چشم‌انداز فروش آجیل در بازار شب عید امسال

چشم‌انداز فروش آجیل در بازار شب عید امسال

ريیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران درباره چشم‌انداز فروش آجیل در بازار شب عید گفت: اگر سال 1397 را ملاک یک سال معمول کاری بدانیم حدود 50 تا 60 درصد فروش کمتری خواهیم داشت. البته به این چشم‌انداز خوش‌بین هستیم و امیدواریم تا همین میزان فروش اتفاق بیفتد تا اعضای صنف بیشتر آسیب نبینند.

سال گذشته بنا به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا در چنین روزهایی بسیاری از صنوف واحدهای صنفی خود را تعطیل کرده و در قرنطینه توصیه‌شده به‌سر ‌بردند. کرونا بازار شب عید را تحت‌تاثیر خود قرار داد و بهترین موقعیت فروش سالانه کسبه به یکی از تلخ‌ترین دوران‌های فعالیت‌ اقتصادی‌شان تبدیل شد. یکی از صنوف آسیب‌دیده در آن روزها صنف فروشندگان آجیل و خشکبار بود. اعضای این صنف بازار شب عید سال گذشته را از دست دادند و سرمایه زیادی از ایشان تباه شد با این حال امیدوار به بازار امسال، چشم‌انتظار حضور مشتریان در هفته آخر اسفندماه هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، ريیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران درباره بازار شب عید امسال اظهار کرد: برای صنف آجیل و خشکبار هنوز وقت هست و به شکل سنتی اصل فروش همکاران ما دهه انتهایی اسفندماه، است. این کالا جزو اولویت‌های سوم به بعد مصرف‌کنندگان قرار دارد.

مصطفی احمدی درباره چشم‌انداز فروش آجیل در بازار شب عید گفت: «سال گذشته که تعطیل و نابود شدیم و هیچ کاسبی نبود اما اگر سال 1397 را ملاک یک سال معمول کاری بدانیم حدود 50 تا 60 درصد فروش کمتری خواهیم داشت. البته به این چشم‌انداز خوش‌بین هستیم و امیدواریم تا همین میزان فروش اتفاق بیفتد تا اعضای صنف بیشتر آسیب نبینند.»

او درباره انواع عرضه آجیل به شکل‌های غیرقانونی مانند فروش پشت وانت‌بار در جاده‌ها و کمربندی شهرها توضیح داد: «هیچ ارزانی بی‌دلیل نیست. این وانت‌ها، نه مورد تایید بهداشت و نه اتحادیه هستند. وانتی‌ها در بازار به دنبال اجناس بی‌کیفیت هستند؛ اجناسی که 40 تا 50 درصد افت کیفی و قیمتی دارند. برای نمونه بادام زمینی از محصولاتی است که ماندگاری کمی دارد اما وقتی بو داده می‌شود 3 تا 4 ماه می‌ماند وگرنه ظرف 10 تا 15 روز کهنه می‌شود. وانتی‌ها در بازار دنبال اجناسی هستند که اصلا فروش نرفته‌اند و آن را با قیمت پایین می‌خرند اما در اقناع مصرف‌کننده و مشتری دلایل دیگری مبنی بر ارزان‌فروشی خود مطرح می‌کنند. می‌گویند چون اجاره مغازه و مالیات و هزینه کارگر نداریم به این قیمت می‌فروشیم. این‌ها بهداشت را رعایت نمی‌کنند و چه بسا با سلامت مردم بازی می‌کنند؛ چون در فضای باز، خاک و دود و انواع آلودگی‌ها وجود دارد. این در حالی است که اعضای صنف موظف به رعایت پروتکل‌ها هستند. از سوی دیگر اگر مصرف‌کننده‌ای از کیفیت کالا ناراضی باشد و بخواهد سراغ وانتی برود شب بعد در همان منطقه حضور ندارد و جایش را تغییر داده است.»

ريیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار فروش روزهای فعلی را نسبت به سال گذشته بهتر عنوان کرد و در ادامه به تشریح شرایط دشوار ادامه بقای همکارانش پرداخت: «دولت و ستاد ملی کرونا اذعان کردند که صنف ما جزو اصنافی بود که بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شد و ما در رده متضرران قرار گرفتیم اما از لحاظ مالیاتی صنف ما را هم‌رده اصنافی محاسبه کردند که طی یکسال گذشته فروش بهتری داشته‌اند مانند داروخانه‌ها. البته قرار شد اعضا نظراتشان را نسبت به رفع آسیب ارايه کنند و اتحادیه ما هم نظراتش را ارايه کرد اما هیچ اعتنایی به آن نداشتند. یک قانون همگانی بدون درنظرگرفتن خسارت‌ها عنوان کردند و گفتند مالیات همه واحدهای صنفی که تا این مبلغ درآمد داشته‌اند طبق این ضرایب و آنها که درآمد بیشتری داشتند طبق آن ضرایب محاسبه کرده‌اند. این در حالی است که همکاران ما به شکل سنتی محصولاتشان را در دی‌ماه خریداری و در بهمن‌ماه فرآوری می‌کنند تا در بازار اسفند بفروشند. سال گذشته هم همین کار انجام شد. چون شب عید بهترین بازار سالانه صنف آجیل‌فروش است، همه سرمایه به محصول تبدیل شد و این محصولات فرآوری شده در مغازه‌ها و انبارها ماند و ما خانه‌نشین بودیم و سرمایه خیلی از همکاران از دست رفت. برای همین امسال محتاط‌تر شده‌ایم و نسبت به سال 1397 حدود 30 تا 40 درصد خرید و آماده‌سازی محصول داشتیم و اگر مردم بخواهند به همان میزان دو سال پیش خرید کنند همکاران ما نمی‌توانند پاسخگو شوند. امسال سرمایه‌ای برای اعضا نمانده تا با آن خرید کنند و اغلب خریدها به شکل اعتباری است؛ یعنی طرف جنس خریده و چک آن را برای نیمه دوم فروردین پرداخته است.»

او درباره پرداخت تسهیلات دولتی به اصناف آسیب‌دیده در ادامه سخنانش اضافه کرد: «دولت برای هر کارگر بیمه‌شده 12میلیون تومان پرداخت کرد. این در حالی است که پرداخت زیر 200 میلیون تومان هیچ کمکی به همکاران آجیل‌فروش نمی‌کرد. از سوی دیگر هر آجیل‌فروشی با یکی دو کارگر سر می‌کند و صرفا دو ماه آخر سال نیروی کاری اضافه می‌کند و بعد از بازار شب‌عید آنها مرخص می‌شوند. همکاران ما در پی این تسهیلات نرفتند چون دردی از ایشان دوا نمی‌کرد. دولت اگر قبوض پرداختی این فروشگاه‌ها را رصد می‌کرد و برای مثال هزینه برق را به ایشان می‌بخشید کمک بهتری بود. دولت می‌توانست از اداره برق استعلام متوسط مصرف انرژی را بگیرد و همان مبلغ را پرداخت کند.»

احمدی درباره فشار تحریم‌ها به دولت و درک متقابل این وضعیت توسط اصناف افزود: «تحریم‌های ظالمانه دولت را تحت فشار قرار داده و اصناف این مساله را درک می‌کنند اما افزایش قیمت‌ها در همه بازارها فشار بیشتری به تولیدکنندگان و در نهایت به مصرف‌کنندگان تحمیل می‌کند.»

او در ادامه با اشاره به روال اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته اظهار کرد: «در ایران می‌گویند مالیاتی که از صنوف گرفته می‌شود نسبت به بودجه کشور حدود 2 درصد است. اگر این واقعیت دارد اصلا مالیات را به اصناف می‌بخشیدند. این درصد در اقتصاد کلان رقمی به‌حساب نمی‌آید. در کشوری مانند آلمان حدود 80 درصد اقتصاد در بخش بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی شکل می‌گیرد و برندهای بزرگ و بین‌المللی صرفا 20 درصد اقتصاد را در اختیار دارند. تفاوت 80 درصد اصناف در آلمان با 2 درصد در ایران قابل مقایسه نیست. در آنجا اصناف به‌طور واقعی حمایت می‌شوند و نقدینگی در سطوح پایین جامعه به گردش در می‌آید و همه شهروندان از این گردش پول منتفع می‌شوند.»

ريیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار تهران درباره پرداخت تسهیلات و حمایت‌های مالی دولت افزود: «اگر دولت به جای پرداخت هزار تومان به هزار نفر این مبلغ را به 10 نفر پرداخت کند تا بتوانند سرپا شوند برای اقتصاد کاربردی‌تر است. چند بنگاه جان بگیرند و گردش پول در بازار اتفاق بیفتد و در مرحله بعد چند واحد صنفی دیگر. به‌نظر این روش کمک برای صنوف کارآمدتر است.»

مطالعه بیشتر: مردم به جای آجیل پفک خریدند!

 

منبع: دنیای اقتصاد

قیمت آجیل شب عید چند؟

قیمت آجیل شب عید چند؟

بررسی بازار آجیل عید نوروز در سطح شهر و میادین میوه و تره بار نشان می‌دهد که خانواده‌ها برای خرید آجیل بایستی چقدر هزینه کنند؟

TejaratNews.com/
قیمت انواع آجیل شب عید در میادین میوه و تره‌بار

قیمت انواع آجیل شب عید در میادین میوه و تره‌بار

قیمت انواع آجیل و خشکبار ویژه عید نوروز در میادین میوه و تره‌بار تهران اعلام شد.

TejaratNews.com/
اخبار مهم امروز برای اقتصاد خانواده: قیمت میوه‌ها و آجیل شب عید چند؟

اخبار مهم امروز برای اقتصاد خانواده: قیمت میوه‌ها و آجیل شب عید چن...

در این بسته خبری که شامل اخبار اقتصادی، عمومی و اجتماعی 23 اسفند 99 می‌باشد، تلاش شده تا اخبار مهم مربوط به اقتصاد خانواده را پوشش دهیم. پس اگر امروز به هر دلیل قادر نبودید که خبر‌ها را دنبال کنید با ...

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی قیمت میوه در بازار شب عید

پیش‌بینی قیمت میوه در بازار شب عید

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: با ایجاد شبکه توزیع منتخب و شبکه عرضه مستقیم کالا شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار میوه‌های پرمصرف شب عید خواهیم بود.

Bartarinha.ir/
شب یلدا، مردم به جای آجیل، پفک خریدند!

شب یلدا، مردم به جای آجیل، پفک خریدند!

ريیس اتحادیه سوپرمارکت‌‌داران می‌گوید: یکی بودجه دارد و برای سفره شب یلدا آجیل خریده است. یکی پول کافی نداشته و به جای آجیل پفک و چیپس را جایگزین کرده است؛ چرا که قیمت این اقلام (چیپس، پفک و ...) ارزا...

Bartarinha.ir/
مردم به جای آجیل پفک خریدند!

مردم به جای آجیل پفک خریدند!

پفک و اسنک جایگزین آجیل و خشکبار شب چله امسال مردم ایران شد. در عین اینکه فعالان بازار آجیل و خشکبار از ریزش حدود 50درصدی مشتریان خبر دادند،رییس اتحادیه سوپرمارکت داران از افزایش خرید تنقلاتی مثل چیپس...

TejaratNews.com/
قیمت آجیل شب یلدا چند؟

قیمت آجیل شب یلدا چند؟

ريیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران حداکثر قیمت فروش هر کیلوگرم آجیل شب یلدا را 170 هزار تومان اعلام کرد و گفت: به دلیل مسايل ناشی از کرونا و کاهش سطح درآمد با افت فروش مواجه شده‌ایم.

TejaratNews.com/
قیمت انواع آجیل امروز 25 آذر 99 + جدول

قیمت انواع آجیل امروز 25 آذر 99 + جدول

در آستانه فرا رسیدن شب یلدا قیمت انواع آجیل را در این گزارش بررسی کرده‌ایم. به عنوان مثال هر کیلو پسته اکبری 150 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.

TejaratNews.com/
قیمت آجیل و شیرینی شب یلدا اعلام شد

قیمت آجیل و شیرینی شب یلدا اعلام شد

ريیس اتحادیه خشکبار تهران کف قیمت هر کیلوگرم آجیل شب یلدا را 120 هزار تومان و سقف آن را 170 هزار تومان اعلام کرد.

Bartarinha.ir/
قیمت انواع آجیل شب یلدا در میادین میوه و تره بار اعلام شد

قیمت انواع آجیل شب یلدا در میادین میوه و تره بار اعلام شد

سازمان میادین میوه و تره بار شهر تهران در آستانه فرا رسیدن شب یلدا قیمت انواع آجیل را در میادین تهران اعلام کرد.

TejaratNews.com/
اتحادیه جواهر: مردم به جای آجیل، طلا بخرند

اتحادیه جواهر: مردم به جای آجیل، طلا بخرند

نایب ريیس اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید: تقاضای مردم برای خرید و فروش طلا اندکی بیشتر شده است. با وجود افزایش تقاضا، اگر انس جهانی طلا تا شب یلدا تغییر چندانی نداشته باشند بازار طلا در هفته پایانی...

Bartarinha.ir/
آجیل به اندازه خودرو گران نشده است / چرا آجیل‌ها را دور ریختند؟

آجیل به اندازه خودرو گران نشده است / چرا آجیل‌ها را دور ریختند؟

ريیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران می‎‌گوید: امسال قیمت آجیل به اندازه قیمت لوازم خانگی و خودرو گران نشده است اما برخی اقلام بین 20 تا 30 درصد و برخی اقلام دیگر 50 درصد گران شده است.

TejaratNews.com/
آجیل برای کرونا مفید است! / افزایش 50 درصدی آجیل به دلیل قیمت دلار

آجیل برای کرونا مفید است! / افزایش 50 درصدی آجیل به دلیل قیمت دلار

ريیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران می‎‌گوید: آجیل برای کرونا مفید است؛ چرا که آجیل و خشکبار جنبه گرمی دارد و خوردن این مغزها برای بدن خوب است. به دلیل افزایش قیمت ارز قیمت آجیل 50 درصد گران شده اما قیمت...

TejaratNews.com/
افزایش قیمت آجیل و خشکبار همراه با دلار

افزایش قیمت آجیل و خشکبار همراه با دلار

ريیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران از افزایش 30 درصدی تولید پسته نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: قیمت آجیل در سقف قرار داشته و وقتی عرضه و تقاضا متناسب شود، بازار متعادل خواهد شد.

TejaratNews.com/
ضرر تولید هر دستگاه خودرو توسط ایران‌خودرو و سایپا چقدر است؟ قیمت میوه و صیفی‌جات در مرکز عمده فروشی گوشت قرمز ارزان می‌شود راه‌اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی تداوم رکود در بازار خودرو/ قیمت‌های غیرواقعی در فضای مجازی احتکار مسکن توسط موسسات مالی/ جزيیات تعویض خانه با زمین واحد‌های مرغ مادر جوجه‌ها را قاچاق کردند مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه خبر جدید از همکاری ایران و کره "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین وجود بیش از 3‌هزار و 600 طرح نیمه‌تمام صنعتی بالای 80 درصد پیشرفت آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیمان با امید به تعیین نرخ تا 30 روز آینده + آمار صادرات تغییر مالکیت 510 میلیون اوراق بهادار مالی ارزش پالایشی یکم 25 فروردین 1400 کاهش ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته سوم فروردین قیمت روز خودرو در 25 فروردین قیمت روز خودرو‌های صفر بالای یک میلیارد آتش بی‌تدبیری در خرمن نمادهای کوچک "بورس" نرخ جدید دلار و یورو/ سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس فعالیت مجدد مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت بانک مرکزی در سقوط بورس مقصر است؟ عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی آرمان 4 شاخص در پایان ریزش 1365 واحدی داشت موفقیت نخستین عرضه صادراتی آلومینیوم در بورس کالا/ فلز نقره‌ای آغازگر صادرات فلزات از مسیر بورس غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود گوشت و مرغ گران نمی‌شوند! قیمت طلا امروز 25 فروردین 1400/ صعود 150 هزار تومانی قیمت سکه تاثیر منفی "شپنا"،"فملی" و "شبندر" بر شاخص میزان افزایش قیمت سیمان مشخص می‌شود/ رایزنی برای عرضه سیمان در بورس کالا راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی راه‌اندازی ابزاری جدید برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری / اوراق اجاره سهام، جذاب‌تر از سپرده بانکی برای صن... روند نرخ طلا و سکه صعودی شد یارانه رمضان امشب واریز می‌شود رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بازار سرمایه دستگیری اعضای باند زمین‌خواری در کشور نرخ جدید دلار/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25

در حال بارگیری...