مبلغ وام ازدواج افزایش پیدا کرد

مبلغ وام ازدواج افزایش پیدا کرد

هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان امروز اعلام کرد: روند بررسی بودجه 1403 در شورای نگهبان دچار تغییراتی ...

تابناک: هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان امروز اعلام کرد: روند بررسی بودجه 1403 در شورای نگهبان دچار تغییراتی شد

هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان، در نشست خبری امروز (دوشنبه 23 بهمن 1402) گزارشی از روند بررسی بودجه 1403 در شورای نگهبان ارايه داد و گفت: بر اساس اصلاحیه قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، روند بررسی بودجه 1403 دچار تغییراتی شد؛ با این حساب، از امسال قانون بودجه در قالب دو بخش تصویب می‌شود؛ یعنی ابتدا احکام بررسی و تبدیل به قانون می‌شود و سپس جداول و ارقام تنظیم می‌گردد.

طحان نظیف با بیان اینکه نظر شورای نگهبان درباره بودجه 1402 امروز به مجلس اعلام می‌شود، افزود: یکی از ایرادات شورای نگهبان به بودجه 1402 مربوط به جداول کلی بودجه بود. بر اساس ماده 182 آیین‌نامه داخلی، این جداول باید به ضمیمه متنی شورا ارسال می‌شد؛ اما چنین روندی طی نشد و بنابراین شورای نگهبان آن را قبول نکرد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در تبصره 13 که مربوط به حوزه فرهنگ است، 300 همت برای تسهیلات ازدواج، فرزندآوری ودیعه، خرید یا ساخت مسکن پیش بینی شده بود که این موضوع نیز به تایید شورای نگهبان رسید. البته در خصوص کفایت منابع و اولویت بندی موارد و همچنین ترتیب اعطای تسهیلات ابهاماتی جزيی وجود داشت. همچنین درباره افزایش وام ازدواج برای زوج زیر 25 سال و زوجه زیر 23 سال به 350 میلیون تومان و برای سایر افراد که 300 میلیون تومان است خلاف قانون اساسی شناخته نشد. همچنین حکم مربوط به واگذاری زمین رایگان به خانوارهای بالای 4 فرزند و بیشتر زیر 20 سال خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

طحان نظیف با بیان اینکه در خصوص بحث حقوق و دستمزد نیز نسبت به افزایش 20 درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان احکامی را داشتیم که خلاق قانون اساسی شناخته نشد، اظهار کرد: به محض ارسال نظر شورای نگهبان به مجلس جزيیات ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه سال 1403 در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد