خانه های مسافر تهدیدی برای اقامتگاه های بوم گردی

خانه های مسافر تهدیدی برای اقامتگاه های بوم گردی

عضو هیيت مدیره جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی لغو امکان اسکان در مدارس را باعث کاهش تمایل به سفر و یا افزایش...

همواره از سالیان گذشته تاکنون طرح "اسکان نوروزی در مدارس" مورد انتقاد و اعتراض برخی از فعالان حوزه گردشگری قرار گرفته و فعالیت این دست از اقامتگاه‌ها را با استناد به اسناد بالادستی در تضاد با منافع اقامتگاه‌های رسمی و مجوزدار خصوصا اقامتگاه‌های بوم‌گردی عنوان کرده‌اند. در همین راستا وزارت میراث فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع دستی نیز از دهه 90 در صدد بود تا مدارس را از چرخه اسکان نوروزی حذف و خدمات آن را صرفا به جامعه فرهنگیان محدود کند، ‌اما تاکنون در اجرای آن موفق نبوده است.

در همین راستا و به منظور تنویر ابعاد این موضوع مازیار آل‌داود؛ عضو هیيت مدیره جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی  با بیان اینکه امکان اسکان مسافران در تعطیلات عید نوروز در مدارس لزوما تاثیر منفی و مخربی بر میزان استقبال از اقامت در بوم‌گردی‌ها ندارد، بر لزوم وجود مدیریت صحیح در این ارتباط تاکید کرد و نقش خانه‌های مسافر را به دلیل نبود هرگونه نظارت و مدیریت صحیح بسیار مخرب و آسیب زننده‌تر از مدارس دانست.

وی با بیان اینکه هرچند مطابق بررسی‌ها ظاهرا میزان استقبال از اقامت در بوم‌گردی‌ها برای نوروز اندکی رشد داشته است، گفت: با این وجود اما این میزان رشد به هیچ عنوان مطابق با انتظارات نبوده و رضایت‌کننده نیست؛ لذا باید منتظر ماند و دید در روزهای باقیمانده تا آغاز تعطیلات نوروزی چه اتفاقی رخ خواهد داد و آیا بر میزان اقامت افزوده می‌شود یا خیر.

اسکان مسافران در مدارس تاثیری بر میزان استقبال از بوم‌گردی‌ها ندارد

عضو هیيت مدیره جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی با بیان اینکه موضوع امکان اسکان مسافران در مدارس لزوما تاثیر منفی و بدی بر میزان استقبال از بوم‌گردی‌ها ندارد، تصریح کرد: در عرصه گردشگری طیفی گسترده‌ای از مخاطبان و گردشگران وجود دارند و قاعدتا باید متناسب با توان مالی و نیاز هریک برای آنان خدمات اسکان فراهم کرد، لذا امکان اسکان در مدارس برای آن دسته از گردشگرانی که توان مالی کمتری دارند در نوع خود مناسب است، اما باید توجه داشت که در این مراکز هیچگونه خدماتی ارايه نمی‌شود.

این فعال بخش خصوصی گردشگری با تاکید بر اینکه توضیحات وی منافاتی با لزوم وجود برنامه‌ریزی صحیح و نظارت بر نحوه اسکان گردشگران در کلیه اماکن نداشته و این یک اصل و ضرورت اساسی است، بیان کرد: اگرچه هزینه اقامت در بوم‌گردی‌ها به نسبت سایر اماکن اقامتی نظیر هتل‌ها کمتر است، اما با این وجود نیز برخی از خانوارها به خصوص خانواده‌های پرجمعیت امکان تامین هزینه اقامت در بوم‌گردی‌ها را همچنان ندارند و طبیعتا وجود مدارس برای اسکان می‌تواند برای این دسته از مسافران و گردشگران رضایت‌کننده و اقناع‌بخش باشد.

آل‌داود ادامه داد: قاعدتا نبود امکان اسکان در مدارس هیچ تاثیر مستقیمی بر کاهش و یا افزایش استقبال از بوم‌گردی‌ها ندارد؛ چراکه مخاطب اسکان در مدارس عمدتا خانوادهایی با قدرت اقتصادی ضعیف‌تر هستند که چون امکان تامین هزینه مالی اقامت در بوم‌گردی‌ها را ندارند، در صورت عدم امکان اسکان در مدارس اساسا به سفر نخواهند رفت.

عضو هیيت مدیره جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی لغو امکان اسکان در مدارس را صرفا باعث کاهش تمایل به سفر و یا افزایش پدیده‌های نامناسبی مثل اقامت در ماشین‌ها و چادرها دانست که به هیچ عنوان صورت و وضعیت خوبی ندارند و در این باره عنوان کرد: از سوی دیگر عمده مسافرانی که در مدارس اقامت می‌کنند مسافران عبوری هستند که صرفا یک شب در را در مدارس سپری می‌کنند.

این فعال بخش خصوصی گردشگری در توضیح این مطلب اظهار کرد: برای مثال خانوده‌ای که قصد سفر از تهران به مشهد را دارند، نهایتا در طول مسیر یک شب در یکی از شهرهای بین راه در مدرسه اقامت خواهند داشت و طبیعتا برای این یک شب اقدام به رزرو و اسکان در بوم‌گردی‌ها نمی‌کنند.

"خانه مسافرها" تهدیدی جدی برای اقامتگاه‌های رسمی و صنعت گردشگری هستند

آل‌داود با تاکید بر این که بحث اسکان مدارس با مقوله خانه‌های مسافر مجزاست، افزود: امکان اسکان در خانه‌های مسافر با توجه به اینکه در این اقامتگاه‌ها خدماتی نیز ارايه می‌شود، بر میزان استقبال از بوم‌گردی‌ها تاثیرگذار بوده و به نوعی آسیب زننده است؛ چراکه این اماکن بدون وجود هیچگونه نظارت به ارايه خدمات می‌پردازند و بر همین اساس خدماتی بی‌کیفیت و با قیمت‌هایی بعضا ارزان‌تر از بوم‌گردی‌ها ارايه می‌کنند که موجب گمراهی و سردرگمی مسافر و انتخاب اشتباه آنان می‌شود.

مطابق صحبت‌های وی، به همین دلیل باید مسافران الزاما به این نکته توجه کنند که علت ارزان‌تر بودن برخی خدمات قابل ارايه در خانه‌های مسافر نظیر اسکان و غذا نبود هیچگونه نظارت است که در نهایت می‌تواند موجب آسیب به مسافران شود.

عضو هیيت مدیره جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی در خصوص اینکه میزان استقبال مسافران از بوم‌گردی‌های واقع در کدام منطقه کشور در نوروز بیشتر است، یادآوری کرد: میزان استقبال و گستردگی از این دست از اقامتگاه‌ها به وسعت پهنه جغرافیایی کشور است و از شرق تا غرب و شمال تا جنوب را در برمی‌گیرد، اما عمده کسانی که در بوم‌گردی‌ها به اقامت می‌پردازند، گردشگران مشتاق سیر و سیاحت در طبیعت هستند و بر همین اساس با توجه به اینکه وضعیت هوا معمولا در ایام نوروز در جنوب کشور معتدل‌تر و بهتر است، بیشترین میزان استقبال قاعدتا از بوم‌گردی‌های واقع در خطه جنوبی کشور به عمل می‌آید.

اعطای سهام عدالت به جاماندگان سرانجام عملیاتی خواهد شد؟ چرا پول انصرافی‌های خرید خودرو آزاد نمی شود؟ درآمد نفتی سال 1401 ایران، معادل سود یک ماه شرکت عربستانی خیز برداشتن قیمت میوه در بازار/ میوه گران می شود؟ روایت اکونومیست از سقوط ریال؛ در طول یک دهه ریال 94 درصد سقوط کرد! تورم وارد عصر جدیدی شده است/ مسگری: دستیابی به تورم 20 تا 30 درصدی در حد آرزو می‌ماند رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته «گرانی»کام مسافران نوروزی را تلخ کرد/دشواری اسکان در سرما و باران بورس به سقف تاریخی نزدیک شد آخرین وضعیت بدهی‌‎های خارجی ایران به دلار و یورو واکنش سازمان برنامه به تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان/ هزینه‌ها از سقف قانونی عبور کرده بود/ 24 ... علت تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان مشخص شد رشد پول به بیش از 70درصد رسید! / چرا رشد نقدینگی کم اما تورم زیاد شد؟ صعود 34 هزار واحدی شاخص بورس هزینه زندگی چطور با یک همبرگر اندازه‌گیری می‌شود؟ رشد 11.6 درصدی بخش صنعت در پاییز 1401/ بالاترین نرخ رشد فصلی صنعت در 5 سال گذشته ثبت شد شاخ و شانه کشیدن مرسدس بنز برای تسلا/ عکس افزایش صادرات و واردات گمرکی هیچگونه اختلالی در سامانه های خدمات دهی بیمه سلامت وجود ندارد/ رصد و نظارت لحظه ای وزارت بهداشت بر ا... موافقت‌نامه و شرایط عمومی قرارداد‌های واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد انتقاد از امضای یک مصوبه غیرقانونی/ تلاش کارگران برای ابطال دستمزد 1402 هشدار سطح قرمز برای کاهش شدید دما و خسارت به صنعت کشاورزی ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور ملاک ابقاء یا حذف مدیران در سال جدید رضایتمندی عمومی است پاسخ ارسالی نماینده سهامداران شرکت پدیده در هیات مدیره "گشان" به انتشار یک گزارش نرخ دلار و یورو در مرکز مبادلات ارزی افزایش 2.7 واحد درصدی پایه پولی و کاهش 5.7 واحد درصدی نقدینگی در دی ماه 1401 جهشی دیگر در بازار سهام/ بورس به سقف تاریخی نزدیک شد کارگران برای ثبت نام مسکن کجا بروند؟ متوسط نرخ دلار در دی ماه 1401 اعلام شد نوسان نرخ سکه در کانال 31 میلیون تومان قیمت انواع سکه و ارز/ دلار صرافی 42150 تومان جریمه 160 میلیون دلاری گوگل در هند تایید شد سرویس پرداخت قسطی اپل راه‌اندازی شد کاهش رشد نقدینگی در 10 ماهه اول سال گذشته مصرف بنزین خودروهای داخلی 2برابر استاندارد جهانی است/ برآورد قاچاق روزانه 10 میلیون لیتر گازويیل 80 درصد پروازها بدون تاخیر انجام می‌شود رشد 34 هزار واحدی شاخص کل بورس کدام جاده‌ها در روزهای پایانی تعطیلات یک‌طرفه است؟ فروش بلیت قطارهای نیمه دوم فروردین فردا آغاز می‌شود تداوم روند صعودی "شپدیس" دلار 40 هزار و 200 تومان اعلام شد نوبرانه‌ای که از فرانسه به تهران آمد/ پای خوشمزه‌ترین دسر جهان چطور به ایران باز شد؟ سهم ایران از بازار 188 میلیارد دلاری عربستان با برقراری روابط چقدر است؟ افزایش حداقلی دستمزد کام کارگران را تلخ کرد تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر در شهرهای جدید تا پایان تابستان تمدید پرداخت وام کمک ودیعه مسکن تا پایان شهریور 1402 رشد 31 درصدی تامین مالی از طریق فرابورس نرخ دلار در بازار آزاد باز هم بالاتر رفت "وسینا" همسو با بانکداری درست