نوردکاری یا واسطه گری؟ مسيله این است!/ «بهین یاب» معبر امن تولیدکننده نماها

نوردکاری یا واسطه گری؟ مسيله این است!/ «بهین یاب» معبر امن تولیدکننده نماها

جوکار کارشناس بازارهای کالایی می گوید: وقتی تولیدکنندگان مقاطع فولادی و لوله و پروفیل، محصولی را تولید نمی‌کنند اما از سهمیه سامانه بهین یاب وزارت صمت برای خرید...

به گزارش اقتصادآنلاین، تفاوت زیاد قیمت فولاد در بورس و بازار آزاد طی ماه های گذشته، برخی تولیدکنندگان پایین‌دستی را به طمع انداخت تا به‌جای تولید میلگرد، ورق، لوله، پروفیل و... به دلالی روی آورند و بازار را دچار تلاطم کنند. ایمان جوکار، کارشناس بازارهای کالایی در خصوص عوارض این‌گونه اتفاقات می گوید: متاسفانه سامانه «بهین یاب» وزارت صمت به دلالان تولیدکننده نما در حوزه فولاد، سهمیه می دهد و به معبری برای ادامه خرید برخی شرکت های پایین دستی که در ماه های گذشته عرضه کاملی در بورس نداشته و از رانت بهره برده اند، تبدیل شده است. 

گفت و گو با جوکار را می خوانید.

 به‌منظور حمایت از مصرف‌کننده، قیمت کالاهایی مثل شمش فولاد و ورق گرم در بورس کالا پایین‌تر از بازار آزاد تعیین می‌شود اما بعضا تولیدکنندگان پایین‌دستی که این کالاها را از بورس تهیه می‌کنند حاضر نمی‌شوند محصول تولیدشده خود را در بورس عرضه کنند. علت را چه می‌دانید؟

هدف از ایجاد بورس کالا حذف دلالان و شفاف‌سازی قیمت‌ها است. گاه حتی فراتر ازآنچه شما اشاره کردید این افراد کالای خریداری‌شده از بورس را تبدیل به محصول نمی‌کنند و در بازار آزاد مستقیما به فروش می‌رسانند. وقتی تولیدکنندگان مقاطع فولادی و لوله و پروفیل، محصولی را تولید نمی‌کنند اما از سهمیه خود برای خرید استفاده می‌کنند، در واقع نقش همان دلالان را ایفا می‌کنند. مانند این است که برای آنان رانتی ایجاد شده، خرید خود را انجام می‌دهند و درنهایت در بازار آزاد با قیمت بالاتر به فروش می‌رسانند. این اتفاق عوارض زیادی همچون تورم ایجاد خواهد کرد و تولید را دچار مشکل می‌کند و نکته مهم‌تر اینکه کارایی و شفافیت بورس از بین می‌رود.

راهکار غلبه بر این کاستی چیست؟

باید مجوز خریدی که به تولیدکنندگان پایین‌دستی داده می‌شود بر مبنای عملکرد تولید آنان باشد، به این صورت که هزینه و بیمه‌ای که برای کارگران داده می‌شود و... را مشخص کرد تا فهمید این کارخانه‌ها در حال تولید هستند و یا فولاد را از بورس خریده‌اند اما یکراست در بازار آزاد فروخته‌اند. پس باید مبانی مجوز بر مبنای سطح تولید باشد.

عملکرد سامانه «بهین یاب» وزارت صمت چگونه است؟

«بهین یاب» وزارت صمت، فقط یک سیستم است و کل واقعیت را نشان نمی‌دهد. «بهین یاب» وزارت صمت، یک مرحله از حذف دلالان می‌تواند باشد. اکنون، وضعیتی ایجادشده که برخی دلالان، همان تولیدکنندگان بدون تولید هستند و متاسفانه سیستم بهین یاب نیز به آنان امتیازاتی داده است. درواقع، «بهین یاب» وزارت صمت به دلالان تولیدکننده نما امتیاز می‌دهد. این سیستم باید به تامین اجتماعی و سازمان آب و برق و گاز و... متصل شود تا بتواند شرکت‌های فعال را شناسایی کند. از طرف دیگر وزارت صمت نیز باید از آنان صورت‌های مالی را طلب و آن را اعلام کند، اگر آنان مدعی تولید بودند می‌توان با میزان مصرف انرژی استفاده‌شده و هزینه نیروی انسانی و بیمه، این ادعا را راستی آزمایی کرد. همچنین با نظارت بر شهرک‌های صنعتی می‌توان تولیدکننده واقعی را پیدا و بقیه را که به دلالان روی آورده‌اند را حذف کرد.

قیمت گذاری دستوری ادامه می یابد؟

به نظر من سیستم «بهین یاب» وزارت صمت، نه‌فقط کارایی خود را ازدست‌داده، بلکه باعث شده رانت‌خواری ایجاد شود. اگر دولت به بازار آزاد اعتقاد دارد باید قیمت‌ها را رها کند. اگر سیاست گذار بخواهد بر روی قیمت فولاد همچنان قیمت‌گذاری کند، بازهم قیمت ها به دلیل رواج دلالی بالاتر می رود و این وسط فعالیت تولیدکنندگان واقعی دیگر توجیه اقتصادی نداشته و ناگزیر وارد رکود می شوند؛ اما در طرف مقابل حاشیه سودی که از رانت ایجاد شده، تنها به جیب شرکت‌ها و کارخانه‌های دلال می رود.

برای مهار یا کاهش مشکلات موجود، چه راهکارهایی باید اجرایی شود؟

باید به این سمت برویم که سیستم «بهین یاب» وزارت صمت،  کارایی اصلی خود را داشته باشد تا بورس کالا نیز بتواند وظیفه اصلی خود را به‌درستی و با شفافیت انجام دهد. سیستم «بهین یاب» وزارت صمت، باید صورت‌های مالی شرکت‌ها را مستقیما به اداره مالیات ارايه دهد که باعث خواهد شد هر شرکتی که مدعی تولید بیشتری است پس مالیات بیشتری نیز پرداخت کند و اگر تولید ندارد از سیستم «بهین یاب» وزارت صمت، حذف شود. درمجموع این‌گونه آیتم‌های کنترلی باعث می‌شود تا کارایی بورس کالا بالاتر برود. باید از طریق محدودیت‌ها و فیلترهایی که در «بهین یاب» وزارت صمت، تعیین و اعمال می‌شود، مصرف‌کننده واقعی را شناسایی کنیم تا اجازه خرید به‌اندازه مصرف به آنان داده شود تا بتوان بازار را از دست دلالان گرفت. یک نکته دیگر نیز وجود دارد و آن اینکه برخی شرکت‌های کوچک نیز وجود دارند که مجبورند فولاد را از شرکت‌های بزرگ‌تر بخرند، اگر دسترسی مستقیم به بورس کالا برای این کارگاه‌های کوچک فراهم شود، کمک بزرگی صورت گرفته است.

local_offerبرچسب‌ها:
بساط 9ساله دلالان پتروشیمی در سامانه بهین یاب/ اعطای مجوزهای صوری به اتمام می‌رسد؟

بساط 9ساله دلالان پتروشیمی در سامانه بهین یاب/ اعطای مجوزهای صوری به اتمام می‌رسد؟

با وجود اینکه حدود 9 سال از عمر بخش پتروشیمی در سامانه بهین یاب می‌گذرد همچنان ابهامات زیادی درباره عملکرد این سامانه وجود دارد.

EghtesadOnline.com/
اصلاح بهین یاب پیش نیاز جهش تولید است/ لزوم شفافیت صنایع پایین دستی خریدار مواد اولیه

اصلاح بهین یاب پیش نیاز جهش تولید است/ لزوم شفافیت صنایع پایین دستی خریدار مواد اولیه

ريیس انجمن سنگ آهن گفت: سرعت افزایش تولید در بخش معدنی و صنایع معدنی شدت یافته ولذا باید استراتژی مناسبی برای عرضه عادلانه مواد اولیه بین بنگاه‌های تولیدی طرح‌ریزی شود.

BourseNews.ir/
"بهین یاب" سد راه توسعه اقتصادی کشور

"بهین یاب" سد راه توسعه اقتصادی کشور

سامانه‌های نظیر بهین‌یاب اگر به‌صورت واقعی و شفاف نیز عمل کند، بیشتر سد راه توسعه اقتصادی کشور بوده تا عاملی برای پیشرفت چراکه خروجی و ورودی و حتی نحوه تصمیم‌گیری و تخصیص سهمیه‌ها در آن مشخص نیست.

BourseNews.ir/
مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار تغییر کرد سامسونگ آ51 وارد کانال 6میلیون تومانی شد تغییرات مدیریتی در سازمان بورس اختیارات ارزی بانک مرکزی یکسال دیگر تمدید شد با فیلترشکن ببینید 99/12/18 سهامداران تپکو بخوانند نرخ‌های فعلی ارز ماندنی نیست آخرین سیگنال های مهم برای معامله گران بورس + فیلم بازی با مهره‌های شطرنج "بورس" / مدیر روابط عمومی "سازمان بورس" تغییر کرد همتی: قیمت ارز در دو سال گذشته چندان زیاد نشد نشست با دبیر کل کانون نهاد های سرمایه گذاری ایران چند تغییر مدیریتی در سازمان بورس اختلاف بالای کارفرمایان و کارگران بر سر دستمزد 60 ثانیه 18 اسفند 99 محدودیتی در تولید مرغ نداریم رونق فروش میوه‌های پلاسیده در مرکز تهران پیش بینی بورس فردا 19 اسفند 99، بورس مثبت می‌ماند؟ محموله جدید ارزی در راه است؟ پشت پرده افزایش صادرات نفت ایران / ماجرای تماس برای فروش نفت چیست؟ نرخ دلار نیمایی امروز 18 اسفند ماه حباب سکه 350 هزار تومان شد / سکه به 9 میلیون تومان می‌رسد؟ پرونده هایی که رنگ از رخ قاضی برد آخرین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 ممنوعیت پرداخت حقوق نجومی به مدیران بانکی پیش‌بینی بورس فردا 19 اسفند 99 / بازار چگونه مثبت می‌ماند؟ رشد 34 درصدی نقدینگی تا بهمن ماه / روایت بانک‌مرکزی از نقش بانک‌ها در افزایش نقدینگی نرخ تورم؛ ملاک تعیین مزد سال آینده روغن گران نمی‌شود؛ 6 ماه ذخیره داریم خدمات 5ستاره از مهمان جدید فرابورس/ "حآفرین" تنها سودده بر روی ریل کانون نهادهای سرمایه گذاری، اثرگذار و کارآمد دادو ستد بیش از 8 میلیارد برگه سهم / بیشترین ارزش معاملات به خودرویی‌ها اختصاص یافت رونق فروش میوه‌های پلاسیده در مرکز شهر تهران صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی ، مدلی بکر و مغفول مانده طلای سیاه به مرز 70 دلار رسید صادرات نفت خام ایران رکورد زد تحلیل 5 کارشناس از قیمت خودرو در سال 1400 قیمت دلار و یورو افزایش یافت / پنجمین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 نوسان در بازارهای آسیایی تحت تاثیر معاملات وال استریت فرضیه سیگنال‌دهی بازار آتی به بازار نقدی رد شد / اهمیت بازار معاملات آتی در پوشش ریسک بخش تولید بی قراری دلار در کانال 24 هزار تومان/ دلار آزاد گران شد حاشیه‌های امروز بورس 18 اسفند 99 / بورس نفس تازه‌ای گرفت امکان ردیابی بسته‌های سیگار فراهم شد زمان واریز آخرین 45 هزار و 500 تومان قرن/ یارانه نقدی اسفندماه آخرین یارانه 45 هزار 500 تومانی قرن ح... روند صعودی نرخ طلا و سکه در بازار رشد بورس با جهش 24 هزار واحدی شاخص، شتاب گرفت قیمت دلار به 24260 تومان رسید / چهارمین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 ارزش پالایشی یکم 18 اسفند 99 ویژه سهامداران ذوب آهن اصفهان/ صعود ذوب پس از 16روز سقوط کنترل ویروس کرونا در فولادمبارکه عرضه اولیه‌ای که ارزان‌تر از قیمت اولیه‌ شد

در حال بارگیری...