طالبان تجارت با ایران را متوقف می‌کنند؟

طالبان تجارت با ایران را متوقف می‌کنند؟

طالبان بیش از 85 درصد از خاک افغانستان را تصرف کرده است و حالا یکی از نگرانی‌های به وجود آمده درباره صادرات مستقیم ما به این کشور است؛ به جز این برخی از کارشناسان می‌گویند ایران از طریق خاک افغانستان به مشتریان سنتی خود نفت صادر می‌کند و صحبت‌های ضد و نقیض درباره این مساله، موجب نگرانی‌هایی شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، طالبان در حال حاضر بیشتر از 85 درصد از خاک افغانستان را تصرف کردند و حالا این نگرانی به وجود آمده که آیا آن‌ها حاضر به دادوستد با ایران هستند؟ محمد علی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک به تجارت‌نیوز می‌گوید: همه مسایل ما با افغانستان بستگی به ارتباط سیاسی ما با آن‌ها دارد.

خطیبی ادامه می‌دهد: ما به افغانستان نفت خام کمی صادر می‌کردیم و البته فرآورده‌های نفتی با کامیون به این کشور فرستاده می‌شد اما فکر نمی‌کنم میزان صادرات ما به این کشور، میزان قابل توجهی بوده باشد.

نماینده سابق ایران در اوپک تصریح می‌کند: البته به نظر نمی‌رسد که این مقدار صادرات متوقف شود و این میزان فرآورده‌های نفتی از طریق زمین به افغانستان منتقل می‌شود.

او توضیح می‌دهد: همه این مسایل به روابط سیاسی ما با افغانستان بستگی دارد، اگر دولت جدید افغانستان، همان گونه که مسولان ایران اعلام کردند دولتی برآمده از مردم باشد ایران هم برای ارتباط با این دولت مشکلی ندارد و صادرات ما هم به قوت خود باقی می‌ماند.

خطیبی صادرات نفت ایران از طریق این کشور را تکذیب می‌کند: مقدار صادرات ما به افغانستان بسیار کم بوده و آن هم برای تامین نیازهای خود افغانستان است. صادرات زمینی سوخت بسیار دردسرزاست.

البته پیر محمد ملازهی، کارشناس مسایل افغانستان هم پیش از این به تجارت‌نیوز گفته بود: راه دور زدن تحریم‌ها از طریق افغانستان، محدود است و ما از طریق ترکیه و پاکستان ظرفیت امن‌تری برای این کار داریم.

اما این در حالی است که روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک به این رسانه گزارش داده بود: کمک گرفتن از ظرفیت‌های بین‌المللی افغانستان به ویژه در شرایط فعلی، یکی از مسیرهای برون رفت از فشار تحریم‌هاست.

اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران هم چند وقت پیش اعلام کرده بود به درخواست طالبان صادرات بنزین و گازويیل ایران به افغانستان از سر گرفته می‌شود.

حالا باید دید آیا طالبان رغبتی به داد و ستد با ایران نشان می‌دهند یا این ماجرا هم مانند ماجرای حق‌آبه رود هیرمند نامعلوم است.

برای مطالعه بیشتر در همین باره، گزارش «طالبان آب هیرمند را به روی ایران باز کرد؟» را هم بخوانید.

چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین

چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین

صادرات نفت ایران به چین 99 درصد کم شد. این یعنی بزرگترین خریدار نفت ایران، در هفت ماهه نخست سال 2021 تنها 220 هزار بشکه نفت از ایران خریده. معادل 11 میلیون دلار. آیا چین هم خرید نفت خود از ایران را مت...

TejaratNews.com/
تحولات افغانستان چه اثری بر بورس ایران خواهد گذاشت؟

تحولات افغانستان چه اثری بر بورس ایران خواهد گذاشت؟

بخش عمده‌ای از صادرات ایران به مقصد افغانستان صورت می گیرد و تحولات افغانستان بر بازارهای مالی کشور از جمله بورس تاثیرگذار است.

YJC.news/
چین و معادن افغانستان پس از تصرف طالبان

چین و معادن افغانستان پس از تصرف طالبان

افغانستان در بهترین شرایط یک بازی طولانی مدت است و اکنون که طالبان برنده شده اند، بیشتر نمایشی بلند مدت برای منافع چین است. بعد از پنج سال، این احتمال وجود دارد که افغانستان به یک صادرکننده مواد معدنی...

BourseNews.ir/
ایران به سوریه سوخت صادر می‌کند؟/ صادرات سوخت به سوریه منطقی است؟

ایران به سوریه سوخت صادر می‌کند؟/ صادرات سوخت به سوریه منطقی است؟

شایعاتی مبنی بر صادرات سوخت به سوریه در فضای مجازی دهان به دهان می‌شود؛ محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک می‌گوید: هر چه به کشورهای بیشتری نفت بفروشیم، وضعیت ما بهتر می‌شود و به جز آن، دادوستد...

TejaratNews.com/
تاثیر تحولات افغانستان بر بازار طلای ایران / سکه چقدر گران شد؟

تاثیر تحولات افغانستان بر بازار طلای ایران / سکه چقدر گران شد؟

طبق تحلیل عضو هیات‌مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، طی یک هفته اخیر تحولات سیاسی افغانستان تاثیر خود را در نوسانات نرخ ارز در داخل داشت و سبب شد با وجود کاهش قیمت اونس جهانی، روند صعودی قیمت سکه و طلا...

TejaratNews.com/
خیز چین به سوی ثروت معدنی افغانستان

خیز چین به سوی ثروت معدنی افغانستان

در حالی که جهان با نگرانی فزاینده به تحولات سیاسی افغانستان می نگرد، توجه اذهان عمومی به تدریج به ثروت معدنی این کشور و نحوه بهره برداری دولت طالبان از آن معطوف می شود.

Bartarinha.ir/
بایدن: عملیات تخلیه آمریکایی‌ها از افغانستان ادامه خواهد داشت

بایدن: عملیات تخلیه آمریکایی‌ها از افغانستان ادامه خواهد داشت

علی‌رغم کشته شدن 12 نظامی آمریکا در اثر انفجارهای کابل ريیس‌جمهور آمریکا گفت عملیات خروج آمریکایی‌ها از افغانستان ادامه خواهد داشت.

Bartarinha.ir/
طالبان و راه‌های دور زدن تحریم

طالبان و راه‌های دور زدن تحریم

با مسلط شدن طالبان بر افغانستان شبهاتی درباره روابط تجاری ایران با افغانستان مطرح می‌شود به خصوص که افغانستان یکی از راه‌های انتقال نفت ایران به مشتریان خود بود.

TejaratNews.com/
تاثیر طالبان بر اقتصاد ایران / تلاش افغان‌ها برای تبدیل دارایی به دلار

تاثیر طالبان بر اقتصاد ایران / تلاش افغان‌ها برای تبدیل دارایی به ...

در شرایط فعلی افغانستان، افغان‌هایی که پس‌اندازشان به پول محلی است، تلاش دارند آن را به دلار تبدیل کنند؛ اگر نتوانند دلار پیدا کنند به خرید روی می‌آورند و قیمت‌ها بسیار بالا می‌رود. این موضوع چه تاثیر...

TejaratNews.com/
تاثیر حضور طالبان در قدرت بر اقتصاد ایران

تاثیر حضور طالبان در قدرت بر اقتصاد ایران

افغان‌هایی که پس‌اندازشان به پول محلی است، تلاش دارند آن را به دلار تبدیل کنند؛ اگر نتوانند دلار پیدا کنند به خرید روی می‌آورند و قیمت‌ها بسیار بالا خواهد رفت. در چنین شرایطی این پرسش که روابط اقتصادی...

Bartarinha.ir/
طالبان انتقال دلار به خارج را ممنوع کرد

طالبان انتقال دلار به خارج را ممنوع کرد

طالبان می‌گوید که افغانها را از انتقال دلارهای امریکایی و پول افغانی به خارج منع کرده است.

Bartarinha.ir/
بازگشت روند تجارت ایران و افغانستان به حالت عادی

بازگشت روند تجارت ایران و افغانستان به حالت عادی

سخنگوی گمرک گفت: روند تجارت بین ایران و افغانستان که طی یک ماه و نیم گذشته کند شده بود تقریبا به حالت عادی باز گشته است.

Irinn.ir/
ثروت یک تریلیون دلاری دست طالبان افتاد

ثروت یک تریلیون دلاری دست طالبان افتاد

اعتراض بین المللی نسبت به تصرف افغانستان از سوی گروه طالبان هنوز فروکش نکرده اما موضوع دیگری که مورد توجه قرار گرفته ثروت معدنی این کشور است که ممکن است افغانستان را در موقعیت بین المللی برجسته تری قر...

Bartarinha.ir/
طالبان آب هیرمند را به روی ایران باز کرد؟

طالبان آب هیرمند را به روی ایران باز کرد؟

با روی کار آمدن طالبان شایعاتی درباره آزاد شدن حآب هیرمند به روی مزارع سیستان و بلوچستان در فضای مجازی مطرح شد با این حال پیرمحمد ملازهی، کارشناس مسایل افغانستان در این باره توضیح می‌دهد که این موضوع ...

TejaratNews.com/
شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند آمریکا یک شرکت مبادله رمزارز را تحریم کرد توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت تراکنش‌ها ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما تحریم دولت بایدن علیه رمزارزها رسمی شد گشایش در تخلیه کالای ملوانی از بنادر آبادان دریافت خدمت واریز شناسه دار از طریق خودپردازها امکان پذیر است هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ مبلغ و مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک رفاه کارگران افزایش یافت ببینید مسیر واردات خودرو باز شد! آیا سهمیه سوخت خودروهای سنگین قطع شده است؟ شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان مدیرعامل بانک رفاه کارگران مورد تقدیر قرار گرفت اوراق سلف نفت خام وزارت اقتصاد به فروش رسید بازگشت اعتماد به بورس در گرو حمایت عملی از بازار است اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند محدودیت مصرف برق صنایع لغو شد فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی حداکثر قیمت تخم مرغ 40 هزارتومان افزایش قیمت و رکود شدید در بازار لوازم التحریر هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ بورس، مادر خرج نیست! بالاخره برق مجانی شد یا قسطی؟! اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور می‌شود قیمت گوشت در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) محدودیت جدید بانک مرکزی برای کارت به کارت آغاز اختیار معامله بر «فارس» شناسایی 7 هزار ماینر در بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز در ایران چین، ایران را غافلگیر کرد / چرا چین از ایران نفت نمی‌خرد؟ آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش "فارس" از مهرماه 11 هزار درگاه بانکی مسدود شدند بازی کارت بلاکچینی با مزیت ارزهای دیجیتال سهامداران شرکت «گروه بهمن» سود سهام خود را در شعب بانک صادرات ایران دریافت کنند سهامداران حقیقی "ساوه" بخوانند افزایش سرمایه 113 درصدی "شرنگی" در مجمع سهامداران "شستان" دست خالی از مجمع مجمع "صبا " 193 تومان تقسیم کرد سقوط 11 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتال فعالیت استخراج کنندگان مجاز رمزارز‌ها از مهرماه سهم نیم‌درصدی ما از بازار 3هزار میلیاردی سازمان شانگهای! چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین قیمت طلا و سکه در بازار امروز زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است یارانه به جیب پولدار‌ها می‌رود بورس با افت 36 هزار واحدی، حمایت خود را شکست وضعیت سبد سهام عدالت در 30 شهریور ماه

در حال بارگیری...