خنثی‌سازی پایه‌های تحریم‌‌ ایران و روسیه با ‌پیمان پولی دوجانبه

خنثی‌سازی پایه‌های تحریم‌‌ ایران و روسیه با ‌پیمان پولی دوجانبه

بانک مرکزی با اتخاذ سیاست توسعه مناسبات پولی و بانکی با روسیه موفق شد تا اولین گام در این مسیر را که توافق ایران و روسیه برای جایگزینی پول‌های ملی در مراودات اقتصادی بود محکم بردارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اواخر دی ماه سال گذشته بود که حجت الاسلام ريیسی عازم روسیه شد، سفری که مهمترین ماحصل آن در حوزه اقتصادی بسیار زیاد بود.

بعد از این رویداد و اعزام تیم‌های کارشناسی، در نهایت 10 روز پیش علی صالح آبادی ريیس کل بانک مرکزی در راس هیيتی تخصصی عزم مسکو شد.

خروجی دیدارهای مهم وی با دو معاون نخست وزیر، وزیر توسعه اقتصادی و ريیس کل بانک مرکزی روسیه، توافق برای توسعه همکاری‌های مالی و بانکی دو کشور و استفاده از ارزهای ملی برای مبادلات، تعریف سیستم پیام‌ رسان بانکی بومی بین دو کشور به‌ منظور تسهیل روابط اقتصادی بود تا به این طریق، مبادلات تجاری دوجانبه و افزایش سقف مبادلات تجاری تا 40 میلیارد دلار در سال، تعریف و ساماندهی شود.

به این ترتیب سرفصل جدیدی از از همکاری‌های اقتصادی بین تهران و مسکو گشوده شد و یکی از مهمترین پایه‌های این تعامل سازنده در روابط اقتصادی میان ایران و روسیه استفاده از ظرفیت‌های بی‌ دو همسایه و گسترش تعاملات اقتصادی تسهیل گری در روابط بانکی میان دو کشور بود ماموریتی که بانک مرکزی عهده‌دار آن شد.

صالح آبادی در بعد از سفر خود به مسکو در توضیح نتایج این سفر گفت: به دنبال سفر دی ماه سال گذشته ريیس جمهور به روسیه هیات‌های کارشناسی دو کشور طی سه ماه گذشته جلسات مستمر و فشرده‌ای را برای اجرایی کردن توافقات اقتصادی میان روسای جمهور دو کشور آغاز کردند مذاکراتی که در سفر اخیر بنده به مراحل عملیاتی شد.

ريیس‌کل بانک مرکزی در سفر اخیر خود به روسیه ضمن دیدار با دو معاون نخست وزیر، وزیر توسعه اقتصادی، ريیس کل بانک مرکزی روسیه و ريیس کمیسیون مشترک دو کشور توافقات را برای اجرایی شدن موافقتنامه های تنظیم شده در سفر سال گذشته ريیس جمهور به روسیه را نهایی کرد.

در جریان این سفر و دیدارهای ريیس کل بانک مرکزی با مقامات روسی توافقات خوبی برای گسترش همکاری‌های بانکی و پولی بین دو کشور انجام شد دیدارهایی که در جریان آن راهکارهای رفع موانع و افزایش سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین مسکو و تهران بررسی شد. ایجاد بسترهای مالی، به منظور توسعه اقتصادی و انتقال تجارب دو کشور در زمینه جایگزینی پیام رسان ، با سامانه‌های پیام رسان بین بانکی بومی از دیگر محورهای مذاکرات صالح ابادی در مسکو بود .

در این راستای و نخستین مرحله از اجرایی شدن توافقات بسته اقدامات بانکی بین دو کشور، روز گذشته نماد معاملاتی جهت ارز ریال - روبل در بازار متشکل ارزی ایران گشایش یافت.

با راه اندازی نماد معاملاتی روبل روسیه، صادرکنندگان ایرانی از طریق بانک‌ها و صرافی‌های کارگزار بازار متشکل معاملات ارز می‌توانند همانند اسکناس دلار و یورو، روبل را با نرخ توافقی در این بازار عرضه کنند. بر این اساس متقاضیان روبل می‌توانند در چارچوب مقررات ارزی بانک مرکزی ایران درخواست خود را در یکی از سرفصل‌های مصارف ارزی خدماتی (غیربازرگانی) که از سوی بانک مرکزی تعیین شده است ثبت کنند.

ريیس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از این نماد معاملاتی تاکید کرد: قطعا از این پس شاهد افزایش عرضه و عمق بازار مبادله ارز های برای تامین نیازهای خدماتی و صادر کنندگان و وارد کنندگان به ارز خواهیم بود و عرضه کنندگان بالقوه به همراه بازار ساز در این بازار نقش‌ بیشتری خواهند داشت.

به گزارش فارس، استفاده از واحد پولی دو کشور در تعاملات دو جانبه و بسترسازی برای کنار زدن دلار از روابط اقتصادی تهران – مسکو، رویکردی است که ایران و روسیه به عنوان دو کشور هدف تحریم‌های ظالمانه غرب برای مقابله با این تحریم ها اتخاذ کرده‌اند روندی که پایه‌های تحریم‌های ناکارآمد غرب علیه دیگر کشورها را خنثی می‌کند؛ نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب در دیدار شب گذشته با ريیس جمهور روسیه به آن اشاره کردند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار ريیس‌جمهور روسیه تاکید کردند: دلار را باید به تدریج از مسیر معاملات جهانی خارج کرد و سیاست جایگزینی پول‌های ملی در روابط ایران و روسیه و استفاده از ارزهای دیگر به‌جای دلار سیاست مورد تایید ماست.

رهبر معظم انقلاب در این دیدار خطاب به روسای جمهور تاکید کردند: شما آقای پوتین و ريیس‌جمهور ما هر دو اهل اقدام و پیگیری هستید، بنابراین همکاری‌های دو کشور در این دوره باید به اوج خود برسد.

دیروز همزمان با بانک مرکزی در رونمایی از نماد جفت ارز روبل ریال؛ تفاهم‌نامه نفتی ایران و روسیه هم که به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت، بزرگترین سرمایه‌گذاری تاریخ صنعت نفت بین شرکت نفت ایران و گازپروم روسیه به ارزش 40 میلیارد دلار است امضا شد.

این مقدمه راهی است که دو کشور برای گسترش تعاملات اقتصادی طراحی کرده اند حجم صادرات ایران به روسیه که در سال گذشته با رشدی 100درصدی به 4 میلیارد دلار رسید؛ قرار است دوره کوتاه مدت دو ساله به 8 میلیارد دلار و در چشم انداز میان مدت به 15 میلیارد که پیش نیاز اصلی تحقق این هدف تسهیل امور بانکی و مالی است.

ريیس‌کل بانک مرکزی در همین باره می‌گوید : طراحی کار فعالیتهای تجاری میان تهران و مسکو برمبنای ارز ملی گام مهمی در تحقق اهداف پیش بینی شده برای توسعه روابط اقتصادی میان ایران و روسیه است و قطعا به تقویت روند صادرات و واردات میان دو کشور منجر خواهد شد.

نگاهی رویکرد توسعه روابط اقتصادی میان ایران و روسیه و نقش مهم مسکو در پیمان های معتبر بین المللی مانند ، و اوراسیا در کنار نفوذ این کشور در کشورهای اسیای میانه ؛ نزدیکی دو کشور همسایه ایران و روسیه فصل جدیی از همکاری های دو و چند جانبه جمهوری اسلامی ایران و روسیه گسترده در سطح منطقه ای و بین المللی باشد رویکردی که دلار در ان نقش کم رنگی خواهد داشت .

پیام/

ایران در طرطوس سوریه سرمایه‌گذاری می‌کند

ایران در طرطوس سوریه سرمایه‌گذاری می‌کند

ريیس ستاد توسعه روابط اقتصادی سوریه و ایران و هیيت همراه وی دیروز با سفر به استان طرطوس سوریه به بررسی فرصت‌های سرمایه گذاری و ساز و کارهای لازم برای آن پرداختند.

FarsNews.ir/
انتخاب سخت بانک مرکزی؛ نرخ بهره بین بانکی زیر 20 درصد یا کنترل تورم

انتخاب سخت بانک مرکزی؛ نرخ بهره بین بانکی زیر 20 درصد یا کنترل تور...

تداوم افزایش نرخ بهره بین بانکی در چند وقت گذشته، نشان از افزایش تقاضای بانک‌ها برای تامین مالی دارد.

EghtesadOnline.com/
تخلیه‌وبارگیری 69 میلیون تن کالا در بنادر ایران در 4 ماهه اول سال/ افزایش 14 درصدی عملیات کانتینری

تخلیه‌وبارگیری 69 میلیون تن کالا در بنادر ایران در 4 ماهه اول سال/...

ایلنا: میزان تخلیه و بارگیری کالا در بنادر مالکیتی و حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی در 4 ماهه نخست امسال، معادل 69 میلیون و 389 هزار و 799 تن بوده که در قیاس با...

Ilna.ir/
درخواست ارمنستان از ایران برای تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی

درخواست ارمنستان از ایران برای تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی

معاون وزیر اقتصاد ارمنستان گفت: ارمنستان آماده تولید مشترک دارو با ایران است.

FarsNews.ir/
پایان همکاری فطانت با بانک مرکزی در بانک آینده/ سرپرست جدید معرفی شد

پایان همکاری فطانت با بانک مرکزی در بانک آینده/ سرپرست جدید معرفی ...

با پایان ماموریت 31 ماهه بانک مرکزی به محمد فطانت در بانک آینده، نهاد ناظر بازار پولی کشور برای این بانک بحران زده به دنبال سکاندار جدیدی است.

MehrNews.com/
رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

الجزیره اعلام کرد در سه سال گذشته روسیه حجم صادرات غلات را به ایران افزایش داده است.

Borna.news/
قطب طلای جهان طلای روسیه را تحریم کرد

قطب طلای جهان طلای روسیه را تحریم کرد

سويیس، قطب جهانی پالایش طلا در جهان، طلای روسیه را تحریم کرد.

FarsNews.ir/
امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه/ همه می‌دانند نفت ایران حذف‌شدنی نیست

امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه...

ایلنا: توسعه میدان کیش و پارس جنوبی و با سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در دستور کار است که براین اساس 100 میلیون متر مکعب تولید گاز خواهیم داشت که توسط گس پروم اجرا...

Ilna.ir/
نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگزین آمریکا و عربستان شد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگز...

بعد از وقوع جنگ اوکراین، صادرات نفت روسیه، ایران و ونزويلا به بازار چین افزایش یافته و در عوض از سهم عربستان، آمریکا، عراق و عمان کاسته شده است.

FarsNews.ir/
اسامی برندگان رزرو قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد

اسامی برندگان رزرو قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد

اسامی منتخبین رزرو فروش فوق العاده مرحله دوم ایران خودرو ویژه تیرماه 1401 اعلام شد.

Borna.news/
تحریم‌ها‌ بیش از روسیه به اروپا آسیب زده است

تحریم‌ها‌ بیش از روسیه به اروپا آسیب زده است

نماینده سابق مجلس آلمان هشدار داد که افزایش قیمت بنزین اقتصاد این کشور را در معرض رکود، افزایش شدید بیکاری و شوک تورمی قرار داده است و بیش از آنکه به روسیه آسیب بزند، به غرب آسیب زده است.

FarsNews.ir/
مدیریت بازار ارز و انضباط پولی در دولت سیزدهم

مدیریت بازار ارز و انضباط پولی در دولت سیزدهم

سیاستگذار پولی در دولت سیزدهم مجموعه اقداماتی با هدف کاهش بدهی بانک ها و اضافه برداشت آنها از منابع بانک مرکزی را در...

Borna.news/
عراق: به ایران بدهی نداریم

عراق: به ایران بدهی نداریم

سرپرست وزارت برق عراق با بیان اینکه انتظار می‌رود روند صادرات گاز ایران به عراق بهبود یابد تاکید کرد که این کشور تمامی...

Bartarinha.ir/
دادوستد 117 تن انواع محصول در بورس کالای ایران

دادوستد 117 تن انواع محصول در بورس کالای ایران

تالارهای مختلف بورس کالای ایران امروز (شنبه) شاهد دادوستد 117 تن انواع کالا بود.

MehrNews.com/
دولت ایران 70 میلیون کارمند دارد / ريیسی باید...

دولت ایران 70 میلیون کارمند دارد / ريیسی باید...

هاشمی طبا:دولت مرتبا شعار کوچک شدن دولت را به کار می‌برد ولی کوچک شدن دولت به این معنا نیست که در برنامه‌های خود به...

Gostaresh.news/
غول‌های زغال سنگ در بحران انرژی پول پارو کردند خبر خوش درباره حقوق بازنشستگان | حقوق این گروه از بازنشستگان افزایش یافت ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی قیمت فروش نفت ایران برای ماه سپتامبر اعلام شد وزیر امور اقتصاد و دارایی: نگاه و تلاش استاندار مازندران برای توسعه اقتصادی و تولید جای قدردانی دارد جدیدترین گزارش از قیمت گوشت | هر کیلو گوشت گوسفندی چند؟ ورود کشتی‌های کروز به ترکیه 40 برابر افزایش یافت قرارداد جدید اختیار معامله سکه، از چهارشنبه آماده معامله است زمزمه بازگشت روس ها به خطوط ریلی ایران /آنها گران کار می‌کنند قیمت مرغ پر کشید | هر کیلو مرغ تازه چند؟ 9 میلیون و 400 هزار کارتخوان غیرفعال شد 305 هکتار زمین در بستر رودخانه‌های استان تهران... وضعیت مغشوش بازار کار؛ کار هست اما بیکاران مشغول استراحتند ورود 145 کشتی گندم، برنج و روغن خام به بنادر کشور از ابتدای سال تاکنون شرایط جدید دریافت مزایای بازنشستگی ریزش 3 هزار واحدی کل شاخص بورس امروز 23 مرداد 1401/ روند بورس نزولی شد خودروسازان پیش از تعهد به فروش از استاندارد اجازه نگرفتند/ برندهای کم‌فروش شناسایی شدند/ تغییر لیبل‌... روسیه گاز بیشتری به مجارستان می‌فروشد سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد کمتر از 10درصد است بازنشستگان بخوانند/ شرایط جدید دریافت مزایای بازنشستگی واکنش استاندارد به اظهارات پلیس درباره کیفیت خودرو/ توقف قطعی تولید 5 خودرو زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد سقوط قیمت‌ها در بازار خودرو؛ جدیدترین قیمت‌ها | این خودرو 60 میلیون تومان ارزان شد | خریداران مصرف ک... ورود متخصصان به نهاد سیاست‌گذاری پولی با تصویب طرح قانون بانک مرکزی قیمت دلار نزولی شد | قیمت دلار چند؟ تولید 300 هزار خودروی کامل/ 12 هزار خودرو کف پارکینگ مانده است منفعت هیچ گروهی در بورس، بر دیگری ارجح نیست رشد بازار سرمایه به توسعه اقتصاد کشور منجر خواهد شد بیش از 6.5 میلیون نفر سودهای سنواتی خود را دریافت کردند احداث 3 شهرک صنعتی خصوصی در استان یزد بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند، حقوق دریافت می کنند دستگاه‌های دولتی 7 هزار هکتار زمین مسکونی مازاد دارند معوقات حقوق بازنشستگان پرداخت می شود | بازنشستگان پولدار شدند ضرورت پیش بینی پذیری اقتصاد و اصلاح زیرساخت های معاملاتی برای بازار سرمایه 22 بانک تسهیلاتی به طرح نهضت ملی مسکن پرداخت نکردند عملکرد "شپدیس" چگونه بود ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی رشد صادرات کالا از ایران به مقصد اروپا+ اینفوگرافی جزيیات صنعتی سازی 50 هزار واحد نهضت ملی مسکن اثر نمادهای انرژی بر سرخ پوشی بازار بورس رتبه بسیار پایین ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد/ دولت باید زیان قیمت‌گذاری دستوری در بازار سرمایه... ورود 145 کشتی گندم، برنج و روغن خام به بنادر کشور دریافت مستمری فرد بیمه شده بازنشسته با سابقه کمتر از 10 سال کاهش هروزه قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ کیلویی چند؟ تعلل در قیمت گذاری رشد قیمت تن ماهی را انفجاری کرد قیمت انواع مرغ +جدول جان باختن 52 نفر و تخریب هزاران خانه در سیل 3 ماهه اخیر سودان خبر فوری از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید برای بازنشستگان امشب؟ سکه طرح قدیم 14 میلیون و 350 هزار تومان/ طلا ارزان‌تر شد قیمت های جدید ساعت هوشمند در بازار