دیپلماسی موفق انرژی از شرق آسیا تا آمریکای لاتین

دیپلماسی موفق انرژی از شرق آسیا تا آمریکای لاتین

بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم، موضوع تامین منابع مالی طرح‌ها و پروژه‌های مختلف اقتصادی و تحقق وعده‌های معیشتی...

به گزارش خبرگزاری برنا، بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم، موضوع تامین منابع مالی طرح‌ها و پروژه‌های مختلف اقتصادی کشور و تحقق وعده‌های معیشتی ريیس جمهور در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت و بر این اساس برای کاهش اثرات منفی اقتصادی برجای مانده از دولت قبل، تلاش شد تا روند فروش نفت ایران به مدار سابق بازگشته و ضمن فروش فرآورده‌های نفتی و نیز نفت خام، زمینه بازگشت پول فروش آن نیز به کشور فراهم شود.

برای خنثی کردن تحریم‌های نفتی آمریکا، وزارت نفت سازوکار جدیدی را به کار گرفت که ضمن فروش نفت به مشتریان سابق، شرایط برای کسب بازارهای جدید نیز فراهم شود و در این مسیر، منابع واریزی به خزانه نشان می‌دهد این روند با موفقیت به انجام رسیده است.

دوبرابر شدن فروش نفت کشورمان و ایجاد بازارهای جدید و تازه در اقصی‌نقاط جهان باعث شد تا گسترش تعاملات نفتی از شرق آسیا تا آمریکای جنوبی امتداد یافته و این مشتریان بدون واهمه از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا، به معاملات نفتی با ایران بپردازند.

در این زمینه علاوه بر فروش نفت، دولت سیزدهم تمرکز بر صدور فناوری‌های حوزه نفت و گاز را نیز در دستور کار قرار داد و سفرهای وزیر نفت به کشورهای آمریکای لاتین و فراهم کردن زمینه برای ساخت و تجهیز پالایشگاه‌ها در این کشورها نیز دست دولت را برای درآمدهای جدید باز گذارد تا بدین وسیله وزارت نفت، یکی از موفق‌ترین وزارتخانه‌های دولت سیزدهم لقب گیرد.

ونزويلا، کوبا، نیکاراگويه و برخی دیگر از کشورهای آمریکای لاتین در این مسیر با ایران همگام شدند تا با همکاری در زمینه‌های تبادل تجربیات و انتقال دانش روز، شرایط را برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های فنی و در نهایت افزایش درآمدهای نفتی افزایش دهند.

از سوی دیگر تعامل با کشورهای آسیای میانه و احیای سواپ گازی با برخی کشورهای این منطقه که در دولت قبل دچار وقفه و مشکل شده بود نیز روند گسترش دیپلماسی انرژی در وزارت نفت دولت سیزدهم را به نمایش گذاشت تا مهندس اوجی از سرمایه‌گذاری 20 میلیارد دلار در صنعت نفت و گاز کشور خبر دهد. فرآیندی که در سایه فروش بیش از پیش نفت و محقق شدن درآمدهای نفتی به دست آمده است.

این اتفاقات در کنار سیاست‌گذاری‌های صحیح وزارت نفت در جلوگیری از خام‌فروشی و همکاری با سایر کشورها در زمینه ساخت پالایشگاه و صدور دانش روز این صنعت موجب می‌شود که نفت خام ایران در سایر کشورها به فرآورده‌های ارزشمند تبدیل شده و با عقد تفاهم‌نامه‌های همکاری و مشارکت در سود حاصل از فروش این محصولات، زمینه برای کسب درآمدهای بیشتر و کمتر شدن وابستگی اقتصادی به کشورهای غربی فراهم شود.

انتهای پیام/

این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد