تسویه حساب سیاسی یا حمایت از سهامداران؟

تسویه حساب سیاسی یا حمایت از سهامداران؟

در حالی گام‌های ابتدایی طرح تحقیق و تفحص از بورس از سوی نمایندگان مجلس در حال برداشته شدن است که فعالان بورسی از این اتفاق چندان رضایت ندارند و معتقدند اکنون بازار...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ بنابر آنچه این عده در چند روز گذشته در فضای مجازی در واکنش به تصویب طرح تحقیق و تفحص از بورس نوشتند، این کار دردی از سهامداران زیان‌دیده دوا نمی‌کند و همان‌طور که دولت نباید در بورس دخالت می‌کرد، دخالت‌های مجلس نیز در نهایت به ضرر سرمایه‌گذاران خواهد بود و در راستای تصفیه‌حساب سیاسی است با دولت نه دفاع از حق ملت!

اولین روز بازار سرمایه در آخرین ماه سال در حالی شروع شد که یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از تصویب طرح تحقیق و تفحص از بورس در کمیسیون اقتصادی خبر داد. سیدناصر موسوی‌لارگانی پیش از این نیز در اواخر دی ماه با برآورد زیان 70درصدی سهامداران در بورس از اینکه دولت احساس مسوولیت نمی‌کند شکایت کرده و گفته بود جهت «روشن‌شدن وقایع رخ‌ داده در بورس، بررسی رانت‌ها و مفاسد رخ داده و حمایت از حقوق سهامداران»، طرح تحقیق و تفحص از بورس با امضای 50 نماینده تدوین و به زودی در کمیسیون اقتصادی تصویب می‌شود. وعده این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم اکنون عملی شده و لارگانی دوم اسفند ماه خبر از تصویب طرح تحقیق و تفحص داد اعلام کرد: مطابق وعده، طرح ‎ تحقیق و تفحص 50 نماینده از بورس در هفت محور در کمیسیون اقتصادی تصویب شد. به گفته او رشد حبابی شاخص، علت تشویق ‎حسن روحانی، ريیس‌جمهوری به حضور مردم در بورس بدون آموزش، گران‌فروشی سهام، فروش سهام کاغذی، سرنوشت پول‌ها و رانت حاصله، از محورهای مهم طرح تحقیق و تفحص از بورس است.

موسوی‌لارگانی که این خبر را در توییتر خود رسانه‌ای کرده بود اما بازخورد چندان مثبتی از سوی کاربرانش دریافت نکرد. برخی از آنان برای این نماینده اصولگرای مجلس یادآوری کردند که مردم تنها به دعوت ريیس دولت سرمایه‌های خود را وارد بازار سرمایه نکردند و سایر مسوولان نظام نیز همپای دولت از مردم خواسته بودند در بورس سرمایه‌گذاری کنند. گرچه طبق اصل 75 قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی می‌تواند از تمام امور در کشور تحقیق‌ و تفحص انجام دهد اما اغلب این کاربران از نمایند‌ه‌های مجلس خواسته‌ بودند بورس را سیاسی و محل تسویه‌حساب دو جناح نکنند و بگذارند این بازار خودش راهش را پیدا کند.

واکنش منفی به طرح تحقیق و تفحص مجلس تنها به کاربران موسوی‌لارگانی محدود نشد و سیاست‌گذاران و مسوولان بورسی نیز دست به قلم شدند و با ادعای اینکه بازار سرمایه شفاف است و نظارت بر این بازار وجود دارد، از اینکه طرح تحقیق و تفحص در بهارستان کلید خورده گلایه و آن را دخالت‌ مجلس در بازار سرمایه تفسیر کردند.

با این حال نمایندگان مجلس بر تحقیق و تفحص اصرار دارند و موسوی‌لارگانی می‌گوید وظیفه ما دفاع از حقوق ملت است و باید متخلفانی که باعث از بین رفتن سهامداران شدند شناسایی و به قوه‌قضايیه معرفی شوند.

او  یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اقتصادی سال‌های اخیر را بحران کنونی بازار سرمایه‌ می‌داند و ادعا می‌کند «مردم با ترغیب ريیس‌جمهوری و برخی از مسوولان سرمایه‌های خود را وارد بازار سرمایه کردند.» موسوی‌لارگانی می‌‌گوید: «این مسوولان بدون اینکه به مردم آموزش دهند و بدون اینکه برای حجم زیادی از مردم که می‌خواهند وارد بورس شوند، برنامه‌ریزی داشته باشند، از مردم دعوت کردند. برخی از این مردمی که وارد بازار سهام شدند مایحتاج عمومی و نیازهای ضروری خود مثل منزل، خودرو و طلا را فروختند. آنها می‌دیدند که شاخص هر روز افزایش پیدا می‌کند و افرادی که امروز سرمایه‌گذاری کردند، روز بعد یا دو روز بعد سرمایه‌شان دو برابر شده! این مردم با ترغیب مسوولان وارد بازار سرمایه شدند اما یک مرتبه شاخص افت چشمگیری داشت و مخصوصا افرادی که سرمایه خرد داشتند و با سرمایه کم وارد بازار سرمایه شده بودند شکست سنگینی خوردند و سرمایه آنها حتی به یک‌چهارم هم تنزل پیدا کرد.»

او وعده‌های مسوولان اقتصادی و بورسی را یادآور می‌شود و می‌افزاید: «وعده‌هایی هم وزیر اقتصاد، مسوولان سازمان بورس و برخی از مسوولان دیگر درباره بازار سرمایه به مردم دادند اما متاسفانه کاری انجام نشد. علاوه بر اینها هم مسوولان بازار سرمایه و هم سازمان بورس تخلفاتی داشتند و هم دخالت‌های بی‌جای دولت و حقوقی‌هایی که وارد بورس شده بودند باعث شد که هر روز شاهد ریزش بیشتری در بازار سرمایه باشیم.»

این نماینده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه در پاسخ به کسانی که به طرح تحقیق و تفحص از بورس اعتراض دارند، می‌گوید: «چون یکی از وظایف قانونی نمایندگان نظارت بر اجرای قوانین است و اینجا موکلان ما انتظار داشتند که در این زمینه ورود کنیم به همین دلیل طرح تحقیق و تفحص مطرح شد و در کمیسیون اقتصادی به تصویب رسید و الان در نوبت صحن علنی است که در صحن علنی هم ان‌شاءالله تصویب شود تا متخلفانی که در این ریزش و افت بازار سرمایه دخیل بودند شناسایی شوند و به قوه‌قضايیه معرفی شوند.»

موسوی‌لارگانی پیش‌بینی می‌‌کند طرح تحقیق و تفحص از بورس در صحن علنی بهارستان هم با رای بالا تصویب می‌شود چراکه به گفته او نمایندگان مجلس یازدهم بر دفاع از حق موکلان خود اصرار دارند و با توجه به اینکه اکنون بیش از نیمی از جمعیت ایران با بازار سرمایه درگیر شده‌‌اند، این طرح پیگیری خواهد شد.

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی بعد از تصویب طرح تحقیق‌وتفحص و انتخاب اعضای آن، هیات تحقیق و تفحص مجلس 6 ماه فرصت دارد تا گزارش نهایی خود را برای قرايت در صحن علنی پارلمان به کمیسیون مربوطه ارايه کند تا پس از تصویب در آن کمیسیون، برای قرايت در صحن علنی پارلمان تقدیم هیات‌ريیسه پارلمان شود که در صورت ضرورت با درخواست هیات و تصویب هیات‌ريیسه مجلس زمان تحقیق و تفحص تا 6‌ماه دیگر نیز قابل تمدید است. با این حال به نظر می‌رسد با وجود مخالفت‌هایی که با تحقیق و تفحص از بورس در بین فعالان بازار سرمایه وجود دارد اما نمایندگان اصولگرای مجلس یازدهم نه‌تنها اصرار به انجام آن دارند بلکه می‌خواهند با سرعت کار را پیش ببرند و خیلی زودتر از پایان فرصت قانونی آن را به نتیجه برسانند. موسوی‌لارگانی پیش‌بینی می‌کند طرح تحقیق‌وتفحص از بورس کمتر از زمان 6ماهه که قانون برای طرح‌های تحقیق‌وتفحص پیش‌بینی کرده به نتیجه برسد و می‌گوید: «طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی قانونا 6ماه برای تحقیق و تفحص فرصت است اما برنامه‌ریزی شده که بتوانیم در کمترین فرصت یعنی در دو ماه این تحقیق و تفحص را به نتیجه رسانده و نتیجه را به سمع و نظر ملت ایران به‌ویژه سهامداران و کسانی که در این بازار ضرر و زیان شامل حالشان شده است، برسانیم.»

او با یادآوری اینکه اکنون مجلس در حال بررسی لایحه بودجه است، می‌گوید نمایندگان در فاصله زمانی که بودجه برای بررسی و تایید نهایی به شورای نگهبان می‌رود، طرح تحقیق‌وتفحص را در صحن علنی بررسی خواهند کرد و امیدوار است تحقیق‌وتفحص از بورس از شروع سال جدید رسما استارت بخورد.

این نماینده مجلس اضافه می‌کند مجلس برای به نتیجه رساندن تحقیق‌وتفحص از بورس از کارشناسان خبره و کسانی که در این زمینه اطلاعات دقیق و قوی دارند استفاده خواهد کرد.

طرح تحقیق‌وتفحص از بورس در حالی از سوی نمایندگان مجلس کلید خورده و به گفته موسوی‌لارگانی قرار است به سرعت پیگیری و در عرض دو ماه به نتیجه برسد که اقدمات قبلی آنان که معتقد بودند در راستای حمایت از سهامداران گرفته شده، بعد از هیاهو و جنجال رسانه‌ای مسکوت مانده است. طرح تشکیل مجمع سهامداران حقیقی یکی از این اقدامات بود که گرچه در کمیسیون اقتصادی به تصویب رسید اما بعد از گذشت ماه‌ها هنوز از سوی هیات‌ريیسه مجلس اعلام وصول نشده است. موسوی‌لارگانی که خود مسوول اعلام وصول طرح‌هاست از سرنوشت این طرح اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید احتمالا در معاونت قوانین در حال بررسی است و بعد از ارايه به هیات‌ريیسه اعلام وصول خواهد شد.

او از سرنوشت لیست متخلفان بورسی که امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب‌ريیس مجلس بعد از به راه انداختن جنجال رسانه‌ای اعلام کرده بود به قوه‌قضايیه ارايه خواهد داد نیز اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید نمی‌داند گزارش تخلفات به چه نتیجه‌ای رسیده است.

local_offerبرچسب‌ها:
یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

عرضه اولیه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس، فردا (6 اسفندماه) در بورس تهران انجام می‌شود.

EghtesadOnline.com/
کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میلیارد تومان شد

کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میلیارد تومان شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با ریزش 10 هزار و 51 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
پرونده بهمن ماه بورس تهران

پرونده بهمن ماه بورس تهران

پرونده بورس تهران در دومین ماه از زمستان در حالی بسته شد که باوجود کم‌رمق بودن معاملات و نوسانات کم‌مقدار اما شاخص کل با رشد 6/ 7 درصدی همراه شد.

EghtesadOnline.com/
عرضه سهام «آریان کیمیاتک» به زودی در بورس تهران

عرضه سهام «آریان کیمیاتک» به زودی در بورس تهران

شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی آریان کیمیا تک با سرمایه 1500میلیارد ریال شاهد درج نماد خود در فهرست نرخ‌های بورس اوراق بهادار بوده و در لیست انتظار عرضه اولیه سهام...

EghtesadOnline.com/
رشد 47 هزار و 787 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 22 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

رشد 47 هزار و 787 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 22 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز در یک روند رو به افزایش با رشد 47 هزار و 787 واحد روبرو شد.

FarsNews.ir/
خطای مکرر در بورس تهران

خطای مکرر در بورس تهران

در روزی که شاخص بورس افت 4/ 1درصدی را ثبت کرد، انتشار اولین پیش‌بینی‌های‌ سود 99 با انحراف قابل توجه EPS یک شاخص‌ساز از برآوردهای تحلیلی توجه بورس‌بازان را جلب کرد.

EghtesadOnline.com/
تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران

تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران

علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران در توییتر خود از تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران خبر داد.

EghtesadOnline.com/
تغییر وضعیت دوباره بورس تهران

تغییر وضعیت دوباره بورس تهران

روند روبه رشد و صعودی بورس تهران از نخستین روز هفته جاری تاکنون ادامه داشته و در روز شنبه شاخص کل بورس تهران 2/3 درصد رشد و در روز یکشنبه یک رشد داشت اما؛ شاخص هم...

EghtesadOnline.com/
بورس تهران در هفته‌ای که گذشت

بورس تهران در هفته‌ای که گذشت

بورس تهران برای چهارمین هفته پیاپی با افت نماگر اصلی خود مواجه شد و همزمان شاهد خروج نقدینگی حقیقی از گردونه معاملات سهام بود.

EghtesadOnline.com/
رشد 385 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات 15 هزار میلیارد تومان شد

رشد 385 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات 15 هزار میلیارد تومان شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز گرچه در ساعات میانی به شدت کاهش یافته بود، اما در پایان معاملات با 385 واحد افزایش روبرو شد.

FarsNews.ir/
رشد 20 هزار و 822 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 16.3 هزار میلیارد تومان شد

رشد 20 هزار و 822 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 16.3 هزار میلیارد تومان شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز در روندی رو به رشد با افزایش 20 هزار و 822 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله/ هفته دلچسب طلایی‌ها در روزهای افت بورس تهران

مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله/ هفته دلچسب طلایی‌ها در روزهای افت بورس تهران

صندوق‌های ETF «سهامی» بیش از چهار درصد کاهش و صندوق‌های مبتنی بر طلا بیش از هفت درصد افزایش را به صورت میانگین در هفته گذشته ثبت کردند.

EghtesadOnline.com/
ريیس هیات مدیره بورس تهران و در حمایت از شفافیت معاملات بورس‌کالا

ريیس هیات مدیره بورس تهران و در حمایت از شفافیت معاملات بورس‌کالا

ريیس هیات مدیره بورس تهران و در حمایت از شفافیت معاملات بورس‌کالا

BourseNews.ir/
ثبت بهترین عملکرد اعضای فدراسیون جهانی بورس ها به نام بورس تهران

ثبت بهترین عملکرد اعضای فدراسیون جهانی بورس ها به نام بورس تهران

علیرغم بازده منفی بیش از نیمی از بورس‌های دنیا در سال 2020، شاخص بورس تهران با ثبت 174.8 درصد رشد، بهترین عملکرد را در...

Borna.news/
ارزش واقعی بورس تهران

ارزش واقعی بورس تهران

ساختار مالکیتی پیچیده و تودرتو در بازار سهام سبب شده است تا شاهد چندباره‌شماری ارزش بازاری شرکت‌ها در محاسبه مجموع ارزش بورس و فرابورس باشیم.

EghtesadOnline.com/
ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس بازدهی منفی بورس در هفته عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات نصف شد جدیدترین تغییرات سهمیه بنزین وانت بار‌ها چه خبر از سهام عدالت / سهام عدالت من چقدر می‌ارزد؟ نرخ ارز در صرافی ملی امروز 99/12/7 آزادراه غدیر افتتاح شد خبر مهم برای متقاضیان وام ودیعه مسکن چرا پراید ارزان شد؟ / آخرین قیمت پراید تا پیش از امروز 7 اسفند شرط آزادسازی دارایی‌های ایران در کره جنوبی تغییرات سهمیه‌بندی بنزین خوب یا بد؟ اونس طلا به پایین مرز 1800دلار برگشت همه چیز درباره آزادراه غدیر کاهش بیش از 33 هزارتومانی سهام عدالت جدیدترین مالیات‌ها برای سال 1400 احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن آخرین اخبار مجامع امروز 1399/12/06 آخرین خبرها از تغییر سهمیه بنزین وانت‌بارها / سهمیه بنزین تغییر می‌کند؟ هشدار به مشمولان سهام عدالت سرمایه‌گذار بورس مراقب سیگنال فروشی باشد/ پیروی 10 هزار نفر از سیگنال‌های پسر 12 ساله تداوم نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو قیمت گوشت قرمز در بازار چند است؟ عرضه تخم‌مرغ در بورس به کجا رسید؟ / شفافیت برای بورس دردسرساز شد! واحدهای مسکونی کمتر از 3 میلیارد در تهران نزول ارزش سهام عدالت/ سهام عدالت هفته اول اسفند را چگونه پایان داد؟ بررسی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/6 سهمیه بنزین وانت‌بارها تغییر کرد حباب سکه 600 هزار تومان شد / طلا دوباره گران می‌شود؟ نرخ دلار نیمایی امروز 6 اسفند ماه قیمت دلار به کانال 24 هزار تومان بازگشت / آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/6 توضیح کارگزاری مفید درباره عرضه ‌اولیه اپال نرخ ارز به تابلوی صرافی‌ها بازمی‌گردد / امکان خرید و فروش آنلاین ارز پیش‌بینی بورس هفته دوم اسفند ماه / به بازار خوشبین باشیم؟ سرمایه گذاری فولادمبارکه در رفع مشکل35 ساله ساخت و تکمیل ورزشگاه نقش جهان پیام تبریک عظیمیان به مناسبت بزرگداشت روز مهندس فولادمبارکه منشا آثار خیر زیادی برای منطقه و کشور بوده است احتمال کاهش قیمت در بازار مسکن جدیدترین قیمت گوشت قرمز در بازار پرداخت یک میلیارد دلار از بدهی کره جنوبی به ایران در مرحله اول / وضعیت ارز خوب خواهد شد تکذیب دستکاری در سامانه معاملات بورس تهران واکنش به حقوق نجومی کارکنان صنعت نفت عرضه اولیه مجازی در بورس تهران انجام شد/ کشف قیمت 12420 ریالی هر سهم اپال برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با مشارکت دارندگان سهام عدالت فروش اشتباهی عرضه اولیه به سهامداران! / خسارت سهامداران پرداخت می‌شود؟ یورو گران و دلار ارزان شد / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/6 ارزش پالایشی یکم امروز 4 اسفند 99 ارزش سهام عدالت امروز 6 اسفند 99 فرصت طلایی برای بهترین تجربه خرید بیمه‌های خودرویی (شخص ثالث و بدنه) در اسفند ماه 1399 افزایش نرخ واترپمپ های "خکار" با انعقاد قرارداد با ساپکو آغاز پرداخت بدهی کره‌جنوبی به ایران این هم از رنگ قرمز شاخص در آخرین روز کاری

در حال بارگیری...