‌ کاهش قیمت دلار در راه است؟

‌ کاهش قیمت دلار در راه است؟

درست از اواخر روز چهارشنبه زمزمه‌های رکوردشکنی دلار در دولت سیزدهم شنیده می‌شد و این اتفاق بالاخره در پنجشنبه به وقع پیوست و تا اواسط روز شنبه هم این روند ادامه پیدا کرد؛ هرچند که عصر شنبه شواهد از کنترل دلار و کاهش قیمت به چشم می‌خورد.

خبرآنلاین: درست از اواخر روز چهارشنبه زمزمه‌های رکوردشکنی دلار در دولت سیزدهم شنیده می‌شد و این اتفاق بالاخره در پنجشنبه به وقع پیوست و تا اواسط روز شنبه هم این روند ادامه پیدا کرد؛ هرچند که عصر شنبه‌ شواهد از کنترل دلار و کاهش قیمت به چشم می‌خورد.

این سرگردانی بازار ارز در حالی است که دیروز یعنی شروع هفته کاری دلار دومین رکورد در دولت سید ابراهیم ريیسی را ثبت کرد. قیمت دلار آمریکا عصر روز پنجشنبه برای اولین برای در سال 1400 بر روی 28‌هزارو 400 تومان قرار گرفت و در شروع هفته هم این روند صعودی خود را ادامه داد تا رکوردی دیگر را به ثبت برساند و به 28‌هزارو 610 تومان برسد که البته در اواخر روز کاری شنبه هم شاهد کاهش قیمت بودیم. این افزایش قیمت دلار در حالی است که در روزهای گذشته رسانه‌های نزدیک به دولت از آزادسازی 3.5 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران خبر داده بودند و انتظار می‌رفت دست‌کم در این شرایط دلار رکوردشکنی نداشته باشد. هرچه هست حالا به نظر می‌آید در صورت تحقق این خبر و آزادسازی قطعی بیش از 3.5 میلیارد دلار از منابع مسدودشده ایران و ورود آن به چرخه تجاری در آینده نزدیک، احتمالا شاهد افزایش عرضه خواهیم بود و روند دلاری تغییر پیدا می‌کند.

 در بازار چه می‌گذرد؟

اقتصاد ایران این‌ روزها درگیر چندین خبر مهم است؛ احتمال حذف ارز دولتی از یک طرف، بودجه 1401 و جزيیات هم از طرف دیگر اذهان عمومی را به خود مشغول کرده و در همین شرایط دولت تصمیم می‌گیرد که 25 قلم کالای خوراکی ضروری را با قیمت‌گذاری دستوری کنترل کند و هم‌زمان مانع از افزایش قیمت خودروهای دو شرکت بزرگ داخلی هم شود.

در این شرایط البته خبر آزادسازی این 3.5 میلیارد دلار تا اندازه‌ای به کمک دولت آمده و به احتمال فراوان مانع از ادامه این روند افزایشی قیمت دلار خواهد شد. این ماجرای افزایش قیمت دلار در دولت سیزدهم همواره با طعنه به یک توییت همراه است.

«حجت عبدالملکی» که این‌ روزها در قامت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در کابینه سیزدهم مشغول به کار است، پیش از اینکه وارد کابینه ريیسی شود در توییتی گفته بود: «دولت با ارزپاشی به میزان 300 میلیون دلار می‌تواند قیمت دلار را به کمتر از 15 هزار تومان رسانده و دو ماه در همان سطح نگه دارد. تامین این مبلغ برای بانک مرکزی از آب‌خوردن آسان‌تر است».

عبدالملکی البته بعدتر گفته بود که این توییت هشدار درباره برنامه‌های انتخاباتی بود و نه یک سیاست ارزی، اما این‌ روزها بارها این توییت قدیمی بازنشر شده و نویسندگان از او و دولت خواستند که به وعده‌های پیشین خود جامه عمل بپوشانند. فارغ از این حاشیه شواهد در ساعات پایانی دیروز از کنترل و احتمال کاهش قیمت دلار حکایت داشت. علاوه‌براین همین دیروز هم اعلام شد که هم‌زمان با افزایش حجم معاملات، روند قیمتی در سامانه نیما، به طور نسبی کاهش یافته و از 23‌هزارو 415 تومان به 23‌هزارو 262 تومان رسیده است.

دیروز همچنین خبرگزاری‌های رسمی نوشتند که بعد از خبر آزادسازی 3.5 میلیارد دلار از ارزهای بلوکه‌شده ایران، خبرهای جدید حاکی از آن است که جریان ارزی نیز در کشور بهبود یافته است. براساس آمار رسمی هم میزان معاملات ارز در سامانه نیما یا همان سامانه‌ای که در آن، نیاز ارزی واردکنندگان تامین می‌شود، در دوره منتهی به هفته سوم آبان به سه‌میلیاردو 715 میلیون دلار رسید که این روند، نشان‌دهنده افزایش 70 درصدی در این مدت و حاکی از بهبود تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان است، به‌طوری‌که میزان معاملات از 418 میلیون دلار در هفته دوم مهر، به 727 میلیون دلار در هفته سوم آبان افزایش یافته است. در بازار متشکل ارزی یا همان بازار صرافی‌ها که به‌عنوان مرجع معاملات ارز به‌صورت اسکناس در کشور شناخته می‌شود، در یک ماه گذشته، حدود 282‌میلیون‌و 493 هزار دلار اسکناس با میانگین هر دلار، 26‌هزارو 810 تومان معامله شد. حجم ارز اسکناس عرضه‌شده در این بازار هم روند افزایشی داشته و از 25‌میلیون‌و 210 هزار دلار، به 56‌میلیون‌و 667 هزار دلار رسیده که نشان‌دهنده بهبود روند تامین ارز و عرضه اسکناس مورد نیاز متقاضیان در این بازار است.
با استمرار این روند می‌توان امیدوار بود قیمت دلار و سایر ارزها در بازار ایران به‌تدریج کاهشی شود.

دلارهای خانگی در صف فروش

دیروز خبرگزاری‌های رسمی هم در گزارش‌های مختلف به بررسی روند دلار و شرایط میدانی بازار پرداختند و تلاش داشتند که دست‌کم کمکی به این جو هیجانی افزایش قیمت نداشته باشند. دراین‌باره خبرگزاری رسمی دولت نوشت که بررسی میدانی وضعیت خرید و فروش ارز در سطح شهر حاکی از این است که فشار فروش بیشتر شده و افراد در واکنش به آزادسازی 3.5 میلیارد دلار منابع مسدودشده کشور و احتمال کاهش قیمت‌ها، نه‌تنها تمایلی به خرید دلار ندارند؛ بلکه صف‌های فروش نیز تشکیل داده‌اند.

براساس این گزارش و پس از آنکه خبر آزادسازی 3.5 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در یکی از کشورها مطرح شد، این بازار خالی از خریدار بود؛ درحالی‌که دلارهای خانگی برای فروش راهی بازار شده بودند. گزارش ایرنا درباره شرایط روز شنبه می‌گویند که وضعیت بازار ارز بیانگر این است که جو فروش ارز بر میدان فردوسی پایتخت حاکم است و افرادی که در هفته‌های گذشته خریدار بودند، حالا برای فروش، روانه بازار شده‌اند. بسیاری از فعالان بازار معتقدند با آزادسازی این دارایی و ورود آن به بازار تجاری کشور، نرخ دلار در روزهای آینده کاهشی خواهد شد.

این پیش‌بینی‌ها در حالی است که دیروز نرخ فروش دلار در صرافی‌های بانکی بین 27‌هزارو 500 تومان تا 27‌هزارو 800 تومان و نرخ فروش بین 27‌هزارو 800 تا 28 هزار تومان متغیر بود. گزارش‌ها البته می‌گوید که انتشار خبر آزادسازی چند میلیارد دلار از منابع بلوکه‌شده، نه‌تنها مورد توجه صرافی‌های بانکی بوده؛ بلکه از چشم دلالان نیز دور نمانده و بسیاری از دلالان چهارراه منوچهری و میدان فردوسی درباره آزادسازی منابع بلوکه‌شده کشور و تاثیر آن بر روند بازارها تحلیل‌های مختلفی داشتند و از احتمال کاهش چشمگیر قیمت می‌گفتند.

دراین‌باره و در تحلیل آینده بازار ارز همین دیروز مدیرعامل بازار متشکل ارزی، حجم بالای عرضه ارز حاصل از صادرات و انتظار صرافان برای بالانرفتن نرخ دلار در روزهای آتی را عامل کاهش قیمت دلار در این بازار عنوان کرد.

امیرعباس میرزایی در گفت‌وگو با صداوسیما دراین‌باره گفت: نرخ دلار در بازار متشکل ارزی از 27‌هزارو 690 تومان به 27‌هزارو 660 هزار تومان رسیده که حاکی از کاهش قیمت 0.2 درصدی نرخ دلار در این بازار است. او با بیان اینکه علت این کاهش قیمت، عرضه دلار در حجم بالا از سوی کارگزاران بازار بوده که منابع آن نیز از ارز حاصل از صادرات بوده است، افزود: همچنین علت دیگر کاهش نرخ در این بازار، انتظارات صرافی‌ها است که نشان می‌دهد انتظار آنها این است که قیمت دلار در روزهای آتی افزایش نخواهد داشت. میرزایی با اشاره به وضعیت مناسب روند معاملات در بازار متشکل ارزی گفت: باوجوداین برخی اخبار و جو روانی حاکم بر بازار تا حدودی اجازه کاهش قیمت بیشتر دلار را نداده است.

مدیرعامل بازار متشکل ارزی تاکید کرد: با توجه به اینکه حجم معاملات در بازار متشکل ارزی حجم قابل قبولی است، نرخ‌هایی که در این بازار کشف می‌شود، براساس عرضه و تقاضا بوده و نرخ مرجع برای اسکناس ارز محسوب می‌شود.
با این تحلیل‌ها حالا باید منتظر آینده روند بازار ارز ماند و دید که آیا این اخبار به نسبت مثبت می‌تواند روند صعودی شکل‌گرفته در این بازار بشکند و منجر به کاهش قیمت دلار شود؟

local_offerبرچسب‌ها:
مروری بر وضعیت دلار برای خریداران دلار

مروری بر وضعیت دلار برای خریداران دلار

شاخص دلار بدترین ریزش روزانه دو ماه اخیر خود را تجربه کرد.

Bartarinha.ir/
شرایط دریافت دلار از صرافی ملی تغییر کرد / خرید دلار رانتی محدود شده است؟

شرایط دریافت دلار از صرافی ملی تغییر کرد / خرید دلار رانتی محدود ش...

تا هفته گذشته شرایط دریافت 2200 دلار سهیمه‌ای از صرافی‌ها داشتن کارت ملی و دوکارت بانکی به نام متقاضی بود اما حالا صرافی ملی شرایط را تغییر داده و با سخت‌گیری بیشتری دلار را به متقاضیان می‌دهد. شرایط ...

TejaratNews.com/
اتفاق مهم برای ثبت‌نام یارانه دلار / شرایط خرید دلار صرافی ملی تغییر کرد

اتفاق مهم برای ثبت‌نام یارانه دلار / شرایط خرید دلار صرافی ملی تغی...

هر ایرانی می‌تواند سالانه 2200 دلار از صرافی ملی خرید داشته باشد که معمولا نرخ این خرید ارزان‌تر از بازار است. هرچند در روزهای اخیر گزارش شده که این خرید تنها با کارت ملی از سوی برخی انجام می‌شود اما ...

TejaratNews.com/
قیمت دلار و قیمت یورو امروز 3 آبان / بازگشت دلار به کانال 27 هزار تومان

قیمت دلار و قیمت یورو امروز 3 آبان / بازگشت دلار به کانال 27 هزار ...

قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران به نرخ 27.046 هزار تومان رسید.

Borna.news/
علت افزایش قیمت دلار در بازار امروز 3 آذر / سیگنال ريیسی به بازار دلار

علت افزایش قیمت دلار در بازار امروز 3 آذر / سیگنال ريیسی به بازار ...

قیمت دلار در بازار امروز چهارشنبه 3 آذر از ابتدای معاملات روند صعودی به خود گرفت و حدود 450 تومان افزایش قیمت داشت. قیمت دلار در بازار آزاد ظهر امروز 3 آذر به 29 هزار تومان هم رسید.

TejaratNews.com/

بی‌توجهی دلار به ورود گروسی / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 3 آذر

سیگنال افزایشی مذاکرات به بازار دلار /افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟

سیگنال افزایشی مذاکرات به بازار دلار /افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟

در سومین روز هفته، خریداران در بازار ارز و سکه تحرک بیشتری داشتند. روز دوشنبه با افزایش فعالیت خریداران، دلار توانست به بالای محدوده 28 هزار و 400 تومانی نفوذ کندو

TejaratNews.com/
اختلاف قیمت دلار دولتی و آزاد چقدر است؟ / صف مردم برای خرید دلار صرافی ملی

اختلاف قیمت دلار دولتی و آزاد چقدر است؟ / صف مردم برای خرید دلار ص...

اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد با صرافی‌ها امروز تا دو هزار و 100 تومان رسیده است. این رقم در حالی است که صرافی ملی هر دلار آمریکا را به قیمت 26 هزار و 700 تومان می‌فروشد.

TejaratNews.com/
قیمت دلار و قیمت یورو امروز یکم آبان / افت اندک نرخ دلار در صرافی ملی

قیمت دلار و قیمت یورو امروز یکم آبان / افت اندک نرخ دلار در صرافی ...

قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران به نرخ 26.795 هزار تومان رسید.

Borna.news/
پیش‌بینی قیمت دلار / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 آبان

پیش‌بینی قیمت دلار / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 آبان

قیمت دلار در بازار روز پنجشنبه 27 آبان با روند نزولی همراه بود و کانال 28 هزار تومان را از دست داد. پیش‌بینی‌ها در بازار دلار چگونه است؟

TejaratNews.com/
سیگنال مهم ريیسی برای دلار/ کاهش قیمت دلار ادامه دارد؟

سیگنال مهم ريیسی برای دلار/ کاهش قیمت دلار ادامه دارد؟

ريیس جمهور در جلسه علنی امروز خود در مجلس از تزریق منابع به بازار ارز خبر داد. موضوع پول‌های آزاد شده ایران از ابتدای هفته تایید شد و بازار ارز با کاهش قیمت همراه شد. این روند کاهشی ادامه دارد؟

TejaratNews.com/
نرخ دلار در صرافی ملی کاهش یافت/ بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان

نرخ دلار در صرافی ملی کاهش یافت/ بازگشت دلار به کانال 26 هزار توما...

قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران امروز24 آبان‌ماه به نرخ 26.980 تومان معامله شد.

Borna.news/

قیمت دلار و قیمت یورو امروز 24 آبان‌ماه / دلار در کف کانال 27 هزار تومان

قیمت دلار کاهش یافت / قیمت دلار امروز 24 آبان 1400

قیمت دلار کاهش یافت / قیمت دلار امروز 24 آبان 1400

قیمت دلار در بازار آزاد امروز روند کاهشی عصر دیروز را ادامه داد و به 28 هزار و 220 تومان رسید. ارز صرافی ملی امروز 27 هزار و 110 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
خریداران دلار بخوانند / 3 اتفاق مهم برای قیمت دلار / دلار شنبه چه می‌شود؟

خریداران دلار بخوانند / 3 اتفاق مهم برای قیمت دلار / دلار شنبه چه ...

گفتگوهای مقامات آمریکا و روسیه درباره برجام، سفر احتمالی نخست وزیر عراق به ایران و تماس تلفنی وزیران خارجه ایران و کره جنوبی، سه اتفاق مهم سیاسی برای بازار ارز هفته جدید است.

TejaratNews.com/
محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد «پلاک تاریخی» برای خودرو‌های بالای 30 سال هیات مدیره "ومعادن" با مصوبه مجمع تغییر کرد عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده! فردا، مجمع صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش برگزار می شود "حپارسا" در مجمع 345 تومان تقسیم کرد هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ سوددهی "وپاسار" آغاز شد دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد افت شدید قیمت دلاردر صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد قنادان با کمبود و گرانی روغن مواجهند زنگ مجمع "ما" به صدا درآمد پیشنهاد برای فروش 1800 خودروی وارداتی رسوبی شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد انهدام شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی شاخص بورس قرمزپوش ماند تغییر ساعت کاری خزانه‌های سکه طلا جزيیات جدید فروش نقدی ارز در صرافی‌ها سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته صفر تا صد یارانه یک میلیون تومانی! وضعیت سبد سهام عدالت در ششم آذر ماه شرط تزریق واکسن برای ورود به مدرسه ممنوع است مدت زمان اجاره خانه تغییر می‌کند بدترین روز سال برای بازارها/ وجشت شاخص‌ها از ویروس جدید کرونا