روند بورس در سال 99 چگونه بود؟ / عامل تحرک شاخص چیست؟

روند بورس در سال 99 چگونه بود؟ / عامل تحرک شاخص چیست؟

بازار سهام در سال 99 با حجم صعود و نزول بالایی همراه بود. در شش ماه ابتدایی شاخص به بالای دو میلیون واحد رسید اما بعد از گذشت تقریبا شش ماه از شروع حرکت نزولی، شاخص به زیر یک میلیون و 200 رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار سهام در سال 99 شرایط متفاوتی داشت. بورس سال 99 را در یک شرایط مثبت به همراه ورود نقدینگی به بازار آغاز کرد و این روند صعودی در بازار تا نیمه مرداد ماه ادامه داشت. اما با گذشت از نیمه مرداد ماه، روند نزولی بازار آغاز و با یک شیب نسبتا تندی شاخص بازار در حال افت بود. کارشناسان ورود و خروج نقدینگی را یکی از عوامل اصلی این موضوع می‌دانند.

علی عصاری، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز، با اشاره به روند صعودی شش ماه اول سال 99 گفت: با توجه به تشویق‌های زیاد از سوی دولت، مجلس و نهادهای وابسته دیگر برای ورود و سرمایه‌گذاری مردم در بورس، حجم بالایی از نقدینگی وارد بازار شد. ورود نقدینگی به بازار روند صعودی را به همراه دارد. حجم بالایی از نقدینگی که در ماه‌های اول سال 99 وارد بازار شد، موجب یک روند صعودی مستمر در حرکت شاخص شد.

عصاری با اشاره به اینکه تمام ارکان دست به دست هم دادند تا بورس رشد کند اظهار کرد: مخالفین و موافقین بورس همگی برای بهبود شرایط بورس و رشد شاخص تلاش کردند.

این کارشناس با توضیح اینکه در هر بازاری هر حرکت رو به جلو و صعودی یک روند نزولی دارد، توضیح داد: بازار سهام با یک روند صعودی چند ماهه همراه بود، اما همانطور که هر بازاری بعد از یک شیب صعودی یک روند نزولی هم دارد، از نیمه مرداد 99 به دلایل مختلف روند نزولی بازار سرمایه آغاز شد.

عصاری در رابطه با شروع حرکت نزولی بازار از نیمه مرداد توضیح داد: شاید بتوان در ساده‌ترین تعریف اینطور توضیح داد که بازار از نیمه مرداد با یک موج خروج نقدینگی همراه شد. خروج نقدینگی از بازاری که با توجه به ورود نقدینگی زیاد روند مثبتی داشت، یک روند کاهشی را آغاز کند.

این کارشناس با اشاره به عدم بازگشت نقدینگی خارج شده از بورس، ادامه داد: پول‌های بزرگی از بازار خارج شد و به سمت بازارهای دیگر رفت. ارزش معاملات در آن زمان زیاد بود اما این ارزش به دلیل خروج سهامدارن و نقدینگی از بازار بود. در ابتدای روند نزولی حجم عرضه و تقاضا خوبی برای نمادها وجود داشت اما رفته رفته حجم تقاضا کم و حجم عرضه افزایش پیدا کرد.

او در پایان گفت: در پاییز و زمستان حجم عرضه افزایش چشم‌گیری داشت و روند نزولی شاخص افزایش یافت. در بعضی از روزها روند نزولی شاخص کاهش پیدا می‌کرد اما حجم تقاضا به اندازه‌ای نبود که شاخص را مثبت کند. همین مسايل رفتارهای هیجانی بین سهامدارن را افزایش می‌داد و روند فرسایشی بازار را قوی‌تر می‌کرد.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند دوره نزولی شاخص بازار در نیمه دوم سال 99 یک تجربه خوب برای سرمایه‌گذارن و سیاست‌گذارن برای کنترل بازار بود. در ماه‌های بهمن و اسفند 99 روند فرسایشی بازار گسترش پیدا کرده بود و بازار حتی به اخبار مثبت هیچ واکنشی نشان نمی‌داد و همچنان قدرت دست عرضه‌کنندگان بود و شاخص روند کاهشی خود را ادامه می‌داد.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز دنبال کنید.

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

در سال 99 بازارهای مالی دلار، سکه، ارز و طلا رکوردهای بالایی ثبت کردند، بورس فراتر از تصور رشد کرد اما با همان سرعت نیز روند نزولی را در پیش گرفت. در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

TejaratNews.com/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/

نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل بهار

چشم انداز همیشه مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز همیشه مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت ها افزایش یافته است.

Sena.ir/
مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندران ساری - ایرنا - آخرین هفته فعالیت بورس منطقه‌ای مازندران با معامله بیش از 860 میلیارد ریال سهم همراه بود که 82 درصد ارزش معاملاتی مربوط به فروش سهام بود.

Irna.ir/
تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین وجود بیش از 3‌هزار و 600 طرح نیمه‌تمام صنعتی بالای 80 درصد پیشرفت آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیمان با امید به تعیین نرخ تا 30 روز آینده + آمار صادرات تغییر مالکیت 510 میلیون اوراق بهادار مالی ارزش پالایشی یکم 25 فروردین 1400 کاهش ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته سوم فروردین قیمت روز خودرو در 25 فروردین قیمت روز خودرو‌های صفر بالای یک میلیارد آتش بی‌تدبیری در خرمن نمادهای کوچک "بورس" نرخ جدید دلار و یورو/ سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس فعالیت مجدد مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی آرمان 4 شاخص در پایان ریزش 1365 واحدی داشت موفقیت نخستین عرضه صادراتی آلومینیوم در بورس کالا/ فلز نقره‌ای آغازگر صادرات فلزات از مسیر بورس غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود گوشت و مرغ گران نمی‌شوند! قیمت طلا امروز 25 فروردین 1400/ صعود 150 هزار تومانی قیمت سکه تاثیر منفی "شپنا"،"فملی" و "شبندر" بر شاخص میزان افزایش قیمت سیمان مشخص می‌شود/ رایزنی برای عرضه سیمان در بورس کالا راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی روند نرخ طلا و سکه صعودی شد یارانه رمضان امشب واریز می‌شود رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بازار سرمایه دستگیری اعضای باند زمین‌خواری در کشور نرخ جدید دلار/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 واردات واکسن کرونا با ارز نمایی سرمایه "گوهران" 62 درصد افزایش می‌یابد معاملات منفی "اخابر" همراه با افت 2درصدی "همراه" در صفر تابلو منفی است "ولشرق" همراه با افت یک درصدی نرخ ارز اندکی افزایش یافت «متانول» پرفروش‌ترین محصول "شفن" قانون گره معاملاتی کارایی ندارد قیمت دلار امروز 25 فروردین 1400 چقدر شد؟ بیت کوین رکورد تاریخی خود را شکست جهش 203 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی قیمت دلار امروز چهارشنبه 25 فروردین 1400/ نرخ اسکناس آمریکایی افزایش یافت جزيیات شناسایی لوکس‌ نشین‌ها برای مالیات ستانی رشد هزار واحدی شاخص کل / نمای میانی بورس (25فروردین)

در حال بارگیری...