تامین کسری بازار محصولات فولادی با عرضه‌های تلفیقی / راهکار صمت برای حل مساله کمبود بازارها

تامین کسری بازار محصولات فولادی با عرضه‌های تلفیقی / راهکار صمت برای حل مساله کمبود بازارها

بازار عرضه و تقاضای ورق فولادی، از سال 97 شاهد مشکلات بسیاری در خصوص عدم عرضه ورق از سوی تمامی شرکت‌های تولیدکننده ورق (به غیر از فولادمبارکه) بوده است. در حالی...

اقتصاد آنلاین-طاهره گودرزی؛ پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم و انتخاب رضا فاطمی امین به عنوان وزیر صمت، الگوی جدیدی برای ساماندهی بازارهای فولادی مطرح شد که یکی از بندهای آن، عرضه تلفیقی ورق است. به این معنا که به فولاد مبارکه اجازه داده شده تا به عنوان اصلی ترین تولیدکننده ورق، به واردات ورق مورد نیاز اقدام کرده و با ضریب 5 به 1 در بورس کالا عرضه کند. 

اما اصل ماجرا چیست؟ 

عرضه تلفیقی به چه معناست و نحوه قیمت‌گذاری آن چگونه است؟ اینها سوالاتی است که امیر صباغ مدیر توسعه سرمایه گذاری و اقتصادی ایمیدرو در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین به آن پاسخ داده است. 

امیر صباغ مدیر توسعه سرمایه گذاری و اقتصادی ایمیدرو در خصوص عرضه تلفیقی توضیح داد: عرضه تلفیقی الگویی است که در زمان نیاز بازار داخلی به یک ماده اولیه و شرایط عدم تامین آن از محل تولید، از طریق واردات تامین نیاز می‌شود و قیمت آن نیز تلفیقی از قیمت داخلی و وارداتی آن محصول است. فرض کنید نیاز کشور به کالایی، هفت واحد است اما فقط پنج واحد را می توانیم در داخل تولید کنیم. یعنی دو واحد دیگر باید وارد شود. به این مفهوم که می‌توانیم یک سبد کالایی شامل پنج واحد تولید داخل و دو واحد محصول وارداتی ایجاد کنیم که این سبد کالایی تلفیق شده در بورس کالا عرضه می‌شود. 

صباغ در ادامه به تعیین قیمت سبد پرداخت و بیان کرد: قیمت کالای داخل کاملا مشخص است که می‌توان با رصد هفته های قبل در بورس کالا مشاهده کرد، قیمت محصول وارداتی هم در پرفورماژ ثبت سفارش هر شرکتی که وارد کننده کالاست، موجود است. زمانی که قیمت داخلی کالایی تنی 800دلار و قیمت وارداتی آن هزار دلار است، این دو رقم با هم به نسبت یک به پنج تلفیق می شود و قیمت تلفیقی حدودا 840 دلار  و در نهایت قیمت پایه هم 840 دلار تعیین می‌شود. در بورس کالا فقط یک قیمت وجود دارد و کالای وارداتی به صورت جداگانه قیمت گذاری و عرضه نمی‌شود و قالب یک سبد در بورس کالا عرضه می‌شود.

مدیر توسعه سرمایه‌گذاری و اقتصادی ایمیدرو خاطر نشان ساخت: در این مورد، حداقل سود متعارف دریافت می‌شود. به عبارت دیگر اگر قیمت داخلی کمی بالاتر در نظر گرفته شود، در واقع قیمت وارداتی هم کمتر در نظر گرفته می‌شود که غیرمنطقی نیست. هر چه میزان کالای تولید داخل در این تلفیق بیشتر باشد، قیمت‌ها به سمت قیمت داخلی پیش می‌رود و اگر میزان واردات در سبد بیشتر باشد، قیمت‌ها به سمت خارجی سوق پیدا می کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر قیمت عرضه تلفیقی ورق فولاد مبارکه با احتساب ضریب پنج به یک بسیار به قیمت داخلی نزدیک است. با این عرضه تلفیقی کل نیاز بازار تامین می‌شود. یعنی صنایع پایین دست نیازی به خرید مواد اولیه از بازار آزاد ندارند و سفته بازی و سهمیه بندی در کار نیست. یعنی صنعت در کل می‌تواند مواد اولیه خود را به میزان نیاز خریداری کند.

امیر صباغ به حذف سهمیه‌های بهین یاب اشاره کرد و گفت: سهمیه‌های بهین‌یاب برای کالاهای مازاد عرضه حذف شده و برای کالاهایی که کسری عرضه دارند، در صورت عرضه تلفیقی سهمیه بهین یاب حذف می شود. یعنی باید حتما کالا به میزان کافی وارد و عرضه شود که بعد می‌تواند حذف شود. 

صباغ با اشاره به تجربه موفق‌ عرضه تلفیقی در گروه پتروشیمی، تاکید کرد: نمونه عرضه تلفیقی در گروه پتروشیمی چندین سال است اجرا می‌شود. به طور مثال پتروشیمی شازند نیز همین روش را برای کالاهایی که کسری عرضه داشتند، انجام داده است. در حال حاضر کشور ما با کمبود سنگ آهن و کنسانتره مواجه است.

 مدیر توسعه سرمایه‌گذاری و اقتصادی ایمیدرو  با طرح این سوال که در چنین شرایطی چرا تولید فولاد کشور به خاطر  کمبود سنگ آهن و کنسانتره باید کاهش پیدا کند؟ تصریح کرد: شرکت‌ها می‌توانند کنسانتره مورد نیاز بازار را وارد و با محصول تولیدی خود در بورس به صورت تلفیقی عرضه کنند. با این کار کل نیاز صنعت فولاد کشور تامین می شود و قیمت‌ها به کمتر از قیمت جهانی می‌رسد. یا اگر کمبود گاز در زمستان داشته باشیم با این روش می‌توانیم از ترکمنستان گاز بخریم. برای تامین به این الگو رسیده‌ایم و از مشکل چند قیمتی رها خواهیم شد و در واقع سبد یک قیمتی خواهیم داشت. 

وی با بیان اینکه با این الگو و روش تامین بازار، افراد و شرکت‌هایی رضایتمند می‌شوند که قرار است مواد اولیه شان  به میزان کافی و با قیمت نزدیک به قیمت داخل تامین شود، ادامه داد: همزمان همین افراد به الگوی مطرح شده و آینده‌ای که می‌تواند در پی داشته باشد اعتراض دارند. 

صباغ در پاسخ به این پرسش که آیا شرکت‌های دیگر در بحث ورق به غیر از فولاد مبارکه می توانند عرضه تلفیقی انجام دهند؟ گفت: بله، تمام شرکت‌های تولید کننده ورق می‌توانند این کار را انجام دهند مشروط به اینکه باید تولید داخل داشته باشند تا امکان تلفیق با محصول داخلی داشته باشد. اما اگر شرکت تجاری بخواهد این کار را انجام دهد، می‌تواند واردات انجام دهد اما نمی تواند به صورت عرضه تلفیقی باشد.

وی در پاسخ به این سوال که دیگر شرکت‌های تولیدکننده ورق محصول خود را در بورس عرضه نمی‌کنند، پس چطور می‌توانند واردات انجام دهند؟ گفت: عرضه تلفیقی سود زیادی برای شرکت‌ها ندارد و هدف از آن صرفا تامین بازار است. چون باید دقیقا عین قیمت وارداتی در بورس کالا عرضه شده و رقابت شود و در رقابت است که سود مشخص می‌شود. این طور نیست که شرکت‌ها بتوانند ورق  وارد کرده و 50درصد سود کنند. 

مدیر توسعه سرمایه‌گذاری و اقتصادی ایمیدرو در خصوص برنامه وزیر صمت برای شرکت‌هایی مثل فولاد گیلان، اهواز و کاویان عنوان کرد: قرار است با عرضه تلفیقی نیاز بازار به قدری تامین شود که مقداری از حاشیه بازار کم شود و شرکت‌ها بتوانند قیمت‌های منصفانه‌تری در اختیار پایین دست و مشتریان خود قرار دهند.

آقای فولاد مبارکه اصفهان؛ غایب

آقای فولاد مبارکه اصفهان؛ غایب

فولاد مبارکه اصفهان پس از سپری کردن یک هفته شگفت‌انگیز در بورس‌کالا، انتظارات را بالا برد اما؛ در جواب جستجو برای آمارهای جدید تنها یک پاسخ را یافتیم، «رکوردی یافت نشد»

BourseNews.ir/
افت ارزش معاملات فولاد مبارکه

افت ارزش معاملات فولاد مبارکه

فولاد، امروز در معاملات پایانی خود با افت نیم درصدی، قیمت 10,790ریال را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم از تعداد 40میلیون برگه سهم عبور کرد.

EghtesadOnline.com/
عرضه اختصاصی 40هزار تن ورق گرم فولاد مبارکه برای نوردکاران

عرضه اختصاصی 40هزار تن ورق گرم فولاد مبارکه برای نوردکاران

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز سه شنبه 6 مهرماه برای نخستین بار میزبان عرضه 40 هزار و 40 تن ورق گرم شرکت فولاد مبارکه اصفهان مخصوص مصرف نوردکاران...

EghtesadOnline.com/
مردادماه سخت فولاد مبارکه با قطعی‌ های سراسری برق کشور / کسب درآمد 9هزار میلیارد تومانی فولاد در مرداد ماه

مردادماه سخت فولاد مبارکه با قطعی‌ های سراسری برق کشور / کسب درآمد...

فولاد مبارکه اصفهان در مرداد ماه سال 1400، 400هزار تن از محصولات مختلف تولید و 440هزار تن به فروش رساند. همچنین درآمد عملیاتی فولاد مبارکه با کاهش 22درصدی مواجه شد....

EghtesadOnline.com/
فولاد مبارکه نقطه عطف بازار فلزات اساسی در 3سال گذشته

فولاد مبارکه نقطه عطف بازار فلزات اساسی در 3سال گذشته

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: عملکرد سهام فولاد مبارکه در بازار سرمایه به عنوان یکی از بازوهای اصلی ارزآوری در کشور است و تبدیل شدن فولاد مبارکه به یک هلدینگ فولادی...

EghtesadOnline.com/
ثبت رشد یک درصدی برای فولاد مبارکه / 115میلیون برگه سهم فولاد دست به دست شد

ثبت رشد یک درصدی برای فولاد مبارکه / 115میلیون برگه سهم فولاد دست ...

فولاد امروز در معاملات پایانی خود با افت 0.1درصدی قیمت 10,260را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم به تعداد 115میلیون برگه سهم نزدیک شد.

EghtesadOnline.com/
افزایش 9 هزار میلیارد تومانی سرمایه فولاد مبارکه

افزایش 9 هزار میلیارد تومانی سرمایه فولاد مبارکه

با مصوبه هیات مدیره شرکت فولاد مبارکه اصفهان سرمایه این شرکت به 29 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

FarsNews.ir/
تصویب افزایش سرمایه 40 درصدی فولاد مبارکه

تصویب افزایش سرمایه 40 درصدی فولاد مبارکه

جلسه هیات‌مدیره شرکت فولاد مبارکه اصفهان در خصوص افزایش سرمایه 40 درصدی این شرکت از محل سود انباشته و اندوخته امروز شنبه 1 خرداد برگزار شد و این افزایش سرمایه به تصویب رسید.

TejaratNews.com/
کمک خیران فولاد مبارکه برای آزادی زندانیان جرايم غیرعمد

کمک خیران فولاد مبارکه برای آزادی زندانیان جرايم غیرعمد

ريیس ستاد دیه استان اصفهان گفت: تاکنون بیش از 200 میلیارد ریال برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در استان اصفهان جمع آوری شده است که سهم فولاد مبارکه بیش از 10 درصد بوده است و این کمک خیران فولاد مبارک...

BourseNews.ir/
اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (15اردیبهشت) / فولاد مبارکه کام سهامدارانش را شیرین کرد

اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (15اردیبهشت) / فولاد مبارکه کام سهام...

سهام فولاد مبارکه اصفهان سبزپوش شد و بر رشد شاخص کل تاثیر قابل توجهی گذاشت.

EghtesadOnline.com/
اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (12اردیبهشت) / فولاد مبارکه در صف فروش

اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (12اردیبهشت) / فولاد مبارکه در صف فر...

سهام فولاد مبارکه اصفهان به سرخ‌پوش خود ادامه داد و بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشت.

EghtesadOnline.com/
اگر سهام فولاد دارید، بخوانید(11اردیبهشت) / فولاد مبارکه هم سرخ پوشید

اگر سهام فولاد دارید، بخوانید(11اردیبهشت) / فولاد مبارکه هم سرخ پو...

سهام فولاد مبارکه اصفهان در اولین روز هفته سرخ‌پوش شد و بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشت.

EghtesadOnline.com/
اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (7 اردیبهشت) / اقبال 30میلیارد تومانی حقیقی‌ها از فولاد مبارکه

اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (7 اردیبهشت) / اقبال 30میلیارد تومان...

سهام فولاد مبارکه اصفهان امروز نیز سبزپوش شد و بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشت.

EghtesadOnline.com/
روایت متفاوت از فرایند تولید در فولاد مبارکه

روایت متفاوت از فرایند تولید در فولاد مبارکه

روایت متفاوت از فرایند تولید در فولاد مبارکه

BourseNews.ir/
اگر سهام فولاد دارید، بخوانید(4اردیبهشت) / رشد 0.2درصدی فولاد مبارکه در دقایق پایانی بازار

اگر سهام فولاد دارید، بخوانید(4اردیبهشت) / رشد 0.2درصدی فولاد مبار...

سهام فولاد مبارکه اصفهان اولین روز هفته را سرخ آغاز کرد و سومین نماد با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل بود.

EghtesadOnline.com/
«فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد «پلاک تاریخی» برای خودرو‌های بالای 30 سال هیات مدیره "ومعادن" با مصوبه مجمع تغییر کرد عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده! فردا، مجمع صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش برگزار می شود "حپارسا" در مجمع 345 تومان تقسیم کرد هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ سوددهی "وپاسار" آغاز شد دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد افت شدید قیمت دلاردر صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد قنادان با کمبود و گرانی روغن مواجهند زنگ مجمع "ما" به صدا درآمد پیشنهاد برای فروش 1800 خودروی وارداتی رسوبی شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد انهدام شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی شاخص بورس قرمزپوش ماند تغییر ساعت کاری خزانه‌های سکه طلا جزيیات جدید فروش نقدی ارز در صرافی‌ها سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته صفر تا صد یارانه یک میلیون تومانی! وضعیت سبد سهام عدالت در ششم آذر ماه شرط تزریق واکسن برای ورود به مدرسه ممنوع است مدت زمان اجاره خانه تغییر می‌کند بدترین روز سال برای بازارها/ وجشت شاخص‌ها از ویروس جدید کرونا "والبر" در مسیر افزایش سرمایه است بورس قرمز ماند| افت 27 هزار و 441 واحدی شاخص کل "شلعاب" زمینش را در رهن "تاصیکو" گذاشت پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت به صورت سهام