نقش پنج‌گانه افزایش دامنه نوسان در بهبود روند فعلی بازار سهام

نقش پنج‌گانه افزایش دامنه نوسان در بهبود روند فعلی بازار سهام

بورستهران- ایرنا- کارشناس بازار سرمایه گفت: افزایش دامنه نوسان قیمت به عنوان یکی از اقدامات موثر سازمان بورس باعث افزایش نقدشوندگی، توسعه عمق بازار، جلوگیری از تسری نوسانات قیمت به روزهای آینده، نزدیک‌تر شدن قیمت سهام به ارزش ذاتی و افزایش...

«احسان عسگری» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به تاثیر افزایش دامنه نوسان بر بهبود روند فعلی شاخص بورس اشاره کرد و افزود: اجرای چنین اقدامی نشان از آن دارد که سازمان بورس در حال حرکت به سمت اقداماتی است که بورس‌های توسعه یافته طی چند سال گذشته در دستور کار قرار داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: کاهش محدودیت‌های معاملاتی مانند افزایش دامنه نوسان منجر به افزایش نقدشوندگی، کاهش صفوف خرید و فروش و نیز افزایش عمق بازار می‌شود.

عسگری ادامه داد: در کنار تغییر دامنه نوسان قیمت، شاهد وجود برخی از زیرساخت‌ها هستیم که با استفاده از آن می‌توان در کنار افزایش نقدشوندگی، زمینه عمق بخشی به بازار را فراهم کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه مهم‌ترین این اقدامات مربوط به دامنه حجم مبنا است که به نوعی می‌تواند تعیین کننده دامنه نوسان برای قیمت پایانی سهام باشد، گفت: حذف دامنه حجم مبنا یا افزایش دامنه نوسان قیمت به مرور بازار را به سمت افزایش نقدشوندگی پیش خواهد برد.

وی اظهار داشت: تجربه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس نشان داده که نبود دامنه نوسان توانسته تا حد زیادی علاوه بر کاهش رفتارهای هیجانی و حذف صف نشینی، باعث تسریع رسیدن قیمت‌ها به نرخ تعادلی شود.

عسگری خاطرنشان کرد: با توجه به چنین اتفاقی، اطلاعات موثق منتشر شده به سرعت تاثیر خود را بر قیمت سهام می‌گذارد و دیگر نوسانات به روزهای بعد تسری پیدا نمی‌کند، به طور حتم چنین اتفاقی می‌تواند کمک کننده به تقویت نقدشوندگی بازار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه تشکیل صفوف خرید و فروش به خصوص در مرحله پیش گشایش بازار را به عنوان یکی از معضلات سیستم‌های معاملاتی بازار عنوان کرد و گفت: با افزایش دامنه نوسان قیمت، سرعت رسیدن قیمت بازار به قیمت واقعی بیشتر شده و به مراتب ضمن کاهش صفوف خرید و فروش در بازار، در مرحله پیش گشایش نیز شاهد وجود صف‌های خرید و فروش زیاد و چند روزه در بازار نخواهیم بود.

وی ادامه داد: در بورس‌های توسعه یافته، ابزار دیگری در کنار دامنه نوسان به نام «حراج میان بازار» مورد استفاده قرار گرفته است که می‌تواند به نوعی افزایش نقدشوندگی بازار را تقویت کند و همچنین قیمت سهم را به سرعت به سمت نرخ تعادلی و مدنظر بازیگران بازار پیش ببرد.

عسگری تاکید کرد: این آپشن همان طور که باعث شناسایی صف‌های خرید و فروش در ساعت پیش گشایش بازار می‌شود در اواسط بازار هم اگر قیمت سهام به صف خرید و فروش برسد حراج مجددی را با دامنه نوسان باز و با تاخیر پنج تا 10 دقیقه‌ای ایجاد می‌کند که از این طریق به سرعت قیمت به سمت قیمت تعادلی نزدیک می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: در مجموع افزایش دامنه نوسان قیمت، باعث افزایش نقدشوندگی، توسعه عمق بازار، جلوگیری از تسری نوسانات قیمت به روزهای آینده، نزدیک‌تر شدن قیمت سهام به ارزش ذاتی و افزایش سرعت تاثیرگذاری اطلاعات شرکت‌ها در قیمت سهام خواهد شد.

پیام جدید رییس‌کل بانک مرکزی برای بازار ارز/ خرید و... عرضه خودرو در بورس کالا؛ از حذف دلالان تا کنار گذاشتن قیمت گذاری دستوری پیش فروش فراری با موعد تحویل 2 ساله! طلا رکورد افزایش قیمت را شکست با 5 میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟ تاکید وزیر نیرو بر افزایش مبادله برق بین ایران و ترکمنستان طلا رکورد افزایش قیمت را شکست اعزام اکیپ‌های فنی برای رفع اختلال برق در مناطق زلزله‌زده هرمزگان یک پیش‌بینی جذاب از اقتصاد جهان در سال 2023 جژيیات طرح فروش فوری وانت جدید ایران خودرو اعلام شد _ بدون قرعه کشی 9 دستگاه همچنان به درگاه ملی مجوزها متصل نشدند جزيیات فروش فوق‌ العاده سایپا اعلام شد _ آذر 1401 روزگار سپری شده اتاقک های زرد ارتباط اتفاقی هشدار‌آمیز و جدی برای تورم در کشور گزارش بازار‌ها امروز 9 آذر 1401 | بازار بیت کوین برای سرمایه گذاری خطرناک است چهار مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد روسیه و چین به دنبال دور زدن سويیفت ایران چگونه از تله فقر فرار کرد و به دام درآمد متوسط افتاد؟ بیشترین افزایش قیمت آبان برای گوجه فرنگی و پیاز / تورم روغن علیرغم بیشترین افزایش قیمت سالانه، در آب... آخرین وضعیت قیمت طلای جهانی تورم نقطه به نقطه 43.2درصدی تولید در تابستان / کشاورزی صدرنشین تورم تولید تسهیل در روند صدور مجوز کسب و کار بدون مراجعه حضوری حجم پایه پولی به حدود 713 هزار میلیارد تومان رسید سایه سنگین ابهام بر بازار نفت/ سقوط بی‌سابقه تقاضا... تسهیلات آنی بانک شهر بدون حضور در شعبه اوراق ارزی، پاسخگوی بخشی از تقاضای موجود در بازار ارز شرط مهم افزایش قیمت طلا چیست؟ بحران خاموشی در اتریش غذا را جیره بندی کرد اجاره‌های میلیاردی برای آپارتمان‌های نقلی! میانگین هزینه سرسام‌آور برای سفر به قطر اجاره های میلیاردی برای آپارتمان های نقلی شمال تهران ! اعلام شرایط مشارکت در بورس بین الملل مناطق آزاد سه بانک چک الکترونیک خود را رونمایی کرده اند قیمت خودرو چقدر بالا رفت؟ / لیست جدید را اینجا بب... وضعیت سبد سهام عدالت امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 آماده عرضه این خودروهای جدید در بورس باشید + اسامی ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است تغییر تعطیلات در کشور کلید خورد؟ آخرین جزییات از ادامه پرداخت یارانه نقدی / دریافت کالابرگ اختیاری یا اجباری؟ خودروهای وارداتی به مزایده گذاشته خواهد شد ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است افزایش صادرات غیر نفتی در 7 ماه نخست سال شاید اکنون بهترین فرصت برای خرید بیت‌کوین باشد! فردا؛ سفر ريیس جمهور به کردستان استفاده از ظرفیت ابزار‌های مالی بانک مرکزی یک ضرورت است مصوبات جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد کاهش حقوق گمرکی کالا‌های مشمول از 4 به یک درصد مسکو و پکن در حال توسعه تسویه حساب‌ ها بدون سويیفت حراج جدید اوراق مالی اسلامی بانک مرکزی در هفته آینده رکود در منطقه یورو شدیدتر خواهد شد