تورم محصول رشد نقدینگی است. این تورم از کجا بر می‌آید؟ از ناترازی عملیاتی بودجه و ناترازی بانک ها. این برای همه ما روشن است. نتیجه این دو می‌شود سلطه مالی بر سلطه پولی. یعنی انهدام تولید در کشور و سوداگری.

ريیس مجلس ادامه داد: تا این‌ها مشخص نشوند و تصمیم نگیریم و در برنامه هفتم به صورت قانون نیاید همین آش و کاسه در اقتصاد ما ادامه خواهد داشت. اما به عنوان یک شهروند و نماینده خدمتگزار در مجلس این را روشن بگویم با همه وجودم در برنامه هفتم ایستاده ام که تلاش کنیم در این مسیر حرکت کنیم. ما می‌توانیم در یک برنامه پنج ساله هفتم به یک ثبات اقتصادی و تصمیم شجاعانه برسیم.

قالیباف همچنین خاطرنشان کرد: در دو، سه جلسه‌ای که با غضنفری، ريیس هیات عامل صندوق توسعه ملی داشتیم گفتم که من را به عنوان یک خدمتگزار صندوق توسعه ملی بدانید. امروز بدترین فشار اقتصادی بر روی مردم است. این موضوع را بار‌ها هم در مجلس گفتم که ما باید هوشمندسازی، شفاف سازی، مردمی سازی را به کار کنیم که خروجی آن کارآمدسازی باشد. معتقدم مردمی سازی یک رویکرد نیست؛ یک نگرش است که می‌تواند همین خصوصی سازی و نهاد‌ها را پیش ببرد. عدالت را بناست مردم پیاده کنند. باید بین دولت و مردم تعامل باشد.

وی بیان کرد: اقتصاد مردمی اقتصادی است که با مردم تعامل داشته باشیم. امروز مزاحم و سد راه کارآفرینان هستیم. به نظر من رسالت و فلسفه این صندوق این است که یک نقطه ضعف تاریخی در کشور به یک نقطه قوت اساسی تبدیل شود. معتقدم همه انفال باید به این صندوق بیایند. چه فرقی با نفت و گاز و معدن است. طبیعتا با جلوگیری از خام فروشی، وابستگی به نفت و... به سمت استقلال اقتصادی پیش می‌رویم.

وی توضیح داد: باید تکلیف صندوق باید روشن باشد. این صندوق، توسعه‌ای است یا سرمایه گذاری و یا صیانتی؟ امروز برای ما مسيولان مهمتر از جهاد تبیین جهاد تصمیم است. اگر جهاد تصمیم گرفتیم و جامعه جهاد تبیین را دنبال کرد منجر به جهاد تولید می‌شود. ما صندوق را به عنوان محل حفظ دارایی‌ها نمی‌دانیم. صندوق نقطه کانون برای پیشرفت کشور است. این صندوق می‌تواند یک موتور محرکه باشد که هم نقش سیاستگذار را دارد و هم نقش نقشه راه و جورچین را درست کند و، اما خواهشا اجرای این کار باید مردم باشند. یعنی همان مردمی سازی. اولویت قطعی با مردم است.

ريیس مجلس شورای اسلامی گفت: جمله آخر اینکه با همه وجودم به عنوان یک فرد انقلابی، یک خدمتگزار مردم و یک ایرانی در برنامه هفتم ایستاده ام و دست نیاز به سوی همه کارآفرینان دراز می‌کنم. کارآفرینان هستند که اقتصاد را نجات می‌دهند.

سهم 73 میلیاردی سیگار در بازار ایران/ حفظ سلامت مردم با ممنوعیت جامع تبلیغات دخانیات صفر تا صد تجهیزات CNG ساخت داخل است/ عدم حمایت از تولید داخلی بنزین سوپر در شهرستان‌ها کمیاب است واردات تخم مرغ نطفه‌دار مرغ‌گوشتی کلید خورد ساعت کاری جدید بانک‌ها اعلام شد سقوط آزاد طلا رقم خورد/ دلار تقویت شد با کارت یارانه چطور خرید کنیم؟ + فیلم سکه طرح قدیم بخریم یا طرح جدید؟ آیا ساعت کاری بورس هم تغییر می کند؟ آیا ساعت کاری بورس تغییر می کند؟ اوپک‌پلاس همه گزینه‌ها را روی میز دارد شگفتانه دولت به جساب سرپرستان خانوار | یارانه نقدی خرداد ماه 2 میلیون تومانی شد؟ سیگنال آمریکایی به بازار رمزارز/ بیت‌کوین جهش کرد سکه طرح جدید بخریم یا قدیم ؟ مردان از زنان عقب افتادند! تصویب سند استراتژیک امور بین الملل بانک توسعه تعا... افزایش مشارکت اقتصادی زنان /مردان عقب ماندند +جدول مدیرعامل بانک سپه سالروز رحلت حضرت امام... قیمت تن ماهی سر به فلک کشید! شرط و شروط خودروسازان ؛ 7 استاندارد تعلیقی قابل اجرا نیست! صندوق بین‌المللی پول: اروپای شرقی با زخم‌های عمیق اقتصادی مواجه است «مسیر سرمایه‌گذاری مفید» را در نمایشگاه صنعت مالی دنبال کنید از 3شنبه ساعت کاری بورس هم عوض می شود؟ ساعت معاملات بورس تغییر نمی‌کند لیست خودروهای وارداتی به‌روز شد ساعت معاملات بورس تغییری نمی‌کند سازمان همکاری اقتصادی و توسعه: رژیم صهیونیستی با کمبود شدید کادر پزشکی مواجه است لیست خودروهای وارداتی به‌روز شد/ زمان عرضه محصولات خارجی عراق ورود 9 کالای ایرانی را ممنوع کرد شوک بزرگ به خریداران خودروهای چینی سرمایه گذاری در طلا یا سهام اپل یا بیت کوین، کدام پایدارترند؟ واردات تخم مرغ نطفه‌دار مرغ‌گوشتی کلید خورد+ سند تن ماهی 65 درصد گران شد حداقل اجاره برای سکونت در قیطریه چقدر است؟ ورود 9 کالای ایرانی به عراق ممنوع شد کاهش نسبی قیمت برخی اقلام میوه و صیفی خودروسازان باز هم تهدید کردند افزایش حجم مبادلات تجاری عربستان و گروه بریکس به بالای 160 میلیارد دلار مخابره پیام «توقف» به بازار مسکن اوپک‌پلاس همه گزینه‌ها را روی میز دارد با کمتر از 800 میلیون نمی‌توانید ساندرو بخرید 15 میلیارد بدهید خودروی ایتالیایی سوار شوید! چهارشنبه منتظر این تغییر مهم در بورس باشید مصرف بنزین در ایران 3 برابر استاندارد جهانی شوک بزرگ به خریداران خودروهای چینی جایگزین کارت بنزین معرفی شد رقم جدید یارانه نقدی شامل چه کسانی می‌شود؟ ترافیک در محورهای شمالی همچنان سنگین است سود سکه طرح قدیم بیشتر است یا طرح جدید؟ قیمت باورنکردنی خودروی ایتالیایی در ایران!