حرکت انقلابی و چراغ خاموش JPMorgan که احتمالا درباره آن نمی دانید!

حرکت انقلابی و چراغ خاموش JPMorgan که احتمالا درباره آن نمی دانید!

CNBC دریافته است که JPMorgan Chase در حال توسعه یک سرویس نرم افزاری شبیه به ChatGPT است که برای انتخاب سرمایه گذاری برای مشتریان، به شکل عجیبی برهوش مصنوعی تکیه می کند.

به گزارش نبض بورس، ترجمه: محمدعلی رضایی هنجنی | CNBC دریافته است که JPMorgan Chase در حال توسعه یک سرویس نرم افزاری شبیه به ChatGPT است که برای انتخاب سرمایه گذاری برای مشتریان، به شکل عجیبی برهوش مصنوعی تکیه می کند.

طبق یک پرونده از بانک مستقر در نیویورک، این شرکت در این ماه درخواست علامت تجاری محصولی به نام IndexGPT را داد.

بر اساس این پرونده، IndexGPT از «نرم افزار محاسبات ابری با استفاده از هوش مصنوعی» برای «تجزیه و تحلیل و انتخاب اوراق بهادار متناسب با نیاز مشتری» استفاده می کند.

موفقیت گسترده فناوری ChatGPT OpenAI در سال گذشته، کل صنایع را مجبور کرد تا با ورود هوش مصنوعی دست و پنجه نرم کنند. ChatGPT که از مدل‌های زبانی عظیم برای ایجاد پاسخ‌های انسانی به سوالات استفاده می‌کند، رقابت تسلیحاتی را در میان غول‌های فناوری و سازندگان تراشه بر سر آنچه که به عنوان نوآوری بنیادی بعدی شناخته می‌شود، برانگیخته است.

این فناوری طیف وسیعی از کاربردهای ممکن در امور مالی را دارد. بانک هایی از جمله گلدمن ساکس و مورگان استنلی قبلا آزمایش آن را برای استفاده داخلی آغاز کرده اند. این شامل راه‌هایی برای کمک به مهندسان گلدمن در ایجاد کد یا پاسخگویی به سوالات مشاوران مالی مورگان استنلی است.

اولین محرک؟

اما به گفته جاش گربن، وکیل علامت تجاری مستقر در واشنگتن، JPMorgan ممکن است اولین شرکت مالی باشد که قصد دارد یک محصول مشابه GPT را مستقیما برای مشتریان خود عرضه کند.

گربن گفت: «این یک نشانه واقعی است که آنها ممکن است یک محصول بالقوه برای عرضه در آینده نزدیک داشته باشند.»

او گفت: «شرکت هایی مانند JPMorgan فقط برای سرگرمی علايم تجاری را ثبت نمی کنند. این پرونده شامل یک بیانیه سوگند خورده از یک افسر شرکتی است که اساسا می گوید: "بله، ما قصد داریم از این علامت تجاری استفاده کنیم."»

به گفته این وکیل، JPMorgan باید IndexGPT را در عرض حدود سه سال پس از تایید راه اندازی کند تا علامت تجاری را ایمن کند. او گفت که تایید علايم تجاری معمولا تقریبا یک سال طول می‌کشد که این امر به دلیل عقب ماندگی‌های موجود در اداره ثبت اختراع و علايم تجاری ایالات متحده است.

گربن گفت که برنامه‌ها معمولا به‌طور مبهم نوشته می‌شوند تا به شرکت‌ها وسیع‌ترین حفاظت ممکن را بدهند.

اما پرونده JPMorgan مشخص می کند که IndexGPT از همان طعم هوش مصنوعی استفاده می کند که محبوب شده توسط ChatGPT است. این بانک قصد دارد از هوش مصنوعی استفاده کند. توسط «مدل‌های ترانسفورماتور پیش‌آزمایش‌شده (GPT)» طراحی شده است.

گربن گفت: «این یک هوش مصنوعی است. برنامه ای برای انتخاب اوراق بهادار مالی. به نظر می رسد که آنها سعی دارند مشاور مالی من را از کار بیاندازند.»

جی پی مورگان از اظهار نظر در مورد این مقاله خودداری کرد.

واسطه ها می ترسند

مشاوران مالی مدت‌هاست که از ورود فناوری به اندازه کافی برای جابجایی نقش آنها در بازارها بیم دارند. این ترس ها تا حد زیادی هنوز محقق نشده اند.

شرکت‌های مدیریت ثروت، از جمله مورگان استنلی و مریل بانک آمریکا، خدمات ساده روبومشاور ارايه می‌دهند، اما این امر مانع از جمع‌آوری میلیاردها دلار دارایی بیشتر توسط مشاوران انسانی آنها نشده است.

در سراسر عملیات در کنفرانس سالانه سرمایه گذاران شرکت در اوایل این هفته، مدیران JPMorgan پیشرفت خود را در به کارگیری هوش مصنوعی اعلام کردند.

لوری بیر، مدیر فناوری جهانی، گفت: «این بانک که 1500 دانشمند داده و مهندسان یادگیری ماشین را استخدام می‌کند، در حال آزمایش "تعدادی از موارد استفاده" برای فناوری GPT است.»

او افزود: «ما نمی‌توانستیم بدون ذکر GPT و مدل‌های زبان بزرگ درباره هوش مصنوعی بحث کنیم. ما به قدرت و فرصت این ابزارها پی برده‌ایم و متعهد هستیم که تمام راه‌هایی را که می‌توانند ارزشی برای شرکت ایجاد کنند را بررسی کنیم.»

منبع: CNBC

آخرین اخبار بورس و اقتصاد