گرانی رسمی و چراغ‌ خاموش لوازم خانگی

گرانی رسمی و چراغ‌ خاموش لوازم خانگی

ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: برخی شرکت‌ها مانند آبسال و پارس خزر افزایش 10تا25درصدی قیمت محصولات خود را با ارايه فهرست قیمتی به فروشندگان اعلام کردند و برخی شرکت‌ها نیز افزایش قیمت لوازم خانگی درشت را اعمال کرده اما اعلام نکرده و فهرست قیمت جدید نداده‌اند

همشهری: افزایش رسمی و غیررسمی قیمت لوازم خانگی از ابتدای امسال با ارايه فهرست قیمت جدید توسط برخی تولید‌کنندگان و حرکت چراغ خاموش برخی دیگر با اعمال قیمت‌های غیررسمی جدید آغاز شد.

موج تازه افزایش قیمت لوازم خانگی با ارايه مستندات هزینه تمام‌شده تولیدکنندگان به سازمان حمایت یا افزایش خودسرانه قیمت برخی محصولات دیگر توسط شرکت‌های پخش در شرایطی آغاز شده که بازار شب عید لوازم خانگی متاثر از بالا بودن قیمت‌ها، تعطیلی کسب‌وکارها و کاهش قدرت مشتریان سوت و کور بود.

اما از ابتدای امسال و کاهش نرخ ارز، مشتریان در انتظار کاهش یا حداقل تثبیت قیمت این محصولات بودند و آمارهای رسمی وزارت صمت از رشد بیش از 70درصدی تولید انواع لوازم خانگی حکایت داشت اما مطابق روال هر‌ساله تولید‌کنندگان و مونتاژکاران لوازم خانگی با استناد به افزایش دستمزد، بیمه، مالیات، مواداولیه و... درخواست افزایش رسمی محصولاتشان را به سازمان حمایت ارايه کردند.

اما این پایان ماجرای بالا ماندن قیمت لوازم خانگی نبود چرا که برخی شرکت‌های تولید‌کننده لوازم خانگی خرد با دریافت مجوز افزایش حداقل 10درصدی قیمت محصولاتشان فهرست جدید نرخ‌ها به اتحادیه فروشندگان ابلاغ کرده و برخی دیگر افزایش چراغ خاموش قیمت محصولاتشان را در دستور کار قرار دادند.

موضوعی که در مورد لوازم خانگی درشت مانند یخچال و یخچال فریزر، سایدبای‌ساید، ماشین لباسشویی و ظرفشویی و... مصداق داشته و گرچه شرکت‌های تولید‌کننده این محصولات هنوز مجوزی برای افزایش قیمت دریافت نکرده‌اند اما بدون اعلام رسمی نرخ‌های جدید افزایش بیش از 10درصدی قیمت محصولاتشان در بازار خرده‌فروشی را اعمال کرده‌اند این افزایش قیمت‌ها در شرایطی است که به‌گفته فعالان صنفی بالا ماندن قیمت لوازم خانگی به تشدید رکود بازار این محصولات دامن زده و موجب تمایل مشتریان به تعمیر یا خرید محصولات دست دوم شده است.

علاوه بر آن به‌دلیل کاهش اقبال مشتریان به خرید لوازم خانگی، برخی شرکت‌ها از ابتدای امسال ارايه تخفیف‌های بیشتر در قالب جشنواره‌های فروش برای ترغیب مشتریان به خرید را در دستور کار قرار داده‌اند. این تناقض‌ها به ابهامات قیمت تمام‌شده و فروش انواع لوازم خانگی در بازار خرده‌فروشی دامن زده است.

از رشد تولید تا تایید و تکذیب گرانی لوازم خانگی

تازه‌ترین گزارش‌های رسمی وزارت صمت در حالی از رشد تولید و داخلی‌سازی‌ لوازم خانگی حکایت دارد که این امر تاثیر مشهودی در افزایش عرضه و کاهش قیمت این محصولات در بازار نداشته است. چندی پیش معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به رشد 72درصدی تولید لوازم خانگی گفت: عمق ساخت داخل در صنعت لوازم خانگی پیشرفت خوبی داشته و در برخی محصولات تا 90درصد رسیده است.

مهدی صادقی نیارکی افزود: این صنعت نسبت به سال96 که سال قبل از تشدید تحریم‌ها بوده، روند مناسبی را پشت سر گذاشته و بیش از 37درصد افزایش تولید داشتیم. او افزود: بعد از سال97 که برند‌های خارجی بازار ایران را ترک کردند کمی زمان گذشت تا این امکانات و زیرساخت توسط سرمایه‌گذاران ایرانی مجدد بازطراحی شود و در سال98 به سمت طراحی پلتفرم حرکت کردند و خليی که در بازار وجود داشت با تلاش تولید‌کنندگان داخلی پوشش داده شد به‌طوری که تا پایان سال1400 باید به فکر توسعه صادرات باشیم.

این در حالی است که اخیرا ريیس هیات مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران از افزایش 10درصدی قیمت لوازم خانگی ایرانی خبر داد و گفت: با لغو تحریم‌ها، دیگر لوازم خانگی ساخته شده وارد کشور نمی‌شود و صرفا مونتاژ آنها در ایران انجام می‌شود. گرچه علیرضا موسوی مجد، در ادامه با تکذیب این خبر تاکید کرده که افزایش 10‌درصدی قیمت تلویزیون هنوز تصویب نشده و بازار کشش افزایش قیمت را ندارد چرا که در پی انتشار این خبر شرکت‌ها با کاهش فروش مواجه و برخی تولیدکنندگان از اعمال قیمت جدید منصرف شدند.

او با بیان اینکه علت درخواست افزایش قیمت، افزایش هزینه‌های پرسنلی و سایر هزینه‌های تولید بوده است، افزود: مهم‌ترین موضوع برای تولید‌کنندگان، سرمایه در گردش است و فروش کالا اولویت دارد تا بتوانند آنها را جایگزین کنند. در همین راستا بحث افزایش قیمت که چند‌ماه پیش مطرح شده بود برای برخی از تولیدکنندگان منتفی شد. این اظهارنظر در حالی است که فروشندگان لوازم خانگی از افزایش رسمی و غیررسمی حداقل 10درصدی لوازم خانگی خرد و درشت در بازار خبر می‌دهند.

افزایش رسمی قیمت محصولات برخی شرکت‌ها

ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با بیان اینکه اظهارنظر در مورد افزایش رسمی قیمت این محصولات بر عهده شرکت‌های تولید‌کننده است که هنوز به جز ازسوی برخی شرکت‌ها قیمت جدیدی به اتحادیه فروشندگان اعلام نشده است، گفت: شرکت پارس‌خزر قیمت‌های جدید خود را بر مبنای افزایش 25درصدی قیمت محصولات خود ارايه کرده و شرکت آبسال نیز قیمت انواع کولر آبی و برخی دیگر از محصولات خود را با افزایش 10درصدی اعلام کرده است.

اکبر پازوکی با اشاره به اینکه قیمت برخی انواع لوازم خانگی درشت مانند یخچال، یخچال‌فریزر، سایدبای‌ساید، کولر گازی، ماشین لباسشویی و ظرفشویی نیز طی چند هفته اخیر در بازار خرده‌فروشی افزایش حدود 10درصدی داشته و انجمن تولید‌کنندگان محصولات صوتی و تصویری نیز از افزایش 10درصدی قیمت‌ها خبر داده است، افزود: این افزایش قیمت‌ها در حالی است که شرکت‌های تولید‌کننده این محصولات افزایش نرخ را اعمال اما اعلام نکرده‌ و قیمت جدیدی را به اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی نداده‌اند اما قیمت محصولات آنها در بازار افزایش یافته است.

به‌گفته او با این شرایط قیمت لوازم خانگی درشت در سطح بازار تهران از حدود یک تا بیش از 3میلیون تومان افزایش داشته است به‌نحوی که قیمت یخچال فریزر سایدبای‌ساید بیش از 3میلیون و ماشین لباسشویی و ظرفشویی بیش از 1.5میلیون تومان افزایش داشته است. همچنین قیمت لوازم خانگی خرد مانند کولر آبی، پنکه، جاروبرقی و... نیز از ابتدای امسال تا‌کنون 600هزار تومان گران‌ شده است.

پازوکی، افزود: برخی شرکت‌ها تغییر قیمت داده و فهرست جدید نرخ محصولاتشان را اعلام کردند اما برخی از شرکت‌ها تغییر قیمت را اعمال کرده اما فهرست جدید قیمت نداده‌اند. ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی افزود: در واقع شرکت‌های تولید‌کننده لوازم خانگی درشت هنوز به‌طور رسمی افزایش قیمت‌ها را اعمال اما اعلام نکرده‌اند چرا که این شرکت‌ها درخواست افزایش قیمت را به سازمان حمایت داده اما مشخص نیست تا چه زمانی مصوب و ابلاغ شود. او افزود: این در حالی است که بازار کنونی لوازم خانگی به‌دلیل کاهش قدرت خرید مردم، افزایش بی‌رویه قیمت این محصولات و تعطیلی کسب‌وکارها عملا راکد شده و خوابیده است.

تناقض افزایش نرخ مصوب و جشنواره تخفیف

ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با انتقاد از تناقض افزایش رسمی قیمت و برپایی جشنواره‌های فروش برای ارايه تخفیف به مشتریان توسط بیشتر شرکت‌های تولید در سطح شهر تهران، گفت: این شرایط فروشندگان را با مشکل مواجه کرده و مشخص نیست چرا باید تولید‌کنندگان قیمت‌های افزایش یافته را روی محصولات خود درج کرده اما تلاش کنند تا در قالب جشنواره فروش این محصولات را با تخفیف به محدود مشتریان خود بفروشند.

پازوکی با بیان اینکه پس از کاهش نرخ ارز مشتریان انتظار ارزانی لوازم خانگی را داشتند، افزود: شاید برپایی این جشنواره‌ها نشان دهند مقاومت تولید‌کنندگان در برابر کاهش رسمی قیمت‌ها به‌دلیل افت شدید قدرت خرید مشتریان و به روز شدن تولید انواع لوازم خانگی در شرکت‌های داخلی است.

او افزود: افزایش شدید قیمت‌ها و افت قدرت خرید مردم موجب گرایش مشتریان به تعمیر و خرید لوازم خانگی دست دوم شده است اما متاسفانه شاهد هستیم که در این جشنواره‌ها برخی انواع لوازم خانگی با تخفیف‌های یک تا 10میلیون تومانی عرضه می‌شود که نشان‌دهنده غیرواقعی‌بودن این تخفیف‌ها یا قیمت تمام‌شده محصولات است. پازوکی افزود: اکنون قیمت لوازم خانگی بسیار بالاست و مردم برای خرید اقلام اصلی جهیزیه شامل سایدبای‌ساید، اجاق گاز، ماشین لباسشویی و ظرفشویی با کیفیت باید حداقل 80میلیون تومان هزینه کنند و حتی خرید این محصولات با کیفیت و قیمت پایین‌تر نیز نیازمند 30تا 40میلیون تومان هزینه است.

خودزنی تولید‌کنندگان با افزایش قیمت‌ها

ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، افزایش اخیر قیمت لوازم خانگی را ناشی از عوامل روانی و رویه غلطی دانست که طی چند سال گذشته در بازار لوازم خانگی حاکم شده است و گفت: گرچه بعد از عید 2ماه مملکت تعطیل بوده اما افزایش قیمت، فولاد، پتروشیمی، رنگ، قطعه و... را شاهد بودیم. همچنین متاسفانه رویه‌ای در بازار لوازم خانگی جاری شده که بر مبنای آن به‌دلیل افزایش حقوق و دستمزد، بیمه، مالیات و... تمام شرکت‌های ایرانی و حتی وارد‌کنندگان افزایش قیمت 3تا 10درصدی قیمت را اعمال کرده‌اند.

پازوکی با اشاره به اینکه هنوز هم این روال ادامه دارد، افزود: افزایش 35درصدی دستمزد و 25درصدی بیمه از ابتدای امسال بیانگر آن است که باید قیمت لوازم خانگی نیز افزایش یابد اما با توجه به رکود بازار و افت شدید قدرت خرید مردم، شرکت‌های تولید‌کننده نیز می‌دانند که باید حداقل افزایش قیمت را داشته باشند و در واقع گرانی لوازم خانگی توسط این شرکت‌ها نوعی خودزنی است. او افزود: مردم قدرت خرید ندارند کسبه هم گرچه شاهد گرانی هستند اما گرانفروشی ندارند چرا که فروشنده‌ای که مثلا 4سال پیش می‌توانست با 100میلیون تومان 60عدد یخچال سایدبای‌ساید ایرانی بخرد، امروز با همان پول فقط می‌توانند 3عدد سایدبای‌ساید بخرد در واقع افت ارزش پول مشکل‌ساز شده و مشتریان را به سمت تعمیرات و خرید وسایل دست دوم سوق داده است.

پازوکی، گفت: باید توجه کرد که یک‌سوم افراد جامعه کارمند هستند و کارگران نیز قدرت مالی بدتری نسبت به این قشر داشته و حتی کسبه نیز به‌دلیل رکود کسب‌وکار با مشکلات مالی مواجه هستند. ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با انتقاد از عدم‌حمایت از تولید و بازار لوازم خانگی افزود: گرچه به فروکش کردن موج کرونا اکنون خبری از دریافت مالیات از کسبه نیست اما با پایان انتخابات، مالیات‌ستانی شروع می‌شود و این در حالی است که وقتی واحد صنفی 5روز تعطیل می‌شود، حدود 50تا 60روز طول می‌کشد تا زیان این تعطیلی را جبران کند. علاوه بر آن قطعی برق نیز باعث تشدید رکود و تعطیلی بیشتر کسب‌وکار می‌شود و میزان تقاضای مردم برای خرید قطعات یدکی و خدمات پس از فروش به‌دلیل نوسان برق و نقص‌ فنی لوازم خانگی را افزایش می‌دهد.

local_offerبرچسب‌ها:
بازار لوازم خانگی در رکود کامل/ لوازم خانگی در ایران 30 درصد گران‌تر از کشورهای همسایه است

بازار لوازم خانگی در رکود کامل/ لوازم خانگی در ایران 30 درصد گران‌...

نایب رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اظهار داشت: با احتساب نمونه‌ای ماشین لباسشویی که با همان ابعاد و وزن در داخل ایران 12 میلیون تومان و خارج از کشور 8 میلیون تومان است، لوازم خانگی حدود 30 درصد د...

TejaratNews.com/
آیا با کاهش نرخ ارز لوازم خانگی ارزان می‌شود؟

آیا با کاهش نرخ ارز لوازم خانگی ارزان می‌شود؟

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از مشکل جدی این صنعت در تامین مواد اولیه خبر داد و گفت: حتی اگر کاهش نرخ ارز استمرار داشته باشد و قیمت جهانی مواد اولیه از جمله محصولات پتروشیمی و فولاد نیز کاهش یاب...

TejaratNews.com/
جعل و گرانی در بازار روغن موتور به اوج رسید

جعل و گرانی در بازار روغن موتور به اوج رسید

ريیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو گفت: به دلیل گرانی روغن موتور اصل، بازار روغن‌های تقلبی داغ شده است.

Bartarinha.ir/

لوازم خانگی قاچاق با گارانتی! / گارانتی ساید بای ساید نیم میلیون تومان

رکود بازار خودرو، ترمز گرانی را کشید

رکود بازار خودرو، ترمز گرانی را کشید

بازار خودرو حال در اواخر هفته سوم فروردین 1400 با به حداقل رسیدن معاملات وارد رکود شده است و نوسانات قیمتی نیز در این بازار به حداقل رسیده است.

Bartarinha.ir/
ریزش نرخ ارز، ترمز گرانی بازار خودرو را نکشید

ریزش نرخ ارز، ترمز گرانی بازار خودرو را نکشید

قیمت ها در بازار خودرو در حالی در اولین روز هفته جهش چشمگیری را تجربه کرده است که از ابتدای روز تاکنون بازار ارز شاهد کاهش نرخ ارز بوده است؛ افزایش قیمت ها در بازار خودرو در اولین روز هفته در حدی بوده...

Bartarinha.ir/
لوازم خانگی گران می‌شود؟

لوازم خانگی گران می‌شود؟

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی گفت که در صورت اجرای مصوبه تجاری در بودجه 1400 مبنی بر تغییر نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی، لوازم خانگی بی‌بروبرگرد گران می‌شود و تبعاتی نیز متوجه تولیدکنندگان خواهد شد.

Bartarinha.ir/

لوازم خانگی بدون شک گران می‌شود!

کاهش لوازم‌جانبی به بهانه گرانی لوازم خانگی

کاهش لوازم‌جانبی به بهانه گرانی لوازم خانگی

در حالی که برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی به بهانه گرانی، لوازم جانبی و خدمات پس از فروش را کاهش می‌دهند که به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، این تولیدکنندگان حق کاهش لوازم‌جانبی و خدمات پس از فرو...

TejaratNews.com/
گام بلند فولاد مبارکه در پشتیبانی ملی از تولید لوازم خانگی

گام بلند فولاد مبارکه در پشتیبانی ملی از تولید لوازم خانگی

اهمیت تولید و تعیین شعارهایی در این حوزه توسط مقام معظم رهبری، گروه فولاد مبارکه را بر آن داشت تا با تقویت تولید، به جد در تحقق این شعارها بکوشد. از این رو شرکت فولاد تاراز به عنوان یکی از شرکت‌های زی...

BourseNews.ir/
نوشابه؛ بی‌توقف در مسیر گرانی

نوشابه؛ بی‌توقف در مسیر گرانی

همزمان با شروع فصل گرما زمزمه‌های گران‌شدن یکی از پرمصرف‌ترین کالا‌های این فصل یعنی انواع نوشابه‌های گازدار به گوش می‌رسد.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی فعال صنفی از وضعیت بازار لوازم خانگی

پیش‌بینی فعال صنفی از وضعیت بازار لوازم خانگی

نایب رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران اظهار داشت: بعد از عید هم با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان و روزهای انتخابات را پیش رو داریم قطع به یقین بازار خوبی در انتظار لوازم خانگی نیست. کمااینکه ت...

Bartarinha.ir/
مقصر گرانی کالاهای اساسی کیست؟

مقصر گرانی کالاهای اساسی کیست؟

کارشناسان، نبود تخصص و علم‌گرایی و همچنین مشکلات زیرساختی را عامل نابسامانی کالاهای اساسی عنوان می‌کنند و در کنار این موارد، شواهد حاکی از نبود هماهنگی بین دستگاه‌های متولی است. هرچند اخیرا وزارت صمت ...

TejaratNews.com/
گرانی بنزین واقعیت دارد؟

گرانی بنزین واقعیت دارد؟

وزیر نفت با تکذیب گرانی بنزین گفت: شایعات گرانی بنزین دروغ و جنگ روانی پیش از انتخابات است.

TejaratNews.com/
اولین واکنش مردم به گرانی خودرو / دلار ارزان هم شود، خودرو گران می‌شود!

اولین واکنش مردم به گرانی خودرو / دلار ارزان هم شود، خودرو گران می...

به گفته ريیس شورای رقابت، قیمت جدید خودروهای تولیدی بر اساس «تورم 14 درصدی زمستان به اضافه تورم بخشی که از سوی بانک مرکزی» اعلام خواهد شد، افزایش نرخ خواهند گرفت. اما این خبر چه واکنش‌هایی به همراه دا...

TejaratNews.com/
ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه برق آزادی رفت بهترین زمان خرید ارز چه وقت است؟ قیمت جدید شیر خام تعیین شد بورس فردا را این اخبار تکان خواهند داد! + فیلم امروز 31 خرداد سهام عدالت چقدر شد؟ 15میلیارد دلار نفت فروشی ایران در زمین و دریا لوازم خانگی در 6 ماه گذشته چقدر گران شد؟ وقوع بزرگترین حمله در تاریخ بیت‌کوین معامله 89.5 میلیون دلار در سامانه نیما تصاویری از لوکس‌ترین گوشی سامسونگ سبزپوشی شاخص بورس در سومین روز هفته توصیه کانون صرافان به خریداران ارز میوه تا هفته آینده ارزان می‌شود چین سرکوب ارزهای دیجیتال از طریق بانک‌ها را آغاز کرد اعلام شروط پنج گانه پرداخت وام ودیعه مسکن آخرین مهلت رجیستری موبایل‌واره‌ها اعلام شد پیش‌بینی بورس یک تیر / روند صندوق‌های دولتی تغییر می‌کند؟ واگذاری ملک ارومیه "پخش" از طریق مزایده استخراج بیت کوین با برق هسته‌ای افزایش 30 درصدی مصرف برق استان گیلان ترکیب هیات مدیره "سمازن" تغییر کرد "قپیرا" به ثبت افزایش سرمایه رسید جزيیات پرداخت وام ودیعه مسکن، به زنان مجرد بالای 35 سال قیمت بلیت هواپیما کاهش می‌یابد زمان واریز سود نقدی سهامداران فولاد خوزستان اعلام شد آمریکایی‌ها به دنبال سلطنت بر بازار بیت کوین رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی تداوم می‌یابد تا 5 روز دیگر نیروگاه اتمی بوشهر وارد مدار می‌شود ریزش ارز‌های دیجیتالی ادامه دارد 10 سیگنال اقتصادی ريیس جمهور منتخب بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز‌های دیجیتالی جهان را بشناسید اتریوم برای رقابت با بیت کوین رشد کرده است اولین سیگنال‌های بورسی ريیس جمهور منتخب + فیلم حرکت ایرانول برای تصاحب بازارهای جهانی/ تداوم رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی نشست تخصصی «نقش سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در بازار سرمایه ایـران» تقسیم سود 540 ریالی هر سهم بیمه ملت پیش‌بینی آینده سهام شرکت‌های نفتی حرکت جسورانه ایرانول برای تصاحب بازارهای جهانی/ رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی تداوم می یابد تحلیل تکنیکال و بنیادی همراه | سیگنال خرید صادر شد؟ معرفی اوراق خرید دین کالایی "غشهد" به مجمع می‌رود افزایش سرمایه 63 درصدی "وایران" در مجمع دورهمی سهامداران "رکیش" در دهم تیرماه زنگ مجمع "فخاس" به گوش می‌رسد ارزش سهام عدالت افزایشی بود اعتماد را به بازار سرمایه بر می‌گردانیم/ "بورس" قلک دولت نیست بورس را قلک دولت نمی بینیم + فیلم ضرر ایران خودرو 3 برابر شد / زیان‌ده‌ترین خودروی ایران خودرو چیست؟ ارزش سهام عدالت امروز 31 خرداد

در حال بارگیری...