گزینه ریاست اتاق بازرگانی تهران کیست؟

گزینه ریاست اتاق بازرگانی تهران کیست؟

روز گذشته (20 اسفند ماه) انتخابات اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور برگزار و منتخبان بخش خصوصی معرفی شدند.

به گزارش ایسنا، براوردها نشان می‌دهد که در شهری مانند تهران، میزان استقبال بخش خصوصی از انتخابات نسبت به دوره گذشته به شکل جدی کاهش یافته است. در دوره نهم، مسعود خوانساری – ريیس اتاق بازرگانی تهران -  با 1827 رای به عنوان نماینده بخش خصوصی به اتاق تهران راه یافته بود.

در این دوره اما جزيیات آرا نشان می‌دهد که هیچ یک از نامزدها حتی به هزار رای نیز نرسیده‌اند. با این وجود اما مانند دوره گذشته، تمام نامزدهای معرفی شده از سوی ايتلاف برای فردا به اتاق تهران راه یافته‌اند و فاصله رای میان آنها و نامزدهای بعدی، فاصله‌ای قابل توجه دارد.

برای مثال در بخش بازرگانی اتاق تهران، بالاترین رای به عباس آرگون با 953 رای اختصاص یافته است اما یحیی آل اسحاق -  وزیر اسبق بازرگانی و رییس اسبق اتاق بازرگانی تهران -  که سر لیست ايتلاف رقیب بود تنها 446 رای به دست آورده است. در دیگر گروه‌ها نیز همین روند دیده می‌شود.

با اعلام نتایج شمارش آرا، نامزدهایی که به فرایند اعتراض دارند، امکان ثبت اعتراض رسمی خود را خواهند داشت. طبق تقویم دهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور، از زمان انتشار نتایج اولیه دهمین دوره انتخابات تا 24 اسفندماه این امکان فراهم است که اعتراض به سوء جریان انتخابات در اختیار هیات‌های نظارت در استان‌های مختلف قرار گیرد.

در ادامه، هیات‌های نظارت استان‌ها تا 28 اسفند باید نظر خود را به شاکیان و معترضان، اعلام کنند و طبق تقویم تنظیم شده، اعتراض به نظر هیات‌ها نیز باید تا 16 فروردین 1402 در اختیار انجمن نظارت بر انتخابات قرار گیرد.

بعد از اتمام مهلت اعتراض به نظر هیات‌های نظارت، انجمن نظارت نیز تا 22 فروردین باید به اعتراض‌های واصله رسیدگی کرده و نظر خود را اعلام کند. البته در ادامه، بار دیگر یک حق اعتراض برای افراد در نظر گرفته شده تا بتوانند نسبت به نظر انجمن نیز اعتراض کرده و خواستار رسیدگی به شکایت خود از سوی دبیرخانه شورای عالی نظارت شوند.

در صورت وصول اعتراض در این مرحله، شورای عالی نظارت نیز تا 4 اردیبهشت 1402 فرصت دارد تا به اعتراض‌های واصله رسیدگی کند و در نهایت 10 اردیبهشت‌ماه نظر نهایی خود درباره انتخابات در حوزه‌های مختلف اعلام کرده و  11 اردیبهشت اسامی قطعی منتخبان را منتشر کند.

در نهایت، اعتبارنامه منتخبان دهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور در تاریخ 20 اردیبهشت‌ 1402 با امضای ريیس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران در اختیار آنها قرار می‌گیرد. پس از این مرحله، اعضای جدید هیات نمایندگان در اتاق‌ها مستقر می‌شوند و هیات‌ ريیسه هر اتاق‌ را تعیین می‌کنند.

به این ترتیب احتمالا در جلسه هیات نمایندگان اردیبهشت ماه، ريیس جدید اتاق بازرگانی تهران و سایر اتاق‌های استانی کشور مشخص خواهد شد. پس از آن با تشکیل جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، اعضا برای معرفی ريیس و اعضای هیات ريیسه اتاق بازرگانی ایران تصمیم خواهند گرفت.

با نهایی شدن نام منتخبان اتاق بازرگانی تهران و در صورتی که در فرایند اعتراضات تغییر خاصی رخ ندهد، باز هم اعضای ايتلاف برای فردا باید یکی از اعضای گروه خود را به عنوان ريیس انتخاب کنند. این در حالی است که بر خلاف دوره‌های گذشته، دیگر نامی از مسعود خوانساری به عنوان سر لیست این ايتلاف دیده نمی‌شود و در عین حال هیچ یک از اعضای فعلی هیات ريیسه اتاق نیز در انتخابات حضور ندارند. از این رو سوال اصلی این است که چه فردی به عنوان ريیس اتاق پایتخت معرفی خواهد شد.

پیگیری ایسنا از یکی از اعضای فهرست ايتلاف برای فردا نشان می‌دهد که هنوز هیچ تصمیم نهایی در رابطه با ريیس احتمالی در نظر گرفته نشده اما احتمالا در جلسات آینده اعضا در این رابطه تصمیم گیری می‌شود.

طبق اظهارات او، فعلا هیچ برنامه‌ای برای اعلام نام‌های احتمالی وجود ندارد و احتمالا در نخستین جلسه هیات نمایندگان در سال آینده، برنامه‌ انتخاب رییس مشخص می‌شود.

در رابطه با اتاق ایران نیز شرایط به همین شکل است. از یحیی آل اسحاق به عنوان یکی از گزینه‌های محتمل برای اتاق بازرگانی ایران یاد می‌شد اما این فعال اقتصادی نتوانست به اتاق بازرگانی تهران راه پیدا کند و به این ترتیب شانسی نیز برای حضور در هیات نمایندگان اتاق ایران نخواهد داشت.

از سوی دیگر غلامحسین شافعی – ريیس فعلی اتاق بازرگانی ایران – نیز در انتخابات ثبت نام نکرده بود و از میان اعضای فعلی هیات ريیسه اتاق ایران نیز تنها حسین سلاح ورزی از اتاق بازرگانی خرم آباد بار دیگر به اتاق راه یافته است.

در صورتی که در زمان قانونی اعتراضات به انتخابات، تغییری در میان برگزیدگان رخ ندهد، در بهار سال آینده ابتدا تکلیف ریاست اتاق‌های استانی و سپس اتاق بازرگانی ایران مشخص خواهد شد.

قیمت طلا و سکه در پایان معاملات روز 3 فروردین سقوط وحشتناک ریال مقابل دلار با یک مثال ملموس! پیش بینی وضعیت بورس در 1402/ آیا قیمت دلار بورس را تکان می دهد؟ حسین عبده تبریزی:صدای پای تورم ونزويلایی را می‌شنوید؟ نفت در سراشیبی کاهش قیمت نخستین محموله صادراتی ایران خودرو به ونزويلا رسید مشارکت سایپا و ایران خودرو برای ارايه خدمات امدادی در سراسر کشور رشد مصرف بنزین در استان های سیستان، فارس، کردستان و قم به ترتیب 46، 25، 30 و 50 درصد خاندوزی: مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم/ ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته ... بکارگیری تمام ظرفیت‌ها در راستای تحقق رشد تولید رکورد صادرات نفت ، باوجود تحریم نفتی مهار تورم قیمت محصولات کشاورزی‌ کمبودی در تامین مرغ ماه مبارک وجود ندارد هیچ کمبودی برای خرمای ماه مبارک رمضان نداریم پیش‌بینی اوضاع بورس در 1402 طلا به زودی گران تر می شود؟ واریز 7 هزار میلیارد تومان از سودهای رسوبی به حساب سهامداران در سال 1401 15 مورد ریزش سنگ در کندوان این خودرو نقلی جنسیس به اروپا می‌رود/ عکس عضو خانه کارگر: با مزد 8 میلیون تومانی یک دست کت و شلوار هم نمی‌توان تهیه کرد! طلا 8 دلار گران شد بی‌توجهی اوپک پلاس به بحران بانکی آمریکا/ کاهش 2 میلیون بشکه در روز تا پایان سال ادامه دارد جوابیه شرکت کروز به یک خبر قیمت جدید سکه و طلا اعلام شد + جدول نیازمند روش‌های نوین برای اکتشافات عمیق معدنی هستیم برند ژاپنی توشیبا بزودی 15 میلیارد دلار فروخته می شود جزيیات نهایی افزایش حقوق کارگران | مبلغ افزایش حقوق کارگران اعلام شد اثرات افزایش قیمت دلار بهار امسال نمایان می‌شود/ دو سناریو پیش روی تورم در اقتصاد ایران رشد 11 درصدی سفرهای نوروزی یک پیش‌بینی از قیمت مسکن در سال جاری ؛ آیا قیمت ها ریزش خواهد کرد؟ استفاده از این سامانه برای خرید و فروش ارز و سکه قیمت خودرو داخلی طی یک سال چقدر افزایش یافت؟ دولت برخی موارد را در بودجه لحاظ نکرده بود و ما چون کارشناس هستیم تغییراتی را رقم زدیم / مجلس سقف بو... وضعیت تورم بعد از نجومی شدن قیمت دلار صنعت خودرو در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد قیمت مرغ گرم در بازار + فیلم مصرف 30 هزار و 762 مگاوات برق در ساعت 12 اول فروردین ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته است وضعیت ارز در سال گذشته / دلار چند درصد بازدهی داش... توزیع 123 میلیون لیتر بنزین در دومین روز فروردین‌ خاندوزی: ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافت ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد خبر جدید مخبر درباره برنامه دولت برای مهار تورم حکم غرامت 1.68میلیارد دلاری آمریکا علیه بانک مرکزی ایران+جزيیات وام فوری برای سهام عدالتی ها | ثبت نام وام فوری 13 میلیونی با سهام عدالت در سایت زیر قیمت پنیر در ماه رمضان اعلام شد + جدول خاندوزی: روسیه 2.76 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده/ افزایش 12 درصدی صادرات غیرنفتی در 11 ما... عرضه خرمای تنظیم بازاری از امروز/خرما کیلویی 71 هزار و 400 تومان