دستاورد‌های دانش بنیان شدن صنعت نفت بستری برای صادرات اقلام راهبردی تولید بار اول شده این صنعت

دستاورد‌های دانش بنیان شدن صنعت نفت بستری برای صادرات اقلام راهبردی تولید بار اول شده این صنعت

بعد از تشدید تحریم ها بسیاری از شرکت های دانش بنیان در کشور به تولید تجهیزات و اقلام راهبردی ورود کردند و تا حد زیادی توانستند مشکلات را حل کنند. در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی بسیاری از تجهیزات بومی شده است. ما ابتدای خنثی سازی تحریم ها هستیم و باید به تلاش هایمان در این زمینه ادامه دهیم.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ بعد از تشدید تحریم های غرب علیه کشورمان و در شرایطی که دسترسی ما به اقلام راهبردی و تجهیزات استراتژیک محدود شد، تصمیم گرفتیم به سمت تولید این تجهیزات در داخل کشور حرکت کنیم. بنابراین، از دو روش قبلی مقابله با تحریم ها یعنی دور زدن آن ها و حل و فصل از طریق مذاکره عبور کردیم و به اتکا به توان داخلی روی آوردیم. در راستای مقابله ی هدفمند با تحریم ها، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کارگروه تولید بار اول را با هدف حمایت از تولیدکنندگان داخلی تجهیزات و اقلام راهبردی صنایع در دستور کار قرار داد. از طرفی با پیگیری معاونت علمی ‌و فناوری رییس جمهوری و در قالب ماده 10 قانون جهش تولید دانش بنیان آیین نامه اجرایی برنامه تولید بار اول توسط دولت ابلاغ شد و حالا دیگر دانش بنیان‌ها با یک پشتوانه بسیار قوی قانونی ‌می‌توانند محصولات بو‌می‌سازی شده خود را به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی عرضه کنند.

شواهد نشان می دهد که وزارت نفت بیش ترین استفاده را از دستاوردهای دانش بنیانی و تولیدات بار اول داشته است. تا جايیکه این وزارتخانه مورد تقدیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفت. به نظر می رسد، تنها راه گریز از تحریم ها این است که به استفاده ی حداکثری از ظرفیت های داخلی بپردازیم و هر آنچه در توان داریم به کار بگیریم تا خودمان تجهیزات مورد نیازمان را تولید کنیم. این روند تا جایی پیش رفته است که حالا به صادرات کاتالیست به روسیه می پردازیم و خبرهایی مبنی بر قصد مسکو برای استفاده از توربین های ایرانی به جای نمونه های آلمانی به گوش می رسد. در ارتباط با این موضوعات نظرات سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس را جویا شدیم که در ادامه می آید.

سید محمدرضا میرتاج الدینی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در ارتباط با احتمال خرید توربین های ایرانی توسط روسیه برای استفاده در نیروگاه های آبی این کشور تصریح کرد: ما در زمینه ی ساخت توربین از قابلیت های خوبی برخورداریم و تولیدات ما با نمونه های خارجی قابل رقابت است. تکنولوژی مربوط به توربین ها از سال ها پیش در کشورمان بومی شده و ظرفیتی برای صادرات آن ها به وجود آمده است. در حال حاضر می توانیم نیاز دیگر کشورها از جمله روسیه را تامین کنیم.

وی در ادامه گفت: برخی اقلام مانند کاتالیست ها و توربین ها در صنایع نفت و گاز کاربرد بسیار بالایی دارند. صادرات این اقلام به روسیه می تواند برای کشورمان به لحاظ ارزآوری مزیت های زیادی داشته باشد و به تقویت برندینگ ما در منطقه به لحاظ صنعتی منجر شود. کاتالیست ها نمونه ای از تکنولوژی های پیشرفته محسوب می شوند و کشورهایی که می توانند به تولید آن ها بپردازند، از مزیت خوبی برخوردارند.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس خاطرنشان کرد: اینکه امروز در کشورمان کک اسفنجی هایی با ارزش حرارتی بالا تولید می شود، اینکه می شنویم شرکت دانش بنیانی موفق به تولید تاپ درایوهایی شده است که امکان حفاری در اعماق زیاد را به ما می دهد و یا اینکه به تجهیز پالایشگاه های فراسرزمینی می پردازیم و به فناوری تحریمی شیرین سازی گاز دست یافته ایم، تمامی این موارد نشان دهنده ی ظرفیت های بالای داخلی و دانش بنیانی ماست. این دستاوردها تنها در سایه ی اعتماد به متخصصان کشور و به اجرا گذاشتن سیاست هایی مانند تولیدات بار اول و مصوبات مجلس در خصوص حمایت از دانش بنیان ها به دست آمده است.

وی در ادامه گفت: سیاست راهبردی کشور بر حمایت از دانش بنیان ها و استفاده ی حداکثری از ظرفیت های داخلی مبتنی است. همراستا با بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از شرکت های دانش بنیان این موضوع در دستور کار قرار دارد و ثمراتش را در صنعت نفت و گاز کشور مشاهده می کنیم. باید به سمتی برویم که در نهایت به صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان بپردازیم و از این طریق برای کشور ثروت آفرینی داشته باشیم.

میرتاج الدینی خاطرنشان کرد: اگرچه تحریم ها یک تهدید محسوب می شوند اما این ظرفیت وجود دارد که آن ها را به فرصت تبدیل کنیم. خوشبختانه این اتفاق در کشورمان رخ داده است. بعد از تشدید تحریم ها بسیاری از شرکت های دانش بنیان در کشور به تولید تجهیزات و اقلام راهبردی ورود کردند و تا حد زیادی توانستند مشکلات را حل کنند. در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی بسیاری از تجهیزات بومی شده است. ما ابتدای خنثی سازی تحریم ها هستیم و باید به تلاش هایمان در این زمینه ادامه دهیم. دانش بنیان شدن صنایع بزرگ کشور از جمله صنعت نفت و گاز نیز بستر مهمی برای صادرات این اقلام راهبردی تولید بار اول شده ایجاد خواهد کرد که صادرات کاتالیست و توربین به روسیه از همین فرصت های ایجاد شده است.

افتتاح فاز دو پالایشگاه آبادان با حضور رییس جمهوری زمان پرداخت حقوق فرهنگیان مشخص شد تشریح دلیل تاخیر در واریز حقوق فرهنگیان از زبان مدیر سازمان برنامه/ منتظر واریز حقوق تا ساعت 14 امرو... جرقه‌ «افول سرمایه اجتماعی» با مرگ مهسا امینی اوجی: فرآوری هر بشکه نفت در پالایشگاه آبادان 12 دلار سود دارد فرزین: بزودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز نیمایی و مبادله‌ای خواهیم بود/ با توافقات اخیر وضعیت ارزی ب... عرضه 257 میلیون دلار به صورت حواله زمان شارژ سهمیه بنزین فروردین عبور ارزش معاملات از هزار هزار میلیارد تومان و مبادله بیش از 117 میلیون تن کالا در بستر بورس کالا فاز 2 پالایشگاه آبادان؛ پروژه‌ای با رکوردهای بی‌نظیر/ سرمایه گذاری 1.2 میلیارد دلاری برای یکی از بزر... نماینده کارگران: از مصوبه مزدی راضی نیستیم! سرمایه گذاری کلان مرسدس بنز در صنعت خودرو های الکترونیک رشد 8.3 درصدی اشتغال بخش معدن تاملی بر یک آرزوی دیرینه؛ پنجره‌ای که منجر به هوشمندی دولت شد اقامت در مشهد فقط با 35 هزار تومان! افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی اجزيیات کامل افزایش حداقل حقوق کارگران در سال 1402مطلع شوید ؛ پایه سنوات چقدر شد؟ آیفون به این 9 دلیل از جذابیت افتاد 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود لغو 4 پرواز شرکت ماهان در مسیر تهران - دمشق و بالعکس جهش قیمت خودرو در بازار/ آخرین قیمت پژو، تیبا، ساینا... ريیس‌جمهوری وارد آبادان شد مقایسه حقوق 1401 و 1402 در یک نگاه + جدول 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود 29 اسفند روز ملی شدن نفت ایران برای ملت ایران/ تشریح اجزای فراموش شده ملی شدن صنعت نفت سهمیه بنزین فروردین بدون تغییر واریز می شود جزییات افزایش حداقل دستمزد کارگران از زبان وزیر کار جزيیات دستمزد سال 1402 کارگران/ مزد خود را چگونه محاسبه کنیم؟ ترافیک رایگان 4 پیام رسان داخلی و دو نرم افزار تصویری در ایام نوروز ظرفیت نیروگاهی کشور به 91 هزار مگاوات رسید/ ورود هفت هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار تولید سامانه 131 آماده دریافت گزارش‌های مردمی برای حفاظت اراضی کشاورزی قیمت این هفت سین 50 میلیون آب می خورد! + عکس ترافیک رایگان 4 پیام‌رسان‌ داخلی و 2 نرم‌افزار ارتباط تصویری در ایام نوروز سخنان نماینده کارگران پس از تعیین حداقل دستمزد در سال 1402 + فیلم حداقل حقوق دریافتی کارگران تعیین شد کاهش پروازهای نوروزی در مسیرهای خارجی/ زلزله ترکیه و نرخ دلار باعث کاهش شدند نحوه عرضه کالا و خدمات زیر ذره بین/ تلفن 1517 پاسخگوی شکایات است افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی ماراتن تهران-آنکارا برای تسخیر جایگاه هاب انرژی منطقه/گاز ایران به اروپا می‌رود؟ بالاخره میزان افزایش دستمزد کارگران اعلام شد/ 27 درصد مصوب شد! حادثه تلخ برای مردم ایران بعد از 1402 اتفاق افتاد عراق به توافق عرضه نفت اوپک‌پلاس متعهد است اشتغال 130 هزار نفر در معادن/ تعداد شاغلان 8.3 درصد افزایش یافت قیمت انواع کوییک در بازار/ کوییک R پلاس اتوماتیک چند؟ سهمیه بنزین فروردین‌‌ چه زمانی شارژ می‌شود کدام بانک بیشترین وام فرزندآوری را داده است؟ سخنان عجیب نماینده کارگران درباره دستمزدها جزيیات دریافتی کارگران در سال 1402 جادوی ایرانی مرسدس‌بنز را به این شکل درآورد/ عکس با ماشین شخصی سفر کنیم یا تور؟