آبرفت 7700 میلیارد تومان در حساب مردم/ صندوق ETF "سود سهام عدالت" راه اندازی شود

آبرفت 7700 میلیارد تومان در حساب مردم/ صندوق ETF "سود سهام عدالت" راه اندازی شود

وعده‌های واریز سود عملکرد سال 1398 سهام عدالت سرانجام به بار نشست و بنا بر آنچه که تا کنون اعلام شده، 49 میلیون سهامدار عدالت 7700 میلیارد تومان سود واریزی را دریافت کرده اند، اما سوال مهم اینجاست که اثربخشی این سود در زندگی، معیشت و یا سبد دارایی سهامداران عدالت چقدر بوده است؟

به گزارش بورس نیوز، وعده‌های واریز سود عملکرد سال 1398 سهام عدالت سرانجام به بار نشست و بنا بر آنچه که تا کنون اعلام شده، 49 میلیون سهامدار عدالت 7700 میلیارد تومان سود واریزی را دریافت کرده اند، اما سوال مهم اینجاست که اثربخشی این سود در زندگی، معیشت و یا سبد دارایی سهامداران عدالت چقدر بوده است؟

بنا بر آمار‌های اعلام شده هم اکنون 49 میلیون ایرانی سهامدار 49 شرکت حاضر در سبد 400 هزار میلیارد تومانی سهام عدالت هستند که از این بین 36 شرکت بورسی بوده و بنا بر اعلام مسيولان مربوطه، سود عملکرد سال 98 این شرکت‌ها باید در سال 99 میان سهامداران عدالت توزیع می‌شد، وعده‌ای که با واریز 50 درصد سود قابل تخصیص به هر سهامدار، در اسفند سال گذشته جامه عمل پوشید و سهامداران عدالت در 28 اسفندماه پیامک‌های واریز حدود 99 هزار تومانی سودشان را دریافت کردند.

مرحله دوم پرداخت سود سهام نیز نیمه تیرماه جاری انجام شد و با توجه به عدم برگزاری مجامع برخی شرکت‌های سهام عدالت، 40 درصد دیگر سود به ارزش 77 هزار تومان در حساب‌ها نشست و بدین ترتیب مالکان سهام عدالت معادل 176 هزار تومان سود سهام خود را در دو مرحله دریافت کردند.

طبق اعلام مراجع رسمی ارزش سود تقسیمی در مرحله اول معادل 4300 میلیارد تومان و در مرحله دوم 3400 میلیارد تومان بوده است و با این حساب می‌توان گفت مبلغ 7700 میلیارد تومان سود میان سهامداران عدالت تقسیم شده است. رقم کلانی که به خودی خودی می‌توانست سرمایه راه اندازی و ایجاد پروژه‌های عظیم اقتصادی همچون ساخت نیروگاه‌های عظیم برقابی، فولاد، صنایع تبدیلی بوده، تحولات مهمی را در تولید و اشتغال رقم زده و ارزش افزوده حاصل از آن اثرات ماندگاری را در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی برای کشور و سهامداران به ارمغان آورد، اما در خوشبینانه‌ترین حالت با توجه به قدرت خرید کنونی پول رایج کشور اثربخشی واریز‌های 176 تومانی انجام شده از خرید چند کیلو میوه، یا چند عدد ساندویچ برای صاحبان سهام عدالت فراتر نمی‌رود، آنهم در شرایطی که توزیع عادلانه‌تر ثروت و درآمد مهمترین هدف اجرای طرح واگذاری سهام عدالت به مردم بوده است.

حال بماند که بر اساس معادلات اقتصادی، تزریق نقدینگی به خودی خود آثار تورمی در پی داشته و به قولی رشد تورم و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها طی چند ماه، وجوه واریزی را از جیب دیگر سهامداران خارج می‌کند و اثر واقعی و ماندگاری در زندگی آن‌ها ندارد.

به طور عموم در اقتصاد تلاش می‌شود تا با گردآوری منابع خرد، تامین مالی‌های بزرگ رقم خورده و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در راستای توسعه کشور، خلق ثروت، ایجاد اشتغال و ارتقاء رفاه و امنیت جامعه صورت پذیرد. بر همین اساس نیز بازار‌های پولی و مالی به شکلی گسترده در اقتصاد‌های دنیا فعال بوده و با تعریف انواع روش‌های تامین مالی اعم از سپرده‌های کوتاه و بلند مدت بانکی تا پذیره‌نویسی سهام و ... در این راستا رقابت کرده و بازی‌های برد -بردی را در راستای تحقق اهداف کلان خود و منافع سرمایه گذاران طراحی و اجر می‌کنند.

بر این اساس به نظر می‌رسد در روش‌های فعلی تقسیم سود سهام عدالت باید تجدید نظر جدی به عمل آید، تردیدی وجود ندارد که طبق قانون تجارت سود سهام شرکت‌ها باید به صورت نقدی به حساب سهامداران واریز شود، اما با توجه به گرد آوری بانک‌های کامل اطلاعاتی از سهامداران عدالت این امکان وجود دارد که با ایده‌های نوآورانه از تضیع ارقام کلان سود سهام عدالت در واریز‌های بسیار خرد و کم اثر جلوگیری کرد.

کارگزاری دلیران پارس پیشنهاد می‌کند خبرگان اقتصادی و بازار روش‌های مطمينی را برای سرمایه گذاری منابع قابل توجه سود سهام عدالت طراحی کرده و در میان ذی نفعان این سهام به اشتراک و استمزاج بگذارند و با ایجاد ارزش افزوده حاصل، اثرگذاری قابل توجه و ماندگارتری را در سبد دارایی سهامداران عدالت ایجاد کنند.

به عنوان مثال یک صندوق و به عبارتی ETF سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس با همین عنوان طراحی شده و سود‌های سهام عدالت به نام صاحبان سهام تبدیل به یونیت یا همان واحد‌های سرمایه گذاری قابل معامله تبدیل شوند و این واحد‌ها در سبد دارایی سهام عدالت مردم قابل مشاهده باشند. بر این اساس صاحبان سهام در صورت تمایل قادر خواهند بود واحد‌های سرمایه‌گذاری را فروخته و وجه آن را دریافت کنند و در این شرایط سایرین نیز امکان خرید و نگهداری واحد‌های عرضه شده را خواهند داشت. با این حساب منابع این صندوق در اقتصادی به گردش درآمده و سود جاصل از آن به واحد‌های سرمایه گذاری سهامداران تعلق می‌گیرد.

همان گونه که گفته شد توزیع ثروت و دارایی در جامعه از مهمترین اهداف واگذاری سهام عدالت بوده و با سرمایه‌گذاری مجدد سود سهام عدالت، تقویت دارایی سبد سهام افراد بیشتر محقق خواهد شد تا آنچه که تحت عنوان واریز سود و به مثابه آب شدن یکباره کوه یخی در حساب‌های مردم به نمایش گذاشته شد.

علاوه بر این که سبدگردانی هوشمندانه منابع حاصل، نقدینگی موجود را به سمت سهام و اوراق ارزنده بازار سرمایه سوق داده، کمک شایانی به رفع عطش برهه کنونی بازار سرمایه برای جذب و ورود نقدینگی جدید کرده و رونق و عمق بخشی هر بیشتر به بازار سهام را نیز به ارمغان خواهد آورد.

بر این اساس پیشنهاد می‌شود از هم اکنون مسيولان ذی ربط تدابیر لازم را برای تقسیم سود سهام سال 1399 شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت اندیشیده و اجازه اتلاف مجدد این منابع را ندهند.


  • بیشتر بخوانید:
فصل رونق آرام بورس از راه می‌رسد/ فرصت‌هایی که در استان‌های دور از دست رفت
هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

سهام شرکت سپید ماکیان در روز چهارشنبه هفته جاری عرضه اولیه می شود.

BourseNews.ir/
رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی شستا

رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی ...

مدیر عامل «شستا» از افزایش سرمایه 1200 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داد.

TejaratNews.com/
اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد سازی نرخ شکر!

اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد ساز...

فردا در حالی بازار سرمایه کار خود را آغاز خواهد کرد که احتمالا ده خبری که در روز جاری منتشر شد بر روی آن تاثیرگذار خواهند بود. قبل از معاملات فردا دوشنبه 21 تیر 1400 این ده خبر را ببینید.

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس شنبه 5 تیر 1400

پیش‌بینی بورس شنبه 5 تیر 1400

کارشناس بازار سرمایه معتقد است: واژه اعتماد به بازار سرمایه واژه صحیحی نیست بلکه اعتماد باید به اقتصاد و رونق در سرمایه‌گذاری شکل بگیرد تا مردم سرمایه‌گذاری کنند در واقع بهبود شرایط اقتصادی اعتمادسازی...

TejaratNews.com/
بورس بین‌الملل در کیش افتتاح می‌شود

بورس بین‌الملل در کیش افتتاح می‌شود

بازرگانیتهران- ایرنا- دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه بورس بین‌الملل در کیش به زودی و پس از صدور مجوز از سوی شورای عالی بورس افتتاح خواهد شد، گفت: این بورس برای جذب سرمایه‌های...

Irna.ir/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400

هر چند امروز بورس کار خود را با سبزپوشی شاخص ساز‌ها و رشد شاخص کل آغاز کرد، اما رفته رفته فشار فروش بر خرید غلبه کرد و در نهایت شاخص کل تنها با 1690 واحد افزایش به کار خود پایان داد. بورس فردا چگونه خ...

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400

امروز 1 تیر 1400 بورس بعد از مدت‌ها یک روز سبز را به خود دید و ارزش معاملات به شکل قابل توجهی رشد کرد و از 7 هزار میلیارد تومان عبور کرد. بورس فردا سبز خواهد بود؟

NabzeBourse.ir/

پول‌های تازه در راه بورس

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
سهامداران بخوانند / مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 12 مرداد خارج‌شدن کشتی به گل نشسته ایران در آستراخان 112 هزار سهامدار تیرماه در سامانه سجام احراز هویت شدند زنگنه: تلاش کردیم بابک زنجانی درست نشود موج مهاجرت کشاورزان ایرانی به عمان/ هورالعظیم مصنوعی خشک شد قیمت انواع مرغ و تخم‌مرغ در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت‌ها توزیع سرم تزریقی در داروخانه‌های شهری ممنوع شد سهام عدالت امروز 11 مرداد چقدر شد؟ قیمت گوشت در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت چه خبر از بزرگان بورس؟ | چرا فرمان در اختیار خودرویی ها بود؟ کشتی باری ایران در آستراخان به گل نشست سهام شاراک | روند قیمتی این نماد در روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟ پتک آماده سنا برای فرود بر صنعت رمزارزها خبر جدید برای متقاضیان وام ودیعه مسکن / تکلیف نیمه دوم سال چیست؟ اخبار بورس فردا | افزایش سرمایه بیش از 4000 درصدی یک نماد قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | عقب گرد دلار با کاهش تقاضا در فضای تغییر دولت /... پیش‌بینی قیمت طلا فردا 12 مرداد / قیمت سکه کاهش پیدا می‌کند؟ وضعیت اقتصادی، مردم را هنرمند کرد! اجاره و خرید مسکن در کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت اجاره و خرید مسکن در شیراز با 300 تا 650میلیون چه خودرویی می‌توان خرید؟ محبوبیت شاهین از زبان شاهین‌سوار‌ها 7 سامانه‌ای که سهامداران عدالت باید با آن آشنا باشند احراز هویت 112 هزار سهامدار در تیرماه در سامانه سجام شناسایی 3 دستگاه ماینر در یک منزل مسکونی پیش‌بینی کارشناسان از گروه‌های پیش‌رو بورسی/ پتروشیمی‌ها رشد می‌کنند؟ "شپلی" در مجمع سودی تقسیم نکرد کاهش بسیار اندک ارزش سهام عدالت افزایش ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی قیمت اتریوم درحال کاهش است اقدام به کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتالی زمزمه ورود سعودی‌ها به استخراج بیت کوین/ آرامکو تکذیب کرد افزایش سرمایه نماد گران قیمت بورس بعد 14 سال پذیره‌نویسی یک صندوق جدید و با درآمد ثابت پیش بینی قیمت دوج کوین برای هفته‌های پیش رو تخفیف 50 درصدی به مالکان مسکن مهر! اولین طرح تامین‌مالی جمعی در پلتفرم هم‌آفرین معرفی شد خبر خوب برای بازار طلا / بازارهای مالی در هفته پیش رو افزایش ناگهانی قیمت اقلام خوراکی در بازار افزایش سرمایه 100 درصدی فولاد طی سه ماه آینده | به ازای هر سهم چقدر سود توزیع شد؟ کمبود قطعه تولید برخی لوازم خانگی را متوقف کرد سیمان سفید نی ریز و افزایش 47درصدی سود خالص آغاز تحول در «وصنا» با شروع کار مدیری هوشمند! حلال‌ های پالایش نفت اصفهان در بورس انرژی معامله شد "شکف" آماده برگزاری مجمع می شود مجمع "لکما" بدون تقسیم سود کاهش بیش از یک دلاری قیمت نفت عرضه ناکافی سیمان به دلیل کمبود برق مراحل نهایی سیمان آبیک در حال انجام است رکوردشکنی تولید آلومینیوم چین در نیمه نخست 2021

در حال بارگیری...