صادرات 60 درصد لوازم خانگی ایرانی به عراق

صادرات 60 درصد لوازم خانگی ایرانی به عراق

طبق گفته‌های یک اقتصاددان، صنعت لوازم‌خانگی در سال گذشته سهم حدود نیم درصدی در صادرات کشور داشته، بازاری به بزرگی 400 میلیون نفر در کشور‌های منطقه و همسایگان برای آن مهیاست و به گفته دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق نیز ظرفیت صادرات 4 میلیارد دلاری به عراق وجود دارد.

ایسنا: طبق گفته‌های یک اقتصاددان، صنعت لوازم‌خانگی در سال گذشته سهم حدود نیم درصدی در صادرات کشور داشته، بازاری به بزرگی 400 میلیون نفر در کشور‌های منطقه و همسایگان برای آن مهیاست و به گفته دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق نیز ظرفیت صادرات 4 میلیارد دلاری به عراق وجود دارد.

جهانبخش سنجابی شیرازی، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، ريیس سابق پژوهشگاه استاندارد ایران، در میزگرد "صیانت از صنعت لوازم‌خانگی در برابر مافیای واردات"، با هرگونه ممنوعیت واردات و صادرات در دراز مدت مخالفت کرد و گفت: ممنوعیت‌ها ممکن است در کوتاه‌مدت آثار مثبتی به همراه داشته باشد، اما در میان و بلندمدت ناکارآمدکننده اقتصاد است. اما در شرایطی همچون شرایط کنونی که با محدودیت منابع ارزی مواجهیم، هر اقدامی در کوتاه‌مدت که بتواند هزینه‌های ارزی ما را کاهش دهد مقبول است و صیانت از تولید داخلی در این شرایط معنی دارد.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گردش مالی بازار لوازم خانگی ایران را سالانه پنج تا شش میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: صنعت لوازم خانگی 500 تا 600 بازیگر تولیدکننده و مونتاژکار دارد. البته در برنامه ملی تولید لوازم‌خانگی، ظرفیت 2.5 میلیارد دلاری برای صادرات به کشور‌های منطقه و همسایگان دیده شده است.

فرصت طلایی صنعت لوازم خانگی

سنجابی با بیان اینکه باید شرایطی فراهم شود که بتوان قطعات، ملزومات، مواد اولیه و فناوری مورد نیاز را از خارج تامین کرد و در عین حال به‌تدریج ارزبری‌ها را در این حوزه کاهش داد، تصریح کرد: بر این اساس، حمایت از تولید داخل و ممانعت از واردات در شرایط تحریم می‌تواند سیاست درستی باشد، اما نه در درازمدت. شرایط کنونی نیز به گونه‌ای است که فرصت طلایی برای صنعت لوازم‌خانگی ایجاد کرده و اگر به درستی استفاده شود به رشد این صنعت می‌انجامد و در غیر این صورت بلایی که گریبانگیر خودروسازی شده بر سر آن خواهد آمد.

وی افزود: اگر واردات را محدود کنیم، منجر به گسترش قاچاق شده و همچنین صنایع داخلی را از رقابت پذیری دور خواهد کرد؛ بنابراین فرصت طلایی که اکنون با ممنوعیت واردات برای صنعت لوازم‌خانگی شکل گرفته، بعد‌ها می‌تواند به پاشنه آشیل آن تبدیل شود.

صادرات لوازم خانگی ایرانی به عراق

سنجابی با بیان اینکه متوسط صادرات در این صنعت سالانه 300 میلیون دلار است، گفت: در سال‌های گذشته محصولات لوازم‌خانگی به عراق، افغانستان، اتحادیه اروپا و به‌طور مشخص ایتالیا، سی. آی. اس و شمال آفریقا صادر شده، اما 60 درصد این صادرات به عراق بوده است.

وی درباره راهکار‌های افزایش صادرات نیز گفت: با ارتقای کیفی محصولات، رقابتی کردن قیمت‌ها و نهادینه کردن شبکه خدمات پس از فروش در بازار‌های داخلی و خارجی، می‌توان به بازار دست‌کم 120 میلیونی منطقه و همسایگان چشم دوخت که با در نظر گرفتن بازار‌های سی. آی. اس و آفریقا تا 200 میلیون نفر قابل افزایش است. اما این فرصت طلایی، در صورت افت کیفی محصولات، محروم شدن از رقابت‌پذیری، گسترش قاچاق و عدم توجه به بازار‌های صادراتی، دچار خطر جدی خواهد شد.

ممنوعیت‌ها باید تعدیل شود

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در ادامه با تاکید بر لزوم تشخیص مرز بین انحصار و رقابت در این صنعت، تصریح کرد: نباید اجازه دهیم بلایی که بر سر خودروسازی آمد، گریبانگیر این صنعت شود. ممنوعیت واردات لوازم خانگی در شرایط فعلی باید تعدیل شده و مشمول تکنولوژی و قطعات روز محصولات نشود. باید پذیرفت داخلی‌سازی به معنای ساخت صفر تا 100 محصولات در داخل نیست؛ کاری که در شرکت‌ها و برند‌های بزرگ جهانی نیز اتفاق افتاده است.

به گفته وی اکنون با فعالیت شرکت‌هایی در صنعت لوازم‌خانگی داخل مواجهیم که قطعات مختلف را از کشور‌ها و مبادی گوناگون تامین می‌کنند و در داخل فقط آن‌ها را سر هم می‌کنند. اما حمایت از چنین شرکت‌هایی، جفا به تولیدکنندگان داخلی و کلاه بر سر خود گذاشتن است.

ظرفیت صادرات 4 میلیارد دلاری به عراق

ريیس سابق پژوهشگاه استاندارد ایران در ادامه با اشاره به اینکه اتفاقات سیاسی اخیر در عراق، بازار آن را رقابتی‌تر و آزادتر کرده و فعالیت برای شرکت‌های ایرانی در آن سخت‌تر خواهد شد، اظهار کرد: اگر بخواهیم با همان سبک و سیاق سابق در این بازار حضور داشته باشیم، این بازار را از دست خواهیم داد؛ بنابراین باید برنامه‌ریزی برای حضور در بخشی از این بازار، خدمات پس از فروش و شبکه مویرگی پخش را در این کشور نهادینه کنیم. همچنین حضور پر رنگ در استان‌های جنوبی عراق که قرابت فرهنگی بیشتری با ایرانی‌ها دارند و راه‌اندازی شرکت‌های لیزینگی برای عرضه کالاها، می‌تواند حداقل صادرات لوازم‌خانگی به این کشور را به چهار میلیارد دلار برساند.

وی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی پاکستان، ترکیه و به‌خصوص قطری‌ها برای حضور در بازار افغانستان، تصریح کرد: در این کشور نیز باید بتوانیم خود افغان‌ها را در زنجیره ارزش به بازی بگیریم و محصول مطابق با سلیقه مردم این کشور تولید کنیم؛ بنابراین ایجاد شرکت‌های مدیریت صادرات، راه‌اندازی شرت‌های لیزینگی برای عرضه محصولات و ارايه طرح‌های فروش مطابق با فرهنگ مبتنی بر خلاقیت و نوآوری این کشور ضروری است.

سهم نیم درصدی لوازم‌خانگی از صادرات

در ادامه این میزگرد، علی حیات‌نیا، اقتصاددان، با بیان اینکه اعمال محدودیت‌های مختلف برای ورود لوازم‌خانگی به کشور، در کوتاه‌مدت مسکنی برای این صنعت و در بلندمدت به ضرر مشتریان و حتی تولیدکنندگان است، به بحران ارزی کشور، مشکلات اشتغال و ظرفیت‌های خالی موجود در صنعت لوازم‌خانگی اشاره کرد و گفت: در این شرایط هرگونه حمایت از این صنعت می‌تواند به جهش تولید منجر شود، اما طولانی شدن حمایت‌ها آن را به سرنوشت خودروسازان دچار خواهد کرد.

به گفته وی صنعت لوازم‌خانگی در سال گذشته سهم حدود نیم درصدی در صادرات کشور داشته است و از طرفی بازاری به بزرگی 400 میلیون نفر در کشور‌های منطقه و همسایگان برای آن مهیاست؛ بنابراین ظرفیت خوبی برای توسعه دارد؛ بنابراین اگر این صنعت تعامل درستی با مراکز تولید دانش و فناوری در خارج داشته و مشکلات عدم ارتباط صنعت و دانشگاه در آن حل شود، می‌تواند به توسعه دست یابد.

حیات‌نیا با بیان اینکه در جهان فناوری صنعت لوازم‌الکترونیکی هر شش ماه یک‌بار دچار تغییر شده و به‌روز می‌شود، تصریح کرد: بنابراین در برنامه‌ریزی‌ها برای این صنعت باید به تغییرات فناورانه توجه ویژه داشت. تداوم محدودیت‌های وارداتی و حمایت‌ها از صنعت داخلی، برای این صنعت رانت ایجاد کرده و آسیب‌های جدی در بلندمدت به آن وارد می‌کند.

این اقتصاددان با بیان اینکه حضور در بازار افغانستان مستلزم تولید محصولاتی مبتنی بر سلایق مردم این کشور، بازارسنجی‌های درست و انجام سرمایه‌گذاری‌های مشترک است، عراق و افغانستان را دو بازار بزرگ صادراتی برای محصولات این صنعت عنوان کرد و گفت: در مناطق جنوبی و شیعه‌نشین عراق که همگونی فرهنگی بیشتری با ایرانی‌ها داشته و از درآمد‌های پایین‌تری برخوردارند، می‌توان بازار صادراتی بهتری ایجاد کرد. همچنین سرمایه‌گذاری مشترک با عراقی‌ها با ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در مناطقی همچون بانه، مهران و قصرشیرین و ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک می‌تواند ضامن حضور بلندمدت ما در بازار این کشور باشد.

local_offerبرچسب‌ها:
جدیدترین شرایط صادرات خودروی ایران به عراق

جدیدترین شرایط صادرات خودروی ایران به عراق

ريیس سازمان ملی استاندارد درباره صادرات خودرو به عراق گفت: استاندارد خودرو در ایران استاندارد 85گانه اروپا و در عراق استاندارد کشورهای حوزه خلیج فارس است که مقرر شده ما استانداردهای 85گانه را به این ک...

TejaratNews.com/
آزادسازی صادرات دام زنده ابلاغ شد

آزادسازی صادرات دام زنده ابلاغ شد

وزیر جهاد کشاورزی و ريیس شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی آزادسازی صادرات دام زنده غیر مولد را ابلاغ کرد.

Bartarinha.ir/
تبادل کالا با عراق از سر گرفته شد

تبادل کالا با عراق از سر گرفته شد

سخنگوی گمرک گفت: با پایان محدودیت‌های اعلامی دولت عراق برای برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور، تبادل کالا با عراق از سر گرفته شد.

Irinn.ir/
ممنوعیت صادرات تخم مرغ / قیمت تخم‌مرغ وابسته به قیمت دلار است!

ممنوعیت صادرات تخم مرغ / قیمت تخم‌مرغ وابسته به قیمت دلار است!

تولید تخم مرغ به دلیل افت جوجه‌ریزی در ماه‌های قبل، کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل صادرات تخم مرغ از خرداد امسال تاکنون متوقف شده است.

TejaratNews.com/
آمادگی ایران برای از سرگیری صادرات به عربستان

آمادگی ایران برای از سرگیری صادرات به عربستان

معاون توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت می‌گوید در صورت کاهش تنش‌ها میان ایران و عربستان سعودی، صادرکنندگان ایرانی می‌توانند سهمی قابل قبول از بازار این کشور در اختیار بگیرند.

Bartarinha.ir/
تدوین برنامه صادرات خودرو تکمیل می‌شود

تدوین برنامه صادرات خودرو تکمیل می‌شود

وزیر صمت با بیان اینکه تا پایان امسال باید رویه‌های صادراتی را تا جای ممکن تسهیل کنیم، گفت: طرح صادرات خودرو در دست تدوین بوده و تا دو هفته آینده تکمیل می‌شود.

TejaratNews.com/
افزایش 8 برابری صادرات نفت از بنادر غرب هرمزگان

افزایش 8 برابری صادرات نفت از بنادر غرب هرمزگان

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان گفت: صادرات نفت از بنادر غرب هرمزگان بیش از هشت برابر افزایش یافته است.

Irinn.ir/
بانک صادرات به مسیر سوددهی بازگشت/ سود عملیاتی 630میلیارد تومانی وبصادر در شهریور ماه

بانک صادرات به مسیر سوددهی بازگشت/ سود عملیاتی 630میلیارد تومانی و...

بانک صادرات در شهریور ماه 1400، شاهد رشد 20درصدی درآمدهای عملیاتی و افت سه درصدی هزینه‌های عملیاتی خود بود. به این ترتیب وبصادر در این مدت، سودی 630میلیارد تومانی...

EghtesadOnline.com/
توقف پذیرش مسافر و کالا در مبادی ورودی عراق

توقف پذیرش مسافر و کالا در مبادی ورودی عراق

سخنگوی گمرک ایران گفت: بر اساس تصمیم دولت عراق و به دلیل برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور ورود و خروج مسافر و کالا از شنبه تا دوشنبه هفته آتی ممنوع خواهد بود.

Irinn.ir/
صادرات بنزین به انگلستان رجزخوانی است / «دانشجویان بیکار را بفرستید انگلستان»

صادرات بنزین به انگلستان رجزخوانی است / «دانشجویان بیکار را بفرستی...

رویترز ادعا کرده بود رانندگان انگلستان پر کردن باک بنزین‌شان مجبور شده‌اند در صف‌های طولانی بمانند و احتمالا این مشکل در کریسمس چند برابر هم شود. حمید حسینی، رییس اتحادیه صادرکنندگان قیر و فرآورده‌های...

TejaratNews.com/
چرا عراق خودروهای ایرانی را نپذیرفت؟

چرا عراق خودروهای ایرانی را نپذیرفت؟

عراق به خودروهای ایرانی دست رد زد و حالا به نظر می‌رسد فعلا صادرات خودرو تا پایان سال منتفی شود اما چرا عراق خودروهای ایرانی را نپذیرفت؟ یک کارشناس بازار خودرو گفت: خودروهای ما استاندارد بین‌المللی را...

TejaratNews.com/
دست رد عراق به خودروهای ایرانی

دست رد عراق به خودروهای ایرانی

وزیر صمت وعده داده بود که می‌خواهد سالانه یک میلیون دستگاه خودرو صادر کند. مهمترین بازارهای هدف خودروهای ایرانی هم عراق و سوریه است اما حالا خبر رسیده که عراق در گام اول خودروهای ایرانی را به دلیل کیف...

Bartarinha.ir/
دست رد عراق به خودروهای ایرانی

دست رد عراق به خودروهای ایرانی

وزیر صمت وعده داده بود که می‌خواهد سالانه یک میلیون دستگاه خودرو صادر کند. مهمترین بازارهای هدف خودروهای ایرانی هم عراق و سوریه است اما حالا خبر رسیده که عراق در گام اول خودروهای ایرانی را به دلیل کیف...

TejaratNews.com/
صادرات لوازم خانگی، به 200 میلیون دلار می‌رسد

صادرات لوازم خانگی، به 200 میلیون دلار می‌رسد

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت گفت: در حالی که در سال 97 حدود 10 میلیون دلار صادرات لوازم خانگی داشتیم، این رقم سال گذشته به 140 میلیون دلار رسید و امسال به 200 میلیون دلار صادرات می‌ر...

TejaratNews.com/
صادرات گاز به عراق در دوره کمبود سوخت در کشور!

صادرات گاز به عراق در دوره کمبود سوخت در کشور!

ایران در حالی برای صادر کردن گاز به عراق اعلام آمادگی کرده که مشکل شدید کمبود سوخت دارد. مقامات از مدت‌ها قبل زمزمه‌های استفاده از سوخت‌های مایع مانند مازوت را شروع کرده‌اند و به مردم هشدار کمبود گاز ...

TejaratNews.com/
پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان " صورت مالی 3 ماهه " غچین " منتشر شد " حگهر " صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان صورت مالی شرکت تابعه خود را منتشر کرد " ساروج " صورت مالی میاندوره ای منتشرکرد شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد نسخه جدید برای یارانه‌های مردم / یارانه‌ها چه تغییری می‌کنند؟ کاندیدای مدیرعاملی شستا با حقوق 92میلیونی! وعده دولت عملی نشد؛ صدای روزنامه اصولگرا درآمد مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده! چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه واردات محدود خودرو به کشور انجام خواهد شد پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) متوسط نرخ اجاره آپارتمان در اهواز / محله گران قیمت اهواز کدام است؟ ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است اختصاص 150 میلیون تسهیلات بلاعوض به زلزله‌زدگان اندیکا کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/25 سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار خارج شد تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان وام مسکن 300 میلیون تومانی ایثارگران به شعب بانک عامل ابلاغ شد 60 ثانیه 25 مهر 1400 شرایط صعود و نزول قیمت سکه چیست؟ / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 26 مهر 1٫6 هزار میلیارد تومان در جیب پولدارها/ از پولدارها مالیات گرفته نشد شادی قورباغه ها در دیگ آبجوش قرعه‌کشی خودرو سال آینده حذف می‌شود