سرنوشت نفت شمال از شایعه تا واقعیت

سرنوشت نفت شمال از شایعه تا واقعیت

با وجود رویت نفت در گلستان، مسيولان معتقدند هنوز نمی‌توان درباره اقتصادی‌بودن یا نبودن آن اظهار نظر کرد

همشهری: با وجود رویت نفت در گلستان، مسيولان معتقدند هنوز نمی‌توان درباره اقتصادی‌بودن یا نبودن آن اظهار نظر کرد

با گذشت حدود 6ماه از ورود دستگاه حفار موسوم به «فتح 33» به گلستان و آغاز عملیات اکتشاف نفت در منطقه سقرتپه گمیشان، اخیرا فیلمی از خروج نفت از دهانه این دستگاه حفار در فضای مجازی منتشر شد که امید 70ساله جویندگان طلای سیاه در شمال ایران را به واقعیت بدل کرد.

اگرچه بنا به اعلام تیم حفار و مسيولان گلستان در گفت‌وگویی که پیش از این و در اسفندماه سال 99همزمان با آغاز عملیات اکتشاف نفت استان با خبرنگارهمشهری داشتند، اعلام شد که 9ماه تا پایان عملیات و تعیین‌تکلیف وجود یا نبود نفت در این میدان زمان لازم است، اما به‌نظر می‌رسد فتح 33، دستگاهی که تا به امروز تیغ مته‌اش به نفت رسیده و هیچ اکتشاف ناموفقی نداشته، این بار نیز زودتر از موعد، موفق بوده‌است.

برای اظهارنظر زود است

اما استاندار گلستان درباره این اکتشاف می‌گوید: متاسفانه آنچه در فیلم دیده شد اگرچه نفت هست، اما دلیلی بر این نیست که ما به میدانی دست پیدا کرده‌ایم که ارزش اقتصادی داشته باشد.

«هادی حق‌شناس» ادامه می‌دهد: در عمق 2کیلومتری حفاری، به نفت رسیده‌ایم و برای اینکه وسعت این میدان را بدانیم، هنوز نیاز به ادامه عملیات و مطالعه داریم. بنابراین درحال‌حاضر هر اطلاعات یا گمانه‌ای از این موضوع صرفا یک شایعه است.

وی تاکید می‌کند: البته صحبت‌های من به معنای این نیست که میدان ما غیرقابل استحصال است، اما هنوز برای اظهار نظر و تایید یا رد وجود یک میدان نفتی با صرفه اقتصادی دراین منطقه، زود است. ناچار شدیم بعد از انتشار این فیلم، اطلاعیه‌ای منتشر و این موارد را گوشزد کنیم.

در انتظار آزمایش‌های پایانی

ريیس دستگاه حفاری فتح33 نیز با تایید گفته‌های استاندار گلستان در مورد ادامه فنی این عملیات تا تایید کشف میدان نفتی قابل استحصال، می‌گوید: هنوز چیزی مشخص نیست و آزمایش‌های پایانی چاه نتیجه قطعی را مشخص می‌کند. پس باید صبر کرد و منتظر ماند.

«سعید شاه‌عفو» ادامه می‌دهد: این فیلم هنوز هیچ چیزی را مشخص نمی‌کند و سندیتی ندارد. بلکه آزمایش‌هایی که در اتمام حفاری چاه گرفته می‌شود، ملاک قطعی وجود نفت یا گاز خواهد بود. بنابراین باید تا آن زمان منتظر بود.

امید به راه‌اندازی مجدد طرح‌های نیمه‌تمام

با این‌همه به نظر می‌رسد شهروندان گلستانی از انتشار یک فیلم و خبری از پیدا شدن نفت یا گاز در استان به وجد آمده‌اند، چراکه کشف نفت یا گاز شاید بتواند توجیهی برای راه‌اندازی مجدد طرح‌های نیمه‌تمام و بلاتکلیفی مانند پتروشیمی گلستان نیز داشته باشد. این امر بی‌شک می‌تواند اشتغال‌زایی را در استان به دنبال داشته باشد.

به همین دلیل بسیاری از مردم به‌ویژه جوانان گلستان اخبار مربوط به این موضوع را با دقت رصد می کنند. البته باید گفت نگرانی فعالان حوزه‌های گوناگون به ویژه محیط زیست در این استان نیز با انتشار این خبر و فیلم دوچندان شده است. این گروه نگران هستند که مبادا در صورت وجود یک میدان نفتی مقرون به صرفه، در عملیات استخراج نفت به محیط زیست کم توجهی شود.

یک تلاش 70ساله

عملیات جست‌وجوی نفت در گلستان یا در شرق مازندران برای نخستین‌بار در سال 1330 در دشت گرگان آغاز شد که البته این پرونده‌ با شکست مواجه شد. سال‌ها پس از آن، مطالعه برای حفر چاه هیرکان‌یک، چاهی که امروز عملیات حفاری بر آن در جریان است، براساس ماموریت محول‌شده به سازمان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و طرح اکتشافی دشت خزر - جنوب گرگان مصوب سال1396 آغاز شد.

گرچه مطالعات، وجود میدان گازی یا نفتی در این منطقه را تایید می کرد اما در سال1399 یک‌بار دیگر با کمک مته‌های دستگاه حفاری به نام فتح 33 که میادین نفتی بزرگی در جنوب کشور را کشف کرده بود، این عملیات آغاز شد. بنا بر آنچه مدیران این عملیات‌حفاری به همشهری گفته‌اند؛ با رسیدن به نقطه پایانی حفاری در 3کیلومتری عمق زمین، در چاه بسته و پلمپ می‌شود و در اختیار وزارت نفت قرار می‌گیرد. «فتح 33» نیز در جست‌وجوی نفت و گاز منطقه‌ای دیگر در ایران، استان را ترک خواهد کرد؛ اتفاقی که هنوز تا آن زمان، 3ماه دیگر فرصت باقی است.

local_offerبرچسب‌ها:
صعود نفت به 85 دلار تا پایان امسال

صعود نفت به 85 دلار تا پایان امسال

گلدمن ساکس پیش بینی کرد یک زمستان سردتر و افزایش قیمت گاز طبیعی در بازار جهانی ممکن است به قیمت بالاتر از حد انتظار نفت در پایان سال 2021 منتهی شود و پتانسیل صعود قیمتها به 85 دلار در هر بشکه در سه ما...

Bartarinha.ir/
طلا و نفت همسو شدند

طلا و نفت همسو شدند

امروز، در بازارهای جهانی، نفت، طلا، نقره و مس نسبت به معاملات روز گذشته خود، افزایشی شدند.

Sena.ir/
وزیر نفت به خوزستان رفت

وزیر نفت به خوزستان رفت

صبح امروز وزیر نفت در سفری سرزده به خوزستان رفت.

Irinn.ir/
مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت منصوب شد

مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت منصوب شد

وزیر نفت علی فروزنده را به‌عنوان مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت منصوب کرد.

Irinn.ir/
درخواست مجلس از ريیس جمهور درباره عرضه نفت خام در بورس

درخواست مجلس از ريیس جمهور درباره عرضه نفت خام در بورس

ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به ريیس جمهور خواستار عرضه نفت خام، نفت کوره و میعانات گازی در بورس انرژی شد.

Irinn.ir/
رشد 70درصدی پرفروش‌ترین محصول نفت ایرانول/ شرانل به درآمد 5.7هزار میلیارد ریالی رسید

رشد 70درصدی پرفروش‌ترین محصول نفت ایرانول/ شرانل به درآمد 5.7هزار ...

با انتشار گزارش ماهانه نفت ایرانول در مردادماه، روند صعودی درآمدهای این شرکت ادامه یافت.

EghtesadOnline.com/
آمار فروش نفت ایران به چین محرمانه شد!

آمار فروش نفت ایران به چین محرمانه شد!

نبود جریان آزاد اطلاعات و داده‌های رسمی از میزان فروش نفت ایران به چین، باعث شده شایعاتی مبنی بر عدم تمایل چینی‌ها برای خرید نفت ایران در فضای مجازی منتشر شود. با این همه مجیدرضا حریری، رییس اتاق ایرا...

TejaratNews.com/
وزیر نفت از پالایشگاه تهران بازدید کرد

وزیر نفت از پالایشگاه تهران بازدید کرد

وزیر نفت در دومین بازدید عملیاتی خود با هدف بررسی تامین سوخت زمستانی از پالایشگاه تهران بازدید کرد.

Irinn.ir/
تهاتر کالا به کره‌جنوبی به جای پول نفت صحت دارد؟

تهاتر کالا به کره‌جنوبی به جای پول نفت صحت دارد؟

ماه‌هاست که ایران با وجود تحریم‌ها تلاش می‌کند که پول‌های بلوکه‌شده خود از برخی کشورها مانند کره جنوبی را آزاد کند. این پول، در ازای فروش نفت در این کشورها مانده است و طولانی شدن فرآیند بازپرداخت آن، ...

TejaratNews.com/
وعده وزیر نفت برای تامین گاز خانگی در زمستان

وعده وزیر نفت برای تامین گاز خانگی در زمستان

وزیر نفت گفت: همه تلاش خود را می‌کنیم که در فصل زمستان، مشترکان خانگی گاز با مشکلی روبرو نشوند.

TejaratNews.com/
ایران از جرگه صادرکنندگان نفت خارج می شود؟

ایران از جرگه صادرکنندگان نفت خارج می شود؟

ريیس دفتر مرکز مطالعات بین‌المللی انرژی وین گفت: فکر می‌کنم که با روند کنونی و فقدان سرمایه‌گذاری و ظرفیت‌سازی، تقریبا تا پایان دهه جاری، ایران از جرگه صادرکنندگان نفت‌خام خارج خواهد شد.

Bartarinha.ir/
گزارش اشتغال آمریکا برای نفت گران تمام شد

گزارش اشتغال آمریکا برای نفت گران تمام شد

قیمت نفت در پی گزارش اشتغال ضعیف آمریکا که حاکی از تقاضای ضعیف برای سوخت در پی افزایش ابتلا به کووید 19 است، در معاملات روز جمعه کاهش پیدا کرد.

Sena.ir/
بازدید وزیر نفت از میدان گازی مشترک پارس جنوبی

بازدید وزیر نفت از میدان گازی مشترک پارس جنوبی

وزیر نفت در دومین روز سفر خود به پایتخت انرژی کشور، از برخی فازهای میدان مشترک پارس جنوبی، پتروشیمی‌ها و بندر پارس 2 (تنبک) بازدید می‌کند.

Irinn.ir/
چرا نفت خام در بورس مشتری ندارد؟

چرا نفت خام در بورس مشتری ندارد؟

نفت و انرژیتهران- ایرنا- به گفته نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی اگرچه نفت خام از ابتدای امسال در این بورس عرضه شده، اما معامله‌ای برای فروش صورت نگرفته که این موضوع به دلیل حجم پایین تقاضا ا...

Irna.ir/
قیمت دلار در بازار امروز بیش واکنشی بازار سرمایه به ابهامات کاهش میل به قمار با دریافت پیامک هشدار شیوه‌های جدید عرضه اولیه، رانت یا فرهنگسازی!؟ سامانه جدید معاملاتی بومی در بورس آماده به کار شد سامانه ایرانی معاملات بورس آماده عقد قرارداد/ ظرفیت معاملات 10 برابر می‌شود مهمترین عوامل تاثیرگذار در تداوم رشد معاملات بورس پل روگذر راه‌آهن مجتمع فولاد سبا اهداف لجستیک فولاد مبارکه آغاز پروژه استحصال آب صنعتی از پساب شهری توسط فولاد مبارکه هشدار به ایرلاین‌ها درباره بلیت سفر به عراق فولادمبارکه، از صنعت خودروسازی کشور پشتیبانی می کند چه تعداد تارا وارد بازار شد؟ / تولید تارا شکست خورد؟ کدام صنایع بورسی بعد از برجام رشد می‌کنند؟ " اعتلا " هیات مدیره جدید انتخاب کرد یک عرضه اولیه دیگر فقط برای صندوق های بورسی شاخص هم وزن با افت 9 هزارواحدی مواجه است تقدم سرپناه بر غذا برای شهروندان ایرانی کدام خانه‌ها مشمول مالیات می‌شوند؟ آغاز بازارگردانی " تشتاد " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس پیش بینی افزایش 5 دلار قیمت هر بشکه نفت کاهش نرخ 23 ارز رسمی/ نرخ 12 ارز افزایش یافت افزایش سرمایه " کدما " به ثبت رسید آغاز عرضه اولیه «شکام» / ثبت سفارس تا چه زمانی ادامه دارد؟ اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس سایه کسری بودجه دولت و فرجام برجام بر سر بازار سرمایه " کیمیا " 44 میلیون سهم "فگستر" را وثیقه کرد رشد قابل توجه 157 درصدی سود خالص "سمازن" انعقاد قرارداد عملیات اجرایی پارکینگ در " کیسون " محدودیت دسترسی کارگزاران به نامک لغو شد عرضه صادراتی هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی سامانه جدید معاملاتی بومی در بورس آماده به کار شد سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 30 شهریور ماه فولادی‌ها با 250 هزار تن محصول به بورس کالا می‌آیند توسعه ویژه هسته معاملات برای عرضه‌های اولیه بورس و فرابورس شاخص افت 21 هزار واحدی دارد مجوز کارگزاری‌ها در صورت عدم تجمیع مجوزها، مرحله به مرحله لغو می‌شود دست پر فولادی ها برای عرضه در بورس کالا سامانه جدید معاملات بومی برای فعالیت آماده شد " دسبحا " در وضعیت سفارش گیری/ " کیمیاتک " متوقف شد سهامداران حکشتی بخوانند / 2 درصد افت در بخش سرمایه‌گذاری مناقصه اجرای عملیات یک پروژه در " بالاس " " وملل " 0.5 دانگ از دو زمین تملیکی را می فروشد هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد مهمان ویژه بورس انرژی عرضه اولیه با روش ترکیبی به یک شرط عرضه صادراتی «هیدروکربن سبک» پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی بورس 822 واحد افت کرد مردم مثل چینی‌ها، دوچرخه‌سوار بشوند مهمترین عوامل تاثیرگذار در تداوم رشد معاملات بورس شیوه خرید سیمان 25 هزار تومانی / سیمان ارزان به دست چه کسانی می‌‎رسد؟ تصمیمات مجمع عمومی "کترام" ثبت شد

در حال بارگیری...