کنترل مصرف بنزین | روش غیر قیمتی تاثیر داشت؟

کنترل مصرف بنزین | روش غیر قیمتی تاثیر داشت؟

وزیر نفت اعلام کرده که مصرف بنزین را با روش هایی به غیر از افزایش قیمت کنترل کرده است.

ناترازی بنزین، یکی از مهم ترین چالش های دولت سیزدهم بوده و راهکارهای بسیاری برای جبران این ناترازی پیشنهاد شد.

وزیر نفت تاکید کرد که دولت سیزدهم از طریق روشهای غیرقیمتی میزان مصرف بنزین را کنترل کرد.

جواد اوجی در حاشیه جلسه هیيت وزیران در جمع خبرنگاران، گفت: افزایش تولید نفت، گاز، فرآرده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی در دولت شهید ريیسی موجب افزایش درآمدهای ارزی کشور شد و کمک شایانی به توان مالی دولت کرد.

وی ادامه داد: رشد اقتصادی گروه نفت و گاز در سال 1401، 18 درصد و در سال 1402 بالغ بر 20 درصد بود که همین روند برای سال جاری نیز با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ادامه خواهد یافت و ان‌شاءالله در دولت آینده نیز همین طور باشد. تولید نفت در دولت سیزدهم به 3 میلیون و 600 هزار بشکه در روز افزایش یافت که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سالجاری باید به 4 میلیون بشکه برسد.

وزیر نفت افزود: این مسيله را در جلسات متعدد به معاون اول رییس‌جمهور اعلام کردیم، علاوه بر آن در جهت رفع موانع تولید هم برنامه‌ریزی کردیم. تولید هر 100 هزار بشکه نفت اضافه‌تر با نفت بشکه‌ای 70 دلار، 2 میلیارد و 800 میلیون دلار در سال عاید کشور می‌کند.

اوجی اضافه کرد: به عنوان مدیری که 35 سال تجربه کار در حوزه نفت و گاز دارم می‌گویم یکی از راهکارهای خوب برای جلوگیری از کسری بودجه و تقویت منابع درآمدی دولت با توجه به ذخاير هیدروکربنی کشور، تولید نفت و نه فقط برای صادرات بلکه برای فرآوری آن، باید افزایش یابد.

اوجی ادامه داد: این مسيله کمک خوبی برای منابع ارزی و درآمدی دولت است. پیشنهاداتم را ارايه کرده‌ام.

وی خاطرنشان کرد: با روشهای غیرقیمتی منابع موجود را در حوزه بنزین مدیریت کردم با این حال در این فصل که ایام مسافرت‌های تابستانی مردم شروع شده میزان مصرف روزانه بنزین به 120 تا 130 میلیون لیتر در روزهای مختلف افزایش یافته است و ما همچنان از طریق روشهای غیرقیمتی میزان مصرف بنزین را کنترل خواهیم کرد.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی گفت: اکنون در پالایشگاه ال پالیتو ونزويلا از کاتالیست ایرانی استفاده می‌شود و تولید بنزین را در این پالایشگاه آغاز کرده‌ایم.

جلیل سالاری در همایش انتقال فناوری و تولید بومی کاتالیست‌های پالایشی، پتروشیمی و گازی با بیان اینکه در دهه 70 به کاتالیست نیاز داشتیم ولی به دلیل تحریم برای دسترسی به آن با مشکل مواجه بودیم، اظهار کرد: علی رغم اینکه چندین سال تغییر و توسعه داشتیم اما اتفاقی در این حوزه نیفتاد.

وی با بیان اینکه برای همکاری با شرکت‌های هندی نیز ورود کردیم تا در تامین سوخت مشکلی نداشته باشیم، گفت: شرایط تحریم کمک کرد بتوانیم برای واحدهای پالایشی کاتالیست تولید کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه با داخلی‌سازی بخش زیادی از کاتالیست‌های صنایع نفتی، امروز ظرفیت ورود ایران به عرصه صادرات کاتالیست صنایع نفتی و تامین نیاز کشورهای همسایه فراهم است، گفت: امروز می‌توانیم کاتالیست تولید داخلی را به دیگر کشورها صادر کنیم و در پروژه فراسرزمینی ال‌پالیتو نیز از کاتالیست ایرانی استفاده کردیم.

سالاری با تاکید بر اینکه با اتکا به توان داخلی و پذیرش ریسک، توانستیم در این زمینه به توان داخل متکی شویم، اظهار کرد: مصرف کنونی کاتالیست صنایع نفتی حدود 26 هزار تن است، اما با توجه به راه‌اندازی واحدهای ارتقای کیفی نفت کوره در پالایشگاه‌های نفت، این نیاز رو به فزونی است و می‌تواند زمینه همکاری بیش از پیش شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی با شرکت‌های خارجی را فراهم کند.

وی با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم از این طریق در یک فرایند رقابتی، امکانات داخلی را برای تولید دیگر کاتالیست‌ها فراهم کنیم و افزون بر آن در زمینه صادرات کاتالیست تولید داخلی به‌ویژه به کشورهای همسایه ورود کنیم، گفت: در زمینه مبادلات ارزی نیز مشکلی نداریم، امیدواریم با نهایی‌شدن این تفاهم‌نامه‌ و به‌سرانجام‌رسیدن آن، زمینه بومی‌سازی گروه‌های کاتالیستی 5 و 6 را نیز مهیا کنیم.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد