ماندگاری در بازار، راز کسب سودهای بزرگ

ماندگاری در بازار، راز کسب سودهای بزرگ

یک کارشناس بازار سرمایه ، دستیابی به سودهای بزرگ در بورس را نیازمند خرید سهام در دوره رکود و صبوری و سهامداری عنوان کرد.

امیر سیدی ، مدیر عامل کارگزاری امین سهم  در خصوص دلایل فراز و فرود بازار سرمایه در سال 99 به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: افزایش نرخ ارز و شکل گیری افق تورمی قوی و جدی، بحث آزادسازی سهام عدالت از جمله دلایل اقبال عمومی به بورس بود.  

وی با اشاره به سایر دلایل شکل گیری رونق بورس در سال 99 افزود: آنچه رونق بازار سرمایه را از ابتدای سال جاری رقم زد، کاهش سود سپرده های بانکی و محدودیت های اعمال شده  روی این سپرده ها توسط بانک مرکزی بود.به طوری که سود روزشمار سپرده های کوتاه مدت تبدیل به سود ماه شمار شده بود و از 10 درصد به 8 درصد رسیده بود.همچنین سود سپردهای بلندمدت نیز به 15 درصد رسیده بود،اما نرخ شکست داشت و سپرده گذار اگر تا پایان دوره در قرارداد نمی ماند، به سود مورد نظر خود نمی رسید.

سیدی، تصمیمات سیاست گذار پولی در ابتدای سال جاری را سبب افزایش ریسک سفته بازان بازارهای ارز و سکه ارزیابی کرد و یادآور شد: با قوانینی که در انتهای سال 98 در سیستم بانکی گذاشته شد، انتقال پول فقط به نهادهای مالی برای خرید سهام آسان بود و فعالیت های سفته بازی دیگر مثل خرید دلار،طلا و غیره دچار ریسک بالا شد. همین مساله سیل پول را به سمت بازار سرمایه روانه کرد و رشد بالایی را در بورس از ابتدای سال 99 سبب شد.

سیل پول با بورس چه کرد؟

مدیر عامل کارگزاری امین سهم در تشریح تحولات صورت گرفته پس از ورود سرمایه ها به بورس گفت: از آن جایی که آمادگی لازم برای بهره برداری بهینه از حضور سرمایه های مردم در بورس وجود نداشت، این پول ها سبب متورم شدن قیمت سهام و در برخی موارد بیش از ارزش شرکت ها شد.

وی افزود: همچنین به جای هدایت این سرمایه ها به سمت فعالیت های اقتصادی و ایجاد سرمایه ثابت برای کسب و کارها به ناگهان در مردادماه شاهد شکل گیری واکنش های منفی نسبت به بازار شدیم.

چرا ورق بورس برگشت؟

سیدی به وجود آمدن دغدغه های جدید سیاست گذار پولی را سبب تغییر نرخ بهره و به تبع آن تغییر فاز بازار سرمایه ارزیابی کرد و گفت: در شرایطی که در خردادماه و در اوج رونق بازار نرخ بهره بین بانکی به 8 درصد نیز رسیده بود،  در مردادماه به یکباره با یک چرخش سیاست شدید به دلیل نگرانی بانک مرکزی در خصوص کنترل تورم عمومی، این نرخ به حدود 22 درصد بازگشت و بانکها در حال حاضر سپرده های بالای 20 درصد نیز جذب می کنند.

وی خاطرنشان کرد:وقتی افق سرمایه گذاری بدون ریسک از 8 به 22 درصد می رسد به دلیل محاسبات تيوریک ارزش گذاری شرکت ها نیز کاهش چشمگیری می یابد.بنابراین از آن زمان بورس دارای فاز اصلاح شد و اتفاقا از همان زمان نیز با رشد ارز مواجه شدیم که به تبع آن بازارهای دیگر نیز دچار موج صعودی شدند. سپس نرخ ارز پایین آمد و بازارها نیز وارد یک چرخه رکودی شدند.

درس های نهفته بازار 99 برای سهامداران چه بود؟

مدیر عامل کارگزاری امین سهم با اشاره به عدم آگاهی اغلب سهامداران متضرر بازار سرمایه در سال جاری از قوانین حاکم بر بازارهای مالی گفت: سهامداران باید توجه کنند که بازی بازار سرمایه یک بازی محور زمان است که عنصر زمان در آن فاکتوری جدی است. چنانچه روند شاخص بورس را از سال 67 در نظر بگیریم این شاخص با وجود فراز و فرودهای بسیار باز هم اکیدا صعودی بوده است.

وی ماندگاری در بازار سرمایه را راز کسب سودهای بزرگ دانست و افزود: افراد باید به بازار سرمایه به چشم یک ابزار نگاه کنند که سرمایه خود را به تدریج و با برنامه در این بازار وارد کنند.یعنی نباید به دنبال خرید در کمترین قیمت و فروش در اوج قیمتی باشند. یا وقتی بازار صعودی است به آن وارد شوند و وقتی نزولی است از آن خارج شوند.تجربه نشان داده است کسانی که در بازار ماندگار بوده اند سود بالاتری نسبت به کسانی که مشغول خرید و فروش بوده اند، کسب کرده اند.

خرید به وقت فروش دیگران؛ فروش به وقت خرید دیگران!

این فعال بازار سرمایه در خصوص بهترین زمان خرید و فروش در بازار سرمایه گفت: یک نکته مهم مالی و رفتاری این است که وقتی بازار ارزان است شروع به خرید کنید و وقتی گران است به دنبال فروش باشید. یعنی وقتی همه می فروشند شما خریدار باشید و وقتی همه می خرند شما فروشنده باشید.اما همواره این سوگیری رفتاری اشتباه در افراد وجود دارد که در زمان رونق به دنبال خرید گران و در هنگام رکود به دنبال فروش و شناسایی ضرر هستند.

وی خرید تدریجی سهام در دوره رکود را بهترین سرمایه گذاری دانست و یادآور شد:این افراد بی شک در درازمدت سود می کنند.در این میان چنانچه افراد توان تحلیل بازار و سهام را نداشته باشند می توانند در صندوق های سرمایه گذاری در سهام یا صندوق های شاخصی سرمایه گذاری کنند.

ورود خوب و صبوری؛راهکار کسب سود از بازار سرمایه

امیر سیدی با مقایسه بازارها با یکدیگر بازدهی بازار سرمایه را بالاتر از سایرین توصیف کرد و گفت: حتی اگر بازدهی شاخص در دوره ای منفی باشد در درازمدت این بازدهی مثبت است.به طور مثال شخصی که فروردین 97 با شاخص 100 هزار واحد، سهام متوسط بازار را نیز خریده باشد حتی اگر در شاخص 2 میلیون و روی قله هم نفروخته باشد، باز هم اکنون در شاخص یک میلیون و 200 هزار واحد به طور متوسط پول او 12 برابر شده است.

وی کسب بازدهی بالاتر از بازار سرمایه را با تکیه بر صندوق ها امکان پذیر دانست و افزود: چنانچه افراد در بورس مجهز به دانش بازار نیستند اگر در صندوق خوبی سرمایه گذاری کنند این عدد می تواند به بالای 20 برابر نیز برسد. اما اگر همان موقع دلار 5 هزار تومان نیز می خرید،اکنون تنها 5 برابر شده بود.بقیه بازارها نیز با همین بررسی نشان می دهد که بازار سهام گزینه بهتری بوده است.

وی حضور در بازار را زمینه ساز کسب سود و خروج به موقع عنوان کرد و یادآور شد:منطق بازار سرمایه این است که باید همیشه در آن موقعیت داشته باشیم تا موج های صعودی شکل بگیرند و شرایط کسب سود و فروش را برای ما فراهم کنند. بنابر این باید در دوره رکود برای خرید سهام هزینه کنیم و با صبوری به دنبال زمان خروج مناسب از سهام باشیم.

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

آینده قیمت دلار از نگاه 5 کارشناس

آینده قیمت دلار از نگاه 5 کارشناس

دلار آمریکا سال 99 را با قیمت 14 هزار تومان آغاز کرد و با نرخی در کانال 24 هزار تومان به پایان رساند و حالا سال 1400 پر از ابهام و اما و اگر برای اقتصاد ایران در آستانه آغاز است اما کارشناسان اقتصاد د...

TejaratNews.com/
ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار چند؟

ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار چند؟

با توجه به ادامه دورکاری کارمندان و همچنین آموزش های آنلاین دانشجویان و دانش آموزان به دلیل شیوع گسترده کرونا، میزان استفاده و خرید لپ تاپ و تبلت، همچنان در صدر دسته لوازم دیجیتال قرار دارد.

TejaratNews.com/
تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

به اعتقاد مهدی سوری حتی اگر برجام بتواند تاثیر چشم‌گیری هم داشته باشد و نرخ ارز را دچار ریزش شدید کند، این ریزش اکنون به نفع اقتصاد نیست. او می‌گوید: نرخ ایده‌آل دلار اکنون 20 تا 22 هزار تومان است؛ بی...

TejaratNews.com/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخ...

بورستهران- ایرنا- سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت: از 19 میلیون نفر مشمول روش مستقیم، حدود سه میلیون و 200 هزار نفر سهام خود را فروخته‌اند، سود سهام سهامدارانی که سهام عدالت را به فروش نرساندند پرداخت ...

Irna.ir/

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/25

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/2...

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و ثبات افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 760 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سجامی شوند

سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سج...

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب مشمولان واریز می‌شود.

FarsNews.ir/
دارندگان خودرو تعیین‌کننده قیمت‌های بازار

دارندگان خودرو تعیین‌کننده قیمت‌های بازار

در حالی که شنیده می‌شود طی 10 روز نخست سال جدید، قیمت خورو‌های داخلی روند افزایشی قابل توجهی داشته است، اما ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران بر تعطیلی همچنان بازار علیرغم آغاز به ک...

Bartarinha.ir/
آمادگی دو بانک بزرگ کشور برای اعطای کارت اعتباری سهام عدالت قیمت‌ واحدهای مسکن مهر میلیاردی شد کارشکنی برخی شهرداری‌ها در اجرای طرح ملی مسکن تغییر در روش انتشار EPSها/ بررسی تغییر دامنه نوسان عرضه 920 تن اسیداستیک "شفن" افت 1.5 درصدی نرخ فروش پلی پروپیلن جم در بورس کالا چرا نوسانات دلار محدود شده است؟ / واکنش‌ مردم به « نرخ کارشناسی دلار» کرونا کدام پرواز‌های خارجی را ممنوع می‌کند؟ افت نرخ فروش محصولات پتروشیمی مارون در بورس کالا جزيیات بسته جدید سیاست ارزی بانک مرکزی افزایش 80 درصدی قیمت روغن مایع و 146 درصدی قیمت روغن جامد باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟ قیمت روز خودرو را اینجا دنبال کنید رشد 6 درصدی نرخ پلی اتیلن سنگین پتروشیمی امیرکبیر عدم تغییر چشمگیر در عملکرد پتروشیمی خراسان در بورس کالا افزایش 400 تنی میزان فروش آرتوزایلین پتروشیمی برزویه بورس در هفته‌ای که گذشت/ تزریق 24 هزار میلیارد تومانی هم تاثیری روی بازار نداشت بازدهی سالیانه 77 درصدی صندوق "سهامی ثروت آفرین تمدن " جوجه یک روزه کمیاب و گران شد/ هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ جزيیات پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت آخرین وضعیت قیمت و واردات روغن 3 اقدام تاثیرگذار در خروج معاملات بورس از رکود بازدهی 86.6 درصدی سالانه صندوق "بذر امیدآفرین" عرضه صکوک اجاره 10 هزار میلیارد ریالی صبا تامین سقوط نفت به 40 دلار تا 10 سال آینده بازار سرمایه نقش کلیدی در تحقق شعار سال دارد سلامت و معیشت مردم، رفع تحریم‌ها و افتتاح طرح‌های ملی 4 هدف اصلی در 100روز پایانی دولت است محصولات معدنی وارد روند واقعی‌سازی قیمت شده‌اند امکان تنظیم بهینه بازار با تحلیل داده‌های شفاف بورس کالا ارزش 370 میلیارد ریالی صندوق "مشترک گنجینه مهر" زنگنه: 21.5 میلیون تن از تعهد افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی محقق شد یک هفته با بورس کالا پلاستیک دوباره گران شد ارزش صندوق بانک گردشگری از 101 هزار میلیارد ریال فراتر رفت معاملات بورس در روزهای پایانی فروردین ماه مثبت می‌شود؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/27 بازدهی یک‌ساله صندوق‌ها به کمتر از 92 درصد رسید قرارداد ترکمانچای فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تولیدکنندگان ایرانی ها حدود 1600 خانه در ترکیه خریدند ارزش صندوق‌های مختلط به 24 هزار میلیارد ریال رسید ولخرجی دولت با دلارهای بلوکه / «به جای طلبمان واکسن بدهند» آیا با دستمزد 4 میلیون تومانی می‌توان زندگی کرد؟ ایرانی‌ها بیشترین خریدار خانه در ترکیه هستند ادامه روند تقاضای ضعیف محصول تختال فولاد خوزستان آثار مالیات خانه‌های خالی بر بازار مسکن نقدینگی در کشور به وضعیت انفجار رسید/ هدایت نقدینگی باید از روز اول دولت آینده آغاز شود یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز، پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟

در حال بارگیری...