بازنشستگان تامین اجتماعی تاوان بی‌تدبیری دولت را می‌پردازند/ فروش دارایی برای حقوق بازنشسته‌ها

بازنشستگان تامین اجتماعی تاوان بی‌تدبیری دولت را می‌پردازند/ فروش دارایی برای حقوق بازنشسته‌ها

بی‌تدبیری دولت دوازدهم در افزایش حقوق بدون تامین منابع مالی مشخص در سال 99، سازمان تامین اجتماعی را متقاعد کرده است برای پرداخت حقوق مستمری‌بگیران، سهام شرکت‌های زیرمجموعه خود را در بورس واگذار کند.

به گزارش خبرنگار اقصادی خبرگزاری فارس، برخی از تصمیمات می‌تواند در کوتاه برای همه افرادی که از این تصمیم منتفع شده اند، بسیار خوشایند باشد،‌اما همین تصمیم در صورتی که با نگاه میان مدت و بلندمدت به آن پرداخته شود، می‌توان نوعی بی تدبیری و آینده فروشی را در آن به صورت واضح مشاهده کرد.

یکی از موضوعاتی که در سال گذشته انتقادات فراوانی از سوی کارشناسان به دولت وارد کرد، ماجرای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در قالب طرح همسان سازی حقوق بود که در نهایت دولت بدون داشتن مصوبه قانونی آن را از اختیارات خود دانست و اجرایی کرد.

اقدام پوپولیستی دولت در زمینه افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان

این اقدام دولت که ردیف بودجه‌ای هم برای آن در نظر گرفته نشده بود، در همان زمان با مخالفت‌های جدی از سوی نمایندگان و کارشناسان مواجه شد، اما دولت در یک اقدام کاملا پوپولیستی این اقدام خود را در راستای افزایش توان معیشتی کارمندان و بازنشستگان می‌دانست و به دنبال اجرای عدالت بود.

نکته قابل توجه در این زمینه رضایت اکثر افرادی است که در این ماجرا حقوق آنها افزایش پیدا کرده است. این افراد که بیشتر نگاه کوتاه مدت دارند، نمی‌توانند بلایی که بر سر آنها در سال های آینده خواهد آمد را به درستی تشخیص دهند.

اعتراض نمایندگان مجلس به جایی نرسید

نمایندگان مجلس نیز با اعتراض به این رویه بی سابقه دولت، عدم وجود ردیف اعتباری برای این همسان سازی را بزرگترین مشکل اجرای آن از سوی دولت عنوان کردند.

احمد بیگدلی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه تامین اجتماعی برای پرداخت حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی با مشکل مواجه است، گفت: در بودجه سال جاری اعتباری را بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان برای همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در نظر گرفته شده است؛ اما متاسفانه بودجه‌ای برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در نظر گرفته نشده است.

دولت به دلیل اینکه برای انجام این اقدام ردیف بودجه ای نداشته است، استقراض از بانک مرکزی و فروش اوراق بدهی در بورس را منبع تامین مالی این افزایش حقوق و یا به عبارت دیگر، همسان سازی حقوق قرار داده است.

استقراض از بانک مرکزی یعنی خلق پول و خلق پول نیز یعنی افزایش تورم در جامعه. ماجرای بورس و سقوط تاریخی آن از مردادماه سال 99 نیز بر همگان واضح و مشخص است.

از مردم قرض گرفتند تا به آنها حقوق بدهند

وزیر اقتصاد در آخرین صحبت‌های خود، اعلام کرده است، دولت برای جبران کسری بودجه از مردم قرض گرفته است. یعنی از مردم پول گرفته‌اند و دوباره در قالب همسان سازی حقوق به آنها برگردانده‌اند.

اما وضعیت در سال 1400 و با توجه به افزایش 25 درصدی حقوق همه افراد، بسیار حادتر خواهد شد. شستا به عنوان هلدینگ سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده است، برای پرداخت حقوق بازنشستگان در سال جاری با مشکل تامین منابع مواجه خواهد شد.

فروش دارایی برای تامین منابع مالی یک بی تدبیری!

سازمان تامین اجتماعی برای حل این بحران آسان ترین راه را انتخاب کرده است. فروش دارایی های خود در بورس برای پرداخت حقوق بازنشستگان.

بازنشستگانی که در حال حاضر از تامین اجتماعی مستمری دریافت می کنند، 30 سال کار کرده و حق بیمه پرداخت کرده‌اند. این مبالغ در سال‌های گذشته روی هم جمع شده و تامین اجتماعی نیز در قالب شرکت‌های شستا، این پول را سرمایه گذاری کرده است.

حال به جای اینکه این سرمایه‌گذاری‌ها به بار بنشیند و مستمری بگیران از این رخداد استفاده کنند، بی تدبیری و رفتار کاملا عوام فریبانه دولت سبب شده است، تامین اجتماعی نتواند از پس این افزایش حقوق بر آید و مجبور به فروش دارایی‌های خود شود.

فروش دارایی برای پرداخت هزینه‌های جاری همان رفتاری است که دولت با نفت طی سال‌های گذشته انجام داده است و یک سرمایه بین نسلی را خرج مخارج جاری خود کرده است.

فروش دارایی‌های تامین اجتماعی با بورس چه می‌کند؟

فروش تقریبا 80 هزار میلیارد تومان از سهام شرکت های زیر مجموعه شستا برای پرداخت حقوق، اندک امیدی که برای تغییر روند بورس وجود دارد را نیز از بین می برد. مشکل این روزهای بازار سرمایه به نبود تقاضا در بازار بر می‌گردد. سیاست های دولت و سازمان بورس نیز برای حمایت از بورس به همین مساله تحریک تقاضا در بازار ارتباط پیدا می‌کند.

از دیگر سو، عدم وجود اطمینان به نهادهای تصمیم ساز در بازار سرمایه باعث کاهش 60 درصدی خریداران عرضه های اولیه در بورس شده است. از زمان اوج بازار که بیش از 5 میلیون نفر در عرضه های اولیه شرکت می‌کردند، حال بورس به جایی رسیده است که تنها 2 میلیون نفر در صف خرید عرضه اولیه شرکت کرده و گاهی سهم‌هایی به برخی در کف قیمت نماد، سهم فروخته می‌شود.

تامین مالی 80 هزار میلیارد تومان از فروش دارایی‌های شستا در بورس سبب نابودی همین اندک تقاضای موجود در بازار خواهد شد. این یک طرف ماجراست.

طرف دیگر، همان طور که بیان شد، فروش دارایی برای پرداخت هزینه‌های جاری است که می‌تواند آینده سازمان تامین اجتماعی را به دلیل بی تدبیری و سیاست پوپولیستی دولت دوازدهم با چالش جدی مواجه کند.

در صورتی که این مبلغ از بورس خارج شود، می‌تواند بحران بورس را به یک روند غیرقابل بازگشت تبدیل کند. در این صورت اندک نقدینگی موجود در بازار سرمایه در این بازار قفل خواهد شد و این مساله می‌تواند در گسترش و عمق بخشیدن به بحران فعلی بورس به شدت تاثیرگذار باشد.

در سال‌های اخیر این صندوق های بازنشستگی با بحران نقدینگی مواجه بودند و دولت بخشی از این بحران را با پرداخت مبالغی جبران کرده است. اما بحران شکل گرفته با این اقدام می تواند بسیار بزرگتر از آن چیزی باشد که دولت بتواند تصورش را کند.

بدهکار کردن دولت آینده در این زمینه نیز حايز اهمیت است. این ماجرا سبب خواهد شد، دولت آینده گروگان هزینه تراشی دولت فعلی باشد و نتواند سیاست‌های اقتصادی خود را اجرا کند.

انتهای پیام/ب

آخرین خبر درباره یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان

آخرین خبر درباره یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان

آنطور که ريیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید، نگرانی بابت متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان لشگری، کشوری و تامین اجتماعی در سال جاری وجود ندارد و منابع لازم برای آن پیش‌بینی شده است؛ در همین راستا نیز قرار ا...

Bartarinha.ir/
در مجمع شستا چه گذشت؟ / سهامداران منتظر افزایش سرمایه باشند

در مجمع شستا چه گذشت؟ / سهامداران منتظر افزایش سرمایه باشند

مدیرعامل شستا خبر داد: با افزایش سرمایه زیرمجموعه ها به شرکت‌های مدیریتی و اصلی و بعد به شستا خواهیم رسید. افزایش سرمایه 77٫5 درصدی صرف اتمام پروژه ها خواهد شد. ضمنا افزایش سرمایه تاپیکو فعلا به تعویق...

TejaratNews.com/

امروز در مجمع شستا چه گذشت؟ برنامه های آتی شستا برای افزایش سرمایه چیست؟

رشد پنج درصدی شستا در سومین روز معاملاتی هفته / شستا به صف خرید نشست

رشد پنج درصدی شستا در سومین روز معاملاتی هفته / شستا به صف خرید نش...

در معاملات بورس امروز سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با رشد پنج درصدی قیمت 10,430را ثبت کرد. همچنین ارزش معاملات این شرکت از رقم 55میلیارد تومان عبور کرد.

EghtesadOnline.com/
رشد 830 درصدی سود خالص شستا/ برنامه‌های آینده شستا چیست؟

رشد 830 درصدی سود خالص شستا/ برنامه‌های آینده شستا چیست؟

در 28 اسفندماه سال گذشته بود که صورت‌های مالی میاندوره‌ای شش ماهه منتهی به 30 آذر 99 شستا منتشر شد. این صورت‌های مالی حاوی نکات مهمی بود. آیا روند سودسازی شستا ادامه دار خواهد بود؟

NabzeBourse.ir/

سهامداران شستا بخوانند | سقوط قیمت به زیر هزار، روند چگونه خواهد بود؟

حمایت شستا از سهامداران با انتشار اوراق اختیار فروش تبعی

حمایت شستا از سهامداران با انتشار اوراق اختیار فروش تبعی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که شستا از امروز برای حمایت از سهامداران، اوراق اختیارفروش تبعی حمایتی منتشر می‌کند.

EghtesadOnline.com/
قیمت سهام شستا چقدر شد؟

قیمت سهام شستا چقدر شد؟

نماد شستا در جریان معاملات بازار سرمایه در دو هفته ابتدایی سال 1400 روند نوسانی را طی کرد و قیمت آن به 1116 رسید.

TejaratNews.com/
خبر خوب قالیباف برای بازنشستگان

خبر خوب قالیباف برای بازنشستگان

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختصاص 89هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از طرح اظهاراتی مبنی بر بی‌توجهی مجلس به معیشت مردم انتقاد کرد.

Bartarinha.ir/
واریز وام 10میلیونی بازنشستگان کشوری از فردا

واریز وام 10میلیونی بازنشستگان کشوری از فردا

مدیرکل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری «عصر روز یکشنبه 2خرداد 1400» را زمان واریز نوبت ششم وام ضروری 10 میلیون تومانی بازنشستگان این صندوق اعلام کرد.

Bartarinha.ir/
نارضایتی بازنشستگان نفتی از تغییر اساسنامه صندوق بازنشستگی

نارضایتی بازنشستگان نفتی از تغییر اساسنامه صندوق بازنشستگی

تغییر اساسنامه صندوق بازنشستگی صنعت نفت سبب بروز نارضایتی میان کارکنان و بازنشستگان نفتی شده است.

TejaratNews.com/
افزایش 77درصدی حقوق ‎بازنشستگان در سال 99

افزایش 77درصدی حقوق ‎بازنشستگان در سال 99

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزایش میانگین 77درصدی حقوق ‎بازنشستگان کشوری در سال 99 را از جمله دستاورد‌های صندوق بازنشستگی کشوری دانست.

Bartarinha.ir/
جزيیات پرداخت وام مسکن به بازنشستگان

جزيیات پرداخت وام مسکن به بازنشستگان

مدیرعامل بانک رفاه کارگران گفت: به منظور رفاه حال بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی به افراد فاقد مسکن، تسهیلات مسکن پرداخت می شود.

Bartarinha.ir/
سهامداران شستا توجه کنند (16فروردین)/ بازگشت شستا به مدار صعود

سهامداران شستا توجه کنند (16فروردین)/ بازگشت شستا به مدار صعود

سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی پس از آن که سه روز متوالی افت قیمت را رقم زده بود، با رشد 2.3درصدی، بر روند نزولی خود پایان داد.

EghtesadOnline.com/
تحلیل تکنیکال و بنیادی عالیجناب بورس | سیگنال خرید در شستا صادر شده است؟

تحلیل تکنیکال و بنیادی عالیجناب بورس | سیگنال خرید در شستا صادر شد...

شستا به عنوان دومین عرضه اولیه سال گذشته به عالیجناب بورس ملقب شد. این نماد که تا بیش از 6 هزار تومان هم رفت این روز‌ها درگیر کانال یک هزار تومان می‌باشد. آیا می‌توان امیدوار به صعود این نماد بود؟ در ...

NabzeBourse.ir/
مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل! افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است فولاد در خرداد ماه 12هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد چرا ایران خودرو زیان‌ده است؟ سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید

در حال بارگیری...