فقر سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی

فقر سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی

ایلنا: ساداتی نژاد عدم سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی را حلقه مفقوده در این بخش خواند و گفت: زمانی که در نوار ساحلی حرکت می کنیم مشاهده ظرفیت ها در حوزه پرورش ماهیان...

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر کشاورزی در حاشیه هفمین همایش ملی ماهیان خاویاری، حوزه شیلات را حوزه محجور مانده در بخش کشاورزی دانست و افزود: حوزه شیلات در کنار دیم  به عنوان بخش های فراموش در حوزه تولید ثروت در اقتصاد ایران از آنها یاد می کنم.

وزیر کشاورزی با بیان اینکه ظرفیت های بی نظیری در 5 هزار و 800 کیلومتر نوار ساحلی ایران وجود دارد، تصریح کرد: ظرفیت اشتغال آفرینی در این زمینه قابل توجه است این در حالیست که در این سال ها کمتر به آن توجه شده است. برداشت من این است که در حوزه تغییرات اقلیمی و مباحث مربوط به بحران آب حوزه شیلات می تواند کمک کنده باشد به این معنا که اگر در سبک مصرف تغییر ایجاد شود و مصرف ماهی در  بشقاب ایرانی جای خود. را پیدا کند سفره غذایی ایرانی را کم آب تر کردیم.

ساداتی نژاد تاکید کرد : برای اینکه بخواهیم ماهی جای خود را بیشتر در سفره های مردم باز کند باید تمهیدات ویژه ای برای آن در نظر گرفته شود.  بخشی از این مهم به ارزان سازی تولید ماهی باز می گردد و بخش دیگر  آن با فرهنگ سازی میسر می شود.

ساداتی نژاد با اشاره به مغفول بودن سرمایه گذاری در حوزه شیلات،  اذعان کرد : سرمایه گذاری در حوزه صنعت قابل قیاس با سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی نیست. در عرف شایع است که سرمایه گذاری در حوزه ها به میزان سهم آنها در تولید ناخالص ملی وابسته است این در حالیست که سهم کشاورزی در تولید ناخالص مالی 11.7 است از این رو باید همین حدود سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی صورت بگیرد اما بالاترین عدد سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی حدود 4 درصد را در سال های گذشته تجربه نکردیم. 

وزیر ساداتی نژاد با تایید فقر سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی، خاطر نشان کرد: باید از سرمایه گذاران سایر حوزه ها دعوت کنیم که به بخش وارد شود و وظیفه دولت ها این است که در حوزه ارزش افزوده کاری کنند که قابل رقابت با سایر بخش‌های صنعتی، معدنی و پتروشیمی ها باشد. 

وی با اشاره به دلیل یارانه گرفتن حوزه کشاورزی، ادامه داد: دولت ها تلاش دارند با یارانه دادن به حوزه کشاورزی ارزش افزوده این بخش را با سایر حوزه ها هم‌سطح کنند که بخش غذا آسیب نبیند. 

ساداتی نژاد عدم سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی را حلقه مفقوده در این بخش خواند و خاطر نشان کرد:  زمانی که در نوار ساحلی حرکت می کنیم مشاهده ظرفیت ها در حوزه پرورش ماهیان خاویاری، میگو و ماهیان در قفس و... اجاب برانگیز است و به نظر من رسد باید نگاه متفاوتی در سرمایه گذاری به این بخش داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بانک ها نمی توانند با ذهنیت گذشته در سرمایه گذاری جدید در حوزه تولید کمک کنند، افزود: عدد و رقم ها  بعد از مردمی سازی یارانه ها متفاوت شده است به عنوان متال هم اکنون در حال خرید گندم از  کشاورزان هستیم و برای خرید گندم 70 هزار میلیارد تومان برای خرید گندم باید پرداخت کنیم در حالی که در سال های گذشته این اعداد بسیار کوچکا بودند از این رو مقیاس حمایتی بانک ها باید صریب بیشتری به خود بگیرند.

وی خاویار را به عنوان نماد ایرانیان معرفی کرد و خاطر نشان کرد: خاویار شناسنامه ایران است و به عنوان نگاه میراثی و ماندگار هم باید برای تقویت آن تلاش کنیم شاید بتوان گفت یکی از گونه های پر ارزش ماهی همین ماهیان خاویاری باشد که سرمایه گذاری در این حوزه مسايل خاص خود را دارد، گفت:  با حمایت مالی و بانکی شاهد رشد و تعالی در این بخش باشیم.  ظرفیتی که در این حوزه دیده شده است تولید حدود 20 هزار گوشت خاویاری و 100 تن خاویار است که رسیدن به  این مهم مستلزم حمایت ویژه است. و تلاش داریم که این اتفاق رخ بدهد.

وزیر کشاورزی تاکید کرد : باید به حوزه شیلات توجه ویژه شود تا این بخش از غفلتی که دارد خارج و از آن بیشتر حمایت کنیم.

 

کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟