تخلف دو پالایشگاه شیراز و تبریز/ علیرغم دریافت سود، ملبغی را به طرح‌های بهینه‌سازی اختصاص ندادند

تخلف دو پالایشگاه شیراز و تبریز/ علیرغم دریافت سود، ملبغی را به طرح‌های بهینه‌سازی اختصاص ندادند

پالایشگاه‌های تبریز و شیراز مبلغی را طرح‌های بهینه‌سازی اختصاص نداده‌اند.
به گزارش خبرنگار نفت خبرگزاری برنا، طبق گفته عماد رفیعی مشاور وزیر نفت دولت برای ارتقای کمی و کیفی پالایشگاه‌ها حداقل 1 میلیارد دلار و نیز در اجرای پروژه‌های جدیدالاحداث پتروپالایشگاهی جهت توسعه زنجیره ارزش نفت خام 1 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری پیش‌بینی کرده است.

وی افزود: هم‌اکنون به طور میانگین 21 درصد از محصولات پالایشگاه‌های ایران تبدیل به نفت کوره می‌شود که باید برای کاهش این درصد تلاش کنیم؛ چرا که این رقم در کشورهای پیشتاز و پیشرفته هم‌اکنون به 1.6 درصد رسیده است.

اگر سهم وکیوم باتوم، قیر و سایر فرآورده‌های سنگین را هم حساب کنیم، در مجموع حدود 28 درصد از محصولات تولیدی در پالایشگاه‌های ایران، فرآورده‌های سنگین هستند که قیمت آنها عمدتا از قیمت نفت خام پایین‌تر است و حضور آن‌ها با درصد بالا در سبد فرآورده‌های پالایشی منجر به زیان­ده شدن این صنایع می‌شود.

از طرفی طبق بند "ر" تبصره 1 قانون بودجه سال 1402 نیز شرکت‌های پالایشگاهی در صورتی که حداقل 40 درصد سود سالانه خود را به پروژه‌های بهینه‌سازی اختصاص دهند، می‌توانند از تخفیف 5 درصدی خوراک نفت‌خام و میعانات‌گازی بهره‌مند شوند.

رفیعی در این باره گفت: این هفته یعنی از تاریخ 26 تا 31 تیرماه، مجمع عمومی سالانه اکثر شرکت‌های پالایشی برگزار و توصیه می‌شود که حتما به این مصوبه مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه توجه کنند، زیرا در غیر این صورت تخفیف 5 درصدی هزینه خوراک آن‌ها مطابق قانون باید مورد بازنگری قرار گیرد.
با این حال مشاهده شده که 2 شرکت پالایشگاهی تبریز و شیراز این مصوبه را رعایت نکرده و ضمن تقسیم سود 68 و 74 درصدی، مبلغی را به حساب‌های مربوط به سرمایه‌گذاری در طرح‌های بهینه‌سازی اختصاص نداده‌اند.
حال سوال اینجاست که دستگاه‌های اجرایی و نظارتی برای اجرای این تکلیف قانونی چه اقداماتی انجام خواهند داد؟ آیا 5 درصد تخفیف خوراک این مجتمع‌ها لغو خواهد شد؟

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد