سیر تا پیاز بودجه 1401 شرکت‌های دولتی

سیر تا پیاز بودجه 1401 شرکت‌های دولتی

بودجه سال 1401 شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات دولتی از نظر منابع و مصارف نسبت به مدت مشابه سال جاری 74 درصد افزایش یافته و تعداد شرکت‌های زیان‌ده کاهشی شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بودجه پیشنهادی شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات انتفاعی دولت برای سال 1401 بالغ بر 2112 هزار و 465 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که نسبت به بودجه سال جاری 74.3 درصد رشد دارد.

از این میزان، 1538 هزار و 583 میلیارد تومان درآمد پیش بینی شده است. این شرکت‌ها و بانک و موسسات 115 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی و سایر وام‌های داخلی دریافت خواهند کرد.

جالب است بدانید سهم مالیات شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات انتفاعی دولتی 11 هزار و 171 میلیارد تومان پیش بینی شده که به نسبت درآمدشان سهم 0.7 درصدی دارد که بسیار قابل تامل و شگفت انگیز است. حتی در صورتی که 50 درصد سود ویژه و سود سهام را نیز به رقم مالیات اضافه کنیم بازهم سهم این سه ردیف به نسبت درآمدهایشان 2.2 درصد می‌شود.

به چه چیزی شرکت دولتی می‌گویند؟

در ماده 4 قانون محاسبات عمومی شرکت دولتی واحد سازمانی مشخصی است که با اجازه قانون به صورت شرکت ایجاد شود و یا به حکم قانون و یا دادگاه صالح ملی شده و یا مصادره شده و به عنوان شرکت دولتی شناخته شده باشد و بیش از 50 درصد سرمایه آن متعلق به دولت باشد.

هر شرکت تجاری که از طریق سرمایه گذاری شرکتهای دولتی ایجاد شود، مادامی که بیش از پنجاه درصد سهام آن متعلق به شرکتهای دولتی است، شرکت دولتی تلقی می‌شود.

چند نوع شرکت دولتی وجود دارد؟

براین اساس سه نوع شرکت دولتی وجود دارد.

1- شرکتی که با اجازه قانون تشکیل شود و بالاتر از 50 درصد سرمایه‌اش متعلق به دولت است. یعنی بیش از 50 درصد سرمایه متعلق به دولت است که این سرمایه، باید توسط وزارتخانه یا موسسه دولتی تامین شده باشد.

2- هر شرکت تجاری که بیش از 50 درصد سرمایه آن متعلق به شرکت یا شرکتهای دولتی باشد. برای مثال، سازمان گسترش و نوسازی ایران اصطلاحا یک شرکت دولتی نسل اولی است و سرمایه آن متعلق به دولت است.

مثلا اگر سازمان گسترش، شرکت ماشین سازی اراک را تاسیس کرد و شرکت ماشین سازی اراک نیز شرکت صدرا را تاسیس کرد، تا زمانی که بیش از 50 درصد سرمایه دو شرکت ماشین سازی اراک شرکت نسل دومی و صدرا شرکت نسل سومی متعلق به شرکت دولتی باشد، این شرکتها دولتی محسوب می‌شوند.

3- یکی دیگر از انواع شرکتهای دولتی که عموما بعد از انقلاب برای دولت مطرح بود و در قانون محاسبات عمومی آورده شد، شرکتهایی بودند که به حکم قانون و یا دادگاه صالح، ملی یا مصادره شد و به عنوان شرکت دولتی شناخته می‌شوند و بیش از 50 درصد سرمایه آنها متعلق به دولت است. از مصادیق این شرکتها، بانکها هستند که بعد از انقلاب ملی شده و در اساسنامه‌شان شرکت دولتی تلقی شدند.

50 درصد سود ویژه چیست؟

بر اساس بند ج ماده 28 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) شرکتهای دولتی و بانکهای موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری که در بودجه کل کشور برای آنها سود ویژه پیش بینی شده است، مکلفند حداقل پنجاه درصد 50% سود پیش بینی شده را هر سال با سازوکار ماده 4 قانون مذکور به حساب درآمد عمومی واریز نمایند.

بودجه شرکت‌های دولتی

بودجه کل پیشنهادی شرکت‌های دولتی برای سال 1401 بالغ بر 37 درصد، درآمد 37.1 درصد، هزینه‌ها 38.2 درصد، مالیات 63.2 درصد و 50 درصد سود ویژه 70.2 درصد نسبت به سال 1400 رشد یافته است.

بودجه بانک‌های دولتی

بودجه کل پیشنهادی بانک‌های دولتی برای سال آینده 22 درصد، درآمد 25.7 درصد هزینه‌ها 21.6 درصد، مالیات 4.5 درصد و 50 درصد سود ویژه نیز 4.5 درصد نسبت به ارقام سال جاری رشد دارد.

بودجه موسسات

همچنین بودجه موسسات وابسته به دولت 20.6 درصد، درآمدها 14.9 درصد، هزینه‌ها 14.4 درصد، مالیات 26.4 درصد و سود ویژه 78.2 درصد نسبت به سال جاری افزایش نشان می‌دهد.

تغییرات بودجه پیشنهادی شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات دولتی در سال 1401 نسبت به 1400 (درصد)
عنوانبودجه کلدرآمدهزینهمالیات50درصد سود ویژه
شرکت‌های دولتی3737.138.263.270.2
بانک‌های دولتی2225.721.64.54.5
موسسات وابسته به دولت20.614.914.426.478.2

مصارف شرکت‌ها چقدر زیاد شد؟

جمع مصارف شرکت‌های دولتی 1368 هزار میلیارد تومان در سال جاری بوده که برای سال آینده به 1881 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که 37.5 درصد بالا رفته است. در قبال ان نیز درآمدها 37.1 درصد بیشتر شد.

نکته دیگر اینکه اعتبارات هزینه‌ای بانک‌ها و موسسات در جدول پیشنهادی، مشخص نیست.

رشد 87 درصد دارایی‌های جاری شرکت‌ها

دارایی‌های جاری، معمولا شامل سرمایه در گردش و مواد اولیه و کالاهایی است که تبدیل به کالای نهایی می‌شود و هزینه‌های جاری مثل تنخواه گردان و موجودی نقد، سرمایه‌‌گذاری یا حساب‌های کوتاه مدت و موجودی انبار و نظایر آن را شامل می‌شود که اصولا قابلیت نقدشوندگی دارد.

طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه، دارایی‌های جاری شرکت‌های دولتی در سال جاری از 14 هزار و 980 میلیارد تومان سال 1400 با افزایش 87.5 درصدی برای سال آینده به 28 هزار و 94 میلیارد تومان می‌رسد. در عوض دارایی‌های جاری بانک‌ها یک درصد کاهش یافته است.

وضعیت شرکت‌های زیان‌ده

84 هزار میلیارد تومان منابع و مصارف شرکت‌های دولتی زیانده در امور اقتصادی برای سال 1401 پیش بینی شده که درآمدها آنها حدود 70 هزار میلیارد تومان و مصارف آنها نیز حدود 73 هزار میلیارد تومان ثبت شده است. با توجه به زیان‌ده بودن این شرکت‌ها مالیات، 50 درصد سود ویژه واریزی به خزانه و سود سهام آنها صفر اعلام شد.

این شرکت‌ها شامل سهام آب منطقه‌ای کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، آذربایجان غربی، مازندران، لرستان، خراسان شمالی و جنوبی، کردستان، همدان و گلستان و همچنین سازمان مرکزی تعاون روستایی، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، راه آهن، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، راهداری، شرکت مادرتخصصی خدمات کشاورزی،‌ شرکت توسعه کاربرد پرتوها و سازمان هدفمندی یارانه‌ها هستند.

در بودجه سال 1400، در بخش امور اقتصادی 55 شرکت عمدتا آب، گاز و برق منطقه‌ای زیان‌ده بودند، اما برای سال 1401 شرکت‌های گاز استانی و برق منطقه‌ای از زیان خارج شده‌‌اند.

شرکت‌های زیان‌ده در امور فرهنگ، تربیت بدنی و گردشگری

منابع و مصارف این شرکت‌ها 10.5 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که درآمد آنها 5.8 هزار میلیارد تومان و هزینه 10.1 هزار میلیارد تومان مفروض شده است که سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی، سازمان صداو سیما و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را شامل می‌شود. به دلیل نوع کارکرد و ماهیت این شرکت‌ها، قرار است دولت از منابع عمومی بودجه 4.2 هزار میلیارد تومان به آنها کمک کند. این رقم به غیر از پرداخت منابع و تسهیلات از صندوق توسعه ملی به صداوسیما است.

بانک‌های زیان ده

بزرگترین بانک‌های دولتی کشور زیان‌ده هستند که جمع منابع و مصارف آنها 184 هزار و 460 میلیارد تومان اعلام شد. از این میزان 141 هزار میلیارد تومان سهم درآمدها و در مقابل 179 هزار میلیارد تومان نیز هزینه وجود دارد.

بانک ملی و بانک سپه در میان 8 بانک دولتی و بانک مرکزی به عنوان زیان‌ده ثبت شده‌اند. بانک سپه در سال‌های اخیر میزبان ادغام 5 بانک نیروهای مسلح بود.

در لایحه شرکت‌های دولتی برای سال 1400، تنها بانک زیان ده، بانک سپه بود که برای سال آینده بانک ملی نیز به جمع زیان‌ده‌ها افزوده شد.

براین اساس برای بودجه سال آینده، 19 شرکت زیان ده در امور اقتصادی، 3 شرکت زیان ده در امور فرهنگی گردشگری و تربیت بدنی و 2 بانک زیان ده در میان بانک‌ها وجود دارد که در مجموع 24 شرکت‌ و بانک زیان‌ده به ثبت رسیده است.

بودجه مناطق آزاد کجاست؟

یکی از نکات مغفول این بودجه پیشنهادی، پیش بینی نشدن بودجه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است که همه سال اعلام می‌‌شد.

تغییرات محتوایی بودجه پیشنهادی شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات وابسته به دولت

دولت دوازدهم بودجه شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات وابسته به دولت برای سال 1400 را به همراه فعالیت‌، برنامه‌‌ها و بهای تمام شده ارايه کرده بود، اما برای سال 1401، این بخش حذف شده است. محتوای بودجه شرکت‌های دولتی آب رفته و از 233 صفحه ارايه شده برای سال 1400 به 118 صفحه برای سال 1401 تنزل یافت.

به گزارش فارس، بودجه شرکت‌های دولتی با وجود قوانین و مقرراتی که در سال‌های اخیر به منظور شفافیت و نظارت بیشتر اعمال شده اما همچنان به عنوان جعبه سیاه بودجه محسوب می شود که نقاط کور و مبهم فراوانی دارد و مبنای محاسبات هزینه‌ها و درآمدها مشخص نیست.

انتهای پیام/ب

ضرورت تسریع در تعیین تکلیف سیاست‌های اقتصادی اختلال زا

ضرورت تسریع در تعیین تکلیف سیاست‌های اقتصادی اختلال زا

وزیر امور اقتصادی و دارایی بر ضرورت تسریع در تعیین تکلیف سیاست‌های اقتصادی اختلال زا تاکید کرد.

Irinn.ir/
سود سهام عدالت 98 بالاخره پرداخت شد / شرکت های بدقول کدامند؟

سود سهام عدالت 98 بالاخره پرداخت شد / شرکت های بدقول کدامند؟

سازمان بورس اعلام کرد: 94 درصد سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال 98 شرکتهای سرمایه‌پذیر نقدی به حساب دارندگان سهام عدالت واریز شد و 4 درصد هم سهام داده شد.

EghtesadOnline.com/
سود سهام عدالت سال 98 واریز شد

سود سهام عدالت سال 98 واریز شد

94 درصد سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال 98 شرکت‌های سرمایه‌پذیر نقدی به حساب دارندگان سهام عدالت واریز شد و 4 درصد هم سهام داده شد.

TejaratNews.com/

پرداخت 94 درصد سود سهام عدالت به مردم/ مخابرات سود سهام عدالت را نداد

جزيیات بودجه 1401 شرکت‌های دولتی/7 ابرشرکت 3 درصد درآمدشان مالیات و سود می‌دهند

جزيیات بودجه 1401 شرکت‌های دولتی/7 ابرشرکت 3 درصد درآمدشان مالیات ...

جزيیات بودجه 1401 شرکت‌های دولتی در بخش اقتصادی نشان می‌دهد هفت ابر شرکت دولتی که سهم 36 درصدی از درآمد شرکت‌ها دارند تنها 3 درصد آن را مالیات و سود به دولت می‌دهند.

FarsNews.ir/
کاهش 10 هزار و 445 واحدی شاخص بورس تهران/سازمان بورس پاسخگوی عدم واریز سود سهام عدالت نیست

کاهش 10 هزار و 445 واحدی شاخص بورس تهران/سازمان بورس پاسخگوی عدم و...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاملا ریزشی با کاهش 10 هزار و 445 واحدی همراه شد.

FarsNews.ir/
تاکید ريیسی به همکاری تیم اقتصادی برای آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌ها

تاکید ريیسی به همکاری تیم اقتصادی برای آرامش در بازار و تثبیت قیمت...

ريیس جمهور با بیان اینکه کوتاهی در واگذاری اموال‌ مازاد دولت جهت جبران کسری بودجه سال جاری پذیرفته نیست، بر ضرورت تداوم همکاری و هماهنگی موثر تیم اقتصادی دولت به منظور آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌ها ت...

TejaratNews.com/
لایحه بودجه 1401 بدون کسری بسته شد

لایحه بودجه 1401 بدون کسری بسته شد

ريیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه سال آینده بر اساس منابع پایدار و بدون کسری بسته شده و مجلس هم از این سیاست دولت حمایت کرد.

Bartarinha.ir/
میرکاظمی: لایحه بودجه 1401 بدون کسری بسته شد

میرکاظمی: لایحه بودجه 1401 بدون کسری بسته شد

ريیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه سال آینده بر اساس منابع پایدار و بدون کسری بسته شده و مجلس هم از این سیاست دولت حمایت کرد.

Irinn.ir/
سود سهام به زودی از سجام پرداخت می شود / تکمیل سامانه، در دو ماه آینده

سود سهام به زودی از سجام پرداخت می شود / تکمیل سامانه، در دو ماه آ...

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: کمتر از 2 ماه آینده، زیرساخت‌های سامانه سجام برای پرداخت سود سهام شرکت‌های بورسی آماده می‌شود.

EghtesadOnline.com/
کسب درآمد از سامانه معاملات بورس، حتی بدون انجام معامله!

کسب درآمد از سامانه معاملات بورس، حتی بدون انجام معامله!

درگاه معاملاتی درساتریدر، با معرفی درساکلاب و چند ابزار جدید دیگر امکاناتی را مهیا کرده است که کاربران آن بتوانند حتی بدون انجام معاملات در بورس، کسب درآمد داشته با...

EghtesadOnline.com/
تخلف آشکار در واریز سود سهام عدالت / انگشت اتهام به سوی شرکت‌ های سرمایه‌پذیر است

تخلف آشکار در واریز سود سهام عدالت / انگشت اتهام به سوی شرکت‌ های ...

رییس هیات مدیره کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی گفت: شرکت‌های سرمایه‌پذیر که سود سهامداران عدالت را بعد از مصوبه مجمع واریز نکرده‌اند تخلف کرده‌اند.

EghtesadOnline.com/

کمیسیون اصل نود پیگیر عدم واریز 10 درصد سود سهام عدالت

سود سهام عدالت از پارسال پرداخت نشده / منتظر ورود مجلس باشید

سود سهام عدالت از پارسال پرداخت نشده / منتظر ورود مجلس باشید

رییس کمیسیون اصل 90 مجلس با انتقاد از عدم واریز 10 درصد سود سهام عدالت سال گذشته و نامشخص بودن سود سهام امسال، تصریح کرد: سهامداران منتظر ورود این کمیسیون به موضوع...

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟ مصرف برق رمز ارز‌های غیرمجاز معادل مصرف 3 کلانشهر! ضرورت تسریع در تعیین تکلیف سیاست‌های اقتصادی اختلال زا افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا خطر جدی برای بازار جهانی پسته و خرمای ایران ارزش معاملات بورس تهران 18 درصد کاهش یافت تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس ارز 4200 تومانی فعلا حذف نمی‌شود تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واحد برمی‌گردد؟/کدام گروه فردا پیشتاز است؟ وزیر اقتصاد‌: حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد‌ سویه جدید کرونا، بهای نفت را کاهش داد پاتک علاءالدین به شهرداری تهران برداشتن قدم اول؛ ورود استارتاپ ‌ها به بازار سرمایه آخرین قیمت میوه‌ها در بازار وضعیت سرچشمه های زاینده رود در چهارمحال و بختیاری 60 درصد کارشناسان، بورس را بدون نوسان می‌بینند پایین آمدن هزینه وام مسکن از قله 1400 آمریکا، رقیب جدید پسته ایرانی! فروش اینترنتی مرغ گرم از هفته‌ آینده اولین شرکت استارتاپی به زودی در بورس عرضه اولیه می‌شود بازگشت اعتماد سهامداران به بورس در سایه ثبات قوانین آزادی متهمی که با هشت هزارمیلیارد دستگیر شد! واقعیت ماجرای صادرات قطعه خودرو به بنز چیست؟ برنامه دولت برای افزایش حقوق سال آینده چیست؟ آب زاینده رود باز می‌شود؟ ملی مس ایران به خود استراحت داد کاهش 84 درصدی خروج پول از بورس/ کانون سهامداران خرد تشکیل شود کشف گونه جدید ویروس کرونا قیمت جهانی طلا را افزایش داد ذوب آهن عزم صعود را در آذر محکم بست آیا وقت خروج از بازار ارز فرا رسیده است؟ کاهش 2 درصدی ارزش سهام عدالت/ برنامه جدید برای سهام عدالت در راه است؟ آغاز بکار نمایشگاه بین المللی آسانسور، پله برقی و بالابر‌ها حباب سکه به 280 هزار تومان رسید صادرات تقلبی خودروی ایرانی! «شمش 99.7» ایرالکو کاستی‌ها را جبران کرد نخل‌های جنجالی از قطر به ایران برگشت خوردند!؟ نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 5 آذر آیا سیمان آبیک می‌تواند نیاز مشتریان پاسخ دهد کاهشی بسیار اندک در نرخ وکیوم‌باتوم "شبندر" قیمت جهانی نفت امروز آذر‌ماه / برنت به 80 دلار و 20 سنت رسید سیگنال مهم برای بورس / نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛ تفکیک مالکیت در واگذاری شرکت‌های دولتی آیا تمرکز سیمان تهران باید تنها به فروش «تیپ 2» باشد عبور صنایع از زمستان با توزیع عادلانه قطعی گاز جهش کرونا در آفریقا ، کاهش ارزش بورس اوراق بهادار توکیو سبدکالای «آلومینیوم المهدی» سربه‌سر فروخته شد قیمت دلار عقب‌نشینی کرد آخرین قیمت طلا پیش از امروز 5 آذر / پیش‌بینی حرکت اونس جهانی