صادرات فولاد ایران افزایش یافت/ تاجران فولاد در تنگنای عوارض صادراتی

صادرات فولاد ایران افزایش یافت/ تاجران فولاد در تنگنای عوارض صادراتی

آخرین گزارش آماری ایمیدرو از صادرات 11 میلیون و 687 هزار تن فولاد ایران در سال 1400 حکایت دارد. در حالی که 59 کشور طی سال گذشته مشتری فولاد کشور بودند، به نظر می‌رسد محدودیت‌های دولتی ازجمله عوارض صادراتی، قطعی برق، انتقال صنایع به سوریه و ... صادرات فولاد را در سال جاری با تنگنای جدی مواجه سازد.

به گزارش تجارت‌نیوز، آخرین آمار ایمیدرو نشان از افزایش حدود 23 درصدی صادرات فولاد ایران در پایان سال 1400 نسبت به سال پیش از این دارد. در پایان سال گذشته فولادگران ایران توانستند بالغ بر 11 میلیون و 687 هزار تن محصولات زنجیره فولاد را به 59 کشور جهان صادر کتند. ارزش این میزان صادرات رقمی فراتر از 7٫4 میلیارد دلار است.

براساس ارزیابی صورت‌گرفته طی سال گذشته، کشور های چین، عراق، اندونزی، تایلند و امارات پنج بازار کلیدی صادرات زنجیره فولاد ایران بودند که بیش از 76 درصد کل صادرات کشور را شامل شدند. جدول زیر مقصدهای صادرات فولاد را به تفکیک وزن و ارزش معامله در طول سال 1400 نشان می‌دهد.

رشد صادرات فولاد امسال هم تکرار می‌شود؟

البته آماری که اخیرا انجمن فولاد ایران منتشر کرد، تا حدودی با آمارهای دولتی متفاوت بود. بر اساس گزارشی که این انجمن منتشر کرد، مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد میانی و محصولات فولادی) در سال 1400، 11 میلیون و 84 هزار تن بود. یعنی حدود 600 هزار تن کمتر از رقمی که ایمیدرو به آن اشاره داشت.

گرچه هر دو آمار نشان از رشد میزان صادرات فولاد ایران در آخرین سال قرن 14 دارد، اما حفظ و حراست از ارزآوری فولاد شاید نکته مهمی باشد که دولت باید در سال جدید به آن اهتمام ورزد. در این بین با توجه به سرنوشتی که در انتظار صنایع کشور، ازجمله فولادی‌هاست، بعید به نظر می‌رسد که این آمار در سال جدید تکرار شود.

متاسفانه قطعی برق صنایع طی چند سال اخیر برای دولت درس نشد و امسال نیز پس از پایان ماه رمضان فولادی‌ها باید منتظر خاموشی‌ سراسری باشند. این اتفاقی در حالی رخ می‌دهد که طبق اعلام خبرگزاری دولتی عراق، ایران با این کشور بر سر تامین گاز و برق نیروگاه‌های آن‌ها به توافق رسیده است.

انتقال فولاد ایران به سوریه دیگر موضوعی است که نه‌تنها صادرات فولاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه می‌تواند آن‌ها را تعطیلی بکشاند. گویا این آخرین راهکار وزیر صمت برای تداوم حیات فولادی‌هاست. البته فعالان صنعتی این راهکار را چندان جدی نگرفته‌اند و بعید است که چنین اتفاقی رخ دهد.

چینی‌ها فولاد ایران را در اختیار می‌گیرند؟

حال اگر این اتفاق هم رخ ندهد، موضوع مهم‌تر حضور چینی‌ها در زنجیره تولید فولاد ایران است. چندی پیش شهرام شریعتی، دبیرکل خانه صنعت و معدن تهران، در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: «معادن ایران بخشی از قراردادهای سرمایه‌گذاری چین و ایران طبق سند «25ساله همکاری» هستند.

این بدان معناست که احتمالا بهره‌برداری از بخشی از معادن سنگ‌آهن ایران هم در اختیار چینی‌ها قرار بگیرد. اما این صحبت‌های شریعتی را اظهارات یکی از اعضای انجمن تولیدکنندگان فولاد تکمیل می‌کند.

رضا شهرستانی پیش‌تر به تجارت‌نیوز اعلام کرد: «چینی‌ها در تولید فولاد و احداث معادن‌ ایران سرمایه‌گذاری سنگینی کرده‌اند. گویا این سرمایه‌گذاری هم مستقیم است و قرار نیست آن‌ها به کمک شرکت‌های فولادی و معدنی بیایند.».

آیا این صحبت‌ها بدان معناست که چینی‌ها عنان صنعت فولاد ایران در اختیار می‌گیرند؟ آیا این روند تاثیر مستقیم روی افت صادرات فولاد ایران نمی‌گذارد؟

جدی‌ترین مانع صادرات فولاد ایران

گذشته از موارد مطرح‌شده که از سال گذشته هم وجود داشت، امسال فعالان صنعت فولاد با چالش جدیدی مواجه شدند؛ «افزایش عوارض صادرات فولاد!». شاید چالش‌هایی که به آن اشاره شد به شکل غیرمستقیم روی موضوع صادرات اثرگذار باشند، اما این اتفاق بر قلب صادرات می‌نشیند.

البته طی روزهای گذشته وزارت صمت اصلاحیه‌ای مبنی بر عوارض صادراتی منتشر کرد که نشان می‌داد برخی محصولات از شمول عوارض خارج شده‌اند. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد درست محصولاتی که جذابیت بیشتری برای صادرات دارند، همچنان دارای بیشترین عوارض هستند.

به‌عنوان مثال در آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد «بیلت و بلوم» و «اسلب» بیشترین میزان صادرات را به خود اختصاص داده‌اند. طوری‌که از کل 11 میلیون تنی صادرات فولاد و محصولات آن هفت میلیون و 678 هزار تن به صادرات این محصولات میانی اختصاص دارد. حال با اصلاح تعرفه‌های صادراتی باز هم صادرکنندگان اسلب و بیلت به ترتیب باید عوارض 17 و 11 درصدی بپردازند.

این موضوعی است که نشان می‌دهد تنها کالاهایی از شمول عوارض حذف شده‌اند که شاید صادرات چندانی هم نداشتند. بر این اساس به نظر می‌رسد همین عوارض صادراتی هم بن‌بستی جدی در مسیر صادرات فولاد ایران باشد.

برای مطالعه بیشتر خبر فولادی‌ها همچنان باید عوارض بپردازند را بخوانید.

مطالعه بیشتر: سرنوشت 110 کارخانه تعطیل‌شده فولاد به کجا رسید؟

 

امضای موافقتنامه آزاد تجاری ایران و روسیه تا آذر 1401 دعوت‌ از فعالان اقتصادی روس برای سرمایه‌گذاری در ایران جهش 7 درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان مجلس شورای اسلامی در حوزه قانونگذاری، یاریگر صنعت فولاد است پیش بینی قیمت سکه امروز 4 خرداد افزایش سقف اعتباری دامدارکارت به 200 میلیون تومان عرضه چک موردی با اصلاح قانون چک پیش بینی جذاب از قیمت دلار امروز 4 خرداد نرخ رسمی 46 ارز اعلام شد / 4 خرداد منتظر واردات خودروهای جدید با این قیمت باشید صادرات تولیدات معدن و صنایع معدنی چقدر رشد داشته ... تعاونی‌ها 400 هزار واحد مسکونی می‌سازند دولت ؛ کاهش مواد اولیه را دریابد جدید ترین قیمت دوغ بعد از گرانی لبنیات آمار امیدبخش چک های مبادله شده در اولین ماه سال/ کاهش 40 درصدی چک های برگشتی نسبت به قبل قانون جدید هجوم خالی‌فروش‌ها به بازار سکه/ پیش‌بینی جدید قیمت سکه در بازار تسهیلات گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی گزارش فعالیت ماهانه "سابیک" منتشر شد تصمیمات مجمع فوق العاده "غمینو" ثبت شد یارانه ای که منجر به نجات ملی شد تحلیل شتران امروز 4 خرداد 1401 حجم مبادلات ایران و روسیه به 10 میلیارد دلار می‌رسد سهام شبکه‌های اجتماعی 135 میلیون دلار آب رفت الزامات دستگاه‌های دولتی برای راه‌اندازی پنجره خدمات دولت هوشمند شیر مازاد دامداران برای مدارس خریداری می شود نفت خام سنگین ایران به ونزويلا رسید منتظر افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشید خبر خوش معاون وزیر صمت به شهرک های صنعتی کشور انتشار آمار کسب‌وکار و کاهش ارزش سهام اروپا فوری/ زمان قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه تحلیل حکشتی امروز 4 خرداد 1401 ارزانی میوه در راه است محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌های شمال ؛ ترافیک در ‌هراز و کندوان | باران در جاده‌های 2 استان و... سرگردانی 62 میلیون بشکه نفت روسیه در دریا کف قیمت بیت‌کوین 8000 دلار خواهد بود؟ اقساط وام ودیعه مسکن 100 میلیون تومانی چقدر می‌شود؟ | جزییات پرداخت وام اجاره در سال جاری شرط کاهش التهاب در بازار خودرو قیمت خودرو، واقعی تر می شود جزییات عرضه اولیه فغدیر | زمان ثبت سفارش چه ساعتی است؟ افزایش نرخ "غصینو" به دلیل افزایش قیمت تمام شده پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به مجمع "وگردش" قیمت جدید گوشت ( 4 خرداد) فوری/ خبر مهم درباره زمان ورود خودروهای وارداتی... دستبرد هکرها به حساب‌های مشتریان جنرال موتورز تولید تجدیدپذیرها سرعت گرفت دنا 505 میلیون تومان شد/ آخرین قیمت تیبا، کوییک، سمند و پژو محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌‌های شمال/ترافیک در ‌‌هراز و کندوان رشد 2 هزار و 118 واحدی شاخص بورس سال 1401، سال ایجاد یک میلیون فرصت شغلی واردات خودروهای خارجی در چه بازه قیمتی است؟ | ممانعت از ورود ماشین‌های لوکس