سایه بی‌ثباتی قیمت سهام شاخص‌ساز بر نوسانات بورس

سایه بی‌ثباتی قیمت سهام شاخص‌ساز بر نوسانات بورس

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تا زمانی که سهام بزرگ و شاخص‌ساز به ثبات نرسد و این سهام، حرکت مطمين صعودی خود را آغاز نکنند کلیت بازار همراه با نوسان خواهد بود.

"امیرعلی امیرباقری" امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به روند فعلی معاملات بورس اشاره کرد و افزود: معاملات بازار سهام در وضعیت فعلی به دو قطب سهام شاخص‌ساز و سهام شرکت‌های کوچک تبدیل شده است که اکنون شاهد نوسان سفته‌بازانه در معاملات سهام شرکت‌های شرکت‌های کوچک در بازار هستیم.

وی افزود: مهمترین نکته در روند فعلی معاملات بورس این است که تا زمانی که سهام بزرگ و شاخص‌ساز به ثبات نرسند و حرکت مطمين صعودی خود را آغاز نکنند کلیت بازار همراه با نوسان خواهد بود.

 امیرباقری با بیان اینکه نکته ای که باید مدنظر داشت ایفای نقش کلیدی نرخ ارز و تورم انتظاری در سهام بزرگ و شاخص‌ساز است، گفت: این سهام وابسته به نرخ ارز هستند و به عنوان مامنی برای پول‌های بزرگ در برابر تورم استفاده می شوند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به کاهش تورم انتظاری خاطرنشان کرد: براساس پیش بینی‌های صورت گرفته تا پایان سال آینده به سمت رکود کلی در اقتصاد  کشور پیش خواهیم رفت و در این زمان نه تنها بازار سرمایه بلکه همه بازارها با رکودی نسبی همراه خواهند شد و نباید انتظار روندی قوی را در معاملات بازار سهام به صورت کوتاه‌مدت داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه اکنون بیشتر بازار سرمایه تحت تاثیر مسایل سیاسی قرار گرفته است، گفت: بیشتر چشم‌انداز این بازار معطوف به سیاست شده است، زیرا سیاست خارجی با محوریت برجام، تحریم‌ها و آزاد شدن منابع بلوکه ارزی تا حدودی منجر به کنترل نرخ ارز  خواهند شد و در کوتاه‌مدت باعث کاهش قیمت ارز و رسیدن آن به نرخ های پایین می شوند.

امیرباقری با اشاره به اینکه دولت در میان‌مدت و بلندمدت به این نتیجه رسید که دست از کنترل دستوری نرخ ارز برداشته و آن را در حد تورم داخلی و خارجی نگه دارد، خاطرنشان کرد: در این صورت دیگر شاهد شوک‌های  ارزی که همیشه کلیت اقتصاد را با تهدید مواجه می کرد  نیستیم؛ بنابراین با توجه به اینکه تورم رو به کاهش است و نمونه آن را می توان در همه بازارهایی سرمایه گذاری مشاهده کرد به همین دلیل نباید انتظار روند صعودی پرشتاب را در بازارها داشته باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه نوسان ایجاد شده در برخی از سهام شرکت های بزرگ ناشی از ضعف تحلیل است، گفت: افراد با این تصور که برخی از سهام شرکت‌های بزرگ جزو سهام دولتی هستند و به دلیل حمایت حتمی دولت در مسیر صعودی قرار می‌گیرند  اقدام به سرمایه گذاری در این سهام می کنند، در حالی که رسالت بازار سرمایه تامین مالی است و دولت هم به بازار سرمایه به چشم فضایی برای تامین مالی نگاه می‌کند.

وی با بیان اینکه نکته ای که باید سرمایه گذاران به آن دقت کنند گره خوردن مسایل سیاسی و اقتصادی با یکدیگر است و نمی‌توان فقط با تحلیل های ساده اقدام به خرید و فروش سهام در بازار کرد، اظهار داشت: بازار سرمایه از چند وقت گذشته به سمت حرفه‌ای شدن حرکت کرده است و دیگر سرمایه گذاری در این بازار کار چندان راحتی نیست.

امیرباقری به سهامداران توصیه کرد و گفت: با توجه به اینکه بیشتر سهامداران از تجربیات حرفه‌ای برای سرمایه‌گذاری در این بازار برخوردار نیستند؛ بنابراین برای ورود سرمایه‌های خود به این بازار باید از افراد حرفه‌ای کمک بگیرند زیرا بازار سهام بازاری تخصصی است و فقط با چند شاخص محدود نمی‌توان اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار و انتخاب سهام کرد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: به سهامداران توصیه می‌شود افق زمانی برای سرمایه‌گذاری در بورس را تغییر دهند و به سمت سرمایه گذاری بلندمدت در بازار پیش روند، زیرا در کوتاه مدت کسب بازدهی های چشمگیر در بازار میسر نیست و بهتر است در این بازار برای کسب سود بیشتر صبوری کنند.

وی ادامه داد: سهامداران باید در پرتفوی سهامداری خود در کنار سرمایه گذاری سهام از اوراق و اسناد خزانه استفاده کنند تا بتوانند ریسک پرتفو را متعادل کنند و وجوهی با نقدشوندگی بالا را در پرتفوی خود داشته باشند.

امیرباقری روند معاملات بورس در هفته جاری را پیش‌بینی کرد و گفت: کلیت بازار سهام در هفته جاری، نوسانی است و نمی‌توان شاهد روندی قوی در بازار بود، این امر در بلندمدت برای بازار مطلوب است  زیرا از طریق ورود خریداران جدید و دست به دست شدن سهام کف‌های قیمتی صورت می گیرد و می توان مسیرهای جدید را در بازار شاهد باشیم.

بورس در سال 1400 چگونه خواهد بود؟ + فیلم

بورس در سال 1400 چگونه خواهد بود؟ + فیلم

در حالی که در 5 ماه ابتدایی سال بورس شرایط فوق العاده‌ای را طی کرد در 7 ماه اخیر، اما ریزش بورس فرسایشی شده است و حالا پرسش بسیاری این است که بورس در سال 1400 و نزدیک انتخابات ریاست جمهوری چگونه خواهد...

NabzeBourse.ir/
خبر خوش برای سهامداران در روزهای ناخوش بورس

خبر خوش برای سهامداران در روزهای ناخوش بورس

مدیرعامل سمات گفت: امکان وثیقه قرار دادن سهام جهت دریافت تسهیلات برای همه سهامداران فراهم شد.

NabzeBourse.ir/
آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون بازار سرمایه از 16 اسفند

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون بازار سرمایه از 16 اسفند

ثبت نام جدید آزمون‌های بازار سرمایه (تکمیل ظرفیت) در سه ماهه اول 1400 از ساعت 09:00 صبح شنبه 16 اسفندماه آغاز می شود.

Sena.ir/
عرضه 5،000 تن ورق قلع اندود فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا با تقاضای اولیه 2،250 تن روی نرخ پایه مواجه، مچ و معامله شد.

عرضه 5،000 تن ورق قلع اندود فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا با تقاضای اولیه 2،250 تن روی نرخ پایه م...

عرضه 5،000 تن ورق قلع اندود فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا با تقاضای اولیه 2،250 تن روی نرخ پایه مواجه، مچ و معامله شد.

BourseNews.ir/
ریزش دلار با بورس کالا چه می‌کند؟ / دلار به زیر 24 هزار تومان می‌رسد؟

ریزش دلار با بورس کالا چه می‌کند؟ / دلار به زیر 24 هزار تومان می‌رسد؟

ريیس جمهور در جریان سخنرانی امروز خود اعلام کرد قیمت دلار واقعی نیست و باید کاهش یابد، از طرفی نیز سیگنال‌هایی مبنی بر آزادسازی بخشی از منابع بلوکه شده ایران توسط کره‌جنوبی به گوش می‌رسد که ریزش قیمت ...

TejaratNews.com/
نمای بورس امروز در پایان نیمه اول معاملات/ حمایت‌ها کارساز نبود

نمای بورس امروز در پایان نیمه اول معاملات/ حمایت‌ها کارساز نبود

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات 0.3درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.2درصد نزول کرد.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی دلار 22 هزار تومانی / اخبار اخیر با ارز چه خواهد کرد؟

پیش‌بینی دلار 22 هزار تومانی / اخبار اخیر با ارز چه خواهد کرد؟

هرچند اخبار سیاسی چند روز اخیر نااطمینانی‌های جدیدی را برای بازار ارز به همراه داشته، اما احتمال آزادسازی دارایی‌های بلوکه‌شده ایران و وعده‌های اخیر مقامات مسيول شاید باعث شود قیمت دلار حتی به صورت مق...

TejaratNews.com/
آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 11 اسفند 99 چقدر بود؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 11 اسفند 99 چقدر بود؟

روز یکشنبه، اسکناس آمریکایی 320 تومان افت قیمت را به ثبت رساند. اما آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 11 اسفند چقدر بود؟

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو امروز دوشنبه 11 اسفندماه 99/ افزایش نرخ دلار در صرافی ملی/ نظر ريیس جمهور درباره قیمت فعلی ارز

قیمت دلار و یورو امروز دوشنبه 11 اسفندماه 99/ افزایش نرخ دلار در صرافی ملی/ نظر ريیس جمهور درباره قی...

نرخ دلار در بازار امروز با افزایش همراه شده است. این در حالی است که روز گذشته شاهد کاهش بهای دلار در صرافی‌های مجاز بودیم.

NabzeBourse.ir/

نرخ دلار نیمایی امروز 11 اسفند ماه

آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11

هیجان در بازار ادامه دارد / 9 هزار میلیارد تومان هم بورس را مثبت نکرد!

هیجان در بازار ادامه دارد / 9 هزار میلیارد تومان هم بورس را مثبت نکرد!

معاملات امروز بازار سهام با روند نزولی نمادهای شاخص‌ساز همراه بود و شاخص کل در نیم ساعت ابتدایی معاملات بیش از 2/5 هزار واحد افت کرد.

TejaratNews.com/

حاشیه‌های امروز بورس 11 اسفند 99 / فولادی‌ها از شدت افت شاخص کل بورس کم کردند

بررسی رفتارهای تاریخی سنتی سهامداران در بازار سرمایه

بررسی رفتارهای تاریخی سنتی سهامداران در بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت سبدگردان داریوش امروز در برنامه به وقت تحلیل استودیو فرابورس به بررسی رفتارهای تاریخی بازار سرمایه در اسفندماه پرداخت.

Sena.ir/
افت شاخص بورس در بازار امروز

افت شاخص بورس در بازار امروز

بورستهران- ایرنا- شاخص کل در بازار بورس امروز (دوشنبه، 11 اسفندماه) سه هزار و 944 واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 181 هزار واحد رسید.

Irna.ir/
نرخ دلار نیمایی امروز 11 اسفند ماه پشت‌پرده اظهارات اخیر واعظی درباره نرخ ارز آینده روشن در انتظار سهامداران بانک پارسیان فروش گوشت قسطی با چک کارمندی! مصوبه مجلس گوشی‌های موبایل را گران می‌کند؟ 40 میلیون دلار کالای ورود ممنوع ترخیص می‌شود سهام عدالت افت 1.6 درصدی داشت خبر خوش برای سهامداران در روزهای ناخوش بورس آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11 مجمع "ساربیل" 141 تومان تقسیم کرد "زمگسا" در فکر تغییر هیات مدیره سود 600 ریالی "سنوین" نصیب سهامداران "شصفها" گرد هم می‌آیند جلسه دستمزد 1400 فردا برگزار خواهد شد مصوبه جدید مجلس کدام گوشی‌های موبایل را گران می‌کند؟ بررسی رفتارهای تاریخی سنتی سهامداران در بازار سرمایه الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال نیست حلب مورد نیاز کارخانه‌های روغن تامین شد جزییات برگزاری مجامع الکترونیک سهام عدالت سهام عدالت دولتی می‌شود؟ انتخابات غیرقانونی "وبرق" از سهامداران دعوت کرد کدال‌نگر 11 اسفند1399/ زیان 10میلیاردی بانک پارسیان در 9ماه ‌گذشته افت 3 هزار واحدی شاخص کل معامله 10هزار کنتور برق بر تابلوی مناقصه بورس کالا "اتکای" یکساله 752ریال سود برای هرسهم ساخت افت سودسازی «وهور» در یکسال مالی اگر سهام شبندر دارید بخوانید (11اسفند)/ سبزپوشی پالایش نفت بندرعباس در سرخی بازار رنج معاملات مثبت در فولاد/ فولاد با سبزپوشی به استقبال فردا می‌رود فروش گوشت قسطی با چک کارمندی / احتمال کمبود گوشت برای شب عید ثبت ارزش معاملات 290میلیارد تومانی برای شستا چرا دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، وثیقه نیاز ندارد؟ قیمت دلار به 24797 تومان رسید / چهارمین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11 چراغ بورس قرمز ماند افت شاخص بورس در بازار امروز ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 10 اسفند 99 موز چقدر گران شد؟ حاشیه‌های امروز بورس 11 اسفند 99 / فولادی‌ها از شدت افت شاخص کل بورس کم کردند ارزش سهام عدالت امروز 11 اسفند 99 قیمت دلار و سکه در بازار امروز آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون بازار سرمایه از 16 اسفند توزیع میوه‌های نوروزی از 22 اسفندماه ارزش سهام عدالت من (11 اسفندماه) ارزش پالایشی یکم 11 اسفند 99 کاهش 3944 واحد شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 25 هزار میلیارد تومان فراتر رفت دولت؛ مقصر عملکرد شرکت‌های سهام عدالت/ مطالب معاون وزیر اقتصاد درباره عملکرد شرکت‌ها کذب است خبر خوب برای سهامداران / کارگزاری‌ها اعتبارات را پس نمی‌گیرند خبر سیاسی جدید برای معامله‌گران ارز و طلا / FATF به دستور کار مجمع برگشت؟ الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال نیست 51 درصد از سهامداران عدالت مازندران کد بورسی دریافت کردند

در حال بارگیری...